Čarodějův učeň

Čarodějův učeň https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21234/bmid_carodejuv-ucen-uor-21234.jpg 5 548 132

Na tomto příběhu pracoval Otfried Preussler deset let. Tento někdy temný a strašidelný příběh je určen spíš větším dětem. Inspirací mu byla stará lužickosrbská pověst o chlapci Krabatovi. Čarodějův učeň, který poznává temné stránky černé magie a bojuje proti svému mistrovi, je přiběhem, který stojí za přečtení.

Fantasy Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Argo

Krabat , 1971

Natyna3
08.06.2021 4 z 5

Poutavá atmosféra a zajímavý příběh.

kirkous
14.05.2021 5 z 5

Jako dítě jsem byl fascinován Zemanovým zpracováním knihy, které však, mám pocit, nebývalo v televizi tak často jak bych si přál. K Preusslerově knize jsem se ale dostal až nyní, díky společné četbě se synem. A fascinace, jiného typu, je zpět.
Musím se obdivovat tomu, jak Preussler příběh vystavěl. Nejen romance a balada s tajemnými až hororovými prvky. Nejen láska jako cesta k vykoupení. Ostatně láska Kantorky ke Krabatovi je jaksi neuchopitelná, sama tajemná. Sám příběh vzpoury je velmi silný, neboť to, co je Krabatovi nabízeno jako alternativa, může být slibné, lákavé. Ale Preussler jaksi předpokládá, že se čtenář identifikuje s Krabatovým odhodláním, neboť opak by znamenal sice nesmírné výhody, ovšem zároveň lidský a morální propad snad hlouběji než na samotné dno. Co asi autor zpracovává, co si musel prožít v ruských lágrech? Ale nechci psychologizovat.
Za zmínku stojí i kontexty, do kterých je příběh umístěn a způsob, jak to Preussler dělá: detailní znalost místopisu Dolní Lužice (nemohu sám ověřit, ale hned bych se tam nejraději vydal…), hluboká znalost dobového mlynářského řemesla, tj. přelomu 17. a 18. století. (Mimochodem, jestli si správně pamatuji, tak ve filmu se mluví o třicetileté válce, tady však v jedné epizodě vystupuje kurfiřt August Silný, tedy děj je časově posunut o skoro sto let později.) A zároveň odkazy na černou (démonickou) magii, naznačené iniciační rituály – i tuto literaturu musel Preussler zpracovat. K tomu místní lidové křesťanské zvyky, které vystupují s magií jakoby v symbióze.
Jako celek vynikající dílo, které možná ocení více dospělí, se silným morálním poselstvím, i když desetiletý syn se také nemohl odtrhnout.

TeoK7
28.04.2021 5 z 5

zábavná, lehce strašidelná kniha.
moc doporučuji

6290
29.03.2021 4 z 5

Místy zbytečně utahané a zdlouhavě opakující se a konec trošku zkratkovitý a uspechaný, ale ta atmosféra.... 90%

Skala317
04.02.2021 5 z 5

Vypočuté ako audiokniha s výborným Lukášom Hlavicom. Ku knižnej podobe som sa zatiaľ nedostal. No... miestami tajomný až temný príbeh z ktorého občas vystupujú nie práve svetlé bytosti. Skončí sa však nakoniec dobre. Láska a svetlo vstupuje, aby zlomilo, čo bolo len zdanlivo pevné a potrebovalo oslobodiť. Občas som tak premýšľal, či aj človek v sebe nemá starého mlynára, ktorý sa snaží všetko k sebe zatiahnuť a využívať vo svoj prospech? A nehovorí sa tomu mlynárovi napríklad ego? A čo tak Krabat? To môže byť človek, ktorý sa vydal na cestu seba objavovania, alebo oslobodzovania svojho vnútra. No... nie je to ľahké a bude si musieť všeličo zažiť. Nakoniec predsa len príde svetlo.

Toto boli moje vnútorné pocity, ktoré spolu s dojmom, ktorý na mňa táto kniha urobila, vytvárajú dlhé mlčanie.

