Bez dcerky neodejdu

Bez dcerky neodejdu https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11816/bmid_bez-dcerky-neodejdu-vxk-11816.jpg 5 1458 254

Dramatický román vypovídá otevřeně o úskalích smíšeného manželství Američanky a perského lékaře. Hrdinka autentického příběhu vypráví o svém manželství s kultivovaným amerikanizovaným lékařem, které tři roky trvalo jako spokojený a rovnocenný svazek. Během krátké společné dovolené u manželovy rodiny se však situace pronikavě mění a vzdělaná, samostatná Američanka se se svou malou dcerkou ocitne v absolutní odloučenosti v nepřátelském prostředí, bez naděje na návrat domů. Za složitých podmínek války s Irákem, bez přátel, bojuje žena o právo zůstat se svou dcerou a společně s ní opustit Írán. Teprve po dlouhých měsících se jí podaří nalézt několik přátel a s jejich pomocí zorganizovat nebezpečný útěk přes turecké hranice.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Alpress

Not Without My Daughter , 1988

nik077
02.03.2018 5 z 5

Kniha super....ale do role hlavní představitelky, bych se opravdu nechtěla dostat....

Mayami
12.02.2018 4 z 5

Príbeh a životná skúsenosť autorky napísaná tak, že zaujme od začiatku až do konca. Obdivujem odvahu autorky, to, že sa v cudzom svete vedela vynájsť v rozličných situáciách, nevzdávala sa a našla si cestu k slobode. Zaujali aj opisy iránskeho života.

Evaho73
24.01.2018 5 z 5

Bežne si ani nedokážeme predstaviť, aké neprekonateľné rozdiely sa skrývajú v dvoch rozličných kultúrach a náboženských tradíciách.
Príbeh Betty nám odkrýva jej osobnú tragédiu života, ktorá vznikla práve manželským spojením týchto dvoch rozličných svetov.
Smutný príbeh ženy a jej dcérky uviaznutej v spleti islámskych zákonov, psychopatického manžela a jeho rodiny.
Bolo ťažké čítať o všetkej beznádeji, bezmocnosti, násilí, strachu o svoj život a strachu zo straty svojej dcéry. Zároveň ma fascinovalo Bettyno rozprávanie o pre mňa nepoznanom spôsobe života vo vojnou zmietanom Iráne, kde ženy nemajú skoro vôbec žiadne práva.
Neodsudzujem ani neposudzujem jej konanie, že si zobrala moslima, lebo láska dokáže najviac zaslepiť akýkoľvek zdravý rozum. Keď zistila, aká je pravá tvár jej manžela, bolo už žiaľ neskoro na vycúvanie z tohto chorého vzťahu.
Nakoniec som sa radovala, že vyhrala jej nezlomná viera a statočnosť, ktoré pomohli Betty a jej dcére po mnohých útrapách uniknúť z tohto islámskeho pekla.

Evča123441
15.01.2018 4 z 5

Četla jsem kdysi a dodnes si pamatuji jako super knihu

samoska
11.01.2018

Knížka se mi od začátku velice špatně četla,chtěla jsem jsem se prokousat těžkými jmény ale zabil to i děj,když už to začalo být zajímavé tak cca ve 3 kapitole ctu najednou o seznámení hrdinky s manželem íráncem.Treba dál je to knížka zajímavá,mě ale tahle nevzala,a to opravdu nemám ve zvyku knizky nedočitat,nic naplat jsem ji po 3 kapitole zavřela navždy...za sebe nedoporučuji

Popko
07.01.2018 5 z 5

Velice silný zážitek. Přečteno jedním dechem, není co dodat. Tohle jsou opravdu nebezpeční lidé, jiná kultura,mentalita....

