Bigglesova finská válka

Bigglesova finská válka

Němečtí útočníci vtrhli do Polska a z východu obsazuje Polsko Rudá armáda. SSSR však má zálusk také na Finsko. Boje o zemi tisíce jezer se rozhořely a Biggles má opět starosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28669/bigglesova-finska-valka-28669.jpg 4.515

Biggles (23.)

Biggles Sees It throught (1941)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Toužimský a Moravec

Sandik
12.06.2017

Z Johnsových knih vzniklých těsně před a na počátku Druhé světové války spíše jedna z těch zajímavějších. Bigglese a jeho kamarády tentokrát provází naprosto neuvěřitelná smůla a já musím říct, že mě to místy i dost nebavilo. Určité jednotlivé scény jsou přesto velmi silné a hezky popsané (třeba ta, jak jde Ginger obstarat večeři). Kladem je i to, že tu Johns příliš nevykrádá své starší nápady a obecně je vcelku originální. Dost mě ovšem štvalo (a to nejen tady), že jako agent se Biggles chová jako totální amatér... Obligátní otázku po pravděpodobnosti už raději vypouštím, neboť je vlastně irelevantní. Zkrátka je to "pohádka pro odrostlejší kluky" a basta... Přesto si neodpustím zmínku o zjevných chybách: 1) je zhola nemožné, aby ve Finsku, řekněme v Karélii, přišla obleva tak rychle 2) při bojích se na některých místech (už zmíněná Karélie) citelně posunula sovětsko-finská hranice, román přesto předpokládá, že zůstala v podstatě na stejném místě 3) medvěd rozhodně netráví čas s matkou a mláďaty, ježto je samotář 4) děj se opět místy poněkud kříží s dějem starších Bigglesovek... Celkový dojem: 70%

JAnD
21.04.2017

Biggles se z Finska zatoulá do SSSR, kde se potká s von Stahlheinem. Štěstí se kloní chvíli na tu a chvíli na druhou stranu, pak náhle přijde obleva a Ginger zavzpomíná na dovednosti z mládí.

SalomeH
29.08.2015

Celou dobu jsem nevěděla, jestli ohryzávat okraje knihy nervozitou, co se zase pokazí, nebo jestli se smát nad vtípky, kterými po sobě hrdinové házeli.

monitor22
28.11.2014

Skvělý příběh! Moc se mi líbil koloběh Bigglesových úspěchů a neúspěchů ;)