Bez dcerky neodejdu

Bez dcerky neodejdu https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65789/bmid_bez-dcerky-neodejdu-8mC-65789.jpg 5 1457 254

Když si bystrá a energická Američanka Betty ze státu Michigan brala v nejkrásnějších letech života svého ošetřujícího lékaře, nelákala ji vidina blahobytu na výsluní místní společenské smetánky. A vůbec už se nedala svést íránským původem svého partnera. Milovala ho upřímně, a ani tři roky romantického vztahu k tomuto amerikanizovanému Peršanovi jí sebeméně nenaznačily, jak trpkou příchuť pro ni bude mít Orient, až ho zakusí doslova na vlastní kůži. Na sklonku čtrnáctidenní dovolené v Teheránu u manželovy rodiny shledala, že nejen ji, ale i její pětiletou dcerku s poetickým perským jménem Mahtob (Měsíční svit) čeká netušené a absurdní poddanství v naprosto cizím ovzduší, ve zcela vzdálené kultuře. Celé dlouhé měsíce jí trvá, než v přísném světě islámu najde nové přátele, kteří jako by vystoupili z perských hrdinských legend a kteří jí posléze pomohou zorganizovat dramatický únik. Povinně zahalena čádorem, v krutých podmínkách války s Irákem, stíhána nepochopením a sama často těžko chápající, nachází Betty na své cestě z íránského zajetí oporu ve své dcerce, bez níž by pro ni nebyl svět svobodný a úplný.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Not Without My Daughter , 1988

Květinka008
25.07.2017 5 z 5

Knížku mi dala mamka přečíst už v pubertě, nedávno jsem se k ní opět vrátila, znám film... Vždycky budu obdivovat sílu Betty to vše zvládnout, najít si cestičky, přátele, překonat strach. Jako mladá jsem hodně přemýšlela i o Mahtob, s níž jsme stejně staré... Betty svůj příběh napsala i jako varování ostatním ženám, přesto se objevují podobné knihy (např. Let vážky) a ukazuje se, že jejich naivita je nekonečná... Knížka by měla být "povinnou" četbou každé idealistické slečny, obzvlášť v dnešní době...

Brunnetka
21.07.2017 5 z 5

Jako masakr!!! Chápala jsem její obavy z cesty a já osobně bych nejela...na to už o této kultuře něco vím. Každopádně samotnou autorku velice obdivuji, je to silná žena, spousta jiných se prostě jenom podřídí a nechají si s prominutím sr@t na hlavu.
Za mě osobně bych toto dala do povinné četby, je potřeba aby se o tom mluvilo a vědělo...

TamaraKrejčí
16.07.2017 5 z 5

Krásně napsaná knížka. Neuvěřitelný příběh, pořád mě překvapuje, že střety kultur může mít tak fatální následky.

Jana283
13.07.2017 4 z 5

Kniha je výborně napsaná. Co mne ale dostalo víc než všechny ty hrůzy, které musela Betty s dcerkou absolvovat, je proměna jejího partnera z milujícího pečujícího a láskyplného muže, inteligentního lékaře v pudově jednajícího nepřítele zcela ovlivněného primitivním prostředím. Betty bych neodsuzovala, vždyť komu věřit víc než tomu nejbližšímu, který slibuje výlet do krajiny pohádek tisíce a jedné noci...

Petruska200
24.06.2017 5 z 5

Neskutecny pribeh,nechce se mi ani verit ze to takhle nekde funguje

85098211
21.06.2017 5 z 5

Výborná kniha vypráví příběh ženy, který by mohla zažít i každá z nás. S hlavní hrdinkou prožíváte všechno tak, jako byste byli na jejím místě. Autorka píše opravdu strhujícím způsobem, kniha je tak nejen napínavá, ale i fascinující a samozřejmě také hodně emocionální. Četla jsem ji už před mnoha lety, navíc jsem viděla film - dokonce dvakrát. I ten se mi líbil. A na spoustu scén si vzpomínám dodnes...

