Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky

Známé a oblíbené dílo z pera renomovaného autora a osvědčeného vypravěče Miloslava Švandrlíka vychází poprvé ve své historii se všemi původními ilustracemi – kolorovanými pro nové vydání Mistrem Nepraktou – kreslenými knize na míru. Dnes již klasický titul připomínající doby nedávno minulé, v němž autor, který vojenskou prezenční službu vykonával v letech 1953–55 na pracovištích Technických praporů v západních a jižních Čechách, barvitým a osobitým způsobem popisuje všední absurdity nevšední doby Československo-sovětského poválečného přátelství a její odraz nejenom v životě vojenských branců – pétépáků. Dodejme, že kniha, respektive jejích 17 kapitol „prvního dílu“ vyšla poprvé v nakladatelství Vysočina v roce 1969 a dalších dvacet let se příběhy „druhého dílu“ mohly šířit jen ústním podáním nebo opisováním. Kompletního vydání se text dočkal až po změně politických poměrů v roce 1990. Román Černí baroni byl rovněž úspěšně zfilmován v roce 1992 (režie: Zdeněk Sirový; scénář: M. Švandrlík, Z. Sirový) a v roce 2002 byl v brněnském studiu České televize byl natočen jedenáctidílný seriál, doplněný o příběhy z dalších románů: Říkali mu Terazky a Pět sekyr poručíka Hamáčka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/5130/cerni-baroni-aneb-va-5130.jpg 4.5694

Černí baroni (1.)

Romány, Literatura česká
Vydáno:, Epocha (ČR, od r. 1989)

Kniha Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky

maximus13

Jeden z mála filmů, který se velmi blíží knižní předloze. Nicméně kniha je stále kniha. Humor Miroslava Švandrlíka, jeho nadhled a ironie je dle mého těžko překonatelná. Jeho knihy mají i po letech stále co nabídnout. Pokud se chcete opravdu upřímně zasmát, mohu vám knihu vřele doporučit.

Corso

Odkedy som ju dostal do ruk, (1991-2?) precital som ju uz asi 5 krat. To hovori za vsetko, aky mam asi k tejto veci vztah. Problem je jedine v tom, ze sa vzdy chystam precitat celu seriu, a dostanem sa zakazdym po druhy diel :) Raz to dam.

godycz

ano, byl sem jeste kluk.

Kája95

Opět porce humoru i ironie, asi je každému jasné, že takhle to na vojně nevypadalo. Ale ten kdo nechápe jak to autor myslela by jej asi ani neměl číst

Nočnípták

Kdysi mě kamarád půjčil složku tenoučkých papírů za slib, že udělám několik kopií. Už nevím, kolik těch kopií bylo, ale prsty jsem měla bolavé jak jsem třískala do stroje a oči oteklé z nevyspání. Samozřejmě, že jedna kopie u mne zůstala a samozřejmě, že mě ji jednou někdo nevrátil. Pak v roce 1990 kniha vyšla. Konečně jsem přestala litovat těch ztracených potrhaných průklepáků. Pro mne bylo velikým a radostným překvapením, že je kniha delší než ty naše opisy. My tehdy nevěděli, že v roce 1969 vyšla jenom část, protože autor neměl dopsáno.
Život u PTP byl těžký, neradostný, ale o tom by se nám asi moc dobře nečetlo. Také by to byla spíš literatura faktu. Ovšem humorista pan Švandrlík nám dokázal tento život přiblížit se sobě vlastní nadsázkou. Jako dítě jsem pořád dokola četla jeho Kopyta a Mňouka, jako dospělá zase Černé barony.
Udělat z vážné a smutné věci vtipnou a srandovní knihu, to pan Švandrlík uměl. A za to mu díky.

TerezaFénix

Četla jsem jí snad stokrát. Nakonec jsem jí musela poslat do světa, jinak bych snad nepřečetla nic dalšího :-)

Hani77

Kniha se mi moc líbila, četla jsem ji opakovaně. Super hlášky. Mnohem lepší než film.

marie-anna
21.12.2018

Hodně milá kniha. Určitě doporučuji přečíst každému, ať už jen pro představu tehdejší doby, která zarmoutí jen trochu a pobaví hodně :)