Bez dcerky neodejdu

Bez dcerky neodejdu https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11816/bmid_bez-dcerky-neodejdu-vxk-11816.jpg 5 1457 253

Dramatický román vypovídá otevřeně o úskalích smíšeného manželství Američanky a perského lékaře. Hrdinka autentického příběhu vypráví o svém manželství s kultivovaným amerikanizovaným lékařem, které tři roky trvalo jako spokojený a rovnocenný svazek. Během krátké společné dovolené u manželovy rodiny se však situace pronikavě mění a vzdělaná, samostatná Američanka se se svou malou dcerkou ocitne v absolutní odloučenosti v nepřátelském prostředí, bez naděje na návrat domů. Za složitých podmínek války s Irákem, bez přátel, bojuje žena o právo zůstat se svou dcerou a společně s ní opustit Írán. Teprve po dlouhých měsících se jí podaří nalézt několik přátel a s jejich pomocí zorganizovat nebezpečný útěk přes turecké hranice.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Alpress

Not Without My Daughter , 1988

barbora.kr
09.11.2015 5 z 5

Nazvala bych to jedním slovem - psycho. Když si uvědomíte, jak se může, vám tak blízký člověk, změnit, že ho ani nepoznáváte a nevíte, co od něj čekat. Navíc tyhle muslimské země jsou úplně někde jinde než my, proto pro mě bylo šokující číst všechna ta fakta.
Obdivuju autorku za to, čím vším si prošla, že neztratila naději a byla ochotna za svou dcerku tak bojovat.
Tyhle příběhy mají v sobě něco víc, už jen proto, že jsou podle skutečnosti. Ráda bych si přečetla nějaké další, podobné. I když bych byla mnohem radši, kdyby se tohle ve světě, především ženám, nedělo...

LucieAlexandra
08.09.2015 5 z 5

Nádherná knížka. Doporučila bych ji na základní školy jako povinnou četbu. Možná, že by slečny přemýšlely trochu víc předtím, než by si začaly nějaký vztah s kýmkoli, kdo vyznává Islám...

Zdeňula
03.09.2015 5 z 5

Nádherná kniha s velmi silným tématem.....neuvěřitelné a pro mě nepochopitelné, co muslimové dokáží, až z toho někdy normálnímu člověku mrazíííí.....

tisha8409
24.07.2015 2 z 5

Ano, označení Naučná literatura je správné - naučme ženy, že při odchodu do země tak odlišné kultury nemohou očekávat, že se ten muž bude chovat stejně jako v Americe.
Opravdu nevím, co ženský od těchto národů čekají, proto mne popuzovalo neustálé šokované podivení " jak to, že tu se chová tak a doma byl tolik odlišný?"
Dvě hvězdy za to, že se jim to povedlo.
Můžeme litovat tu situaci a postavení žen, ale ne to, že se pro toto opakovaně rozhodují dobrovolně a ještě stále s hloupou vírou " na mě takový nebude".

see_sawandrew
23.07.2015 4 z 5

Silná kniha. Netřeba se zabývat formou, obsah je sám o sobě působivý. 80%

Mandrejka
29.06.2015 4 z 5

Byla doba, kdy jsem knížky tohoto typu úplně žrala. Příběh je pořád stejný - mladá Evropanka/Američanka se zamiluje do krásného uhrančivého araba, vezmou se, mají děti a potom přichází problémy a začínají se ukazovat velké kulturní rozdíly. Bez dcerky neodejdu je taková "pramáti" knížek tohoto typu a řekla bych, že i nejlepší. Čte se hezky a člověk jen kroutí hlavou, čeho jsou lidé po celém světě schopni.

Renatecka
07.06.2015 5 z 5

Dobrá knížka.

dennie3
22.05.2015 5 z 5

Asi jsem se zamilovala do skutečných románů. Betty má tolik co říct a já ji z celého srdce obdivuju za to, čím si prošla. Kniha je navíc skvěle napsaná a díky ní jsem se dozvěděla spoustu užitečných věcí, nehledě na to, že opět upevnila mé rozhodnutí SNAŽIT SE NĚJAK POMOCT.
Snažím se přijít na to, jak knihu dále okomentovat, ale prostě nemám slov. Tenhle příběh je něco neskutečného a srdcervoucího, něco tak vypovídajícího.

pavlinka0250
02.04.2015 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Četla jsem ji vícekrát, ale pokaždé jakobych ji měla v rukou poprvé.

kaci_bunny
08.01.2015 5 z 5

Drsný příběh, který bych si rozhodně nepřála sama zažít. Obdivuji autorku za to, jak se s tím dokázala poprat a že i přes všechno to, co si prožila, si zachovala čistou mysl a rozum a dokázala se vrátit zpět do Ameriky. Kniha je skvěle napsaná, čtenář se v ní dozví kromě samotného příběhu také mnoho informací kultuře arabských států.

ovpana
01.12.2014 5 z 5

Moc hezká kniha,je to zajímavé a i dost děsívé seznámení s jinou kulturou.

