Brány pekla

Brány pekla https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521751/bmid_brany-pekla-65477133642d4.jpg 4 124 36

Alex Sternová je späť a mieri priamo do pekla v pokračovaní temného, znepokojujúceho románu Deviaty spolok od betsellerovej autorky Leigh Bardugo. Nájdi bránu do podsvetia. Ukradni dušu z pekla. Jednoduchý plán, no ľudia, ktorí sa na túto cestu vydajú, sa z nej málokedy vrátia. Galaxy „Alex“ Sternová je však odhodlaná vyslobodiť Darlingtona z očistca – aj keby ju to malo stáť budúcnosť v Léthé a na Yalovej univerzite. Alex sa tentoraz nemôže spoliehať na pomoc Deviateho spolku, takže je kvôli záchrane džentlmena z Léthé nútená zostaviť tím zložený z pochybných spojencov. Spoločnými silami sa musia prelúskať bludiskom magických textov a bizarných artefaktov, aby odhalili tie najprísnejšie strážené tajomstvá spolkov a porušili pri tom všetky pravidlá. Keď navyše začnú zomierať členovia pedagogického zboru, Alex je jasné, že nejde iba o nehody. V New Havene sa deje niečo mimoriadne nebezpečné, a ak má Galaxy Sternová aj tentoraz prežiť, bude sa musieť popasovať s monštrami zo svojej minulosti – a s temnotou v základoch samotnej univerzity.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Slovart (SK)

Hell Bent , 2023

punkgirl97
01.11.2023 4 z 5

V první řadě moc děkuji za knihu v rámci spolupráce a omlouvám se za pozdní vydání recenze! @endlessbibliophile @humbook_blogeri

Na toto pokračování jsem se moc těšila, protože po prvním díle no kdo četl, tak ví, že konec nebyl úplně Ok!

Alex je skvělá postava, od jejího smyslu pro humor až po její odhodlání se vypravit i do pekla za nevyčíslitelnou cenu. Postavy jsou tady stejné jako byly v prvním díle, akorát tady je poznáváme více, někdy i situace z jejich pohledu, což oceňuji. Docela jsem si oblíbila Turnera i Dawesovou.

Bylo to stejně čtivé jako první díl, příběh mě pohltil a strašně mě zajímalo co ten Darlington teda?!

Leigh Bardugo má místy hodně popisu, na druhou stranu není to na škodu prostředí je krásně vykreslené, i třeba peklo. Část Sestupu byla opravdu skvělá, příjemné zpestření, zjištění něco nového o vedlejších postavách, které mi chtě nechtě přirostly k srdci. Ale objevily se tu i “postavy z minulosti a to teda jsem si potvrdila, že Alex je na tom teď mnohem mnohem lépe.

No rozhodně tuto sérii doporučuji. Je to velmi zajímavý příběh, originální.

4,5/5

Více na instagramu @tera_cte

lena.o.knihach
22.10.2023 4 z 5

Konečně jsme se dočkali pokračování Devátého spolku.

Alex chce osvobodit Darlingtona a je ochotná jít až do samotného pekla. Riskuje svou budoucnost v Léthé i studium na Yale. Do toho se objevují mrtví členové fakulty a Alex musí využít všechny prostředky (i ty nadpřirozené), aby tomu všemu přišla na kloub.

Na druhý díl jsem se moc těšila, protože Alex Sternová je jednou z nejlepších hlavních hrdinek a já si ji hodně oblíbila.

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla a trochu se zorientovala, ale po sto stranách už to začalo hezky odsýpat, zapadat do sebe a já se ani na chvilku nenudila.
Opět tu Leigh Bardugo nedává postavám nic zadarmo a musí toho spoustu přetrpět. Je to drsný příběh, který mě šíleně bavil.

Není lepší období, kdy se pustit do této dark academia knihy než sychravý podzim.

