Bezedná propast

Bezedná propast https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27168/bezedna-propast-27168.jpg 4 50 16

Gavin se na univerzitě v Edinburghu věnuje výzkumu rakoviny. Jeho nestandardní postupy ho přivedou na způsob, jak nově využít cenný lék, který byl před dvaceti lety stažen z trhu. Z průlomu se raduje už i proto, že s touto nemocí bojuje matka jeho přítelkyně Caroline. K jeho úžasu neprojeví nikdo z odborníků ani firem o účinný lék zájem. Proč se někteří snaží zabránit mu v dalším výzkumu?... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Alpress

Hypocrites´ Isle , 2008

Jack Bauer
06.12.2023 2 z 5

Mě kniha i přes závažné téma moc nenadchla. Neustále se řeší výzkum léku Valdevanu, zda funguje na rakovinu či ne, dělení buněk a napětí či pořádná zápletka žádné. Možná jsem od toho očekával něco jiného, když to má štítek horory. Na lékařské téma mám raději Robina Cooka. Začátek velmi pozvolný, bez napětí nutící obracet stránky, jen mluvení o léků na rakovinu, nechápu, proč Gavin neřešil, že ho napadli výrostci div ho nezabili, jako by se nic nestalo, běžná praxe.
„Když zlikvidujete rakovinu, co budou dělat všichni ti vědci, kteří bádají, jak ji léčit? Tisíce lidí zůstanou bez práce"

veronika4001
09.04.2023 5 z 5

(SPOILER) "Nabírají se další a další lidi, kupují se nové přístroje, ale dělá se vlastně pořád totéž."
Úpění vědy.
Mám ráda knihy, ze kterých, přestože jsou beletristické, lze vyčíst víc než to.
"Kolaterální poškození."
Gavin mi byl ze začátku tak blízký, že jsem si přála, aby to tak zůstalo. To, jak byl pohroužený do problému, jak si všímal mikroskopických odchylek, jak byl utkvělý, důsledný, cílevědomý a pracovitý.
Jak byl jiný.
Trucovitost ve vědě se nenosí, ale je potřebná, jinak se ničeho konkrétního nedosáhne. Je třeba věci dělat jinak a hlavně sám.
V příběhu padá do diskuze otázka vědeckosti. Kromě toho je důležité nepokládat nesprávné otázky a neřešit nesprávný problém.
Bádání, přemýšlení.
Příběh zaznamenává růst mladého vědce po profesní stránce a po osobnostní stránce, která jde ruku v ruce s tou profesní. Gavin se vyvíjí. Dát mu šanci nebo ne?
Velkou roli hraje důvěra a otevřenost svěřence k vedoucímu doktorského studia, k pomocnému personálu a starším kolegům studentům. Vedle vědeckého výzkumu stojí za proměnou Gavina také láska ke Caroline, jejíž matka trpí rakovinou prsu.
Gavin se musí vyrovnat se záští některých studentů, ke kterým byli jiní učitelé a vedení katedry blahosklonnější. Ale to je spíše pozadí příběhu a zapadá to do vysokoškolského prostředí. Skryté (někdy neskrývané) soupeření.
Gavin se pro svůj výzkum nesetkává s oporou od vedení katedry, ani přes doporučování od svého vedoucího.
Podstatou problému jsou nefungující účinky léku zvaného Valdevan, který byl vyvinut na léčbu rakoviny.
Proč a v čem funguje a nefunguje, a co udělat pro to, aby fungoval? Přijít na to, v čem je s účinky léku problém a jak zabít nádorové buňky, aniž by došlo k poškození nebo zničení těch zdravých - to je úkol, který si Gavin vytyčil. Jedná se o lék, do kterého vývojářská společnost Grumman Schalk prodělečně vložila 20 milionů.
Radioterapie rakovinu neléčí, jen ji protahuje. Vědci rakovinu stále pořádně nechápou. Pokroky jsou jen v diagnostice.
Že by řešením byl polymyxin, resp. léky obsahující kationtová rozpouštědla jako např. polymyxin?
Je zde právní problém - vypršela doba u patentové ochrany, proto komponentu do léku může vyrábět každý. Gavin vymyslel nové teoretické východisko a metodu, tedy technologii jako výrobní postup a metodu zpracování, které navodil do praxe, ale jde v prvé řadě o peníze (hmotnou uskutečnitelnost).
Společnost ztratila monopol, a ztratila by i to, z čeho by jinak profitovala nejvíce - z nemoci pacienta. Chybí právní záruka, protože komponenta se může stát součástí více léků a rakovina je stále nedostatečně probádanou oblastí. Není možnost dát dodatečně patentovat to, co zde bylo a je již známé. Ale je možné nechat patentovat intelektuální vlastnictví, tzn. Gavinovu technologii za použití polymyxinu.
Je potřeba trochu nátlaku na společnost, aby začala znovu vyrábět. A negativní publicity. Ale pozor - polymyxin je toxický. Lék není nový, mohou se zkoušet vedlejší účinky. Kromě toho je zde šance získat věhlas a profesuru.
Vše je třeba vidět v širších souvislostech.
Musí se sehnat dárci krve, zaplatit zkušební polymyxin a krevní rozbory. Bohužel, ne všechno záleží na jednotlivcích, zvláště když s institucí znamenají její zájmy. Vedení nepodalo žádost o přidělení patentové ochrany. Mnoho institucí bylo zkontaktováno.
Nic.
Gavin nikdy neměl moc přátel a nyní začínají jeho nepřátelé vyvěrat na povrch včetně vedení katedry. Kritika nevadí, ale zavírání dveří a stavení překážek ano. Dává se přednost jiným odborným pracím, které se publikují a seminářům, které vedou jiní studenti, aby se o vynikajícím objevu pomlčelo. Proč tolik (až snaživé) nepozornosti pro to, co by naopak mělo být v jejím centru?
Dalším problémem je subvence od vývojářské společnosti, o kterou má zájem nejen fakulta, ale i celá univerzita a další subjekty. To byl hlavní důvod, proč byla žádost o udělení patentu odložena.
Po několika sabotážích se Gavina pokusí někdo zavraždit nebo zničit vše, čeho Gavin svými pokusy dosáhl. To za jediným hlavním účelem - zastavit Gavinův výzkum.
Dno akademického světa a světa farmaceutických finančníků.
Gavinův vedoucí byl dotlačen vzdát se své funkce a tím i nároku na řádnou profesuru. Přes utlumení má Gavinův výzkum šanci ukázat svůj přínos pro praxi - na matce své přítelkyně Caroline. Léčba probíhá utajeně a i když se rakovinové nádory zmenšují a matka se zotavuje, léku je málo. Gavinova žádost na dodání dávky Valdevanu pro další výzkum nebyla vyslyšena. Veškeré naděje se zhroutily a Gavin už nemůže dál. Umírá.

