Bhagavad-gītā taková, jaká je

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Šrí Krišna přednesl sedm set veršů Gíty, aby vedl svého důvěrného přítele Ardžunu v nelehké životní situaci. Moudrost Bhagavad-gíty ale nebyla určena jen jemu. Všichni mají stejné právo ji vyslyšet, neboť přináší poznání o povaze člověka, přírody, Absolutní Pravdy, živých bytostí i o jejich vztahu k Nejvyšší Duši. Šrí Krišna učí Ardžunu o způsobu, jakým dosáhnout seberealizace, která je skutečným smyslem lidského života a přináší vše, po čem každý ve své podstatě touží. Aby byl celý překlad autentický, vědecký a měl zcela jasný smysl, Šríla Prabhupáda uvádí nejprve původní text v sanskritu, jeho přepis do latinského písma, dále překlady jednotlivých slov, celý překlad verše a nakonec podrobný výklad vycházející z komentářů velkých učitelů (tzv. áčárjů). Kniha je doplněna vysvětlivkami ke čtení sanskritu (sanskritskou abecedou a klíčem k výslovnosti sanskritu), dále rejstříkem veršů z Bhagavad-gíty i citovaných veršů a všeobecným rejstříkem. Bhagavad-gítá taková, jaká je mimoto obsahuje slovník použitých sanskritských výrazů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29071/bhagavad-gita-takova-jaka-je-BZW-29071.jpg 3.939
Žánr
Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno, Bhaktivedanta Book Trust‎
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Bhagavad-gītā taková, jaká je

Přidat komentář
Soosa
06.12.2020

Každý by měl přečíst. Doporučuji.

martunka
30.04.2020

Našla jsem zde všechny odpovědi.
Za mě doporučuji!


Hospodyňka
14.02.2018

Čteno před delší dobou, pak ještě jednou z důvodu pochopení kultury a náboženství, ale poprvé i podruhé nepochopeno. Jsem na to moc obyčejný tvor. Nicméně verše dobré.

Shindo
25.12.2017

Nuž... Kedže žijem vo veľkom meste, na príslušníkov hnutia, ktoré túto knihu vydalo narážam na uliciach dosť často (to, že sú často rafinovane otravní, vlezlí a neodbytní aj ked im poviete, že nemáte záujem je na samostatnú debatu).

BG bola jedna z dvoch kníh, ktorú som si od tohto hnutia kúpil. Zarazilo ma to, že hoci určite na svete existujú minimálne dva preklady BG, Prabhupáda (a jeho hnutie) so skalopevným sebavedomím a presvedčením prezentuje ten svoj ako jediný správny a to bez diskusie.
Citáty od osobností, z ktorých sa mnohé pravdepodobne s hnutím nikdy v živote nestretli a niektoré sú dokonca po smrti tiež napomáhajú k vytvoreniu umelej bubliny dôležitosti, aby kniha pôsobila ako niečo dokonalé a prijímané autoritami.
Obsah by som hodil niekam na úroveň mýtov rôznych národov. Nie som hinduista, takže to pre mňa posvätná kniha rozhodne nie je.

Ešte jedna perlička, hoci sa ku knihám správam úctivo, táto vec po krátkej chvíli letela do koša. Nikdy predtým som knihu nevyhodil.

VladimirTetur
15.12.2015

Bhagavadgíta přináší filosoficko-náboženskou kuchařku skrze podobenství událostí na Kuruksetře, se značným psychedelickým přesahem. Samotný obsah B-gíty je v cajku a s rozšířeným vědomím to jde do hlavy samo. Arjunův tripreport, popis vědomí, nadvědomí, duše, vesmír, “planety”, božský zákon reinkarnace, odhalení duality, introspektiva, paráda! Dá se na tom uletět a s dobrou zásobou halucinogenů to jde hodně do hloubky. Tak jako ostatní religiózní texty planety, vám dává tušení obrysu našeho vlastního duchovního interface směrem k bohu. Však taky partičky ztripovaných hipíků, v čele s Beatles pomohly v šedesátých letech vykopat gítu zpět na výsluní. Díky kulturnímu neomarxismu teď hinduismu v rámci New Age celkem kvete pšenka. Jenže co s tím bez LSD?

Za komentáře Prabhupády, kterej to chce mermomocí podat po svém a nahnat si nové ovce k sobě do Indickýho chlívku, dávám hvězdu dolů. Někdy jeho texty mozku lahodí, někdy jsou otravné a někdy už je to prozelytismus jako prase. Vadí mě jeho přílišná dostředivost. Texty často interpretuje s akcentem na guruismus, kastovní system a staví oslí můstky k vlastním publikacím, Šrímad-bhagavatamu a dalším knihám. Možná, že to je v tom Indickým bordelu nutnost a ty pověrčivé hlupáky je třeba nejdřív dovzdělat. Respektuju, že Prabhupáda zasvětil v Ášramu kus života duchovní a fyzické čistotě, aby vytunil své vědomí do stavu, kdy byl schopen přirozeně a bez drog vnímat hloubku B-gíty, z čehož pak pojal přesvědčení, že je povinen těm oráčům venku polopatisticky gítu vyložit, a tak vyrazil do světa. Nicméně nese interpretaci podobenství nejméně x-tisíc let starého a od té doby tu bylo pár dalších chlápků s novějšími updaty ;)

Ježíš je vítěz.

Fanfanka
23.01.2014

Len dve slova NUMERO UNO !

dusin
22.03.2013

Omlouvám se Krsnovi, ale myslím, že budu muset prožít ješte spoustu životů tady na této pekelné planetě a nebo na nějaké ještě pekelnější, abych tuto vizi reality přijal. Po úvodu, kdy jsem myslel, že nebudu moci číst dál, neboť jsem musel téměr u každého odstavce nesouhlasně nebo rozčileně kroutit hlavou, jsem nakonec dokázal knihu číst včetne významové části tak někam na stranu 350, pak už jen verše. Knihu jsme dostal darem (jak jinak :) ) a tak jsem se fakt snažil bez předsudků porozumět, ale bohužel to nešlo. 1 hvězdičku dávám proto, že mi alespoň trohu poodhalila smýšlení silně věřících. Možná bude dobré si přečíst ještě korán nebo bibli a srovnat to. No uvidíme...

spdb

Úžasná kniha, zapadá do děje Mahabháráty, kde v jednom okamžiku před bitvou, osvětlí Krišna Arjunovi fungování vesmíru. Doporučuji číst první právě Mahabhárátu.

Doporučujeme

Bible Svatá
Bible Svatá