Bez dcerky neodejdu

Bez dcerky neodejdu https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65789/bmid_bez-dcerky-neodejdu-8mC-65789.jpg 5 1454 253

Když si bystrá a energická Američanka Betty ze státu Michigan brala v nejkrásnějších letech života svého ošetřujícího lékaře, nelákala ji vidina blahobytu na výsluní místní společenské smetánky. A vůbec už se nedala svést íránským původem svého partnera. Milovala ho upřímně, a ani tři roky romantického vztahu k tomuto amerikanizovanému Peršanovi jí sebeméně nenaznačily, jak trpkou příchuť pro ni bude mít Orient, až ho zakusí doslova na vlastní kůži. Na sklonku čtrnáctidenní dovolené v Teheránu u manželovy rodiny shledala, že nejen ji, ale i její pětiletou dcerku s poetickým perským jménem Mahtob (Měsíční svit) čeká netušené a absurdní poddanství v naprosto cizím ovzduší, ve zcela vzdálené kultuře. Celé dlouhé měsíce jí trvá, než v přísném světě islámu najde nové přátele, kteří jako by vystoupili z perských hrdinských legend a kteří jí posléze pomohou zorganizovat dramatický únik. Povinně zahalena čádorem, v krutých podmínkách války s Irákem, stíhána nepochopením a sama často těžko chápající, nachází Betty na své cestě z íránského zajetí oporu ve své dcerce, bez níž by pro ni nebyl svět svobodný a úplný.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Not Without My Daughter , 1988

Faila
26.09.2018 4 z 5

Příběh byl velmi napínavý až do samého konce. Autorka má vynikající popisný talent, díky kterému může mít čtenář často pocit, že sedí uprostřed Íránu a prožívá celou tu hrůzu také. To, že Betty Mahmoody popisuje skutečné události, činí z celé knihy ještě děsivější dílo. Počtení to není opravdu příjemné, ať už kvůli tragickému ději, nebo kvůli detailnímu popisu života ve velmi necivilizované zemi. I v tomto díle se však najdou krásné a světlé momenty, díky kterým se dá čtení hravě zvládnout.

misa8153
03.09.2018 5 z 5

Dlouho jsem se k této knize odhodlávala, protože jsem věděla, to nebude úplně snadné čtení. Jako matku mě tyto příběhy vždy velmi zasáhnou (obzvlášť ty podle skutečné události). A až na pár slabších míst jsem byla naprosto vtažena do příběhu a závěr jsem prostě musela dočíst na jeden zátah.

Tereza.K91
31.08.2018 5 z 5

Knihu všem doporučuji. Velmi silný příběh.

LluluuD
21.08.2018 5 z 5

Kniha mnohem lepsi nez film... :) obdivuji zeny ktere zaziji to co autorka knihy

kacisinka
07.08.2018 5 z 5

Výborně napsaná kniha. Vše bylo tak úžasně popsáno, že mi fantazie jela na plné obrátky, že jsem měla chvílemi pocit, že příběh prožívám s autorkou.

Metla
30.07.2018 5 z 5

Zeptat už se bohužel nemůžu, ale moc by mě zajímalo, proč mi v době puberty mamka strčila do ruky tenhle román. Opravdu byla přesvědčená, že mě děj chytne a kniha se mi bude líbit? Nebo mě prostě chtěla varovat, naznačit, že existují ideologie, kterým se mám vyhýbat? Ať je to jak chce, příběh o mezikulturním střetu civilizované ženy, co neprozřetelně skončí v pavučině takřka středověké, mě dokonale uchvátil a naučil mě ostražitosti vůči (nejen) náboženskému fanatismu. Díky, mami, a Vám také děkuji, Betty Mahmoody... Další kniha, kterou musím za 10-12 let přimět přečíst dcerku.

Péťa1950
23.07.2018 4 z 5

Pohlední muži s uhrančivýma očima, kteří se v západním světě chovají civilizovaně v souladu s kulturou, ve které právě žijí. Po návratu do svého prostředí se mění v majitele žen, podle kultury a náboženství, kam se vrátili. Kolik takových příběhů už bylo popsáno, zfilmováno a přesto se ženy nechají přestěhovat do neznámého světa. Pak většinou není východisko. Stále se opakující příběhy.

Metcheque
20.07.2018 5 z 5

Zdrhnout íránskému manželovi, a ještě k tomu s dcerou, to je samozřejmě na fatwu a následné spravedlivé znásilnění ze strany bratranců a prastrýců, jak se na slušnou a konzervativní šíitskou rodinu sluší a patří!