_bagetka_
28.01.2021 1 z 5

Je mi 13 let a museli jsme tuto knihu číst ve škole. Náramně ráda a hodně čtu a můj oblíbený žánr jsou fantasy knihy. Touto knihou jsem byla ovšem velmi zklamaná. Musela jsem se k tomu donutit, abych ten román vůbec dočetla. Absolutně nechápu, co se někomu na této knize líbí. Příběh nebyl ani napínavý, ani strašidelný. Kdybych ho musela popsat jedním slovem, řekla bych - slátanina!
Ano, proti gustu žádný dišputát, ovšem neznám ani ve třidě, ani v rodině, ani mezi kamarády, kteří knihu přečetli, jednu jedinou osobu, které se kniha líbila. A přesto jsou zde výhradně pozitivní kritiky. To mi fakt nejde na rozum!

Ivan F
23.01.2021 5 z 5

Úžasné, jednoducho úžasné. Temný, skoro až ponurý príbeh a pritom plný lásky. S rozprávkou táto hororová fantasy nemá nič spoločné, azda len to, že dobro vyhrá nad zlom. Veľmi dobre si pamätám zimomriavky zo Zemanovho výtvarného spracovania (ešte Modropierko bolo podobne smutné s nádhernou Braunovou animáciou), ktoré som ako malý chlapec mal, keď som ho videl. Čo dodať: všetky klady knihy napísali tí, čo knihu komentovali predo mnou. Všetky zápory, ktoré uviedli ... nuž, ani s jedným nesúhlasím. A ešte niečo - škoda, že to Rowlingová nečítala, Hogwarth by vyzeral inak, teda aspoň čo sa čiernej mágie týka. Dojem z knihy som mal umocnený dažďom - celú dobu klopal na okenný parapet a podčiarkol tak vyznenie príbehu. A ja som bol s Krabatom v zime, v lete, v okamihoch jeho šťastia, ako aj v nepohode, na trhu a s Kantorkou, pri čítaní z koraktoru, jednoducho všade a čítanie som si užíval. Perfektný návrat do detstva v časoch miernej nepohody.

Hanjimka
22.01.2021 4 z 5

Trochu děsivá pohádka, nebo jemný horor? Pamatuji si z dětství film a že jsem se ho bála. Čteno ušima - audiokniha a za mě dost dobrý příběh.

J.P.S.
14.01.2021 5 z 5

Za prvé se musím ohradit proti kategorizaci "Pohádka", protože tohle dílko je regulérní historická fantasy říznutá lužickým folklórem a špetkou hororu. Určitě je to mnohem méně pohádkou než třeba Tolkienův Hobit (který se obecně už řadí k fantasy, ačkoliv v porovnání s preusslerovským Krabatem je až skoro "dětinský" :)).

Tajemné, příjemně ponuré, a taky trochu romantické. Oproti filmovému zpracování od Karla Zemana je zde rozběhnutých více příběhových linek. Zaujala mě především ta s tajemným cizincem, který přijíždí do mlýna vždy o silvestrovské noci, kdy se v mlýně místo mouky melou kosti. Právě skrz tohoto cizince se odhaluje (nebo spíš naznačuje) i vliv nějaké vyšší organizace, jejíž skutečná povaha však zůstává obestřena tajemstvím. Oproti filmovému zpracování se také více dozvídáme střípky o původu a motivech čarodějného mistra, byť i zde nakonec zůstává většina zahalena nikdy nezodpovězeným tajemstvím. A samozřejmě krásný konec v podobě vítězství lásky dvou mladých lidí nad mocí černé magie :)

(Poslechnuto jako audiokniha, brilantně načetl herec Lukáš Hlavica)

Domca_books
10.01.2021 4 z 5

Čarodějův učeň je hororový příběh podaný formou pohádky, ale to se mi líbilo :) Knihu jsem přečetla za pár dní.

DuncanIdaho
17.12.2020 5 z 5

Krásně napsaný, trochu ponurý a jemně strašidelný příběh. Viděl jsem už film od Karla Zemana a už jako klukovi se mi líbil, právě pro tu ponurost. Stejně se mi líbil i film Pohádka o Honzíkovi a Mařence od stejného režiséra. Čarodějův učeň je krásná pohádka spíše pro dospělé. Rozhodně si tuto knihu přečtěte.

Fany09
09.12.2020 4 z 5

Kniha je hezká a film se mi ttaké líbil.

edith79
07.12.2020 5 z 5

Já to prostě miluju. Celou tu strašidelnou atmosféru starého mlýna, krutého mistra a jeho učedníky. Knižní podoba je stejně skvělá jako ta filmová od Karla Zemana, která je od dětství moje velká srdcovka. Tady bych asi potřebovala mít k dispozici ještě nějakou tu hvězdu navíc.

