Celkom (ne)obyčajné veci izolovanej doby

Celkom (ne)obyčajné veci izolovanej doby https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460630/bmid_celkom-ne-obycajne-veci-izolovanej--cMA-460630.jpg 4 5 1

19 príbehov z karantény je zbierka jedinečných výpovedí o tom, ako sa známe osobnosti i obyčajní ľudia vyrovnávali s jarným lockdownom. Všetky naše plány na ten rok sa razom ocitli v domácej izolácii spolu s nami. Hoci politici vypli krajiny, naše životy sa nezastavili. Matka sa naďalej pripravovala na príchod druhého dieťaťa. Vedec neváhal a pustil sa do práce na vývoji vlastných testov. Maliarka bojovala so zákernou chorobou. Lekárka ošetrovala pacientov s dovtedy neznámou chorobou. Horolezcov sen o prvovýstupe sa rozplynul v návale nových obmedzení. Oni a mnohí ďalší hľadali možnosti, ako sa vyrovnať s novou realitou. Strachy, nádeje, optimizmus i praktické riešenia. Všetci prežívame radosti i trápenia unikátnym spôsobom. V tejto knižke ponúkame čitateľom pohľady do mnohých sfér spoločnosti, od vedy cez sociálnu prácu, politiku, kultúru, šport až po biznis a jedinečné osobné príbehy. To všetko optikou devätnástich zaujímavých ľudí. Z každého predaného výtlačku venuje vydavateľstvo 1 € na činnosť neziskovej organizácie Post Bellum SK. Jana Kirschner, Sylvia Ondrisová, Lucia Plaváková, Marián Szűcs, Monika Kompaníková, Alena Koščálová, Alexandra Pónyová, Dávid Králik, Katarína Olíková, Lucia Rabatinová, Ľudmila Kolesárová, Paulína Poštolková, Šimon Šicko, Alžbeta Mižigárová, Eva Mosnáková, Miroslava Ábelová, Pavol Čekan, Mário Gešvantner, Dominik Graňák, Peter Hámor.... celý text

booklovertina
01.06.2021

Ubehlo už niečo vyše roka odvtedy, čo boli zavedené prvé karanténne opatrenia, a buďme k sebe úprimní, už len zmienok o lockdowne, testovaní, korone či karanténe máme všetci plné zuby. Viacerí sú z aktuálnej situácie unavení (fyzicky, psychicky či emočne) a mnohí sa pri predstave, že by o korone mali čítať ešte aj v rámci oddychu, pravdepodobne zháčia a povedia si "tak to teda nie", no možno práve príbehy iných sú to, čo potrebujeme, aby sme pochopili, že pocit bezradnosti, smútku, depresie, strachu či dokonca hnevu nepociťujeme sami.

19 príbehov, 19 (známych i neznámych) osobností, 19 rozličných pohľadov. Každý svojský, uchopený z iného uhla, no do istej miery všetky rovnaké. Z niektorých srší radosť a optimizmus, z iných prekvapenie nad ochotou a obetavosťou iných, v ďalších je citeľný smútok, zúfalstvo či frustrácia. Paleta pocitov odzrkadlená v kratučkých textoch je ozaj pestrá a čo je dôležitejšie, nám všetkým známa, pochopiteľná.

O svoje spomienky, zážitky a skúsenosti sa podelili ľudia, ktorých sa situácia dotkla osobne i profesne, niektorí nám dovolili nazrieť do zákulisia nemocníc a laboratórií, iní zase poodchýlili dvere vlastných domácností a pozvali nás do svojich životov. Či už ste na situáciu spočiatku zareagovali skepticky alebo ste sa úzkostlivo pripravovali na najhoršie, či už si uchovávate optimistický pohľad na svet alebo sa vás postupne čoraz viac zmocňuje úzkosť, svoj príbeh si tu nájdete a na niektorých sa dokonca aj pobavíte.

Knižka je to útla a príbehy zhltnete raz dva (pokiaľ si ich nebudete chcieť dávkovať postupne), no hoci vám nezaberie veľa času, pravdepodobne vo vás ešte na istý čas ostane otázka - aký majú jednotlivci na situáciu pohľad dnes. Predsa len už odvtedy, čo dali dokopy svoje texty, nejaký ten piatok ubehol a mňa (a možno neskôr aj vás) by nesmierne zaujímalo, či si podaktorí dokázali udržať svoj optimizmus.