Marcela1950
27.11.2014 5 z 5

Přečetla jsem již docela dost knih s muslimskou tématikou,ale tento byl nejemotivnější.Příběh Betty otevřeně
vypovídá,jak to vesměs dopadá ve smíšeném manželství. To,že se dala na dramatický útěk v zimě přes hory
,jí patří veliký obdiv.Vlastně se ji ani nedivím,protože musela být již tak zoufalá,že si asi řekla,buď a nebo.

DarekDevil
26.11.2014 5 z 5

Tato kniha by měla být povinnou četbou pro všechny evropské Multi-Kulti úžasňáky.

bbianka
04.11.2014 5 z 5

Už kdysi dávno jsem tento příběh x-krát viděla zfilmovaný a teda nebyl špatný – je to moje nejoblíbenější tématika. Ale do knihy se mi rozhodně nechtělo, ale má známá řekla, že ten film se s knihou nedá srovnávat, tak jsem si ji půjčila. A byla jsem tedy hodně překvapená. Kniha je fakt výborná, přečetla jsem ji za pár dnů, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Je to dost hrubá kniha, ale po celou dobu napínavá. Úplně mě vtáhla do děje. Vůbec nepochybuji o tom, že se to vážně stalo. Nejvíc mi bilo líto malé Mahtob, která si tím musela také projít a už se těším na její verzi tohoto příběhu. Navíc bych Betty ani moc neodsuzovala, podle mě vážně neměla moc na výběr a ani bych neřekla, že byla naivní, když se za Moodyho vdala a později s ním šla do Teheránu. Měla docela svázané ruce a v zájmu ochrany své dcery bych se asi rozhodovala stejně, i když to zní divně vzhledem k tomu, čím si prošla. Vřele doporučuji všem, co mají rádi skutečné příběhy a hlavně těm, co mají rádi tématiku osudů islámských žen. Určitě si tuto knihu přečtěte.

ivča 25
17.09.2014

Nádherná kniha popisující jednání mužů v této zemi(Irák) kde neznají co je to respektovat se společně v soužití. Je sice smutná ale opravdu dobře napsaná.

pobijecmuch
04.09.2014 3 z 5

Ano s komentářem Nibiru souhlasím.
Tato kniha je u nás dostupná už dlouho a určitě si ji přečetlo (vidělo film) hodně čtenářek. Ovšem některé si poučení nevzali. Nepochopím co naše dívky na islámských mužích vidí. Peníze, nějaké dobrodružství, nebo snad lepší sex s nimi - nevím. A potom když se s pláčem vrací, tak je litujeme. Někdo se drží přísloví: Kdo chce kam, pomozte mu tam a druhý říká Všude dobře, doma nejlépe.

Kačenka 33
04.09.2014 5 z 5

moc krásně napsaná kniha sic je moc smutná

Nibiru
26.08.2014 5 z 5

Tuto knihu by si měly přečíst všechny ty naivní dívky, které si myslí, že láska všechno změní. Bohužel, rozdíly mezi věřícím člověkem a fanatikem (což ortodoxní islám je), jsou tak obrovské, že nejdou civilizačně překlenout. Nakonec, vidíme to stále, dennodenně, co se v tzv. islámských státech děje.

Nelis
06.08.2014 5 z 5

Toto byla moje první četba a opravdu na ni nezapomenu ... uplně mi jí bylo líto a chtěla sem jí pomoci

LucinaHypiska
02.08.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem četla přen několika lety. Dost na mě zapůsobila a já ji přečetla jedním dechem. Vžila jsem se do kůže Betty i Mahtob. O islámu jsem si nemyslela nic hezkého. Poté jsem se dala na čtení knih, které popisují dramatické životy muslimských žen nebo žen provdaných za muslimy. Vážně otřesné!
Pravdou ale je, že nedávno jsem si našla penfrienda, muslima. Psalo se mi s ním krásně. Byl velmi pozorný, psal každý den. Ptal se, jaký jsem měla den, jak se mi daří apod... Každopádně, neznám ho, takže neříkám, že není jeden z těch tyranů. Ale také nesmíme házet všechny muslimy do jednoho pytle.
A ruku na srdce... spousta a spousta týraných žen je i u nás.