Čechy, země zaslíbená

Čechy, země zaslíbená https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136754/bmid_cechy-zeme-zaslibena-XYh-136754.jpg 4 170 38

Hrdinka nového románu Petry Hůlové přijíždí do Čech, aby si vydělala. Příběh Olgy je výpovědí o nelehkém životě v cizí zemi. Vyprávění se pokouší vyrovnat se se stereotypy, týkajícími se jak Ukrajinců, českých zaměstnavatelů a neziskových organizací, tak žánru "gastarbeiterského románu", který životy svých hrdinů často redukuje na boj za slušnou materiální existenci a rodinné štěstí. V lehce ironickém tónu jsou zde zobrazováni všichni zúčastnění. Hlavní hrdinka není barvotiskovou obětí "zlých Čechů", ale živou bytostí s vůlí řídit svůj osud navzdory podmínkám, v nichž žije. Prostřednictvím Olžina příběhu poznáváme jak její minulost na Ukrajině, tak širší komunitu pražských imigrantů. Nakonec je ovšem všechno ještě trochu jinak, než si čtenář po celou dobu mohl myslet...... celý text

bronulka
29.02.2016

Kniha je psána z pohledu Ukrajinky, která do Čech přijde za vidinou lepší životní úrovně. Knihu doporučuji

pdoubkova
19.08.2015 4 z 5

nahled do ukrajinske komunity v Cesku cloveka prinuti cloveka si vic vazit toho co ma, kde vyrusta atd.

HDosoudilová
11.02.2015 3 z 5

Od této autorky to byla moje první kniha. Téma mě zaujalo, tak jsem na ni byla zvědavá, ale výsledek nic moc. Začátek byl dobrý, četlo se to samo, ale pak se děj začal plést, trochu jsem měla zmatek i v postavách. Každopádně to byl zase jiný druh beletrie a leckomu tato tématika otevře oči. I když je pravda, že xenofob si takovou knihu nikdy nepřečte...škoda.

anansie
25.12.2014 5 z 5

Už dlouho mě žádná knížka tak nechytla jako tato, i když od Hůlové mě chytly vlastně všechny, co jsem zatím přečetla a těším se na ty, co mi ještě k přečtení zbývají. Po přečtení téhle jsem zůstala ještě dlouho mimo, jednak z příběhu samotného a jednak z toho, kolik možných úhlů pohledů, které tím příběhem autorka vyjádřila, má otázka imigrantství. Skvělá kniha, skvělá autorka!

ponrepo
25.09.2014 4 z 5

Líbí. Je to vhled do světa imigrantů, naší společností vesměs opovrhovaných z důvodu naší nevědomosti. Knížka může nevědomost snížit.

fruitbueno
31.05.2014 5 z 5

Prozatím jednoznačně nejlepší autorčina knížka, se kterou jsem se setkala! Takové překvapení, takový zvrat - to jsem nečekala ani v nejbujnějším snu. Čtivě napsané, chytře zkomponované, postavy tak akorát na hranici normálnosti a nenormálnosti - knížka mi hodně sedla! Hlavní hrdinka Olga a její tajemství (skoro jsem nešla spát, abych to dočetla!) mě naprosto rozsekala! Chválím i jazyk, konečně kniha prostá obecné češtiny. Jsem nadšená!

diabolka3
13.05.2014 4 z 5

Jediné, co bych knížce vytkla je přeskakování z jednoho osudu na ... klidně až čtvrtý. chce to opravdu soustředění. Ale celkový dojem je opět skvělý, Petra Hůlová zase nezklamala a už se těším na Macochu.

Ivaksa
05.03.2014 2 z 5

Tahle kniha byla pro mě velmi nemilým překvapením. Vše co jsem se o obsahu dozvěděla z nejrůznějších zdrojů mi pomohlo pochopit o co přesně šlo, avšak samotné zpracování, ze kterého je cítit talent, mi připadalo jako velké mrhání. Snad to byl záměr, snad to mělo navodit ten pravý pocit z vyšinuté vypravěčky, dobrá. Ovšem podobnému dobrodružství se příště obloukem vyhnu.
Bylo to nesmírně nudné, jakoby to celou dobu chystalo nějaký velký zvrat, ale kde nic tu nic.
Autorka mě zaujala některými obraty a postřehy natolik, že jí kvůli téhle knize rozhodně nezatracuji. Zkusím jinou.

playada
16.02.2014 5 z 5

Vau. Další pecka od Hůlové. Tahle holka má talentu, že by s ním mohla dláždit chodníky. Nevím proč, ale připomíná mi Radůzu... Akorád, že jedna píše knížky a druhá zpívá. Moc pěkný, smekám.

