Bestie z Karlštejna, aneb, Kronika hříšného kněze

Bestie z Karlštejna, aneb, Kronika hříšného kněze https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2733/bmid_bestie-z-karlstejna-aneb-kronika-hr-650436085f4fb.jpg 4 124 30

Karlštejnská bestie zabíjela v návalech vzteku služebnictvo a málem překazila i napsání snad nejslavnější kroniky českých dějin. Nevěříte? Kroniku českou, která se stala po staletí nejčtenějším dílem v našich zemích, napsal v první polovině 16. století Václav Hájek z Libočan.

666Jitka
07.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Má oblíbená spisovatelka mě opět nezklamala. Bestie z Karlštejna poutavě přibližuje poměry, ve kterých v první polovině 16.století žili poddaní, měšťané, ale i vrchnost. Máme možnost nahlédnout do systému soudnictví té doby a musím říct, že jsem chvílemi měla opravdu vztek, zvláště v okamžicích, kdy se mluví o tom, že pán může poddaného bít jak chce a třeba i beztrestně zabít - no hrůza. Ocenila jsem, že se z vyprávění chůvy Serafíny seznámíme s dobovými pověstmi. Trochu mě překvapila ta "královská milost" - já tedy nevím, ale rozhodně mi to přijde mnohem horší než smrt stětím. Určitě si ráda přečtu další příběh z Kroniky hříšného kněze.

čef
07.11.2023 5 z 5

Rád jsem si přečetl něco ze života našeho známého kronikáře Hájka z Libočan. K tomu jsem se dozvěděl leccos ze soudnictví doby, ve které žil – no hrůza. Příběh byl tedy docela poutavý, žádné akční scény se však hledat nedaly. Nicméně velmi dobrý historický román, historická věrnost této fikce více než dost postačuje.

kolacky
01.11.2023 4 z 5

Moc dobře napsané. Paní Horákovou čtu ráda, i historické i současné knížky. Tady se nespletu.

soukroma
24.10.2023 5 z 5

Líbilo: čtivé i poučné (a dle epilogu i věrohodné). O konvertitovi Hájkovi a jeho kněžských hříších, o jeho úkolu napsat Kroniku, o soudním systému a smrtelných trestech, o životě na Karlštejně, ve Vídni i Praze...
Autorka ukázala mnoho protikladů v českých zemích kolem roku 1530: kališníci versus katolíci (také dvě české kroniky, z té první nezbylo po Koniášovi nic), šlechta versus městské panstvo, poddaní jako věc bez jakýchkoli práv, pečlivý až podezřívavě dohlíživý prokatolický Habsburk na rakouském, českém a uherském trůně Ferdinand I. a jeho milovaná žena Anna (15 dětí!, ale poslední porod už nepřežila), jak ten žehral na Jindřicha Tudora, který zapudil jeho tetu Kateřinu Aragonskou a udělal guláš v katolické instituci a zprotivil se papežské moci... a také boje na hranicích s nenasytnými Turky táhnoucími na Vídeň.

nero 13
18.10.2023 5 z 5

(SPOILER) O Kateřině z Komárova provdané za Jana Bechyně z Lažan se většinou mluví jako o české Čachtické paní, ale já dávám přednost výrazu Bestie z Karlštejna, protože své vražedné skutky páchala zhruba o osmdesát let před jistě mnohem známější Alžbětou Báthoryovou.
Při čtení této knihy jsem si uvědomil jak malou hodnotu měl život nevolníků v očích svých šlechtických pánů, vlastně neměli o moc víc práv než otroci na plantážích, vaz Karlštejnské bestii vlastně srazila nejdříve její arogance když žalovala Karlštejnského děkana, kterým byl Václav Hájek z Libočan, později známý svou Českou kronikou a ten na ní podal protižalobu, při které vyšly najevo její zločiny, a hlavně vražda Kateřiny Papežové sestry pražského měšťana Prokopa Papeže. Z vražd a mučení obyčejných podaných i když to dnes zní hrozně se mohla vykoupit, ale z vraždy osoby měšťanského stavu už to nešlo.
Dnes už nezjistíme kolik obětí za sebou Kateřina z Komárova nechala, ale ví se že ještě více než na samotném Karlštejně jich bylo v Pičíně a okolí kde mněli Bechyňové z Lažan své rodové sídlo, takže jich byly minimálně desítky.

ninano
01.01.2023 4 z 5

Celkem slušná historická detektivka, rozhodně autorce "sluší" toto psaní více, než pokusy o moderní detektivku.