Evaho73
19.10.2021 5 z 5

Výborná kniha z prostredia lekárskej vedy a výskumu, kde peniaze víťazia nad rakovinou, navzdory vynájdenej účinnej kombinácii látok pre jej liečbu.
Prečo mám taký pocit, že kniha svojim obsahom potvrdzuje aj časť verejnej mienky, že sa niečo podobné vo farmaceutickom priemysle skutočne deje a nemusí to byť práve v súvislosti s rakovinou.
Moje sympatie si získala “inakosť“ hlavného hrdinu, ktorý svojim charakterom prevyšoval ostatné postavy a príbehu dodával istú dávku výnimočnosti.

moudivlacek
11.04.2020 5 z 5

Svět výzkumů a vývoje léků proti nemocem - to je svět sám pro sebe. A rozhodně to není svět pro slabochy a ani lidí bez ostrých loktů. Možná je tu ještě horší boj než kdekoliv jinde - je v tom totiž a hlavně jeden velký byznys!!! Za vším leží peníze - dle slov 1 z hrdinů příběhu - nezáleží na tom, že se objeví nějaký skvělý lék, ale když by se rychle zavedl, plno vědců by přišlo o práci, výrobci dosavadních léčiv o svoje mamony a teplá místečka!
Hlavní hrdina Gavin - takový skvělý mozek a takový osud!! Jak já nenáviděla toho nabubřelého šéfa katedry, který ho nepodpořil. A nakonec mě zklamal i Gavinův nadřízený Frank, který to nakonec vzdal. Nakonec ho probral až proslov Carrie.
Jen jeho milá Carrie stála při něm, i když částečně i z osobních důvodů.
Po skončení příběhu jsem se rozbrečela a doufala, že na světě existují takoví Gavinové, kteří to nevzdají a bojují za naše životy!!
Milovníkům románů z lékařského prostředí tuto knihu doporučuji.

lenkavildomcova
28.03.2019 5 z 5

Skvělé čtení, strašné zjištění.

