Bestie z Karlštejna, aneb, Kronika hříšného kněze

Bestie z Karlštejna, aneb, Kronika hříšného kněze https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2733/bmid_bestie-z-karlstejna-aneb-kronika-hr-650436085f4fb.jpg 4 123 30

Karlštejnská bestie zabíjela v návalech vzteku služebnictvo a málem překazila i napsání snad nejslavnější kroniky českých dějin. Nevěříte? Kroniku českou, která se stala po staletí nejčtenějším dílem v našich zemích, napsal v první polovině 16. století Václav Hájek z Libočan.

666Jitka
666Jitka
07.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Má oblíbená spisovatelka mě opět nezklamala. Bestie z Karlštejna poutavě přibližuje poměry, ve kterých v první polovině 16.století žili poddaní, měšťané, ale i vrchnost. Máme možnost nahlédnout do systému soudnictví té doby a musím říct, že jsem chvílemi měla opravdu vztek, zvláště v okamžicích, kdy se mluví o tom, že pán může poddaného bít jak chce a třeba i beztrestně zabít - no hrůza. Ocenila jsem, že se z vyprávění chůvy Serafíny seznámíme s dobovými pověstmi. Trochu mě překvapila ta "královská milost" - já tedy nevím, ale rozhodně mi to přijde mnohem horší než smrt stětím. Určitě si ráda přečtu další příběh z Kroniky hříšného kněze.

čef
čef
07.11.2023 5 z 5

Rád jsem si přečetl něco ze života našeho známého kronikáře Hájka z Libočan. K tomu jsem se dozvěděl leccos ze soudnictví doby, ve které žil – no hrůza. Příběh byl tedy docela poutavý, žádné akční scény se však hledat nedaly. Nicméně velmi dobrý historický román, historická věrnost této fikce více než dost postačuje.

kolacky
kolacky
01.11.2023 4 z 5

Moc dobře napsané. Paní Horákovou čtu ráda, i historické i současné knížky. Tady se nespletu.

soukroma
soukroma
24.10.2023 5 z 5

Líbilo: čtivé i poučné (a dle epilogu i věrohodné). O konvertitovi Hájkovi a jeho kněžských hříších, o jeho úkolu napsat Kroniku, o soudním systému a smrtelných trestech, o životě na Karlštejně, ve Vídni i Praze...
Autorka ukázala mnoho protikladů v českých zemích kolem roku 1530: kališníci versus katolíci (také dvě české kroniky, z té první nezbylo po Koniášovi nic), šlechta versus městské panstvo, poddaní jako věc bez jakýchkoli práv, pečlivý až podezřívavě dohlíživý prokatolický Habsburk na rakouském, českém a uherském trůně Ferdinand I. a jeho milovaná žena Anna (15 dětí!, ale poslední porod už nepřežila), jak ten žehral na Jindřicha Tudora, který zapudil jeho tetu Kateřinu Aragonskou a udělal guláš v katolické instituci a zprotivil se papežské moci... a také boje na hranicích s nenasytnými Turky táhnoucími na Vídeň.

nero 13
nero 13
18.10.2023 5 z 5

(SPOILER) O Kateřině z Komárova provdané za Jana Bechyně z Lažan se většinou mluví jako o české Čachtické paní, ale já dávám přednost výrazu Bestie z Karlštejna, protože své vražedné skutky páchala zhruba o osmdesát let před jistě mnohem známější Alžbětou Báthoryovou.
Při čtení této knihy jsem si uvědomil jak malou hodnotu měl život nevolníků v očích svých šlechtických pánů, vlastně neměli o moc víc práv než otroci na plantážích, vaz Karlštejnské bestii vlastně srazila nejdříve její arogance když žalovala Karlštejnského děkana, kterým byl Václav Hájek z Libočan, později známý svou Českou kronikou a ten na ní podal protižalobu, při které vyšly najevo její zločiny, a hlavně vražda Kateřiny Papežové sestry pražského měšťana Prokopa Papeže. Z vražd a mučení obyčejných podaných i když to dnes zní hrozně se mohla vykoupit, ale z vraždy osoby měšťanského stavu už to nešlo.
Dnes už nezjistíme kolik obětí za sebou Kateřina z Komárova nechala, ale ví se že ještě více než na samotném Karlštejně jich bylo v Pičíně a okolí kde mněli Bechyňové z Lažan své rodové sídlo, takže jich byly minimálně desítky.

ninano
ninano
01.01.2023 4 z 5

Celkem slušná historická detektivka, rozhodně autorce "sluší" toto psaní více, než pokusy o moderní detektivku.

ctenar2846
ctenar2846
25.09.2022 3 z 5

Zprvu jsem byl nadšen tím jak autorka zapracovala do hlavní dějové linky v té době aktuální události. Bohužel potom ony ,,aktuality" byly upřednostňovány na úkor hlavního případu, což mi postupně víc a víc vadilo. Jinak celkově to bylo čtivé a zajímavé, za mě o něco jiný styl historické detektivky než na jaké jsem byl dosud zvyklý. Autorce dám ještě určitě šanci u některé její další knihy, ale jak už jsem psal tady byl hlavní případ tak rozkouskován, že mi to jako celek nesedělo.

