Bylo nás pět

Bylo nás pět https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35558/bmid_bylo-nas-pet-U1j-35558.png 4 3367 445

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií.... celý text

Venda32
08.01.2020 5 z 5

Vtipné, perfektně napsané. Knížka si najde své čtenáře, jak mezi dětskými čtenáři, tak mezi dospělými. Mě osobně jen nebavila kapitola, kdy má Péťa Bajza horečku. Ale to je subjektivní faktor.
Kniha také posloužila jako předloha neméně výborného seriálu.

mats379
07.01.2020 4 z 5

Skvělá kniha, asi nejlepší a nejznámější, s oblíbenými postavičkami dětí i dospělých a hláškami, které už dávno zlidověly...!!! Seriál se také hodně povedl, jsou tam výborně vybraní herci jak malí, tak dospělí...

Blue
31.12.2019 4 z 5

Dětská klasika určená dospělému čtenáři.

tessie_m
30.12.2019 1 z 5

Opět povinná četba k maturitě, vůbec mě to neoslovilo, nutila jsem se ke čtení, vůbec mě kniha neoslovila.

pavla.ba
22.12.2019 5 z 5

Miluju tuto knihu, prostředí, ve kterém se odehrává a postavy, které v ní vystupují!

Han-nah
15.12.2019 4 z 5

Knihu jsem dostala v dětství a ráda se k ní občas vrátím, líbil se mi i natočený seriál s dobrým hereckým obsazením. Vždy raději knihu čtu, abych si vytvořila vlastní názor.

MarMarMar007
09.12.2019 3 z 5

Uřčitě pro všechny nejen malé čtenáře. Jinak mám taky moc ráda obálku.

Corso
04.12.2019 5 z 5

Co by som k tomu tak napisal. Ja som tuto knihu objavil len par rokov dozadu. A uz som to precital dva krat a serial sa stal mojou predvianocnou klasikou spolu s Emilom z Lonebergy a Deti z Bullerbynu. Atmosfera starych cias, detskeho sveta, parta... to je mix, co na mna stopercentne zabera. Uprimne, svetova liga, toto moze kludne stat v policke povedla Toma Sawyera a Tajomneho ostrova!

Pjottrr43
22.11.2019 4 z 5

Pěkná knížka.

jprst
08.10.2019 5 z 5

Podle mě z autorových děl jasná jednička, ke které se rád a s chutí vracím většinou proto, abych si přečetl své oblíbené pasáže.

Jaehyun
10.09.2019 2 z 5

Tuhle knihu jsem četla k maturitě a upřímně jsem se ji nemohla nějak prokousat. Většinou jsou knihy lepší jak film ale v tomto případě je to obráceně. Podle mě je kniha strašně zdlouhavá, hodně věcí co je např ve filmu tam chybí nebo je zkrácených (scéna návštěva příbuzných). Taky ten jazyk... Vím jak to autor myslel, že chtěl zkloubit jazyk chlapců s jazykem dospělých ale prostě se to nedalo číst. K maturitě bych si to už asi nevybrala .

Hoshi
06.09.2019 3 z 5

Stále přemýšlím, jak knihu ohodnotit. Seriál se mi velmi líbil, kniha byla bohužel mírné zklamání. Dělalo mi problém se začíst, chvílemi mě celý text rozčiloval, ale tuším, že kdyby to nebylo napsáno touto dospělácko-dětskou mluvou, nebylo by to ono. Druhá polovina příběhu mi dala opravdu zabrat. Po dlouhé době jsem se nutila do čtení, protože rozečtené knihy neodkládám. Uf...

EsoRimmer
31.08.2019 5 z 5

Legendární román napsaný naprosto geniálním dětským jazykem, který je na jednu stranu plný spisovných, ba odborných slov, ale zároveň je krásně naivní... Opravdu jedno z nejautentičtějších vyprávění.
Seriál se od předlohy dost liší, ale stále má co do sebe. Seriál vítězí krásně podanou atmosférou českého maloměsta, ale typickému péťovskému vyprávění se prostě nevyrovná.

alfinha2321
22.07.2019 2 z 5

Viděla jsem dříve seriál a upřímně řečeno, ač je kniha předlohou, je seriál o mnoho zajímavější. Vlastně oproti seriálu nenabízí nic nového, naopak mi přijde, že seriál toho vykreslil ještě víc a barvitěji. Takže až dcera dostane povinnou četbu, budeme se raději koukat.

FilDaV
16.06.2019 3 z 5

Popravdě pro nás docela zklamání. Ačkoliv se to může zdát poněkud divné, TV seriál je dle nás lepší. Poláček určitě s citem popisuje ta klukovská léta, kdy kluci dělají jen samou neplechu a zažívají samá dobrodružství. Ovšem Mark Twain to zpracoval mnohem lépe. A to ještě ubíráme za kapitolu odehrávající se v Indii (v Péťově hlavě za čtyřicítek horečky - jde to vidět:)

ArwenAragorn
14.06.2019 5 z 5

Pro mě nejkrásnější knížka od Karla Poláčka. Líbilo se mi i filmové zpracování. Nezapomenutelné, čteno mnohokrát.

Kuža007
12.06.2019 4 z 5

I když si Karla Poláčka vážím jako novináře, tak tohle mně bohužel opravdu neoslovilo.

Cleo De Nile
06.06.2019 4 z 5

Srdcovka! Stejně skvělá jako seriál. Kdo by neznal Péťu, Zilvara nebo třeba Otakárka... Úsměvné vylomeniny Petra Bajzy a jeho kamarádů mě vždycky dokážou spolehlivě pobavit. Zejména Péťův jazyk, kterým se snaží napodobovat řeč dospělých (někdy úspěšně, ale většinu spíš ne), je brilantní a dodává knize na zajímavosti. Pasáž s Indií se mi v seriálu moc nelíbila, ale tady mě bavila skoro nejvíc. Jsem ráda, že mám knihu doma.

sgjoli
26.05.2019 5 z 5

Autorův humor je vskutku dost specifický, ale mně dost vyhovuje a na tuto knihu mám jen ty nejlepší vzpomínky, ráda se k této knize vracím. Stylistika kontrastující s faktem, že knihu vypráví malý kluk, mne děsně baví. Celková atmosféra knihy se nese v laskavém prostředí laskavého humoru a věřím, že opakované čtení se mi neomrzí. :-)

kristeen
19.05.2019 3 z 5

Přiznávám bez mučení, že poslední pasáž jsem přeskočila...opravdu je to střih a výrazná změna, která po tom, co se člověk ponoří do Bajzova světa na malém městě, prostě zcela změní atmosféru...