#spoluprace @albatrosmedia

iftheydontdie
21.10.2023 4 z 5

(SPOILER) “Abys mohl platit svoje dluhy, musíš vědět, komu jsi zavázán. Musíš se rozhodnout, za koho jsi ochoten jít do války a komu věříš, že do toho kotle skočí s tebou. Jen o tohle jde v tomto světě. Žádní hrdinové ani padouši, jen lidé, pro které bys byl ochoten vrhnout se do vln, a ti, které bys nechal utopit.

Alex za sebou nemá rozhodně žádnou zářnou minulost. Skutečnost, že dokáže nahlédnout za závoj, že vidí svět Šedých plujících mezi námi, ji děsí. Díky téhle její “superschopnosti se dává dohromady s nesprávnou partou. Propadá drogám a nechává se manipulovat svým přítelem Lenem.
Jenže, jednou se probudí v nemocnici. Vedle sebe děkana Lethé a nabídku ke studiu na univerzitě Yale. Je to šance na nový začátek a hlavně porozumět světu na druhé straně.
=> rychloshrnutí I. dílu

Darlinghtona začínají všichni pomalu pohřbívat a chytat se myšlenky, že je opravdu pryč. Alex je však ta, která stále hledá kličky, uličky a zaklínadla a věří, že alespoň nějaká jeho část přežila. Jen je uvězněn dole. V pekle.
Spolu s Okulem jsou proto jediné, které se nevzdávají myšlenky ho opět přivést zpět. Do světa živých.
Porušují přitom snad veškerá pravidla, která byla spolky nastavena. Nejednou byly pokárány a v podmínečném vyloučení.
Trpělivost však přináší růže a naše hrdinky sestupují spolu s Tripem a Detektivem do pekla. Provádějí prastarý rituál a ocitají se na druhé straně. Démoni minulosti číhají na každém jejich kroku a snaží se jim znemožnit dostat se k Darlinghtonovi. Když ho však najdou, nestačí se divit, co všechno se tam dole odehrává

Naprosto famózní! Napínavé, plné napětí a hlavně nadpřirozeno!
Přiznám se, že mi chvíli trvalo se do světa opět dostat, přece jen to byl už nějaký ten pátek, kdy jsem četla devátý spolek. Ale po pár kapitolách vše do sebe zapadlo a já mohla pokračovat v příběhu dál.
Celý svět je opravdu brutální! Kolikrát mi až běhal mráz po zádech, jak napjatá a strašidelná daná scéna byla. Neskutečné!

„Stojíme mezi živými a mrtvými, Sternová. Třímáme meč, který si nikdo jiný netroufá zvednout.Je naší povinností bojovat, ale víc než to je naší povinností vidět, co ostatní nevidí, a nikdy neodvracet pohled."
Děkuji humbooku za zaslání! Opravdu jedinečný zážitek. #spoluprace

Grohlinka
21.10.2023 4 z 5

Pořád nemůžu uvěřit skutečnosti, že tuto sérii napsala stejná autorka, která napsala podprůměrnou Grišu a průměrné, značně přeceňované Vrány, protože tohle je sakra dobré a zábavné čtení plné alce, inteligentních hrdinů, historických zajímavostí a originálního světa.

Alex Sternová je rozhodně jednou z nejlepších hrdinek a série je krásným členem dobrých titulů žánru Dark academia.

vandalindakova
21.10.2023 5 z 5

Druhý díl Devátého spolku mě překvapil svou neuvěřitelnou čtivostí! Možná to je způsobeno tím, že je tu hodně akce a zápletka, která směřuje jasným cílem nad popisem toho, jak vše funguje, protože to už jsme dostali v jedničce. Nemůžu říct, že by to tu chybělo úplně, pořád nám jsou servírovány doplňkové informace, které to celé tak nějak spojují a vytváří fakt zajímavý svět, o kterém se mi opravdu dobře čte. Už v první knize se mi líbilo vysokoškolské prostředí Yale, a mé nadšení přetrvává i skrz knihu druhou. Pro mě důležitou věcí je fakt, že můj zájem o zápletku ani na chvíli nepolevil, a do příběhu jsem se dokázala velmi rychle zanořit. Čím se mi tato série líbí kromě prostředí vysoké školy? Asi svoji temnou mysteriózností, vyšetřováním a pátráním, přítomností nejen magických artefaktů, ale i trefných myšlenek.
Dvě věci jsem zmiňovala ohledně první knihy, mně nesedící tématika drog, která tu má mnohem méně prostoru, takže good for me! Naopak více Darlingtona se mi zrovna dvakrát nevyplnilo, alespoň v značné části knihy :D Což je teda pro mě smutný, ale i tak mě kniha dokázala vtáhnout dostatečně na to, aby si vysloužila plné hodnocení.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci jednorázové spolupráce od Humbook prostřednictvím Humbook blogerů.