Betty to prostě nevychytala. Odjet z USA do Íránu, kde se právě rodí teokratická diktatura, to už od začátku nemohlo dopadnout dobře. Úprk přes hory do Turecka byl proto takřka zázračnou událostí. Značka bestseller je zcela zasloužená.

zdenaR
19.07.2018 5 z 5

Knihu jsem četla v průběhu let několikrát a velmi bych ji doporučila všem ženám, které chtějí žít s někým v jiné kultuře :-(((

klaraj093
29.06.2018 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem ji nedočetla.. Příběh je velmi mrazivý, bohužel tohle je realita..
Rozhodně knihu doporučuji..

Holister
22.05.2018 5 z 5

Už je tomu drahně let, co jsem zalezlej pod kobercem, hladov jako o ramadánu, četl tohle strhující drama/dobrodružství naivní holky, která se přerodila na drsnou ženu a pokořila íránské hory a debilitu a hlavně zlobu místních, do ručníku zabalených, obyvatel.

Alizon
14.05.2018 5 z 5

Tak asi jsem cetla jinou knihu, nez autorka komentare prede mnou, protoze kniha je vsechno jen ne nudna. Ono se hned nemusi strilet nebo dramaticky utikat pres hranice, presto tam to drama celou dobu je - a poradne. Myslim, ze toto je jedna z prvnich knih, ktera u nas na podobne tema vysla, cetla jsem ji poprve kdysi davno v devadesatych letech a nedavno se k ni vratila znovu. Pri me prvni cetbe pro me otazka smisenych manzelstvi a stretu kultur byla necim neznamym, dnes uz jsem se na urcite veci divala jinak. I kdyz zapletku knihy znate, kniha se stale cte dobre, zaujal me jak popis zivota v Iranu, tak (jakkoliv kratke) "vedlejsi pribehy" - osudy dalsich Americanek, ktere s zivotem v Iranu smirily. Vedle silneho pribehu vas kniha vtahne svoji atmosferou. Doporucuji k precteni.

Balenka
18.04.2018 2 z 5

Z úcty k žene, ktorá si prežila hrôzu opísanú v knihe dávam aspoň 2 *. Avšak z pohľadu čitateľa ide o veľmi nudnú knihu, dej takmer žiadny, jedine posledných 50 strán knihu ako tak zachránilo..

RMarkéta
03.04.2018 5 z 5

Nejdříve viděn film se Sally Field v hlavní roli. Kniha se četla jedním dechem. Byla strhující a přímo pohlcující. Není to vždycky procházka růžovým sadem, když si žena vezme za manžela cizince a má s ním dítě. Dobré svědectví o tom, co se může přihodit. Bohuže se to taky stává, což je hrůza. Stále jsou na světě místa, kde ženy nemají stejná práva jako muži. Tak se z pěkné exotické dovolené může stát vězení. Muslim bude pořád muslimem. Je to v nich hluboce zakořeněné a nedá se to předělat. Ale láska rozum zatemňuje.

pedroK
19.03.2018 5 z 5

Neuvěřitelný příběh. Kniha je napsaná poutavě a čtivě. Četla jsem před lety a dodnes si pamatuju dojem, jaký na mě stránky dělaly. Ležela jsem nemocná v peřinách a viděla, jak všichni čtou Betty Mahmoodyovou, tak jsem po ní trochu nedůvěřivě sáhla taky. Přecejen jsem v té době jela kingovky a horůrky...Bylo to mé první setkání s orientem a zarylo se mi do paměti. Nechtěla bych tam být ani v té době, kdy byla válka, ani po ní. Strach Betty byl vlastně úplně ze všeho, co se kolem ní mihlo. Úplně každý ji mohl zradil, každá hloupost mohla znamenat konec snahy o útěk domů i s dcerou. Byla ve strašlivém riziku a díkybohu měla štěstí na pár správných lidí a dobře to dopadlo.

FrankCastle
17.03.2018 3 z 5

K tomuhle jsem se dostal vlastně náhodou. Kdysi jsem byl s ex na dovolené, svoje knížky jsem už měl spořádané a nebylo co číst, tak jsem sáhl po její četbě. Bylo to napínavé, vcelku uvěřitelné (což bylo vlastně celkem děsivé) a četlo se to samo. Není to knížka, ke které bych se vrátil, ale doporučit to můžu s čistým svědomím.

hossek
14.03.2018 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem, jsem zvědavá na vyprávění od Mahtob.

anez66
12.03.2018 5 z 5

Pro mě je to jedna z nejsilnějších knih. Člověk si pořádně uvědomí, co se v jiným kulturách děje, až ho s tím seznámí někdo s vlastními zkušenostmi nebo to zakusí sám. Při čtení jsem občas jen bloumala a byla nešťastná z toho, čeho jsou lidé schopni. Někdy jsem zase knihu zaklapla a dobrých dvacet minut jsem nadávala. Bizarní příběh.

cipperka
10.03.2018 3 z 5

Čekala jsem, že to bude záživnější četba, ale místo toho to bylo zbytečně zdlouhavé...

nik077
02.03.2018 5 z 5

Kniha super....ale do role hlavní představitelky, bych se opravdu nechtěla dostat....