Amneris
Amneris
21.08.2022 5 z 5

U Nadi Horákové mám jistotu, že bude knížka čtivá a poutavá. A nejinak tomu bylo u Bestie z Karlštejna. Příběh o Kateřině Bechyňové je napínavý až do konce, člověk se dozví, jak fungovala politika v 16. století.

rafan65
rafan65
04.08.2022 5 z 5

Moc pěkná kniha která se čtivou formou postará o dobrou zábavu. Příběh je napínavý a děj vás nutí číst dál a knihu neodkládat. Čtenář který má rád hysterické romány bude určitě spokojený.

Lenča75
Lenča75
19.03.2022 5 z 5

Mě jednoduše historické knihy od této paní autorky baví a zatím nezklamaly.

Noisette73
Noisette73
15.10.2020 4 z 5

Ano, dobré, ale něco tomu chybí. Ale Jan a Josefína byli úžasný pár a už jen kvůli nim jsem musela dočíst.

tittanie
tittanie
28.07.2020

Úžasný příběh. Rychle se čte. Postavy si oblíbíte, teda ne všechny, ale ty které si neoblíbíte si zase opravdu neoblíbíte.

aktijnov
aktijnov
29.01.2020 4 z 5

Příběh o české Čachtické paní. Silný i smutný. Bylo zvláštní, jak autorka popisovala obstrukce u soudu i bezmoc a strach všech lidí kolem. Jak soud, který měl být nezávislý, řešil především politické důsledky.

Parwana
Parwana
06.12.2019 5 z 5

Parádní román o české čachtické paní. Snad ještě lépe zpracovaný. Boží oddechovka na dlouhé zimní večery.

morava
morava
20.10.2019 5 z 5

Jsem rada za to, ze jsem objevila dalsi skvelou ceskou autorku.Pribeh mne zaujal hned od prvnich stranek, a styl psani me ke knize upoutal tak, ze jsem mela velky problem knihu odkladat. O teto "bestii" jsem se dozvedela az z teto knihy, a reknu vam, ze me pri cteni naskakovala husi kuze. Take jsem se dovedela spoustu dalsich veci, a to jak o hrade Karlstejn, tak treba o tom, jak a kdy zacal psat Vaclav Hajek z Libocan kroniku ceskou. Za me velke doporuceni, a ja uz ted pokukuji po dalsi knize teto autorky ;-}

Arev122
Arev122
09.07.2019 5 z 5

Čtivou formou hezky napsaná kniha o vzniku Kroniky české, o životě významných rodů šlechty a jejich poddaných v 16. století, o pletichaření a touze po moci. To vše na pozadí života a smrti "Karštejnské bestie".

Dany58
Dany58
05.06.2019 5 z 5

I když jsem věděla předem jak příběh dopadne, přesto mě zaujal. Kdybych nemusela jít do práce, přečetla bych jej za jeden den.

Dela111
Dela111
30.03.2019 4 z 5

Poutavě napsaný skutečný příběh z 16. století. Sloužit na Karlštejně v době kdy to tam řídila Kateřina, manželka purkrabího Jana Bechyně z Lažan, bylo o život... Dočteme se tady také jak a hlavně proč vznikla Kronika česká napsaná Václavem Hájkem z Libočan.

Pobavilo mě, že už tehdy se mohl soudní spor díky právnickým kličkám táhnout roky. A já myslela, že se s tím naši předkové nepárali... Takže zdržování soudních sporů v dnešní době je vlastně dodržování určité tradice... ;-).

Neulucinka
Neulucinka
16.03.2019

Moje první od Nadi Horákové, četla se výborně.

Atanone
Atanone
27.02.2019 4 z 5

Byl by z toho hezký černobílý film.. kdyby ještě žili slavní čeští bardi jako pan Štěpánek a spol..
Uvědomila jsem si jak obrovské mám mezery v naší historii ☺

sadismus týrání Karlštejn (hrad) historické romány krutost

Naďa Horáková