Bylo nás pět

Bylo nás pět https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35558/bmid_bylo-nas-pet-U1j-35558.png 4 3371 3371

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií.... celý text

Pedruska01
21.08.2014 3 z 5

Ke knize jsem přišla kvůli maturitě. Samozřejmě, seriál znám a je moc dobrý. Přesto při čtení jsem ve většině pasáží snad žádnou podobnost nepostřehla. Což je na jednu stranu dobré, protože to nezkazilo zážitek z knihy, ale i tak bylo znát, že Poláček to napsal o dětech pro děti. Nechci tím říct, že to bylo špatné, naopak, jenže už jsem na tuhle knihu byla asi velká. :)

ragnom
03.08.2014 4 z 5

Výborná kniha doporučuji přečíst

trdlo1
31.07.2014 5 z 5

Nádherná klasika, úžasný jazyk...

dva.v.1
27.07.2014 5 z 5

nádherné pohlazení po duši

_Michelle_
11.07.2014 3 z 5

Klasika, která se příjemně čte a dá se k ní i vracet, protože na mládí přece jen každý rád zavzpomíná a tato kniha představuje jakýsi most směřující do krásných bezstarostných dětských let.

narcisonanis
24.06.2014 4 z 5

Perfektně napsaná a vtipná kniha, u které se vždy vrátím do dětství, když jsem Bylo nás pět poprvé četl a také sledoval seriál v TV :) Svět kluků-uličníků, kteří vnímají vše kolem sebe jako pomůcky a kulisy pro své rošťárny a výplody fantazie... to je zkrátka úžasné. Dětská mysl nemá omezení a Poláček to dokázal ve své humoristickém románu skvěle vyobrazit.

Jednu hvězdu ubírám za "snovou" sekci. Neskutečně mě nudila a byla zdlouhavá. Je ale zajímavé, že pocity "ať už to sakra skončí" jsem měl nyní stejné, jako jsem zažíval tehdy před 14 lety, kdy jsem držel knihu v ruce poprvé. Celkově to však nepokazilo můj výborný osobní dojem :)

Pospec
20.04.2014 4 z 5

Tato kniha je takovým oknem do života na vesnici začátkem 20.století. V knize se často vyskytují archaické výrazy a nářečí, přesto se čte velmi dobře. Škoda jen té druhé části, kdy Petr dostane spálu a sní o cestě do Indie,která už mě tolik nebavila.

SaDiablo
12.04.2014 4 z 5

Nasmála jsem se dost, ale od nemoci a Indie mě to opraudu moc nebavilo...

Denisa_a
31.03.2014 4 z 5

Při čtení této knihy jsem se na chvíli vrátila do dětských let a ani se mi nechtělo vracet. Sice povinná četba, ale hezky vtipné :-)

Hita
30.03.2014 3 z 5

Jako malý jsem sledoval stejnojmenný seriál. Ke knize jsem se dostal až o pár let déle. Nicméně musím říct, že seriál se od knihy vůbec neliší a 90 % scén je totožných.

Seraphin
23.03.2014 3 z 5

Možná kdybych byla mladší, tak bych byla nadšená, ale protože jsem si knihu musela vzít do povinné četby, tak jsem si to tak neužila a kniha mi přišla nemastná neslaná plná archaismů a historismů. Čistý průměr, ale když si čtenář uvědomí, že to psal Karel Poláček těsně před odchodem do Terezína... Stejnojmenný seriál natočený podle knihy je zaměřen více na citovou složku, proto tam můžeme vidět scény, které diváka dojmou (odjezd Kristýny, smrt pana Fajsta...), ale zároveň se v knize vůbec neobjeví.

pajkahej
19.03.2014 4 z 5

Jemné, úsměvné, oddychové :-)

moonchild
07.03.2014 3 z 5

Povinná četba na základní škole.Moc se mi nelíbila.

Mievr
04.03.2014 3 z 5

Krásná dětská léta, ale pro mě až příliš nezajímavá, spíš to jednou přečtu dětem :)

Lodja
04.03.2014 5 z 5

Bylo to na pět hvězd. Kvůli úžasnému jazyku a jemnému, dětskému, dokonalému humoru. Škoda jen, že knížka získala nálepku povinné četby, což z ní předem dělá něco nepopulárně nuceného.

vy2
24.02.2014 5 z 5

Výborně jsem se bavila. Poláček píše úžasným jazykem, že bych skutečně věřila, že to psal nějaký kluk. Málokdy se mi stane, abych se u knížky smála nahlas a měla potřebu někomu v okolí ukazovat, čemu že se tak směju... Tahle knížka to dokázala.

Klaris 99
22.02.2014 3 z 5

Tuto knihu jem dostala, jako většina, za povinnou četbu. Ze začátku jsem myslela, že se nedostanu ani na stranu padesát, ale zatla jsem zuby a přečetla jsem ji.
Prostě je kniha pro menší kluky, která velkou holku asi moc nechytne.
Jak říkám do padesáti stram jsem měla krizi a usínala jsem u ní, ale pak už se děj trochu zlepšil a někdy jsem se musela i smát.
Nedělám to často, ale tentokrát musím říct, že seriálová podoba je lepší.

Lenytka
16.02.2014 3 z 5

Kniha mě bavila do doby, než hlavní hrdina onemocněl, poté mi přišla kniha nezáživná a já odpočítávala stránky do konce knihy. Na druhou stranu, byla to kniha do povinné četby a přečíst se dala. :)

Kmotr99
09.02.2014 3 z 5

Tak tohle mě bohužel nenadchlo a čekal jsem od toho víc, byť šlo o povinnou četbu. Sice si to moc nepamatuju, ale nebavilo mě to. Možná bych si to měl znovu přečíst, aby bylo moje hodnocení oprávněné, ale jaksi nemám chuť.

tatruszka
06.02.2014 4 z 5

Tak téhle knize se nedá nic vytknout, prostě typický maloměšťácký život, sama v něčem podobném žiju. Je krásné, jak se dětská logika snaží přiblížit světu dospělých, používat jejich výrazy a postoje. Hrozně ráda některé pasáže užívám při práci s dětmi, velmi je to baví