Černý úsvit

Černý úsvit https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503594/bmid_cerny-usvit-HkR-503594.jpg 4 365 77

Na pískovišti u domu v jižním Švédsku je zavražděna malá holčička, která se do země dostala prostřednictvím adopce. Děsivý a nepochopitelný čin se nedaří objasnit a bohužel je brzy ve Stockholmu nalezeno další mrtvé dítě, chlapec Aram. Obě děti byly zabity podobně brutálním způsobem. Vrah stále uniká a nikdo netuší, kdy a kde něco hrozného provede znovu. Tým vyšetřovatelů pracuje s verzí rasového motivu a objevují se souvislosti, které tuto teorii podporují, jenže potom pátrání nabere nečekaný směr, sahající daleko do minulosti... Černý úsvit je dalším příběhem z ponuré severské kriminální série s Timem Stiltonem a Olivií Rönningovou.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

Svart gryning , 2014

March
13.06.2021 4 z 5

Za mě povedený díl! Rasismus, téma, které nás obklopuje velice často, ale vůbec mi knihu oproti jiným čtenářům nějak nenarusil. Tak toho napětí, zápletek bylo opravdu hodně, to můžu... a těch rozuzlení? No nádhera.

rezzba
01.06.2021 3 z 5

Taková klasická severská krimi u které už ani nevíte kdo ji napsal.

Jurajovamaka
28.02.2021 5 z 5

Vynikajúce čítanie tak, ako všetky knihy od týchto autorov, odporúčam všetkým milovníkom severských detektívok .... ❤ všetky 3 diely sú vynikajúce, ale najviac ma očaril Skočný príliv, ale možno len preto, že bol prvý ...;-)

ivoiro
19.12.2020 5 z 5

I nad tímto dílem vyjadřuji svoji spokojenost. Námět byl hodně zajímavý.

mi-380
22.11.2020

Ještě jeden pokus, vycházející ze zvědavosti, kam až autoři dospějí. Výsledek je jasný: učebnice multikulturalismu zabalená do celkem čtivé detektivky. V první čtvrtině to tak alespoň vypadá, dál jsem se nedostal. Za všechno zlo Švédska nesou odpovědnost urostlí blonďáci, zatímco ušlechtilá a bezelstná neviňátka jsou imigranti a bezdomovci. Ze svých cest po západoevropských velkoměstech, včetně Stockholmu, vím, že tak jednoduché to není, mám jiné zkušenosti. Zatím knihu zavírám a místo ní otevírám třetího Sharpa.

myreadingplace
28.10.2020 5 z 5

Druhý díl jsem zatím nečetla, tak nevím jak moc jsem přeskočila časově z doby, kdy byla Olivia na policejní akademii do chvíle, kdy už pracuje jako vyšetřovatelka. Nicméně uvědomila jsem si jednu věc... Kdyby tam postava Toma Stiltona nebyla, vůbec by mi to asi nevadilo. Každopádně právě díky Tomovi se čtenář dostane na neobvyklá místa s podivnou atmosférou a to je u thrilleru klíčové.
Téma rasismu bylo zajímavě, ale nechutně pojaté. Rozuzlení mě překvapilo až do momentu, kdy jsem si uvědomila (jak již někdo psal), že vlastně policie neodvedla svou práci pořádně... Taky některé rozhovory nebo pasáže z výslechů mi přišly ledabylé. Nicméně jedna věc je kniha, druhá realita... Nakonec stejně hodnotím kladně, protože se mi líbilo propojení a četlo se mi lehce.

Ticiana
12.10.2020 4 z 5

Třetí díl za mnou. V knize opět hodně postav a na konci par překvapeni. Četlo se to dobre, dej ubihal a byla jsem zvedava jak to skončí. Pro mne poměrně slušná série, ale nebude to muj top.

SimonaP
01.04.2020 2 z 5

Knížka mě nebavila, nemám ráda rasisticky motivované knihy, i když tady to nebylo to hlavní. Děj byl zdlouhavý, mnoho postav s podobnými jmény. Až ke konci to bylo trochu napínave.

kahuda01
11.03.2020 4 z 5

Nebylo to špatné, ale téma rasismu není můj šálek čaje. Myslím si, že současné Švédsko má přesně opačný problém, ale o tom nechci psát. U této autorské dvojice mám pocit, že každý píše jednu kapitolu a střídají se, jedna mě baví a další nudí. Dále tam bylo na můj vkus moc postav, ztrácel jsem se.

