Bylo nás pět

Bylo nás pět https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35558/bmid_bylo-nas-pet-U1j-35558.png 4 3376 3376

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií.... celý text

ddkk
08.11.2017 5 z 5

Moc se mi líbí Poláčkův jazyk. Hlavně v neskutečném podání Františka Filipovského, který příběh party prvorepublikových "hochů, co spolu chodí" povýšil ještě mnohem výše...Pravda, i pro mne byl výlet do Indie jaksi nadbytečný...

MartinkaSl
31.10.2017 3 z 5

Seriál jsem před čtením knihy neviděla, ale rodiče mi ji s nadšením doporučovali.

Kniha mě ze začátku bavila, oslnil mě i humor. Kdyby byla kniha poloviční bez výletu do Indie, dala bych jí 5 hvězdiček. Bohužel mi výlet do Indie zkazil celou knihu. Byl zdlouhavý a nekonečný.

lagina
29.10.2017

V audioknize to pro mě byla nejsnesitelnější verze :-)

Girasole69
20.10.2017 5 z 5

Za mě pět hvězdiček. Nějak se nám ze světa vytrácí knihy, které pohladí. Stěžovat si na to, že je kniha napsána jazykem, kterému současná generace nerozumí - nebo se nesnaží rozumět? - je smutný obrázek o dnešních čtenářích. Knihy přece nejde číst rychločtením bez prožitku. Po letech mě tato kniha znovu dostala i tím, že si ji sám vybral můj desetiletý syn jako doporučenou četbu a při jejím čtení se baví. A na slova, kterým nerozumí, se prostě zeptá :-)

sarka45
17.10.2017 3 z 5

Ze začátku mě kniha hodně bavila. Přišel mi zábavný ten způsob vyprávění jazykem a očima malého chlapce. Je vtipný ten kontrast "spisovného" jazyka s "hantýrkou" tehdejších dětí, která je navíc prokládaná "papouškováním" toho, co říkají dospělí. Ale právě proto, že to bylo tímto "omezeným" jazykem malého chlapce, tak se tam věci hodně opakovaly a ke konci už mi to začínalo vadit. Pro mě by mohla být kniha poloviční, třeba bez výletu do Indie, a byla by perfektní. Takto dávám tři hvězdičky. Povídková kniha pana Svěráka Po strništi bos, která je také vyprávěná malým chlapcem, se mi líbila víc.

mirektrubak
29.09.2017 3 z 5

Nikdy dřív jsem tuhle knihu nečetl a ani jsem neviděl oblíbený televizní seriál. Takže jsem se těšil a byl zvědavý, jaký to bude zážitek a jestli Poláčkův román může být zajímavý i pro dospělého čtenáře.

Alfa a omega téhle knihy je její použitý jazyk, dětská snaha o vyprávění spisovným, knižním jazykem. Můj problém byl, že mě tahle literární technika neoslnila (přestože podobně vyprávěný Hrdý Budžes je moje možná nejoblíbenější humoristická kniha vůbec). Alespoň ne nijak mimořádně. A proto jsem se asi do knížky moc neponořil - protože ničeho dalšího už jsem se nedokázal chytit. Dějová linka vlastně neexistuje, je to spíš sled klučičích historek a po ponoření do Bajzova snu se už nějaká posloupnost úplně vytratí.
Není to tím, že bych neměl rád dětské knihy - Alenku, Malého prince nebo Karlíka v továrně si dokážu užít i ve svých letech. Ale zde to na mě neplatilo, a tak jsem byl pouze čas od času potěšen nějakou konkrétní scénou. Není to málo, ale je to míň, než jsem čekal.