Lostinfantasy
21.10.2023 5 z 5

Alex se vrací v druhém dílu a spolu s ní jedna dost zvláštní parta, která má za úkol osvobodit Darlingtona z pekla.
Co se asi tak může pokazit?

Devátý spolek patřil do mých top 10 knih za rok 2021, takže Brána pekel mnou byla hoodně očekávaná. A vůbec nezklamala.
Já ten svět prostě miluju, miluju tu různorodou partičku “hrdinů a hlavně miluju tu dark academia atmosféru, která mě úplně pohltila.
Tahle série je prostě úplně ideální do upršeného, mlhavého počasí, které nám podzim nabízí.
Je vidět, že je to adult fantasy, protože autorka se s tím fakt nepáře a je to celkem drsné a syrové.
Přiznám se, že se začátku jsem měla trochu zmatek v ději a postavách, tady by se určitě hodil rereading prvního dílu, ale na to prostě nebyl čas
Líbilo se mi, že některé postavy z prvního dílu dostaly více prostoru a že jsme poznali jejich temnější minulost. Alex je krásný příklad morálně šedé postavy a mně to baví mnohem víc než ty dokonalé hrdinky, kterým vychází všechno, na co sáhnou.
Trochu mě mrzí, že Alex s Darlingtonem už nedostali více prostoru, ale doufám, že o to lepší bude jejich první polibek v budoucnu.

Jsem strašně ráda, že mě knížka nezklamala a já tuhle sérii můžu vesele doporučovat dál, protože za to vážně stojí!

Četla jsem v rámci spolupráce s Humbook.

Veju007
19.10.2023 5 z 5

Na pokračování Devátého spolku jsem čekala přes 2,5 roku! Obstála tedy Brána pekel?

Alex Sternová má naprosto jednoduchý úkol - dostat se do pekla, osvobodit Darlingtona a bez úhony se vrátit zpátky. Na hádejte, jak to dopadne. Má naštěstí pár pomocníků, kteří jsou ochotní se s ní do pekla vydata možná ne jen jednou

Takhle2,5 roku je dlouhá doba a v začátku jsem, i přes načtené recapy, trošku problém se zorientovat, takže bych klidně doporučila rereading. Naštěstí tam Leigh sype jeden flashback za druhým a vše dobře připomíná. Na Alex se mi nejvíc líbí, že je pro své přátele ochotna udělat cokoliv a porušování pravidel jí vlastně vůbec nedělá problém. Navíc to není typický klaďas, chová se velmi reálně - trpí, je zbitá, má pekelnou kocovinu (doslova!) a nedaří se jí vše na poprvé.
Velmi mě tu bavila postava Trippa, která působí naivně a ťutínkově, ale nakonec dostane zajímavý vývoj. No a Darlington je prostě miláček v jakékoliv podobě.

S Leigh Bardugo jsem objevila žánr Dark academia a rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější. Univerzitní prostředí, tajné spolky, temnou historii, pekelné brány nebo magické předměty - to všechno a mnohem víc tady najdete!

Tento rok je rokem SJM, tak si říkám, že ten příští bych mohla věnovat právě Bardugo a ponořit se nejen do Grišaverse a doplnit znalosti.

Za knížku děkuji @albatrosmedia a @my_l.m.v.e , kterou jsme četla v rámci #spoluprace . Teď se jen modlit, abychom se dalšího dílu dočkali dříve, než tohoto.protože duologie? Prdlačky.

katasokolov
18.10.2023 4 z 5

4/5*

Jedná se opět o krásně syrový příběh, přesně jako předchozí díl. Autorka se s ničím nepáře a postavy v knize rozhodně nešetří.

