Bratři ze Soluně

Cyril a Metoděj, slovanští věrozvěstové,kteří právě před 1150 lety přinesli křesťanství na Moravu. Jak málo o nich víme! A co vlastně víme o době, ve které žili? Román Antonína Polácha, který se opírá, jak je tomu u autora zvykem, o důkladné studium historických pramenů, nám přiblíží nejen jejich moravskou misi, ale i tu část života obou bratří, o níž většinou nemáme ani tušení. Konstantin Filosof, známý též pod mnišským jménem Cyril, kdysi profesor konstantinopolského vysokého učení a chartofylax tamějšího patriarchy, člověk pověřovaný vždy znova důležitými diplomatickými misemi v zájmu Byzantského císařství, rekapituluje v posledních dnech svého života vše, co prožil a vykonal. Během dlouhého několikadenního rozhovoru s bratrem Metodějem, kdy si uvědomuje, že už ve svém grandiózním díle nebude moci pokračovat, vzpomíná na své vzestupy a pády, pravdivě a sebekriticky bilancuje a hodnotí svůj vztah k rodičům, přátelům a politikům, kteří ovlivnili jeho život, ale i k samotnému Metodějovi, svému stašímu bratrovi, jenž má nést dál pochodeň poznání, již spolu v Moravské říši zažehli. Otevřeně se vyznává i ze všeho, co si klade za vinu a čeho lituje. Ve vzpomínkách obou bratří před námi vyvstává dávno zasutý svět Byzantské říše v dobách jejího rozkvětu, odhaluje se jemné předivo vztahů mezi Konstantinopolí a Římem, mocenské zápasy podbarvené náboženskými rozdíly, které zásadním způsobem ovlivňovaly dějiny Evropy v devátém století, i spletité cesty, jimiž se šířilo křesťanství na sever a východ Evropy. Snad dokáže tato kniha dostatečně vysvětlit, proč si oba solunští bratři svým životem a dílem zasloužili nejen své svatořečení, ale i onu poctu nejvyšší, kdy byli papežem Janem Pavlem II. v roce 1980 vyjmenování spolu se svatým Benediktem, zakladatelem západoevropského mnišství, patrony a učiteli Evropy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154959/bratri-ze-solune-154959.jpg 3.617

Kniha Bratři ze Soluně

MartinaF
10.01.2019

Nerozumím tomu, proč má kniha tak nízké hodnocení. Nejsem znalec historie, proto jsem se spíše nechala unést příběhem o životě obou bratří. Nejprve jsem si myslela, že se autor zaměří na příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, ale později jsem pochopila, že to opravdu nebylo jenom o Moravě, ale o celém životě. Kniha se mi líbila, sice tam byly pasáže, které jsem přeskočila, ale titul můžu doporučit. Ať už laikům nebo znalcům historie.

Hannelle
06.12.2016

Koho zajímá historie, vřele doporučuji. Román zachycuje část života věrozvěstů Konstantina a Metoděje, která je nám z hodin dějepisu zcela neznámá.

oli.rock
04.01.2016

Spisovatel A. Polách mě dost zaujal a jelikož jsem příznivcem historických románů nechyběla ani tato kniha... a nelitovala jsem. Kniha se dobře četla, vše bylo srozumitelné a četba bez problému a hladce plynula :)