Bigglesova finská válka

Bigglesova finská válka https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28669/bmid_bigglesova-finska-valka-Yc8-28669.jpg 4 22 5

Biggles série

Němečtí útočníci vtrhli do Polska a z východu obsazuje Polsko Rudá armáda. SSSR však má zálusk také na Finsko. Boje o zemi tisíce jezer se rozhořely a Biggles má opět starosti.

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Toužimský & Moravec

Biggles Sees It throught , 1941

mi-380
29.05.2023 4 z 5

Legenda Biggles, často jsem o něm slýchal. Seznámili jsme se ale až teď, kdy jsem se vrátil z Finska a hledal příhodnou četbu. Každý jsme byli v jiném Finsku - jiné době, jiném kraji, jiném počasí, jiné situaci. Zatímco jsem se minulý týden toulal prosluněným pobřežím Botnického zálivu a potkával jen klidné Finy a Švédy, major James Bigglesworth se svými nejbližšími prožívá dramatickou finskou misi na studené sovětsko-finské hranici a všechny jejich aktivity se odehrávají kolem Oněžského jezera. Přitom se jim povede zničit několik letadel, potkat kromě Finů i Sověty, Němce, medvědy, Američana a dokonce i jednoho Poláka. Válka začíná a zatím není jasné, kdo bude spojenec, kdo nepřítel.
Autor sepsal jednoduché dobrodružství, kde svého hrdinu prohání na malém prostoru sem a tam, z jedné nebezpečné situace do další a další, ale čtenář dobře ví, že se o něj nemusí bát - Biggles totiž patří mezi hrdiny n e s m r t e l n é.
70 % (zatím 20 hodnotících, průměr 89 %).

P.S.
Tak teď ještě něco od Waltariho.

Sandik
12.06.2017 4 z 5

Z Johnsových knih vzniklých těsně před a na počátku Druhé světové války spíše jedna z těch zajímavějších. Bigglese a jeho kamarády tentokrát provází naprosto neuvěřitelná smůla a já musím říct, že mě to místy i dost nebavilo. Určité jednotlivé scény jsou přesto velmi silné a hezky popsané (třeba ta, jak jde Ginger obstarat večeři). Kladem je i to, že tu Johns příliš nevykrádá své starší nápady a obecně je vcelku originální. Dost mě ovšem štvalo (a to nejen tady), že jako agent se Biggles chová jako totální amatér... Obligátní otázku po pravděpodobnosti už raději vypouštím, neboť je vlastně irelevantní. Zkrátka je to "pohádka pro odrostlejší kluky" a basta... Přesto si neodpustím zmínku o zjevných chybách: 1) je zhola nemožné, aby ve Finsku, řekněme v Karélii, přišla obleva tak rychle 2) při bojích se na některých místech (už zmíněná Karélie) citelně posunula sovětsko-finská hranice, román přesto předpokládá, že zůstala v podstatě na stejném místě 3) medvěd rozhodně netráví čas s matkou a mláďaty, ježto je samotář 4) děj se opět místy poněkud kříží s dějem starších Bigglesovek... Celkový dojem: 70%

JAnD
21.04.2017 5 z 5

Biggles se z Finska zatoulá do SSSR, kde se potká s von Stahlheinem. Štěstí se kloní chvíli na tu a chvíli na druhou stranu, pak náhle přijde obleva a Ginger zavzpomíná na dovednosti z mládí.

SalomeH
29.08.2015 5 z 5

Celou dobu jsem nevěděla, jestli ohryzávat okraje knihy nervozitou, co se zase pokazí, nebo jestli se smát nad vtípky, kterými po sobě hrdinové házeli.

monitor22
28.11.2014 5 z 5

Skvělý příběh! Moc se mi líbil koloběh Bigglesových úspěchů a neúspěchů ;)