Básně (Spisy I)

Básně (Spisy I) https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26840/basne-spisy-i-26840.jpg 4 17 5

Úvodní díl Spisů, které vyšly ve 20. letech minulého století a jsou pro dnešního čtenáře prakticky nedostupné, pojímá veškerou Gellnerovu poezii, k ní přiřazuje málo známou básnickou pozůstalost a překlady. František Gellner byl představitelem osamocené revolty, výsledkem byla ironie a hořce výsměšný postoj ke společnosti, někdy až provokativní. Zpočátku se vysmíval měšťáckým ideálům, morálce a šosáctví. Později ironickým postojem zastíral bolest zklamaného srdce a v básních sílila touha po citu a lásce, smutek přecházel v tesknou melancholii. Jeho poezie je dodnes hojně čtena a hudebně zpracovávána, za všechny jmenujme skupinu Katapult nebo písničkáře Pepu Nose.... celý text

ozzak
09.04.2021 5 z 5

první česky pankáč anarchista basník škoda že zemřel tak brzo

TajemnýSmrad
24.05.2020 3 z 5

Když je někdo básník, je to cool. Když je prokletý básník, je to cool na druhou a když to je prokletý básník ztracený v prokleté válce... Jo, minimálně za to by si zasloužil pět hvězdiček...

Básně Františka Gellnera mám rád už od základní školy a tak se mi líbí komplexní náhled do jeho tvorby... Na druhou stranu, když si pročítáte verše narazíte na to, že kromě notoricky známých básní, je mnoho další jeho poezie plus mínus jednotvárné, s opakujícími se motivy a občas i rýmy.

Navíc část knihy se věnuje politickým básním, což třeba bez bližší znalosti tehdejší domy a hlavně osob aktivních ve veřejném životě může být malinko nudné a unylé.

Takže za mě tři hvězdy, s poznámkou, že kniha rozhodně nezklamala a Františka Gellnera i nadále obdivuji. Jen možná než komplexní sbírku bych doporučoval si domů pořídit nějakou jeho best off.

angloumene
16.09.2017 5 z 5

Gellner je pro mě zatím málo prozkoumanou, přesto velmi výraznou ikonou české poezie. Jeho prostý, přesto hluboký a uhrančivý styl je velice čtivý. Básně niterné a obohacující. Hrubé vyjádření dodává ironické jízlivosti a jeho společenský výsměch je pro řadu témat stále platný i v dnešní době.

buccaneerka
01.08.2016 4 z 5

Skvělé vydání Gellnerových básnických sbírek. Myslím si, že z básníků období literární moderny, je právě Gellner nejpřístupnější širokému okruhu čtenářů. Verše mají rým, většinou čtyřveršové strofy a smysl, který nikomu neunikne. Pokud se při čtení básní nepotřebujete kochat krásou jazyka a lyrickými tématy, pak se vám bude asi Gellner líbit.

čuřil
18.02.2013 2 z 5

Musím se přiznat, že kdyby jeho sbírka Radosti života nebyla povinná, tak o ní ani nezavadím.
Samozdřejmě že všechny jeho básně a překlady nejsou špatné, je tu spousta povedených věcí.
Ale já, jako né moc velký fanda básnických sbírek, tuto knížku nezařadím příliš vysoko.