Rawen616
04.11.2020 4 z 5

Klasika, která se dočkala i výtečného animovaného zpracování od Karla Zemana a v poslední době také výborné audioknihy v podání Lukáše Hlavicy. Právě na tu jsem narazil a s chutí si ji poslechl. Příběh, který asi není potřeba připomínat, je velmi dobře vymyšlen a má spoustu opravdu silných a temných momentů. Magie je ve světě knihy velmi uvěřitelná, protože i proměny osob ve zvířata působí spíš jako jakési silné sugesce které způsobí onu iluzi pro okolí než jako skutečná fyzická proměna. Obecně se tu hraje hodně na magické ovlivňování a čtení myšlenek spíš, než na nějaké metání ohnivých koulí což velmi oceňuji. Co už bohužel musím ocenit méně je podle mého hrozně utnutý konec. Souboj s temnými silami na který se Krabat půl knihy připravuje nakonec v posledních pár odstavcích rozsekne tak trochu deus ex všemocná láska a nazdar(a to bez ohledu na to, že ona osudová dívka Krabata prakticky jen párkrát viděla). Ale rozhodně je to velmi dobrá "pohádka" nebo spíše zpracování pověsti a dalo by se říci i dobrá temná fantasy.

smazenaryba
24.10.2020 5 z 5

Po prečítaní Čarodejovho učňa som si pospomínal na rôzne slávne fantasy, ktoré som v posledných rokoch čítal, či už šlo o Pána prsteňov, Narniu, Kúzelníka zo Zememoria a opýtal som sa, v čom je táto kniha od nich horšia. Nuž v ničom popravde. Pohltila ma rovnako, často oveľa viac a navyše má ten nezameniteľný tuzemský kolorit a takú tú temnejšiu, pre náš kraj tak typickú, atmosféru. Vlastne, angláni, amíci, a vôbec všetci, ktorí sa ku knihe z akéhokoľvek dôvodu nedostali, ani netušia, o aký poklad popri hltaní všetkých tých Potterov, sklenených a neviem akých trónov, prichádzajú. Možno by stálo za to poobzerať sa po podobných "ľudových" fantasy aj z ostatných kútov sveta.

Zuzafischi
22.10.2020 5 z 5

Knihu jsem četla když jsem byla malá a naprosto mě uchvatila tou temnou atmosférou. Jedna z mých nejoblíbenějších knih tenkrát. Nedávno jsem na ni náhodou narazila v knihkupectví a musela jsem si jí koupit. Nadherny příběh, čtení jsem si moc užila i teď v dospělosti.

janina66
17.10.2020 5 z 5

Úžasná nadčasová pohádka s hororovým nádechem spíše pro větši děti. Já ve svém věku kdykoli jí dávají animovanou verzi v TV, si jí nikdy nenechám ujít.

Metla
15.10.2020 5 z 5

Nevím, jak mladší ročníky, leč fosilnější generace Husákových dětí pravděpodobně zná tuto pochmurnou pohádku díky animovanému filmu Karla Zemana. Znepokojivý výtvarný styl a rovněž (atmosféře odpovídající) dabing představoval mrazivé chvíle dokonce i pro moji maminku, které drásalo nervy pouhé oslovení: "Krabateee!"
Využila jsem temné, uplakané dny a přiložila do plamenů mírné depky pár polínek poslechem audioknihy. V zaměstnání rázem zmizely chodby s šourajícími se postavami v rouškách; já byla s dvanácti chasníky a mistrem v začarovaném mlýně. Prožívala jsem opět ten souboj sil zla proti lásce, mravní čistotě, zkrátka dobru, s nostalgií jsem se vrátila do dětských let.
Perfektní kniha pro zimní večery, možná by však ratolestem při četbě před spaním přivodila příliš divoké sny. 90%

Šnek86
19.09.2020 3 z 5

Pohádkovo strašidelný příběh o učni čarodějného mlynáře.Dobrá atmosféra, nejprve jsem shlédnul novodobý film a až poté jsem se dostal k této předloze.Animovanou verzi si z mládí již nepamatuji, ale také přijde na řadu.

moonell
30.08.2020 4 z 5

Achich ouvej, konec jako kdyby někdo odsekl. Škoda toho.