Jednu hvězdu ubírám za ten příliš pomalý začátek - cca 100 stran, pak je to ale jedna velká pekelná jízda. Rituály, démoni, upíři, osud, trest, otročina, pekelné nástrahy, magie, magické předměty, duchové.

Bylo super poodhalit víc ze zákulisí jednotlivých postav, kterým se autorka v minulé knize tolik nevěnovala - Pamela a Turner jsou super. Stejně tak je boží nová postava Tripp :).

Máme zde i detektivní zápletku, byť je skromnější, ničemu to nevadí. Mrtvol se zde nakupí celkem dost a velmi zdařilé jsou návraty do minulosti hlavních hrdinů. Nikdo z nich neměl na růžích právě ustláno a spojuje je hřích vraždy, který je pronásleduje kamkoliv se hnou.

Darlington a Alex jsou prostě geniální protagonisté, ale na můj vkus tam bylo Dannyho moc málo a už bych uvítala, aby autorka ty dva dala dohromady. Ty neustálé náznaky jsou ubíjející :D. No a Danny jako démon gentleman je tak unikátní a peckovej - navenek i uvnitř .

Konec je opět otevřený a mně nezbývá nic jiného, než se těšit na pokračování! Snad to nebude zase za dva roky :).

JanaHana
16.10.2023 5 z 5

Atmosféra knihy mě naprosto pohltila. Líbil se mi moc první díl a opravdu jsem se bála, že pokračování bude pro mě zklamáním, to se ale nestalo, je to fakt pecka!!!

Laťka je nasazena opravdu vysoko, doufám, že si ji série i nadále udrží.

Naty21
15.10.2023 3 z 5

Za poskytnutí druhého dílu na recenzi moc děkuji @humbook_blogeri

V druhém díle se opět vracíme do areálu Yale, k naší staré známé Alex Sternové a její nové " kolegyni" Dawesové. Po událostech v předchozím dílu, kdy po nevydařeném rituálu skončil Darlington v pekle, se Alex za pomoci právě Dawesové, detektiva Turnera (ti dva patří mezi mé oblíbené postavy) a dalších vydávají na nebezpečnou cestu do pekla, a démoni budou ten nejmenší problém...

Grafické zpracování knihy, včetně obálky je prostě pecka (i když trochu morbidní, ale vzhledem k příběhu a tomu co se tam odehrává, ideální).

Tak za mě byl tenhle díl o něco lepší, byla tam konečně akce hned od začátku (narozdíl od předchozího dílu, kde jsem si na ni musela počkat až na konec). Každopádně opět se tu dost přeskakuje v čase, je tu spousta dějových linek a popisů, ty jsou pro někoho super, ale já je prostě nemusím.. Neříkám, že by se mi to četlo vyloženě špatně, ale na mě to bylo takový moc zmatený. Ale samozřejmě je to můj názor, na konci bylo docela pěkné rozuzlení a taky jsme se víc dozvěděli o jednotlivých postavách. Dávám o něco víc než u předchozího dílu, ale tohle prostě za mě nebude patřit mezi mé oblíbené...

baru_lienka
14.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Yale.
Magie.
Vražda.
Ideální Dark academia mix na podzim.

obsahuje SPOILERY!

Chvíli trvalo, než jsem se v příběhu zorientovala - postav i zápletek z minulého dílu je požehnaně- o to lépe jsem se pak ponořila do děje. Alex a Dawesová jsou každá z jiného těsta, nakonec se ale ukázaly jako skvělá dvojice.

Obdivuju nápady Leigh Bardugo, nejgeniálnější mi přijde termín „pekelná kocovina“ - to když se ještě pár dní po návratu z pekla nemůžete pořádně zahřát, protože jste byli ozářeni pekelnými plameny!