Momana
03.06.2017 4 z 5

Výborná kniha, určitě popisuje Iránskou kulturu a posílá čtenářům varovné signály. Srdcervoucí a napínavé.

mynamail
20.04.2017 5 z 5

Toto byla první knížka daného tématu, kterou jsem kdysi dávno četla. Již tehdy před lety mě "dostala". S odstupem času je stále stejně čtivá a skutečná a pravidá a bohužel stále více aktuální....

EvikU.
06.04.2017 5 z 5

Silný příběh, který byl moc napínavý. Dala bych ho přečíst všem mladým dívkám a ženám, aby už neopakovaly tuto chybu. Ještě pořád jich je hodně, které pak trpce litují. Holt láska je slepá. A taky když ptáčka lapají, oni ty muslimové se na začátku chovají asi jinak a jinak když padne klec (po svatbě).

Lemurka
23.03.2017 5 z 5

Napínavé od začátku do konce. Neuvěřitelné, jak to v jiných zemích funguje... S ženami se tu zachází jako s kusem hadru.
Pro mě byl nejsilnější moment samotný útěk, riskovali život, měli ohromné štěstí, že to zvládli a přežili. ještě ted mi z toho běhá mráz po zádech.

ThereSSaK
24.02.2017 5 z 5

Jako malá jsme viděla film a teď si konečně přečetla knihu.
V životě jsem nebyla u knihy tak napnutá a tolik jsem hrdince nefandila. Strašné, myslím, že všichni můžeme být rádi za to, kde žijeme. Teď vím, že bych do Teheránu nejela ani za památkami.

Martooni
23.02.2017 5 z 5

Strašný skutečný příběh matky s dcerou. Mám dvě dcery a po celou dobu jsem knihu četla se zatajenym dechem.. Utečou? Povede se jim to? Musí, když o tom napsala knihu..
Každý kdo jede na Východ, přeci musí být rad, ze je Čech, tedy pardon Ceska. Buďme rádi, ze žijeme tam, kde žijeme

KingKylie
12.02.2017 5 z 5

Knihu jsem četla asi ve čtrnácti. Byla dost napínavá, hlavně ke konci. Přečteno jedním dechem. Určitě doporučuji.

Greengrass
09.02.2017 5 z 5

Kniha, při jejímž čtení jsem si málem způsobila zranění krční páteře, jak jsem neustále kroutila hlavou.
PROČ? JAK JE TO MOŽNÉ? JAK SE TO MŮŽE STÁT?
Přisuzuji to své mladistvé naivitě a nevědomosti - knihu jsem četla před 15 lety.

Kdybych příběh četla a vnímala v kontextu dnešní doby, patrně by mi takové zranění nehrozilo.

ses3
05.02.2017 5 z 5

Opravdu silný příběh. Nemohla jsem se vůbec odrthnout. Nemohla jsem uvěřit tomu, že by to tak někde mohlo fungovat. Přečteno jedním dechem.

Mabie
03.02.2017 4 z 5

Souhlasím s Kviky. PROČ tam vůbec lezla?
Jinak velice silný příběh. Oceňuji, že já jsem měla to štěstí a narodila jsem se v Čechách, kde nám NIC nechybí.

Kviky
31.01.2017 3 z 5

Silný příběh, ale na to jaká je paní silná osobnost, tak nechápu proč, PROČ tam vůbec lezla..

Fantýna
09.01.2017 5 z 5

Velice citlivě popsaná knížka. Člověk se u ní zamyslí, jak může život být těžší než u nás.

michaelapond
30.12.2016 5 z 5

Neuvěřitelný příběh, přečteno za pár dní, doporučuji, kniha dost otevře oči.

FillaSFC
12.12.2016 4 z 5

Doporučuji přečíst všem zaslepeným sluníčkářům a vítačům "ekonomických" přivandrovalců z islámských zemí. Příběh, který je rozhodně k zamyšlení, gradoval a směřoval, vzhledem k tomu, že jde o skutečné prožitky autorky, k očekávanému konci. Člověk si při čtení uvědomí, že se v našich končinách nemáme zase až tak špatně, jak si mnohdy stěžujeme...