Básně (Spisy I)

Úvodní díl Spisů, které vyšly ve 20. letech minulého století a jsou pro dnešního čtenáře prakticky nedostupné, pojímá veškerou Gellnerovu poezii, k ní přiřazuje málo známou básnickou pozůstalost a překlady. František Gellner byl představitelem osamocené revolty, výsledkem byla ironie a hořce výsměšný postoj ke společnosti, někdy až provokativní. Zpočátku se vysmíval měšťáckým ideálům, morálce a šosáctví. Později ironickým postojem zastíral bolest zklamaného srdce a v básních sílila touha po citu a lásce, smutek přecházel v tesknou melancholii. Jeho poezie je dodnes hojně čtena a hudebně zpracovávána, za všechny jmenujme skupinu Katapult nebo písničkáře Pepu Nose....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26840/basne-spisy-i-26840.jpg 4.410
Poezie
Vydáno:, Carpe diem

angloumene
16.09.2017

Gellner je pro mě zatím málo prozkoumanou, přesto velmi výraznou ikonou české poezie. Jeho prostý, přesto hluboký a uhrančivý styl je velice čtivý. Básně niterné a obohacující. Hrubé vyjádření dodává ironické jízlivosti a jeho společenský výsměch je pro řadu témat stále platný i v dnešní době.

buccaneerka
01.08.2016

Skvělé vydání Gellnerových básnických sbírek. Myslím si, že z básníků období literární moderny, je právě Gellner nejpřístupnější širokému okruhu čtenářů. Verše mají rým, většinou čtyřveršové strofy a smysl, který nikomu neunikne. Pokud se při čtení básní nepotřebujete kochat krásou jazyka a lyrickými tématy, pak se vám bude asi Gellner líbit.

čuřil
18.02.2013

Musím se přiznat, že kdyby jeho sbírka Radosti života nebyla povinná, tak o ní ani nezavadím.
Samozdřejmě že všechny jeho básně a překlady nejsou špatné, je tu spousta povedených věcí.
Ale já, jako né moc velký fanda básnických sbírek, tuto knížku nezařadím příliš vysoko.