Celkově je v knize kladen velký důraz na morálku a spravedlivost - která ovšem podle každého leží někde jinde. Nejlépe je to určitě vykreslené na tom, jak se jednotlivé postavy „kvalifikovaly“ na právoplatné členy výpravy.

Vůbec by nevadilo, kdyby autorka knihu osekala o 100 stran, aby děj ubíhal trochu rychleji. Řekla bych, že výrok „Dva kroky vpřed, jeden krok zpět,“ příběh vystihuje perfektně, protože těch pekelných výprav bylo nakonec dost (né, že by mi to vadilo). Do příběhu se konečně zapojila i Mercy - Alexina spolubydlící, která hnedka zaplula do pekelné výpravy a upřímně se ji nedivím, já bych udělala to stejné.

Za zaslání knihy děkuji Humbooku!

SilvieB
11.10.2023 4 z 5

O dost lepší než první díl. V prvním díle jsem měla problém s tím, že mě žádná z postav neoslovila, ale v druhém díle to byla zase ta Bardugo kterou "znám". Detektiv Turner a Dawesova se stali mými oblíbenci.

Bavilo mě to hned od prvních stránek. Zase sledujeme několik dějových linek. Alex se snaží přijít na to jak zachránit Darlingtona z pekla, zároveň pomáhá Turnerovi objasnit záhadné úmrtí v Yale a do toho ještě dělá špinavou práci pro Eitana. O akci tady opravdu není nouze.

A ten konec... To celé rozuzlení všech těch dějových linek, co, proč, kde a jak... Naprosto skvělé, nečekané.

L.Bardugo tentokrát dokázala perfektně vykreslit atmosféru - hlavně sestup do pekla. Byly chvíle kdy jsem se dost bála a pak i zasmála. Otáčela jsem stránku za stránkou a děsila jsem se co se Alex zase stane. Ta holka to už přece nemůže zvládnout ne?

Jestli patříte k těm, které první díl taky moc neoslovil, dejte tomu šanci, třeba taky změníte názor. 4*

Jane2016
08.10.2023 4 z 5

Před zhruba asi týdnem jsem dočetla první díl s Alex Sternovou a celému příběhu jsem na první dobrou propadla. Ta atmosféra, prostředí, ale i postavy, to bylo něco, co mě opravdu nadchlo a po prvním dílu jsem věděla, že se velmi brzy pustím i do dílu druhého Brány pekel.

A asi Vás nepřekvapí, že mě nadchl i tento díl. A přiznám se, že se mi líbil o kousek víc než Devátý spolek. Děsivé a dechberoucí prostředí pekla Vás do sebe okamžitě vtáhne a Vy jako čtenář nestíháte obracet stránky. Opravdu se zpětně divím, jak rychle jsem knihu přečetla vzhledem k počtu stran. Ale nešlo to jinak! Prostě jsem musela vědět, jak to dopadne!

Pokud jste milovníci fantasy a přemýšlíte nad autorčinou tvorbou, tak rozhodně neváhejte! Ať už Devátý spolek nebo Brána pekel, obě díla jsou skvělá a já Vám je doporučuji všemi deseti!

