Blackout – Zítra bude pozdě

Blackout – Zítra bude pozdě https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324894/bmid_blackout-zitra-bude-pozde-kdz-324894.jpg 4 1220 355

Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Omega

Blackout – Morgen ist es zu spät , 2012

KLHannah
06.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha Blackout byla prostě něco. Není to jen běžná katastrofická kniha. Pád meteoritu, příchod mimozemšťanů, Godzila lezoucí z moře, to všechno jsou katastrofy, které jsou lidské představivosti poněkud vzdálené. Na film se díváme, vnímáme, ale po vypnutí TV si řekneme, že tohle se přeci stát nemůže a jdeme dál. Odmítáme uvěřit. Ale Blackout je jiný. Ať už v podobě hackerského útoku a nebo přetížení sítě, je tohle stav, který nenápadně začíná ťukat na dveře. A dopad, jaký je v knize popsán, mi vyvolává i po dočtení mráz běhající po zádech.
Kniha byla napsaná tak dobře, že i laická část čtenářů pochopila odbornější věci. Manzano byl zlatíčko, Shannonová se stala mou oblíbenkyní.
I když jedno malé mínus to mělo, nečekala jsem dobrý konec. Snad jsem si i přála nějaké "zhasnutí" na konci knihy.
Fakt, že kniha vyvolala debatu u vědecké společnosti a že autora zvou na různé přednášky, aby o knize hovořil i na akademické půdě, a ne jen v knihovnách, podle mě znamená, že autor otevřel opravdu ožehavé téma.

VítVápno
19.10.2022 1 z 5

Knihu jsem četl před rokem a vůbec se mi nelíbila nápad skvělí ale děj se stáhnul nemohl jsem se začíst hodně postav dávám 1/5.

tabaluga
10.10.2022 3 z 5

Do této knihy jsem se nemohla vůbec začíst, spousta postav, technické věci, ale nejsem typ, co by knihu nedočetl a jsem rada, že jsem vydržela.Od dvou třetin knihy to začalo mít konečně trochu spád. No zajímavá fikce, i když připadá mi, že v poslední době trochu realističtější než by nám bylo milo. Čím dál více jsme závislí na elektrické energii nemluvě o našich dětech. Málokdo by byl schopný situaci zvládnout s grácií, protože v domácnostech už nebývají prostředky, které by mohly být užívány bez elektrické energie, takže mne minimálně kniha vede k zamyšlení, co bych sama dělala, kdyby toto nastalo. S jistotou vím pouze to, že bych si zatopila:-) a to ostatní by se muselo nějak vymyslet. Takže směle do čtení:-)

Vixiene
02.10.2022 2 z 5

Po celé Evropě začíná vypadávat elektřina, což s sebou nese řadu problémů, se kterými se všichni musí potýkat.

Blackout pro mě nebyla zrovna nejlepší volba ke čtení. Vše bylo roztahané, mnoho popisů, na můj vkus poměrně hodně politiky a jen málo posunu v ději. Vůbec mi to nepřišlo napínavé, většinu doby jsem si říkala, kdy už se konečně začně něco dít. Náměť mě nadchnul, ale zpracování vůbec, mnoho scén mi přišlo neuvěřitelných. Ale abych jen nehanila, tak mnohdy mi vyprávění přineslo hluboké zamyšlené a husí kůži nad tím, jak hluboce v pr... bychom bez elektřiny byli.

Knihu tedy doporučit bohužel nemohu, nicméně Helix, který od autora mám, tak plánuju ještě vyzkoušet.

Charlie119
05.09.2022 4 z 5

Velice zajímavé, silné a jak píší i jiní uživatelé, aktuální téma. V knize je spousta věcí dobře rozvedených, dobře ukázaných. Čte se velmi dobře. Mrzí mne ale, že nebyly mnohé situace hnány víc "na dřeň" ať už příběh samotných postav, s nimiž jsem se díky takřka neustáleému přebíhání z linky na linku (a je jich tam plno), tolik neztotožnil, tak víc a popsané chování společnosti. Vše bylo zajímavé, ale něco tomu sem tam scházelo. Například Inferno, vyprávějící další globální hrozbu, se četlo a prožívalo o něco lépe.

Jack Bauer
03.09.2022 4 z 5

Media nás neustale straši tvrdou zimou a blackoutem, tak jsem sáhl po téhle knize, jelikož je to velice aktuální téma. Vše je krásně reálně popsáno, jak by to po vypnutí elektřiny mohlo vypadat už třetí nebo šestý den, co potom měsíc, půl roku, rok? Není to akční kniha jako třeba „Vteřinu poté", přesto se velice hezky čte. Od knihy jsem ale očekávál trochu více, jak si v dané situaci lidé poradí, je to psáno jen jaksi okrajově, zkratkovitě. Zrovna sleduji seriál, který se od knihy trochu odlišuje, přesto taky stojí za shlédnutí.