kap66
27.08.2019 4 z 5

Na fanatickú notečku – a nejen rasistickou. Vraždy odporné, aby nás zasáhly na citlivém místě, a zdánlivě jasná linie vyšetřování, jež se ale proplete s osobními vztahy v minulosti. Napínavé to bylo, to nemohu popřít, ale znáte to – kdyby zainteresovaní nemlčeli tak dlouho (až neuvěřitelně dlouho) o zjevných souvislostech, nebylo by o čem psát detektivku. Tom není oproti prvnímu dílu (četla jsem jen ten) už pravý houmlesácký bezdomovec a ve vyšetřování zaujímá zvláštní pozici, ne zcela věrohodnou, Olivia by zase měla absolvovat kurs empatie a jednání s lidmi. Nejlepšími postavami na té správné straně jsou Mette a její muž, kteří dodali příběhu i humor a půlhvězdičku do mého hodnocení.

Sumatrae
21.07.2019 4 z 5

Nejvice se mi asi zatim libil dil prvni, ale ani tato kniha nezkalama

PabloFuentes
10.07.2019 4 z 5

Hodně kvalitní čtivo. Olivia Ronningová a Tom Stilton mě zatím baví. Řekl bych, že to je malinko horší, než díl druhý, ale daleko lepší, než díl první. V tomto díle jsme se mimo jiné dočkali trošku nečekaně i zábavných pasáží - například když Mette vysvětluje Olivii, proč si ji oblíbila, nebo když spolu řeší pavouka. Opravdu jsem se přistihl, že se u knihy směji, což se mi u prvních dvou dílů nestalo vůbec. Je hezké vidět tyhle hrdiny i trochu v jiném světle. Jsem zvědavý na pokračování.

smardice
23.06.2019 5 z 5

Tak tato spisovatelská dvojice mě opravdu baví. Třetí díl této série nebyl vůbec špatný, i když nemusím neonacismus a těším se na zatím poslední díl.

DavidKeller
21.06.2019 3 z 5

Přečteno jen diky vyzvě, jinak jako klasika sever krimi kde to je obestřeno rodinnym tajemstvim z minulosti..snad se zase dočkam severske krimi ktera mě překvapi :) ;)

HaHa11
12.04.2019 3 z 5

Další z řady severských krimi, které se snaží jít s dobou. Rasismus, neonacismus, přistěhovalci - to všechno dost nevěrohodně promíchané, okořeněné návratem do 70. let a rozmotáním tehdejších zločinů. Tom je zcela jistě zajímavá postava, u některých dalších jsem měla dojem, že sehrávají úlohu vycpávky, aby stránky přibývaly. Série má bohužel spíše sestupnou tendenci ......
Spoiler! - to pátrání po zbytku kostry jsem tedy nepochopila - že by kriminalisté až tak odflákli svoji práci?!

Katulinka69
03.03.2019 3 z 5

Fajnove poctenicko,díl od dílu lepší

Macek58
17.01.2019

Dobrá detektivka na aktuální téma. Severské krimi má něco dosebe. Už beru do ruky čtvrtou knihu autorú, jistě nezklame.

marie8567
02.01.2019 5 z 5

Ani třetí díl mne nezklamal,moc dobře se mi kniha četla i když byly okamžiky,kdy jsem se pozadtavovala nad tím,jací lidé dokážou být.....vřele knihu doporučuji:-)

Costanzo
06.12.2018 5 z 5

Čtivá svižná detektivka s hlubokým obsahem k zamyšlení. Rasismus je velmi aktuální a ožehavé téma. Na jednu stranu sympatizuji s myšlenkou, že rasy by se neměly míchat, na druhou nesouhlasím s volbou genocidy. V dalším úhlu pohledu pochopíme, proč například Češi patří mezi největší rasisty v Evropě (dle průzkumu). Líbí se vám pracovat zatímco jiní berou dávky? Líbí se vám platit daně, žít slusný život zatímco jiní kradou, jsou na pracáku? Líbí se vám žít v části města, kde byste nešli večer sami ani náhodou? Mě taky ne a to je základní stavební kámen pro tu nenávist k jiné rase. Je to hrozné, ale vlastně si za to v tomto úhlu pohledu můžou sami.

moudivlacek
07.10.2018 5 z 5

Tak to bylo něco, od začátku až do konce mě to udrželo v napětí a pozornosti, hltala jsem řádek za řádkem a prosila v duchu, aby těch hrůz už byl konec. Sexuální sekta, neonacismus, šílený vrah, nesmyslná pomsta a rodinná tajemství.
Musím přiznat, že mi stejně nejvíc bylo líto Toma, ten závěr byl pro něj (i pro mne) dost zdrcující, přála jsem mu trošku víc toho obyčejného lidského štěstí.