Linduska16
09.01.2014 5 z 5

Přiznám se, že jsem po přečtení této knihy změnila způsob svého nahlížení na Ukrajince a cizince u nás žijící vůbec. A to i přes to, že jsem se nikdy nepovažovala za xenofobní osobu. Kniha myslím dost dobře popisuje, jak moc těžké to má člověk, snažící se žít a pracovat v cizí zemi. Nedovedu si představit, že bych opustila své děti, a jela do jiné země vydělávat. Přesto to dělá hrozná spousta lidí. Je to velmi smutné.
Kniha mě překvapila, nečekala jsem, že mě tak sebere, i když mi téma nebylo zrovna blízké.
Prostě skvělá kniha od skvělé Petry Hůlové....:-)

danazeskolky
04.01.2014 5 z 5

Knihy od Petry Hůlové se mi nečtou úplně nejsnáze, ale už s tím do toho jdu. Zase hodně hluboké myšlenky, i když někdy vlastně jednoduše vyjádřené. Dívám se teď na komunity přistěhovalců zase trochu jiným pohledem. A ten Olžin vnitřní svět... Konzultovala jsem s několika čtenáři, jak přesně pochopili konec knihy a jestli vnímali Zulu stejně jako já a až po této otázce jim došlo, že vše vlastně bylo trochu jinak. Nechci nikoho ovlivňovat v dedukcích a prozrazovat, že "vrahem je zahradník". Prostě mohu knihu jen a jen vřele doporučit.

Lidka
08.05.2013 4 z 5

Petra Hůlová zvolila jeden konkrétní lidský osud, aby nám popsala situaci ukrajinské menšiny v Čechách. Hlavní hrdinka Olga v jakýchsi spíše nahodilých a než nějak chronologicky uspořádaných zápiscích popisuje a komentuje dobu, kterou v Čechách strávila, ale také vzpomíná na svůj život a svých blízkých na Ukrajině.
Nepíše tak , že by se mi to četlo "samo" nutí mne číst pomalu a pozorně. Jinak se ztrácím a musím zpět. Ale je to zajímavé čtení a nic zbytečně neprotahuje. I když mi připadlo, že tam toho spoustu rozehrála a nenapsala jak to dopadlo. Asi proto, že život jde dál a události se mají dál vyvíjet? Nevím. Ale mne ta knížka bavila.

1alena1
30.04.2013

Na knihu jsem se velmi těšila, ale jsem z ní rozpačitá ?! Nemůžu říct, že se mi líbila ani že se mi nelíbila, já vlastně nevím. Připadá mi tam příliš mnoho zhuštěných informací o velkém množství různorodých postav. Půjčím ji kamarádkám, probereme to, co si všechny budou o tom myslet, a možná se k ní jednou vrátím, když už jsem si ji s nadšením koupila, třeba to pak přehodnotím.

asterixka
28.04.2013 5 z 5

Melancholický, trochu smutný příběh Olgy a její rodiny. Miluju styl psaní Petry Hůlové, ač je to celkem těžší čtení, pro mě je velmi osvěžující.

debe
16.02.2013 4 z 5

Milý příběh se smutným koncem. Typický autorčin rukopis. Stále mám pocit, že svou první knihu ještě nepřekonala.

asam
01.01.2013 5 z 5

Pohled na cizince, zvláště na komunitu Ukrajinců pracujících u nás. Jejich problémy, nejen s integrací do odlišné společnosti, ale i vzájemné vztahy mezi sebou samými, jejich zkušenosti s českými spoluobčany, jejich mírná nesnášenlivost vůči Vietnamcům, Mongolům a dalším, kteří jako oni sami hledají uplatnění na trhu práce, to vše se podařilo autorce přesně vystihnout a pravdivě popsat. Trochu mi vadilo literární zpracování, ne vždy byla věta srozumitelná. Čtu rychle a tak jsem se musela třeba vrátit na začátek věty, abych si srovnala o co vlastně jde. Ale to je můj problém. Obdivuji všechny ty, kteří k nám přišli za prací a doma nechali své nejbližší. U nás mnohdy pracují za podmínek, které by našinec určitě nepřijal.

brabofka
17.11.2012 5 z 5

Už se Vám stalo, že najednou nevíte co číst, žádná nabízená kniha Vás nezaujme a Vy furt hledáte prostě tu pravou? Já jí našla v téhle knížce. Jazyk (stejně jako u Stanice Tajga) je trochu složitější, ale jakmile si zvyknete, před očima vyvstane příběh Olgy, jejího manžela a dalších "úkáček" a jim podobných lidí uprostřed současné Prahy.

babyboar
15.11.2012 4 z 5

Kniha se mi líbila. Od autorky jsem předtím četla pouze Umělohmotný třípokoj, což je samozřejmě úplně jiná četba. Pokud má autorka skutečné informace z přistěhovaleckých komunit, tak se dokázala do hlavní hrdinky velice pěkně stylizovat a předložit nám náčrt toho, jak se žije různým menšinám v Praze. Myslím, že kniha mi vytvořila i jiný pohled na tyto lidi, než jsem měla doposud.

Kniha Čechy, země zaslíbená je v