Fidorr
20.07.2022 3 z 5

V dnešní době kdy jsme prakticky všichni závislý na elektřině je představa toho co by se dělo bez ní téměř okamžitě vcelku děsivá a po přečtení by se každý měl rozhodně zamyslet. Kniha nebyla vůbec špatná, ale potenciál v blackoutu je podle mě daleko větší. Krátké kapitoly mi vyhovovaly, ale časté přeskakování v dějových linkách tolik ne. Na můj vkus spousta jmen a místy jsem se ztrácel což bych zkousl, jenže… ten konec byl dost slabý až odfláknutý. No, važme si toho co máme, rozhodně to není samozřejmost.

PosPol
06.07.2022 5 z 5

Takže vážení, po přečtení této knihy mám chuť jít volat výrobcům bunkru, firmě na vrtání studny a chlapovi, zda si nemohu pořídit pár slepic a nějakou tu kravku. Neb apokalypsa se blíží. Skoro jsem se bála jít spát, abych se probudila do normálního dne.
Ne, teď vážně. Klobouček dolů, Marc je neskutečný autor. Už u knihy Chamtivost jsem zírala nad množstvím znalostí a informací, zde perlí ještě více. Dokonce sám píše, že některé informace musel pozměnit, či úplně vynechat, aby nedal návod na teroristický útok.
O čem kniha je, vyplývá již z názvu. Prostě zhasne Evropa. Kdo to udělal a proč se neví. Jisté je jen to, že se na takovou situaci nikdo nepřipravil a to včetně vlád. Hlavní hrdina zde není, sledujeme situaci v různých evropských městech. Na začátku mi trvalo se zorientovat ve spoustě jmen a měst, po chvíli ale kniha pohltila.
Závěr je napínavý jak kšandy a na konci jsem byla plná rozporu, protože vlastně nevím, která strana byla dobrá, která špatná a zda vůbec lze takto snadno dělit lidské činy. A minimálně mě dovedla k zamyšlení, že neuškodí mít doma alespoň nějakou zásobu pitné vody, potravin, či rádio nebo baterku. Doporučuji ke čtení i vzhledem k současné světové situaci a přeji příjemné paranoidní zážitky s příchutí apokalypsy

katerina6763
17.06.2022 3 z 5

Kniha ukazuje, co by se mohlo dít... a docela reálně. Ze začátku mě v knize mátly neustálé změny lokace děje, ale v první třetině knihy jsem se v tom zorientovala, i v docela větším počtu postav, které se v knize vyskytují. Možná mi přijde trochu uspěchaný závěr knihy, který by se mohl ještě trochu rozvinout. Dávám tři hvězdy. Určitě stojí za přečtení; už jen kvůli tomu, aby si člověk uvědomil, že něco tak samozřejmého, jako je pro nás elektřina, zase nemusí být tak samozřejmé.

VasnivaCtenarka
02.06.2022 1 z 5

Tak tahle kniha byla pro mne zklamáním. Blackout - tak ohromný potenciál! Tolik možností, jak to celé uchopit! A ono nic. Možná bude chyba v mé maličkosti, protože jsem prostě v půlce, kdy se stále nic moc nedělo, knihu odložila. Za mne tedy velký špatný :-(

DivnýJanko
09.05.2022 4 z 5

Elsbergovské. Kniha je určite plnšia ako sa zdá. Nerozoberal by som to tu veľmi, lebo nerád dávam návody sociopatom. Za mňa spokojnosť ďakujem užívateľovi Zahadum za odporučenie. Všetko v knihe je reálne. Tak ako si reálne každého, kto si myslí, že elektronika nemá vplyv na jeho život, zaradzujem do osobného šuflíčka slaboduchého človeka. Dopadová štúdia, pojem dnešných dní neznámy, by mala byť obyvateľom známa nežnou formou aspoň v takejto forme knihy. Keď už máme v úlohách politikov a odborníkov na zelenú energiu, bandu hlupákov a nedoukov. Kniha príjemne doplní prázdne miesto v tejto oblasti, nám, užívateľom elektroblahobytu dnešných progresívno-genderovo-idiokratických dní.

Madelisi
08.05.2022 4 z 5

Dobrá kombinace s Ochlazením. Nejhorší na těchto příbězích je to, jak si v dnešní době člověk dokáže snadno představit, že rozhodně nejde o sci-fi.

Obdivuji poctivé rešerše, které ale nicméně udělaly příběh méně stravitelným. Stránky s technickým popisem problému jsem jenom tak běžně prolétla. Postav bylo hodně, jejich vzájemné vazby začaly dávat smysl až od druhého nebo třetího dne. V případě rodiny Bollardových mám pocit, že nedával jejich popis občas smysl.