Lena79
31.01.2019 5 z 5

Bohužel pevně věřím tomu, že přesně takhle to nějak funguje i ve skutečném světě, nejen na stránkách knihy. Peníze nade vše. Každopádně příběh je pěkně napsaný, srozumitelně i pro laika. Jen bych si přála, aby se konec knihy vyvíjel jiným směrem, ale to jen můj problém....

raty
13.09.2017 5 z 5

Kniha, ze které mrazí. Jinak další skvěle zpracovaný příběh tohoto autora.

dominikB951
17.07.2017 5 z 5

Úžasná kniha, nejvíc mě zarazilo to, že je to částečně založeno na skutečných událostech. McClure vynalezl lék na jednu ne až tak častou nemoc a nikdo o lék neměl zájem... Kam ten svět spěje... :(

cie
08.02.2016 3 z 5

Kdyby v podstatě nebylo už vše řečeno v obsahu knihy, tak by mě to možná bavilo víc...

lakyh
18.10.2015 5 z 5

Skvělá knížka, i když jsem na konci opravdu uronil slzu nelze hodnotit jinak než výborné dílo, velice reálné a věrohodné, skvěle čtivé, bez zbytečných a nudných pasáží na opravdu citlivé téma, bohužel se autor jistě blíží realitě. Doporučuji

soukroma
27.10.2014 5 z 5

Výtečně napsané, mimořádně čtivé, jen kdyby to nebylo tak strašně depresivní - prostě jako "ze skutečného života": od zářivých nadějí a nekonečných možností k temným či spíše fatálním zítřkům. Mj. velmi zdařile je popsán systém akademického výzkumu.

ovpana
07.06.2014 5 z 5

Úžasné čtení, až z toho běhá mráz po zádech, když jsou faramaceutickým firmám přednější vysoké zisky než zdravý lidí a jejich úspěšné a rychlé uzdravení.Raději bych žila v dojmu ,že je to pouze fikce,ale bohužel ........

alabra
03.05.2014 4 z 5

Dobře napsaná kniha, peníze vítězí nad životem, realistické až z toho mrazí

Laf
17.11.2013 2 z 5

Konečně příběh, který zobrazuje realitu. Vědci, kteří se snaží najít něco nového pro záchranu lidí, tak mnohdy jsou jim házeny klacky pod nohy jenom kvůli tomu, že velké farmaceutické firmy z toho nebudou mít zisky a lidé je už nezajímají. Tímto tématem se zabývá kniha a je to mnohdy až dojímající čtení.

kuti
26.07.2012 5 z 5

Mám ráda knížky, které mě dokáží překvapit. Ne, že je vám od začátku jasné, jak to dopadne, to je nuda. Nebo, jako v tomto případě, když si od začátku myslíte, že tušíte, jak to dopadne a na konci koukáte, že je vše úplně jinak. Takže dávám 5 hvězdiček!!! Super nečekané zvraty i závěr.
.....jen jsem si neměla asi číst ten závěrečný komentář autora. Ráda bych zůstala ve své blažené nevědomosti s myšlenkou, že tato kniha je fikce. Z faktu, že je svým způsobem založena na skutečnosti, je mi hodně smutno a svět se mi hnusí ještě víc.

čef
10.05.2012 5 z 5

Tato kniha se vymyká ze všeho co jsem od autora dosud četl. Biologicko-lékařské téma je samozřejmě přítomno, ale tentokráte jde o složitou situaci při výzkumu léčení rakoviny. Je zde velmi názorně předvedeno jak úzce je dnešní výzkum asi bohužel nejenom v lékařství, závislý na donátorech. Nejenom na základě tohoto románu vzniká silný dojem, že se řada vědců degraduje na ubohé prodejné živočichy, kterým už vůbec nezáleží na výsledku a pravdě. Literárně je autor opět vynikající, kniha se čte jedním dechem, jenom se z děje chvílemi zvedá žaludek. Nečekejte selanku a happyend.

Ken McClure (p)
skotská, 1942