Cejch

Cejch https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6900/bmid_cejch-lML-6900.png 5 258 74

Sága německého rodu na české straně Krušných hor není jen příběhem o lásce a pomstě zasazeném do drsné přírody. Příběh horské vsi od jejího založení v 15. století až po její zánik ve století minulém je spíše svědectvím o údělu prostých lidí, kteří ani netuší, že nejsou ničím víc než figurkami na cynické šachovnici dějin.... celý text

Katka2382
20.05.2020 5 z 5

Teda pane Šmída,to byla paráda.Kdyby se tu dalo dát 10 hvězdiček tak vám je ihned přišiju.

Abroš
14.02.2020 5 z 5

V před a poválečných Sudetech byly zkušenosti s dobrem,zlem,dřinou,bídou a těžkým osudem vesměs podobné.Proto se i příběhy na dané téma podobají.Spolu "S pečetí viny"od J.Hanibala TOP kniha na dané téma soužití Čechů s Němci v pohraničí.Děkuji oběma autorům,že tyhle příběhy napsali

Štěpánka.Š
19.10.2019 5 z 5

Jedna z knih, která je při čtení druhém ještě lepší, než při prvním... Bydlím v kraji, kam pan Šmíd zasadil její děj a ledacos jsem díky ní pochopila...

S.H.
19.09.2019 3 z 5

(SPOILER) Já musím napsat, že taková hitparáda to zase nebyla. Jediné co na celé té knize oceňuji, je ten druhý úhel pohledu, ten sudetoněmecký. Podle recenzí jsem měla nadměrná očekávání. Ale celý příběh mi přijde, že je to zmar za zmarem, jako by nebyl žádný progres a že nakonec Josef skončí s toupoběhlicí, to jsem tedy vůbec nečekala, přála jsem mu víc štěstí. Také mi tam chyběl pohled na to, jak se německá rodina vyrovnávala s "pravdami války". Rozhodně však nemám pocit, že bych knihu mohla doporučit nebo její čtení opakovat.

JanaT.
25.06.2019 5 z 5

V knize se píše o mistech,která dobře znám,proto je mi dvakrát milá.Čtu ji dokonce uz podruhé a baví mě pořád stejně. Šmíd je bezvadný vypravěč.

martineden
08.06.2019 5 z 5

Kvůli Cejchu jsem kdysi vstoupila do Knižního klubu. Skvělá kniha! Úplně mě pohltila, měla jsem chuť okamžitě odjet na severozápad Čech a prochodit to tam.

Chytuš
03.06.2019 4 z 5

Zřejmě jsem byla přetěšená... Téma Sudety a vztahy mezi Čechy a Němci je pro mě osobně velmi silné, takže jakmile jsem tuhle knížku na DK objevila, věděla jsem, že to bude něco přesně pro mě. Začátek perfektní, na zvláštní styl vyprávění jsem si zvykla hodně rychle... Problém nastal mezi dvěma světovými válkami, tam jsem začala ztrácet zájem o další dění a ačkoli mě následné události zase vrátily zpět do děje, prvotní nadšení už bylo bohužel pryč... Každopádně je tahle knížka určitě v mnohém vyjímečná - stylem vyprávění i tématem, o kterém se sice už nemlčí, nicméně je v místní kotlině stále tak trochu přehlížené...

jindra3953
10.05.2019 4 z 5

Moc hezky to pan Šmíd napsal.

Melanka
25.08.2018 5 z 5

Nádherná kniha, která se skvěle četla. Historie rodin(y) byla vyprávěna s lehkostí, nadsázkou, soucitem a láskou. Dlouho jsem si takhle knížku neužila.

hapac
16.08.2018 4 z 5

Knížka se moc krásně četla, autor dokázal na doslova pár stránkách zachytit hodně dlouhé časové období, které vůbec nebylo nudné a nezajímavé. Opravdu jsem si početla a nechala se unášet dějem. Kniha o lidských osudech zasazena do zajímavého kraje, ve víru dějin, kdy není vše černobílé.

Eremites
12.07.2018 4 z 5

Přiznám se, že se mi do této knihy příliš nechtělo. Jelikož pocházím ze Sudet (i když z jiného kraje), znám spoustu temného vyprávění zatíženého obvyklým smutkem, zlobou, pocitem křivdy z doby odsunu Němců a po něm. A asi jsem ani nevěřila, že se toto vyprávění bude až tak lišit. Mýlila jsem se, naštěstí.

Autor má zvláštní styl vyprávění, na který jsem si musela chvíli zvykat. Takový odosobněný, bez uvozovek u přímé řeči, jakoby klouzající po povrchu - nicméně jen zdánlivě. Po zhruba padesáti stranách jsem se rytmu příběhu přizpůsobila a nechala se vést osudem několika generací rodiny Schmelzerů. Je obdivuhodné, jak na pouhých 300 stranách velmi malého (kapesního) formátu dokázal pan Šmíd obsáhnout několik set let včetně první a druhé světové války, odsunu Němců, nástupu komunismu, kolektivizace.... vše celkem stručně, z pohledu jednotlivých postav rozvětvené rodiny, a přesto velmi přesně a výstižně.

Nesmírně obdivuji autora za jeho nadhled a smířlivost, která celému příběhu kraluje. Neodsuzuje, neškatulkuje, nechává na čtenáři, jaký názor si na danou dobu a její "hrdiny" utvoří.