Přes to všechno se příběh četl moc dobře, hlavní Ital Piero je sympaťák. Upřímně doufám, že blackouty, které nám dle odborníků hrozí, nezpůsobí takovou apokalypsu.

branislav1814
18.04.2022 3 z 5

Jak již zde bylo zmíněno, v postavách trochu chaos. Autorův styl psaní není zrovna nejčtivější a nejpoutavější, no stejně se mi to líbilo. Když se člověk nad vykreslenou scénou a situací zamyslí a začne si jí promítat do reálného světa který žijeme, začne na některé věci pohlížet jinak. Uvědomí si, v jak křehkém světe žijeme a jak rychlo se všechno můžou zhroutit. To celé tak nějak podtrhuje i aktuální vojna na Ukrajině - také se těmto lidem (leč za jiných okolností) změnila jejich realita v mžiku.

Bakana
09.03.2022

Nehodnotím, protože jsem nedočetla.
Přečetla jsem prvních asi 80 stránek, ale děj mě nechytil a postavy mi byly jedno. Pak už jsem knížku musela vrátit do knihovny a usoudila jsem, že si kvůli tomuhle dílku nebudu komplikovat život s nějakým prodlužováním výpůjční doby :-).
Pokud někoho zajímá téma blackoutu, tak daleko lepší mi přišla Tma od Ondřeje Neffa, i když tam ke konci plete mimozemšťany a podobné nesmysly.

Karoll_ina
13.02.2022 5 z 5

Opet k zamysleni, jak dobre se mame. Jak spolehame na kazdodenni privod elektriny a co vse diky ni muzeme vyuzivat. Neni to samozrejmost a meli bychom si toho vazit ️

stepii5577
09.02.2022 1 z 5

Čekala jsem, že tak skvělý námět autor uchopí lépe. Kniha se mi velice špatně četla, ztrácela jsem se v množství postav a často jsem tomu jako laik nerozuměla.

oldsoldier
28.01.2022 4 z 5

Na můj vkus moc politiky a hodně technických nesmyslů, kdy některé měly vliv na děj. Na druhou stranu, knížka velmi dobře popisuje, jak je naše civilizovaná společnost zranitelná. 4* za to, že mám rád tyto apokalyptické knihy, ale za chyby jsem musel jednu hvězdičku sebrat.

akcive11
17.01.2022 3 z 5

Na můj vkus se příliš řešila politika u této problematiky a popis nefungování a dopad na jednotlivce byl velmi okrajový. Nemohu si pomoci a srovnávám s knihou Sucho, která se mi líbila o něco více, i přesto, že hlavními aktéry byly děti. Každopádně u obou knih doufám za nás za všechny, že se ani jedna předpověď nevyplní. Připravit se na to nelze, pouze tu katastrofu jen oddálíte. Jednodužší to budou mít lidé na venkově, než ve městech pokud opravdu něco takového přijde.

bigbabe
14.01.2022 4 z 5

I přesto, jak je to "tlusté" tak přečteno za tři pracovní dny i s druhou směnou doma.
Čtení bylo napínavé a jak se píše na přebalu, bohužel realistické.

Vknihách
06.01.2022 4 z 5

Musím povedať, že prvé stránky ma uchvátili. Ale len do mementu,kedy sa neobjavili prvé technické veci :\ Pri vysvetleniach procesu elektriny, ktorá sa vyrába, distribuuje, rozvádza až po "šťavu" zo steny v byte...no,pre mňa, technického mantáka, to bolo ako prechádzka španielskou dedinou X( a taktiež počítačové záležitosti, keďže v príbehu sa vyskytujú IT machri. Síce mi autorov štýl, čo sa týka namakaných technických info,nesadol, príbeh samotný bol fascinujúci. Ako som spomenula, autor sa nepúšťal do písania naslepo. Perfektne naštudované jednotlivé odvetvia a následky spôsobené výpadkom energií. Zima, bez funkčného kúrenia; hlad, bez zásobovania obchodov; preprava, bez funkčných čerpacích staníc; úmrtia, bez adekvátnej lekárskej pomoci; masívny úhyn zvierat, bez dojenia, kŕmenia, vykurovania; havárie v jadrových elektrárňach a čerešničkou na torte je ľudský hyenizmus! Akoby nestačilo, že všetci boli na jednej lodi, aj v takýchto situáciách sa prejavovala "najvzácnejšia" ľudská črta- sebeckosť! Fascinovalo ma, ako autor nezabudol na nič! Až som si hovorila- do kelu,fakt, veď aj tento problém je kvôli výpadku! V príbehu sa vyskytuje naozaj veľké množstvo postáv (niektoré sa mihnú jednorázovo ako vodič kamióna), viacero miest a štátov,ale práve vďaka podnadpisom miest, bolo aj orientovanie sa v postavách a riešenej problematike, jednoduchšie. Či sa kniha končí happyendom, ťažko povedať…. každá katastrofa má dlhodobé následky
Za mňa 4*(-1 kvôli tým technickým veciam, ktoré pre mňa prínosom neboli,ale rozhodne neboli v príbehu zbytočné)

boj o přežití thrillery blackout, výpadek proudu katastrofy

Marc Elsberg (p)
rakouská, 1967