Radosti života

Koupit

Výbor z básnické tvorby F. Gellnera, doplněný řadou statí a veršů autorových přátel, je rozdělen do čtyř oddílů. První představuje výběr z debutu Po nás ať přijde potopa! Druhý vznikl probírkou druhé sbírky Radosti života a třetí přináší básně tištěné časopisecky nebo zachované v rukopisu. Poslední oddíl čerpá ze sbírky Nové verše a z časopisecky publikovaných veršů pozdního období básníkovy tvorby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/98_/98502/radosti-zivota-yGZ-98502.jpg 4.3165
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Radosti života

Twinny

Velmi zajímavé básně. Některé mě oslovily velmi, jiné méně. A u některých nevím, jak je uchopit.

I kdo má moudrosti nejvíce,
málo jen chápe a myslí.
Kolem nás světů je tisíce,
pro které schází nám smysly.

Všichni mi lhali, všichni mi lhali,
blázna si ze mne dělali.
Přede mnou citem se rozplývali,
za zády se mi vysmáli.

Mosula

Po letech jsem se vrátila ke Gellnerovi a opět jsem byla nadšená. Ta touha po životě, láska k ženám a alkoholu, ale taky něha a ryzí cit, které z básní prýští, nelze ho nemilovat.

bukyna84

Perfektně připravené vydání Gellnerových básní, fejetonů a esejí vkusně doplněné jeho karikaturami a kresbami. Oceňuji krátké texty od různých českých spisovatelů a básníků, které dokumentují Gellnerovu osobnost jejich očima. A samozřejmě nechybějí Gellnerovy básně plné lásky, něhy, empatie, ale také ironie a cynismu, který místy hraničí až s nihilismem. To, co mnozí vyjadřují bohatými a složitými prostředky, Gellner řekne holou větou. Díky za to! Ke sbírce i veršům se vracím často, básníkův nadhled a náhled na život, na jeho radosti i strasti mě i po mnoha letech stále baví a vrací nohama zpátky na zem :-)

petr7003

Stejně pochmurné básně jako byl život spodní vrstvy obyvatel v době života básníkova.

28.01.2018

Druhá sbírka Františka Gellnera a stejně jako v té první i zde ironizuje a otevřeně pohrdá falešnou morálkou. S otevřeností sobě vlastní popisuje svůj bohémský život. Svou lásku k ženám i k alkoholu. Básně ve kterých se vyznává z lásky jsou plné citu a něhy. A také smutku. Krásná sbírka !
-----------------------------------------------
Nic vyčítat ti nechci, moje milá
........
Můj život bez tebe je k smrti pustý,
a v lásku nevěřím, jež uzdraví.
Však aspoň krev, jež řine se ti ústy,
v přilnutí dlouhém ret můj zastaví.
----------------------------------------------
Já jsem k tobě nepřišel
......
A já k tobě nepřišel
v roztoužení tklivém.
Ruce jsem si zahřát chtěl,
mrtvé ruce zahřát chtěl
na tvém srdci živém.

Elodie
25.07.2017

Už se mi k smrtí protiví
ve svých citech se nimrat.
Už se mi k smrti protiví
bolestí svou se šimrat..

MrKrahujec
05.12.2016

Na tomto vydání lze ocenit, že jako jedno z mála obsahuje i autorovy kresby (proč je to vlastně tak vzácné?)

Iwíček
26.06.2016

Kniha, která mě zaujala svou otevřeností. Troška ironie a cynismu, ale...