LexiS
07.10.2023 5 z 5

Teprve minulý rok jsem se seznámila s autorkou poprvé. Nejdřív jsem se jí z nějakého nevysvětlitelného důvodu vyhýbala. O to větší bylo propadnutí kouzlu jejích knih.
A ačkoli celý Grishaverse zbožňuji, k Devátému spolku mám o dost bližší vztah. Naprosto to miluju a Brána pekel na tom není jinak.
Je to přesně ten typ knihy, u které si říkáte: "Tak ještě jednu kapitolu," a najednou jste o půlku knihy chudší.
Bylo to napínavé, opět promyšlené do posledního detailu, s nádherným a bohatým jazykem.
Galaxy se tímto definitivně zařadila mezi moje nejoblíbenější hrdinky vůbec. Její humor je legendární a líbí se mi i její dospělejší já.
Tentokrát poznáme hlouběji i Alexiny přátele, kteří stejně jako Alex nejsou ani dobří ani špatní. A to mě na tom baví asi nejvíc.
Další perfektní věcí na knize je její vykreslení magie. Sbohem světýlka a mávání hůlkami, tady místo toho najdete spoustu orgánů a tělesných tekutin. A pro mě je to pestré a víc uvěřitelné, než magie, která se poslední dobou objevuje v knihách.
Alex navíc nedostane nic zadarmo a její cesta do Pekla a z něj je jedna překážka za druhou. A když už se zdá, že je konec, tak je zde pořád dost věcí k dokončení. Takže jízda ještě na chvíli nekončí.
Nečekala jsem, že si autorka otevře dveře k dalšímu dílu, ale stálo se. A já se už teď neskutečně těším, protože tohle je dokonalost.
Jediné, co mě zarazilo, byl hlavní padouch, jehož práva podoba je obří bílý králík. Ale proč ne, že?
A Darlingtona bylo strašně málo, doufám, že v příštím díle si ho užijeme víc.
Doporučuji zvlášť na tohle Halloweenské období. Atmosféra je pak ještě lepší.
Jak jinak než 5 z 5.

GalaxyR
16.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Čekala jsem dlouhé dva roky. Devátým spolkem v mém nitru vznikla láska k tvorbě Leigh Bardugo. Jejímu stylu rozumím, jako by byl můj vlastní, protože ona je mým vzorem, mým ideálem knih.
A nyní, po přečtení celého Grishaverse dvakrát a druhém přelouskání Devátého spolku, můžu prohlásit, že Brána pekel mě vynesla až do nebes.
Já vždy obdivovala její dialogy, bez správných konverzací mě kniha nezaujme. Ale v tomhle případě nešlo jen o ně. Když to rozebereme...
Devátý spolek nás seznámil s prostředím Yale a New Haven, ve kterém se univerzita nachází. Dal nám možnost nahlédnout za Závoj, informoval nás o osmi spolcích a především o Léthe. Nechal nás zamilovat se do Darlingtona a pak nám ho vzal. Otevřel nám pohled do příšerně tragického života a druhé šance Galaxy Sternové. A když musíte čekat dva roky na pokračování tohoto dobrodružství, a charaktery vám skutečně schází, autor udělal něco správně.
S Bránou pekel jsme se ponořili hlouběji, a když myslím hlouběji, říkám tím, že skutečně nahlédneme do Pekla.
Koncept horkých podzemí, děsivého kvílení a zmučených duší mě vždy lákal, a viděla jsem či přečetla nespočet jiných verzi Pekla. Bardugo to zvládla na výbornou.
Trochu více prozkoumáme univerzitní Sterlingovu knihovnu, lépe poznáme Alexinu spolubydlící Mercy a lebkounského podivína Trippa, stejně jako vždy upraveného detektiva Turnera, tentokrát si zamilujeme Dawesovou a její znalosti a oddanost ke zlatoušku Darlingtonovi. A co se samotného gentlemana týče... bude nám vrácen, však pošramocen jest. O to jiskřivějším se stává vztah Danteho a Vergilia, Alex a Dannyho.

Nechce se mi ani přemýšlet nad tím, že budu čekat přibližně další dva roky na pokračování. Upřímně mě to děsí. Ale knih je spoustu a čas utíká závratnou rychlostí. Počkám si a dočkám se.

Přečtěte si to, vážně. Je to skvělé.

Vlad_ana
15.09.2023 5 z 5

Celou noc jsem nespala, abych si knihu dočetla, nemohla jsem se od ní odrhnout a teď je mi líto, že už ji mám přečtenou. Vynikající pokračování Šesti vran. Za mě je dokonce lepší.

Zatím je tu málo hodnocení, ale nedejte se zmást. Ono stačí, aby jeden podivín dal odpad a při čtyřech hodnocení to udělá hodně. :) On tedy ten dotyčný dává odpad a maximálně dvě hvězdičky všemu, co jsem tak koukala. Nebrala bych to úplně jako relevantní. Hlavně ať Vás to prosím neodradí od zapůjčení nebo koupi knihy. Je SKVĚLÁ.

Leigh Bardugo
americká, 1975