Město schodů

Město schodů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248277/bmid_mesto-bulikov-mesto-schodu-PTN-248277.jpg 4 345 90

Božská města série

Atmosférický fantasy román o živých špionech, mrtvých bozích, pohřbené historii a tajemném, stále se měnícím městě Město Bulikov se před mnoha lety těšilo přízni Božstev a podmanilo si celý svět. Ale poté, co byli jeho ochránci za podivných okolností zavražděni, se z dobyvatele stal dobývaný; pyšná historie Bulikova byla vymazána a zcenzurována, pokrok se zastavil a z někdejší prosperující metropole se stala jen další koloniální výspa nové světové geopolitické mocnosti. Do tohoto zatuchlého, zpátečnického města přichází Shara Thivaniová. Oficiálně je tato tichá a nenápadná žena jen další obyčejnou diplomatkou, která do Bulikova přijela hájit zájmy utlačovatelů. Neoficiálně je Shara jednou z nejlepších agentek ve své zemi a jejím úkolem je vyšetřit brutální vraždu zdánlivě neškodného historika. Jak se Shara noří do tajemství neustále se fyzicky i politicky měnícího města, začíná tušit, že bytosti, které kdysi Bulikov ochraňovaly, nemusejí být tak mrtvé, jak se zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

City of Stairs , 2014

mitko
01.12.2016 4 z 5

Chválim autora za pekne vymyslenú mytológiu, históriu a zákonitosti sveta. Postavy taktiež dobré, nemali prehnané vlastnosti, pôsobili ľudsky a robili chyby (veľa chýb). Len 500 strán sa mi zdá na toľko deja čo tam bolo veľmi veľa. V knižke boli asi tak 3 akcie, nie ani nejako dlhé (záverečná tiež prekvapila krátkosťou) a zvyšok sa sústredí skorej na rozprávanie a opis. Zjednodušene bolo tam niekedy veľa omáčky. Ale čítanie naozaj dobré, predstavivosť sa autorovi uprieť nedá.

trudoš
17.09.2016 4 z 5

R. J. Bennett vytvořil komplexní svět, který rychle vtáhne podmanivou imaginací. Už samotný nápad na padlé bohy, kteří se snaží dostat zpátky k moci, je originálně zpracován a promyšlen. Dokonale vyobrazené jsou především rozdíly mezi tvory s absolutní mocí a plebsem hrajícím si na stvořitele. V tomhle ohledu si autor nebere servítky a ideály o nezištných strážcích dobra zašlapává hezky do země. A pak je tu motiv s magickými artefakty, který mi v mnohém připomněl slavný Piknik u cesty bratrů Strugackých. Jen je škoda, že i přes nabízený potenciál jich nakonec není příliš využito.
Detektivní linie ovšem slabší, hlavně z toho důvodu, že je v příběhu vysloveně nadbytečná. Vynahrazují to ale monstrózní akční scény a skvěle zvládnuté postavy. Trochu mi však vadily historicky nevyhraněné kulisy, díky čemuž jsem měl občas problém určit myšlenkový stav společnosti. Nemluvě o rozsahu, jenž je lehce neúměrný vůči zápletce. Velké plus ale za samostatnost, protože ta se dneska zas tak často nevidí.

orson
05.08.2016 4 z 5

Příjemná, neobvyklá, originální městská fantasy, můžu jen doporučit.

Nikolaoss
08.07.2016 5 z 5

Jsem naprosto spokojena!
Srovnání s Miévillem není vůbec daleko od pravdy, i když toto mi sedlo daleko víc. Často jsem se vracela a četla některé odstavce znovu, protože se mi líbilo, co čtu a chtěla jsem si některé věci důkladně pamatovat a pochopit souvislosti mezi lidmi, bohy, zázraky a Kontinentem, protože bylo jasné, že budou důležité pro další děj. Historie války, ve které byli zabiti bohové, je úžasná a i ta myšlenka, že se smrtí boha zmizí věci, které vybudoval díky své moci. Vůbec už ta myšlenka, že bůh může být zabit... celé tyto „božské“ záležitosti byly doslova fascinující a jak do nich Thivaniová šťourala hlouběji a hlouběji, bavila mě kniha čím dál víc. Samotné „osobnosti“ bohů byly velice dobře vymyšlené a popsané, takže mi nedělalo vůbec problém pochopit, který byl co zač a jakým způsobem fungovalo jeho uctívání.
Detektivní zápletka v knize se mi rozmotat nepodařila téměř do samého konce, což je jedině dobře. Vážně mě to bavilo! Knihu můžu vřele doporučit.

ladyfromskye
26.04.2016 5 z 5

Úžasné překvapení! Už hodně dlouho jsem nečetla tak dobrou knížku, kterou bych si užila od začátku do konce. Nad jejím čtením jsem váhala, nyní ovšem vím, že si pro ni udělám místo ve své knihovně. Napínavý příběh plný zdánlivě nerozmotatelných uzlů, jehož základem je tak promyšlená mytologie, až mi z toho běhá mráz po zádech. Vždyť řecká mytologie vznikala celá staletí, ta bulikovská (a potažmo kontinentální) byla vymyšlena jediným mužem, jehož si jako autora již teď nesmírně vážím. Víc knih od něj, víc takových knih jako je tato!

alzbeta4340
18.02.2016 5 z 5

Pro mě velké čtenářské překvapení, ke knize jsem se dostala náhodou a moc se mi líbila. Fantasy svět, kde se střetávají politické intriky s vůlí a skutky bohů. Hlavní postavy mi byly sympatické a konec knihy se mi zdál přesně tak akorát.

missana
04.02.2016 5 z 5

Když jsem četla text na přebalu, nevěděla jsem jak si to mám přebrat..znělo to jako nějaký podivný politický román (nenechte se odradit). No ale překvapilo mě to, a příjemně :) Krásně propracovaná mytologie, zajímavý příběh, sympatické postavy..i když to zakončení jsem čekala jiné... Ale nevadí! Aspoň to nebylo tak úplně předvídatelné :) Škoda že o Městě schodů asi moc lidí neví (o čemž svědčí počet hodnocení...).

Knihomlok2015
31.01.2016 4 z 5

Další důkaz toho, že Host si opravdu umí vybírat. Jen tak dál. Pro mě opravdu velmi příjemné překvapení - a to jsem velmi dlouho váhala, jestli si ji pořídit.

petaSk
10.01.2016 4 z 5

Skvělá městská fantasy s promyšlenou mytologií. Lehký a dynamický způsob vyprávění a umně napsané a vtipné dialogy - zvláště mezi Vohanesem a Sharou. Jediné, co mi nesedělo, byla hlavní hrdinka. Přišla mi nezajímavá a docela nesympatická. Město schodů se četlo skoro samo.

Nasko
02.01.2016 5 z 5

Město schodů je naprosto úžasná kniha po všech ohledech. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na přítomný čas ve vyprávění, nicméně to je jen drobný detail, který můj celkový dojem z knihy nemůže snížit ani o setinu.