"Po celou tu dobu žily poměrně nedaleko odtud staleté rody jiných nebožáků: dávno předtím, než v horách postavil nejdávnější Smolař první boudu (...), přišli předkové těch nebožáků do země, jež měla mezi horami tvar mísy, a vyhnali původní obyvatelstvo. A to původní obyvatelstvo samozřejmě taky nebylo původní, to se vždycky jen tak říká, vždyť oni rovněž vyhnali všechny, co tam žili dřív, a porozbíjeli jim lebky, ale ti porozbíjení, když ještě měli lebky v pořádku, vyhnali zas jiné nešťastníky, co tu byli před nimi a taky měli leccos na svědomí, takže co bychom je litovali, všichni mají, co jim patří, až na ty poslední, to je jasné. Však ona to matka historie časem srovná."

Terošu
01.05.2018 5 z 5

Krásná kniha, kterou patří přečíst. Pan Šmíd měl dar vyprávění, umění láskyplného popisu nátury - přírodní i té v člověku. Obdivuji, jak vystihl běh dějin sudetskou krajinou. Pravda, měl z čeho čerpat, jelikož Sudety sestávají z takových příběhů a každý kdo tu vyrůstal, musel jich slyšet mnoho. Autor tuto etapu popsal a vystihl a učinil to skvělou formou a za to se mu klaním. Příběh rodu Schmelzerů byl prostý, vháněl slzy do očí, stejně jako vzbudil naději a vděk, že v každém koutě utrpení je i trochu něčeho dobrého. Že život rád člověka škodolibě potrápí, málokdy mu dopřeje po čem touží, roztrhá ho na kusy a nechá spoušť, to víme, a ta krása, že člověk, jako každý tvor svojí houževnatostí zas dovede svůj svět poskládat dohromady, sice jinak než předtím, sice ne kompletní, ale i v tom je schopen opět najít radost, alespoň na chvíli, to je strašně krásné a milosrdné poselství.

pajaroh
04.03.2018 4 z 5

Všichni jsme o Němcích, Češích, válce, odsunech, Sudetech atd. slyšeli a příběh zachycený v této knize vcelku jednoduchým a stručným jazykem je silný. O to víc, že se nás často osobně dotýkají ob jednu generaci... všechny ty podobné osudy si pamatuji z ústního vyprávění, ale neznám mnoho knih, které takhle pádně a bez dlouhých popisů vztahy, osudy a temnou stránku lidské a zdánlivě "národní" povahy vystihují. Rychlé dějové zvraty jsou prostřídány nostalgickými vzpomínkami a popisy životních podmínek tak nedávných a přitom vzdálených jako pravěk. Pan Šmíd mě překvapil, já ho měla za spisovatele humorných próz.

Eicherik
18.02.2018 5 z 5

Nádherná knížka. Z počátku mi úplně nesedl jazyk, kterým je kniha psána, ale brzy tento nedostatek odezněl. Román je úžasný spoustou ingrediencí. Zabírá velké časové období, což umožňuje příjemné nostalgické momenty. Většina děje se odehrává v Sudetech a ukazuje, jak zde lidé žili, včetně několika mytologických prvků. V dlouhém časovém období je zaznamenám i konec 2. světové války, který je pro mě oblíbeným literárním tématem. Děj velmi dobře ukazuje i nečernobílé soužití Čechů a Němců a dobře zobrazuje změnu ve způsobu života v různých obdobích. Příběh v této knize je velmi lidský.
Knihu bych doporučil každému, kdo nechápe problematiku sudetoněmecké otázky, protože Zdeněk Šmíd ji v tomto románu vysvětluje velmi přesvědčivě.

Renatecka
17.09.2017 5 z 5

Skvělý popis problematiky rozporů v Sudetech a to pěkně od prapočátku. Hezky je zde ukázáno, jak se lidé spíš dělí na ty dobré a zlé, než na Němce a Čechy (a to za každého režimu, který kdy panoval).

rada.klas
24.08.2017 5 z 5

Skvělá knížka. Líbí se mi, že je autor nestranný, nedělí Čechy a Němce na "ty dobré" a "ty zlé", ale prostě popisuje situaci takovou, jaká byla. Děj je trochu zkratkovitý, čtenář nemá moc prostor si nějakou postavu zamilovat, případně ji začít nenávidět (protože prostě 220 stran a šest století historie), ale i tak mě kniha dokonale vtáhla do děje. A za pár měsíců si ji přečtu znovu.

nikikostadinova
02.06.2017 5 z 5

Žiji na místě bývalých sudet. Viděla jsem nejprve divadelní zpracování - to mě vlastně přivedlo ke knize, ale téma pro mě bylo velmi blízké, složité, zajímavé. Nádherný knižní zážitek - některé scény byly opravdu otřesné - lidsky i společensky.

Ampér_Plzeň
18.02.2017 5 z 5

Historie naší země v pohraničí ..... až někdy mrazí.

lenkasedl
10.01.2017 5 z 5

Nejprve jsem viděla divadelní hru v Chebu. Bezvadné, ale kniha je lepší. V létě 2016 jsem projela na kole krajinu na západ a JZ od Přebuze. Nějak si ten Bach umisťuji, ale kámen nad Bachem půjdu teprve hledat ...

lencin
21.11.2016 4 z 5

Výborná,byť velmi drsná kniha. Lidé jako maličké figurky na pozadí velkých dějin,které je ale zásadně ovlivňují.