Vakalik
06.01.2018 5 z 5

Nejlepší kniha na toto téma, které psal sám život.

vivienna
30.12.2017 5 z 5

Knihu jsem četla v dávné minulosti - asi byla mojí první knihou napsanou podle skutečné události a hodně mě zasáhla..od té doby jsem podobných knih přečetla spousty a stále znovu a znovu mi drásají srdce...

slunicko1958
29.12.2017 5 z 5

Knížku jsem četla kdysi dávno, ale pamatuji si, že nešlo od ní odejít. Poplakala jsem si.

ddkk
13.11.2017 4 z 5

Četla jsem před léty - velmi poučné, dnes snad už není potřeba, aby se z podobných knížek stala povinná četba...doporučuji

Len2očka
01.11.2017 5 z 5

Knížka se mi velice líbila,mám ji léta doma,ale musím si ji přečíst znovu.

hroneczek
30.10.2017 5 z 5

Kniha vypovídá o ne moc šťastné, spíše až děsivé části života jedné Američanky, která se zamilovala do Íránce. Díky jejímu vyprávění jsem získala nějaké informace o životě v muslimských zemích, jejich kultuře a (dle mého názoru) o celkové neúctě k ženám. Před statečností paní Mahmoody smekám klobouk.

poter
04.10.2017 5 z 5

První knížka kterou jsem kdysi přečetla,podle skutečného příběhu,která odstartovala moji mánii čtení knížek podle skutečných událostí povětšinou z muslimských zemí,moc pěkná

Jajule96
20.08.2017 5 z 5

Miluji knihy které jsou podle skutečných události, kniha je velmi krásně psaná. Chvílema jsem měla husi kůži, a za chvilku zas se mi chtělo brecet. Věřím ze film bude také super ale, kniha je kniha rozhodne doporučuji

Macawi
15.08.2017 5 z 5

Úžasně napsaná kniha. Obdivuji Betty, že se odhodlala k útěku, já bych asi tak odvážná nebyla.
Každopádně mi nepřijde fér, tvrdit, že za to může náboženství. I u nás je spousta týraných žen, a to jsou jejich muži křesťané i ateisti. Betty měla ovšem útěk ztížený o Íránské prostředí, které svobodě žen příliš nepřeje.

Evelinaanileve
11.08.2017 4 z 5

Přečteno jedním dechem. Četla jsem ji kdysi v minulém století na svatební cestě. Nevím co mě to napadlo. Svatební cesta tím poněkud utrpěla, no odtrhnout se nešlo.

tezzpoletsar
11.08.2017 5 z 5

Knížka se skvěle četla. Další silný příběh, kdy si žena vezme muslima a odjede na "návštěvu" za jeho rodinou... Betty ale byla statečná a vytrvalá, nevzdala to.
Jak už jsem ale psala u podobné knížky, že bych tyto knížky dávala jako povinnou četbu do letadel směr muslimské země, jako odstrašující případ..

i.stefany
08.08.2017 5 z 5

Knihu jsem četla poté, co jsem viděla film. Je to opravdový silný životní příběh statačné ženy. Obdivuji Betty, že dokázala překonat strach a neustoupit od svého plánu. Moc jsem jí fandila a jsem šťastná, že to dokázala. Kniha má volné pokračování - S láskou k dítěti.

Elis1528
06.08.2017 2 z 5

Přečtená jedním dechem, tradice v těchto zemích jsou otřesné, nedokáží si to představit. Betty je velmi statečná žena a usilovala o to, aby svoji dcerku ochránila a dokázala odvézt z toho otřeseného světa, což se jí nakonec, z velkého strachu a úsilí podařilo.
Příběh byl smutný, ale aspoň se šťastným koncem. Autorka má u mě obdiv za velkou snahu a úsilí, za velké utrpení, které si v rukou bezcitné zrůdy musela prožít.

marketa.prusova
27.07.2017 5 z 5

Když jsem knihu otevrela, vůbec jsem nevěděla co od ní čekat. Do knihy jsem se ale zazrala hned na začátku kdy Betty přijíždí do Íránu a popisuje životní styl tamních lidí který je pro nás naprosto nepochopitelný. Při čtení této knihy jsem prožívala s Betty všechny nástrahy kterými musela projít a celou dobu jsem si říkala kdy se jí konečně povede utéci. Před autorkou smekam, je to velmi statečná žena a milujici matka, její příběh by si měla přečíst asi každá slečna. Určite jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla :)