Černý opál

Černý opál https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38225/cerny-opal-38225.jpg 4 38 8

Carmel Marchová je nalezené cikánské dítě, přijaté jen z nutnosti na Commonwood společensky vysoce postavenou anglickou rodinou konce 19.století. Ač byla formálně adoptována, cití, že mezi příbuzenstvo nepatří, a když se kvůli hrůzné tragédii rodina rozpadá, musí náhle opustit i tu trochu jistoty, kterou zde našla. Její milovaný strýček Toby, námořní kapitán, ji s sebou odváží do Austrálie, země plné dobrodružství, kde prospektoři hledají černé opály a kde ji přes mnohá trápení čeká nový život. Carmel však stále pronásledují tajemné události z dětství na Commonwoodu a ví, že se musí vrátit, aby odhalila pravdu o temných okolnostech, které zastínily její původ a její dosavadní život...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Knižní klub , Ikar (ČR)

The black opal , 1997

Mesačnica
25.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Asi až tak od polovice to začína byť zaujímavejšie. Niekedy som mala pochybnosti o rozprávačovi, hlavne na začiatku mi to pripadalo, že príbeh podáva malá Carmel, no na iných miestach bolo badať, že je príbeh prerozprávaný s odstupom niekoľkých rokov. Ten jej otec mi prišiel strašne nezodpovedný, ako dobre, kapitán lode, dnes je tu, zajtra bude na druhom konci sveta, ale jeho starostlivosť o Carmel mi prišla nepredstaviteľná. Takisto jej matka, ale v predminulom storočí to bolo asi normálne, že dali nechcené dieťa príbuzným, hlavne, keď bolo viac detí v jednej rodine. Carmel bola v detstve zabezpečená, mala čo do úst vložiť aj čo na seba hodiť, ale že by jej v Commonwoode bolo dobre, nemôžem povedať. Málokto v minulosti zohľadňoval emocionálnu stránku, o deťoch nehovoriac. Tí jej rodičia boli strašní sebci a potom ešte čakajú, že sa im hodí okolo krku? To ma tiež zarazilo, že Carmel im nič nevyčítala, dokázala napriek ich odvrhnutiu nadviazať s nimi vzťah.

Karcoolka2210
30.03.2023 3 z 5

Tretia kniha z mojej knižnej výzvy na tento rok, pre mňa zasa neznáma autorka a kniha, ktorú by som si sama nevybrala, ale nebolo to až také zlé ako som čakala. Je to taká oddychovka, príbeh Carmel bol celkom zaujímavý, koniec sa dal predvídať, ale tak očakávania neboli vysoké. Ale musím sa priznať, že preklad a štylizácia viet, no, bolo to pre mňa trápenie niekedy...

adelinka
30.08.2021 4 z 5

Pekný príbeh o pohodenom ciganskom dievčatku. Zostáva v rodine, kde ju našli na záhrade a je vychovávaná ako ostatné deti v rodine. Samozrejme, že vie, je je nájdená a do rodiny nepatri. Nakoniec spoznáva aj svojich rodičov a aj svoju lásku.

m_martina
01.07.2020 5 z 5

A zase další krásná kniha pro mě, beznadějnou romantickou duši.

Jája92
19.02.2018 3 z 5

Čekala jsem lepší příběh, byla jsem poněkud zklamaná stylem autorky.

knihomilka
27.10.2017 1 z 5

Mám dojem, že toto je podpriemerný sloh 10 ročného dieťaťa, ktoré dostalo za úlohu napísať román. Nezaujímavé, nezáživné, štylistika na úrovni žiaka základnej školy. Otrasné vydať niečo také.

jamajka99
27.08.2017 5 z 5

Prima relax :-)

lara25
26.03.2013 3 z 5

Příjemné počtení k večerům u krbu, čajíku a relaxaci. Děj není nějaký závratný nebo strhující, ale konec překvapí. Příjemná relaxace.