ctenar2846
25.09.2022 3 z 5

Zprvu jsem byl nadšen tím jak autorka zapracovala do hlavní dějové linky v té době aktuální události. Bohužel potom ony ,,aktuality" byly upřednostňovány na úkor hlavního případu, což mi postupně víc a víc vadilo. Jinak celkově to bylo čtivé a zajímavé, za mě o něco jiný styl historické detektivky než na jaké jsem byl dosud zvyklý. Autorce dám ještě určitě šanci u některé její další knihy, ale jak už jsem psal tady byl hlavní případ tak rozkouskován, že mi to jako celek nesedělo.

Amneris
21.08.2022 5 z 5

U Nadi Horákové mám jistotu, že bude knížka čtivá a poutavá. A nejinak tomu bylo u Bestie z Karlštejna. Příběh o Kateřině Bechyňové je napínavý až do konce, člověk se dozví, jak fungovala politika v 16. století.

rafan65
04.08.2022 5 z 5

Moc pěkná kniha která se čtivou formou postará o dobrou zábavu. Příběh je napínavý a děj vás nutí číst dál a knihu neodkládat. Čtenář který má rád hysterické romány bude určitě spokojený.

Lenča75
19.03.2022 5 z 5

Mě jednoduše historické knihy od této paní autorky baví a zatím nezklamaly.

Noisette73
15.10.2020 4 z 5

Ano, dobré, ale něco tomu chybí. Ale Jan a Josefína byli úžasný pár a už jen kvůli nim jsem musela dočíst.

tittanie
28.07.2020

Úžasný příběh. Rychle se čte. Postavy si oblíbíte, teda ne všechny, ale ty které si neoblíbíte si zase opravdu neoblíbíte.

aktijnov
29.01.2020 4 z 5

Příběh o české Čachtické paní. Silný i smutný. Bylo zvláštní, jak autorka popisovala obstrukce u soudu i bezmoc a strach všech lidí kolem. Jak soud, který měl být nezávislý, řešil především politické důsledky.

Parwana
06.12.2019 5 z 5

Parádní román o české čachtické paní. Snad ještě lépe zpracovaný. Boží oddechovka na dlouhé zimní večery.

morava
20.10.2019 5 z 5

Jsem rada za to, ze jsem objevila dalsi skvelou ceskou autorku.Pribeh mne zaujal hned od prvnich stranek, a styl psani me ke knize upoutal tak, ze jsem mela velky problem knihu odkladat. O teto "bestii" jsem se dozvedela az z teto knihy, a reknu vam, ze me pri cteni naskakovala husi kuze. Take jsem se dovedela spoustu dalsich veci, a to jak o hrade Karlstejn, tak treba o tom, jak a kdy zacal psat Vaclav Hajek z Libocan kroniku ceskou. Za me velke doporuceni, a ja uz ted pokukuji po dalsi knize teto autorky ;-}

Arev122
09.07.2019 5 z 5

Čtivou formou hezky napsaná kniha o vzniku Kroniky české, o životě významných rodů šlechty a jejich poddaných v 16. století, o pletichaření a touze po moci. To vše na pozadí života a smrti "Karštejnské bestie".

Dany58
05.06.2019 5 z 5

I když jsem věděla předem jak příběh dopadne, přesto mě zaujal. Kdybych nemusela jít do práce, přečetla bych jej za jeden den.

Dela111
30.03.2019 4 z 5

Poutavě napsaný skutečný příběh z 16. století. Sloužit na Karlštejně v době kdy to tam řídila Kateřina, manželka purkrabího Jana Bechyně z Lažan, bylo o život... Dočteme se tady také jak a hlavně proč vznikla Kronika česká napsaná Václavem Hájkem z Libočan.

Pobavilo mě, že už tehdy se mohl soudní spor díky právnickým kličkám táhnout roky. A já myslela, že se s tím naši předkové nepárali... Takže zdržování soudních sporů v dnešní době je vlastně dodržování určité tradice... ;-).

Neulucinka
16.03.2019

Moje první od Nadi Horákové, četla se výborně.

Atanone
27.02.2019 4 z 5

Byl by z toho hezký černobílý film.. kdyby ještě žili slavní čeští bardi jako pan Štěpánek a spol..
Uvědomila jsem si jak obrovské mám mezery v naší historii ☺

sadismus týrání Karlštejn historické romány krutost

Naďa Horáková
česká, 1962