Strážci úmluvy

Strážci úmluvy https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19530/mid_strazci-umluvy-s3p-19530.jpg 4 136 30

Bjørn Beltø série

Archeolog Bjørn Beltø, s nímž se čtenáři měli možnost setkat v úspěšném Egelandově románu Konec kruhu, stojí před úkolem odhalit tajemství záhadného svitku pergamenu uloženého roku 1306 před Kristem ve faraonově hrobce a později uloupeného Egypťanům Vikingy. Vodítkem k němu je jeho koptský překlad uchovávaný ve vatikánské knihovně a Codex Snorri, sbírka textů, map a okultních symbolů slavného středověkého velmože a vypravěče ság Snorriho Sturlussona, objevená na Islandu Beltøvým přítelem biskupem Magnusem. Ten však vzápětí záhadně umírá. Pátrání po vysvětlení Snorriho zakódovaných zápisků, které zřejmě zachycují zprávy důležité pro budoucnost lidstva, zavede mladého specialistu na středověk na Island, do Norska, Egypta, Vatikánu, americké Kongresové knihovny a do Dominikánské republiky. Zdá se, že vysvětlení spočívá v nalezení souvislosti mezi egyptským znakem ankh, staroseverskou runou ty a křesťanským křížem. Bjorn však nehledá sám, někdo ho pronásleduje a snaží se ho předejít...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Paktens voktere , 2007

BooksLucyKing
08.06.2013 5 z 5

Opět další pozoruhodný příběh od Toma Egelanda. Konečně zas jednou nešlo o běžné téma, žádní templáři, kristus apod. Ale norská a egyptská mytologie. Celé to pátrání bylo naprosto úžasné. Opět jsem s Bjornem projela několik kontinentů, navštívila spoustu kostelů a hrobek. Moc mě bavilo i to jak se Bjorn snažil řešit ty šifry strážců. A vždycky jsem u Toma ráda, že tady nehraje hlavní roli žadný vyšinutý vrah, který hl. hrdinovi dává časové ultimátum. Tady opravdu jde o to dobrodružství odkrývání historie. Sice jsem se občas ztrácela ve všech těch historických faktech a trvalo mi než mi některé věci seply, ale jakmile se to stalo, opravdu se z toho stal nádherný tajemný příběh.

LG73
06.06.2013 5 z 5

Druhý díl knihy, jehož hlavní postavou je archeolog Bjorn Belto, mě oslovil ještě více než první. Egeland neztratil nic ze svého vynikajícího stylu psaní. Zápletka je napínavá, dochází v ní k celé řadě zvratů a spojení křesťanské, vikingské a egyptské historie je skutečně poutavé.

rokofak
12.05.2013 5 z 5

Druhý příběh archeologa Bjorna Belta jsem přečtl jedním dechem,už první stránky vás vtáhnou do zajimavého a napinavého děje bez hluchých a nudních míst.Kdo má rád příběhy toho žánru tak můžu jen vřele doporučit.

evelinaevelina
03.04.2013 4 z 5

Už má druhá přečtená kniha od tohoto autora. Ani jednou jsem nebyla zklamána. Doporučuji všem, kdo mají rádi historii spojenou s náměty teologickými, smichanou se spoustou evokujících spekulací o tom - jak to vlastně bylo? - jak to mohlo být?
Bjørn Beltø je dobrý průvodce, žádný superhrdina, z příběhů nevyčnívá, je dobrým průvodcem.

rikke
07.03.2013 3 z 5

Opravdu úderné pasáže popisující souboj Vikingů s Egypťany: "Jeden mužík na mě zaútočil. Odrazil jsem ho štítem. Znovu mě napadl, tak jsem mu uťal paži. Konečně přestal otravovat." ... "Vyrval jsem mu maso z břicha, až se mu odhalila střeva. Teprve teď bojovník pochopil, že boj skončil. S hlasitým sténáním padl na kolena. Uklonil jsem se a poděkoval za dobrý souboj. Pak jsem mu usekl hlavu." Asi netřeba zmiňovat, kde měl v tomto souboji navrch... Jinak jsem se občas v těch historických událostech ztrácela

Alma-Nacida
04.02.2013 4 z 5

Čtivá, napínavá kniha s historickou záhadou, (naštěstí) méně krvavá než proslulý Dan Brown ;-).

wally
04.01.2013 4 z 5

Určitě lepší než první díl!

DuncanIdaho
17.08.2011 5 z 5

Strhující příběh, který je psán ve dvou vrstvách. Jedna vrstva je v minulost v době Vikingů a v té druhé vrstvě je minulost odhalována Bjørnem. Tyto dvě vrstvy se vhodně doplňují. Děj má již větší spád než Konec kruhu, ale stále to není styl: jdu z akce do akce a půl historie celého lidstva vyřeším za noc.

Joges
29.03.2011 5 z 5

Předchozí díl Konec kruhu byl o něco slabší, kniha Strážci úmluvy je však brilantní. Je napínavá, dobrodružná a občas i vtipná, zkrátka je dobře napsaná. T.Egeland je dobrý spisovatel.

CGY
19.01.2011 4 z 5

Dá se zhruba přirovnat k Danu Brownovi resp. jeho Robertu Langdonovi. Bjørn Beltø je ale proti němu outsider, neatraktivní albín, trpící klaustrofobií se strachem z bolesti. Svoje problémy řeší daleko méně okázale, možná ale o to lépe se mi kniha četla. Celkově se jedná o velmi pohodové a zábavné čtení. Dobře jsem se bavil.