Čekání na smrt

Čekání na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206281/mid_cekani-na-smrt-206281.jpg 5 44 9

V září 1943 odjely z Terezína na východ první dva transporty s pěti tisíci židovskými vězni do Osvětimi-Birkenau. Při příjezdu neprošli obvyklou selekcí, ale byli umístěni do zvláštního tábora B IIb, kde „směli” živořit v jakémsi volnějším režimu. Ve svých kmenových listech si však nesli označení Sonderbehandlung, zvláštní zacházení, což znamenalo popravu bez rozsudku. Jednání nacistů s českými Židy v Osvětimi vyvolávalo otazníky. K čemu měl tábor sloužit? Měl představovat jakési alibi pro správu osvětimské \"továrny na smrt\"? Chtěli nacisté sehrát nové divadlo pro zástupce Červeného kříže, jako se jim podařilo v Terezíně? Jaký byl „rodinnému táboru“ vyměřen čas? Kdy a proč se esesáci rozhodli tento tábor zlikvidovat? Autor využívá svědectví přeživších a líčí nejen každodenní život „rodinného tábora“, ale seznamuje i s jeho výraznými osobnostmi a také popisuje plány na vzpouru, která byla odbojovým hnutím v Osvětimi připravována a do níž měli být zasvěceni i „terezínští vězni“. Tragický příběh měl pochopitelně svůj počátek už v nacistické politice vůči Židům, jež vyplývala z plánů na „konečné řešení židovské otázky“ a v plném rozsahu se uplatňovala i v protektorátu. Vyústil v hromadném vraždění v březnu a červenci roku 1944, kdy ze 17 500 vězňů „rodinného tábora” jich přežilo necelých třináct stovek…... celý text

Monnyska
02.01.2024 4 z 5

Dobře zpracované téma... Doporučuji

Šnek86
14.02.2022 4 z 5

O hrůzách holokaustu a krutostech v temných dobách naší historie.

Zorka
17.07.2019 4 z 5

Ucelené informace o zřízení, fungování a tristní likvidaci rodinného tábora v Osvětimi. Kniha mi znovu připomněla postavy, o nichž jsem již četla v jiných knihách a které stojí za to opět jmenovat - např. Fredyho Hirsche, Jakoba Edelsteina atd. Smutný obrázek z historie, před níž nemůžeme zavírat oči.

Ainyska
19.10.2018 5 z 5

Četla jsem mnoho knih o holocaustu a konečném řešení židovské otázky, ale žádná z knih tak podrobně nepopisovala rodinný tábor BIIb v Osvětimi. Jsem ráda, že jsem knihu četla, i přes množství informací které mám, mi tato kniha poskytla další a také zase trochu jiný pohled na továrnu na smrt. Osvětim jsem navštívila teprve loni a je pravdou, že když víte jak to tam vypadá a fyzicky jste tam byli, dovedete si docela živě přestavit jak to tam vypadalo tenkrát. Doporučuji jak knihu, tak návštěvu koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Pět zasloužených hvězd.

Silmarien
01.09.2017 3 z 5

Zhrnutie vzniku, existencie a zániku rodinného tábora "terezínskych Židov" v Osvienčime.
Zaujímavá knižka, ktorá ale čitateľom, čo už v literatúre o holokauste a koncentračných táboroch majú čosi načítané veľa nového neprinesie.

Miky88
21.08.2017 5 z 5

Pro mě kniha, která mi dala zase navíc nějaké informace o hrůzách 2. světové války... Kniha byla napsaná srozumitelně a velmi dobře se četla i přes to těžké téma... Je dobře, že tyhle věci někdo sepíše a nevytratíte se do ztracena...

MartinaPri
25.06.2017 5 z 5

O rodinném táboře českých Židů v Osvětimi jsem nic nevěděla, další střípek o hrůzných činech, které se dopustily. Stále mě udivuje, jak SS mělo vše promyšlené a krutost, které je člověk schopný.

ERIK 2
14.12.2015 4 z 5

Kniha je napsaná trochu těžším stylem, ale dá se přečíst a podá informace o postavách které nejsou moc známe jako např.Fredy Hirsch,Viktor Pestek,Jakob Edelstein

iva23
02.02.2015 4 z 5

Čtěme tyto příběhy, i když je to mnohdy opakovaní již čteného.