Po nás ať přijde potopa! / Radosti života / Nové verše / Don Juan

Gellnerovo buřičství se realizuje v poezii, ze které lze vycítit velikou zlobu nad dobovou morálkou, maloměšťáctvím. Vytržením z marasmu je alkohol a láska prodejných žen. Ale i to je pomíjivé, nuda je všudypřítomná a rezignovaný básník nevidí východisko ani v činorodém životě

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/1758/po-nas-at-prijde-potopa-1758.jpg 4.384
Poezie
Vydáno, Levné knihy

Kniha Po nás ať přijde potopa! / Radosti života / Nové verše / Don Juan

simecef
08.06.2017

Protopunker Gellner ve svém souborném díle ukazuje, že ačkoli vlády se mění, útlak zůstává. Kdyby žil v dnešní době, squatoval by na Klinice a psal by do Advojky.

Ajvet
23.02.2015

Miluji!

mcleod
20.08.2014

Po nás ať přijde potopa je dobrá sbírka, je to něco nového, hezky se to čte, autor představuje zajímavý pohled na svět. Kvalita básní však s postupujícími roky výrazně klesá. Jazykově nejsou Gellnerovy básně nijak zajímavé, jeho pozdější dílo navíc nepředstavuje žádné nové myšlenky, stále opakuje to samé, bohužel navíc stále nezajímavěji. Přiznám se, že přečíst "Básnickou pozůstalost", která je zařazena jako poslední více než poloviční část knihy, pro mě bylo opravdovým utrpením.

Bbbutterfly
14.09.2013

Má nejoblíbenejší je báseň Perspektiva...:) Často si ji pro sebe recituji.

budíček
08.06.2013

Gellner byl bohém a anarchista, život užíval naplno. Užíval život často a rád bez ohledu na to, co budou říkat druzí. V jeho básních jsou častým motivem ženy, alkohol a zábava (ano často zmiňuje návštěvy kaváren, vináren, hospod...). Ale i když jsou jeho básně často ironické a sarkastické občas se do nich vkrádá i jeho vnitřní smutek a trocha melancholie. Někde jsem četla, že jeho poezie je naivní, ano místy určitě, ale taky srozumitelná komukoli. Vzhledem k tomu, jaký autor vedl život, prostě čtenář nemůže čekat vážná témata a náročné verše, na druhou stranu musím uznat, že některé jeho básně mě zaujaly celé, u některých třeba jen sloka, rým nebo myšlenka. Poezii jako většina lidí nečtu často, musí na ni být nálada, ale k některým Gellnerovým myšlenkám, které se týkají života (ne ke všem :)), se občas vracím znovu, na rozdíl od některých jiných básníků.

eraserhead
02.07.2011

Nesmrtelné a jízlivé, erotikou a sociální kritikou nasáklé básně anarchistického bohéma, jež tu a tam i v dnešní době působí jako rána bičem a mnohé z nich stále více odhalují svou nadčasovost (Ať žije Sociální demokracie!, Nikdy jsem boha neobtěžoval apod.). Verše, v nichž se humor snoubí se vztekem, erotika s bídou a krutá realita s krásou reality.

Jíťa

Na poezii moc nejsem, ale tohle je lahůdka. Gellner má velmi melodické verše, metafory jsou většinou snadno rozluštitelné, je sarkastický a nihilistický, nic mu není svaté. A proto se mi tak líbí:) "....Zejtra, co zejtra? Kdožpak ví. Zejtra si lehneme do rakví."

František Gellner
česká, 1881 - 1914