A brány se otevřely...

Osvobození 1945: Dachau – Osvětim – Terezín Ještě v lednu 1945 se za ostnatými dráty nacistických lágrů nacházelo zhruba 600 tisíc vězňů. Celkový počet vězněných v letech 1933 až 1945, kteří se nedobrovolně ocitli v nejrůznějších německých represivních zařízeních, lze odhadovat na několik miliónů osob. Zvláštní kategorií jsou oběti vyhlazovacích táborů. V jejich případě o uvěznění hovořit nelze. Likvidace či vražda. To jsou ta pravá slova pro zvěrstva, jež byla páchána ve jménu rasisticky orientovaného nacionálního socialismu. Kniha „A brány se otevřely…“ nás postupně provází posledními okamžiky existence táborů v Dachau, Osvětimi a Terezíně. Jak probíhalo osvobození na těchto místech hrůzy? V čem se odlišovaly první okamžiky svobody v Dachau – nejstarším a nejdéle fungujícím koncentračním táboře od konce existence osvětimské továrny na smrt, jež je dnes vnímána jako jeden z hlavních symbolů holocaustu? Jaké bylo čekání na vytoužený konec v protektorátním Terezíně? Autor již tradičně využívá velkého množství svědectví pamětníků 2.světové války. Tituly edice MAGNETKA jsou vydávány společně Pražskou vydavatelskou společností (ISBN 978-80-7250-716-0) a Nakladatelstvím Epocha (ISBN 978-80-7425-257-0). 125 stran,16 nečíslovaných stran obrazových příloh, 1 plán. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250563/big_a-brany-se-otevrely-0ZM-250563.jpg 4.213

Kniha A brány se otevřely...

Dant76
01.12.2020

Kniha nejen o osvobození koncentračních táborů Dachau, Osvětim a Terezín se spoustou vzpomínek pamětníků..

imy.angel
20.07.2017

Spíš než příběh, byla kniha sbírkou informací, emocí přeživších, vzpomínek.

anetka.repova
13.04.2017

Druhá světová válka a koncentrační tábory mě velice zajímají. Proto jsem se rozhodla si přečíst i tuto knihu. Za mě jedna z těch povedených knih. Přiblížila jsem si, co všechno se odehrávalo v době druhé světové války v koncentračních táborech. Je to hodně silné, emotivní, neskutečné, pro mnohé z nás neuvěřitelné a pravdivé, bohužel pravdivé.