Při čtení jsem se, samozřejmě, nemohl vyhnout myšlenkám na Karla Poláčka samotného. Představa, že takto křehký člověk (typ kavárenského intelektuála), který evidentně musel žít ve stavu strachu a úzkosti z věci přicházejících, dokázal napsat takto optimistickou knihu je ... nadějeplná.

veronikahessy
23.09.2017 5 z 5

I když nejsem kluk,tak mi kniha přišla zábavná, přečetla jsem ji během 1 týdne.

anetro
21.09.2017 2 z 5

Kniha mě zaujala především stylem písma, bylo to něco nového a nad některými slovy jsem se sama pousmála.

nikol1774
16.09.2017 1 z 5

Další kniha k maturitě. Tohle už byla opravdu hrůza. Nelíbil se mi autorův styl psaní. Nelíbil se mi děj. Nic. Opravdu bych knihu nedoporučovala.

kap66
05.09.2017 5 z 5

Je to jedna z nejvtipnějších knih mého dětství i mého dospělého života. V dětství jsem ji četla každý rok, takže umím některé pasáže nazpaměť. Miluji tu kombinaci přehnaně spisovného jazyka a nespisovných výrazů. Nižší hodnocení i komentáře zde mě trochu mrzí, ale není nic, co by tuto knížku vyrvalo z mého srdce.

kilometr
07.08.2017 4 z 5

Klasický klukovský evergreen.Tudíž dílo,u kterého se holčičenky nudí a nudit budou,protože to prostě nepochopí.80%.

iveta.vaisova
25.07.2017 4 z 5

Když jsem tuhle knížku četla, přistihla jsem se, že se směju nahlas. Tudíž četba do vlaku to rozhodně nebyla. :)

Zuzka.K
16.07.2017 3 z 5

Knihu jsem si vybrala do maturitní četby, protože už od mala zbožňuji seriál. Bohužel knížka pro mě nebyla až tak super jak jsem očekávala. Možná to bude tím, že jsem si ji měla přečíst dříve a nebo jsem to porovnávala moc se seriálem. Kniha pro mě byla i lehce náročnější na čtení.

Marůš13
06.07.2017 2 z 5

Seriál jsem měla moc ráda, proto jsem se rozhodla si ji vybrat k maturitě, ale bohužel mě knížka zklamala. Možná kdybych ji četla v mladším věku, více bych si ji užila.

85098211
27.06.2017 4 z 5

Byla jsem docela překvapená, že se tato klasická kniha dočkala nového načtení. A po jejím poslechu jsem doslova nadšená! Jan Zadražil totiž nejenže nezklamal, ale kniha v jeho podání dokonce získala svoje nové kouzlo.

zanetkov77
20.06.2017 5 z 5

Tuhle knížku jsem si naprosto zamilovala, především díky tomu úžasnému jazyku. Jazyku, na který většina mých spolužáků nadávala a já jsem mu propadla a s radostí četla dál a dál příběhy Péti Bajzy a jeho kamarádů.

Arnapi
03.06.2017 3 z 5

Lepší nez zfilmováná verze.

Michalka98
21.05.2017 4 z 5

Seriál podle stejnojmenné knihy zbožňuji​ již od malička, ale přesto jsem se ke knize dostala až teď v rámci povinné četby. Kniha je milá, úsměvná, plná dětské fantazie. Myslím, že je toto dílo poselstvím pro dospělé, aby se občas zastavili a zkusili svět znovu vnímat těma dětskýma očima, které zůstanou v každém z nás ať chceme či nechceme. A také je pro nás památkou na Karla Poláčka, který ji napsal během nejtěžšího období naší historie a přesto nám dokázal zanechat dílo v němž se objevuje radost ze života.

wendys120
23.04.2017 3 z 5

Pro mě to byly dvě knihy v jedné.
Jedna se odehrávala v městečku, kde kluci dělali klukoviny a bylo to takové hezky poklidné, uvolňující...
Pak tady byla byla ta druhá. Ta se odehrávala v Indii, nebo ještě v městečku, které už bylo jen pouhým výplodem Petrových snů. Vůbec mě to nepasovalo k sobě. Úplně jiné roviny. Kdyby autor pokračoval v první části byla by pro mě kniha o hodně lepší.

iz67
19.04.2017 4 z 5

Kniha napsaná krásným jazykem, s velkým citem co se asi klukům honí hlavě I s klukovskou logikou prenesenou do vetne stavby. Laskavé a příjemné. Snad jen poslední kus s Jumbem mohl být kratší.