Babička

Babička https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68167/babicka-68167.jpg 4 4055 4055

Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka.

bookaholic_no.1
04.07.2017 3 z 5

Nebudu lhát, popis tradic a života na venkově mě vysloveně nudil. Některé pasáže byly naopak skvělé, hlavně mládí babičky a setkání s Josefem II. nebo příběh o Viktorce. Je to ale klasika, není možné babičku nemilovat a konec vždycky naprosto dojme.

Katranis
03.07.2017 3 z 5

Asi nikdy do ní nedorostu, nebo spíš datum narození a její prvotní vydání se přeci jenom minuly o století...

BaHa
23.06.2017 3 z 5

Těžko hodnotitelné. Asi jsem na tu knihu ještě nedorostla

ladyba
17.06.2017 5 z 5

Inu, klasika :-)

Zdeňula
11.06.2017 4 z 5

Kniha byla pěkná....jen se mi staročeština pomaleji četla.

rozalski
28.05.2017 5 z 5

Je divné tuhle knihu hodnotit. Kdo přečetl z povinnosti, tomu se líbit nebude. Kdo se k ní vrátil jako dospělý, pochopil, že tahle kniha do školní povinné četby nepatří, ale do povinné výbavy dospělého čtenáře ano.

Atanone
05.05.2017 5 z 5

Jen mě tak napadá o co všechno přicházíme.
Nejsem zase "až tak" stará,ale pamatuju ještě rodiny,kde se rodičům vykalo a líbala se jim ruka.Mělo to svůj smysl.
Když se v rodině narodilo dítě,rodina se sešla,aby ho přivítala na světě. Když někdo umíral,rodina se shromáždila,aby se rozloučila.
Staří lidé (jak se dnes sterilně říká"senioři") byli pamětí minulosti. Věděli a znali a byli proto v úctě. Dnes máme google a "seniory" máme za někoho,kdo už je dávno "out".Ale jak dlouho bysme přežili,kdyby došlo k nějaké katastrofě a my byli odkázaní jen na své ruce a hlavu? Nevím jak vy,ale já moc dlouho ne.

Adelajda_4
05.05.2017 4 z 5

Kniha, která má své kouzlo. Obdivuji Boženu Němcovou, že i přes to, že to v mládí s babičkou neměla jednoduché, vylíčila příběh tak idylicky. Já bych to rozhodně nedokázala. I když na druhou stranu, každý rád utíká do vybájeného světa, kde je všechno hezké.

EvikU.
09.04.2017 4 z 5

Tak to je klasika. Škoda jen, že ji dávají číst dětem brzy. Je to krásná kniha pro dospělé.

Květi62
09.04.2017 4 z 5

Babička ..., tak tuhle knížku jsem poprvé přečetla jako povinnou četbu na střední škole. Podruhé jsem ji četla svým dětem před spaním, když ji měl v páté!! třídě jako povinnou četbu můj syn a nevěděl si s ní rady. Právě teď jsem ji dočetla potřetí, protože je to oblíbená kniha mé maminky. Nyní se četla určitě nejlépe, v pohodě, v klidu. Našla jsem v ní i to kouzlo, které tam dříve nebylo. Prostě, jak už někdo přede mnou komentoval, na tuto knihu je třeba dozrát.

katushah
03.04.2017 3 z 5

Normálně přečtu knížku během pár dní, ale tuhle jsem četla snad půl roku. Strašně těžce se čte, je tam noho ,,omáčky" kolem. Navíc k vesničanům a jejich životu nemám moc blízko. Je to hezká ukázka tamnějšího života. ale určitě to není nejlepší české dílo. Jsou lepší díla.

Horselen
27.03.2017 3 z 5

Knížka, dle mého, podnítí čtenáře k zamyšlení nad svým vlastním vztahem k příbuzným, líčí život vesnického občana a lásku k vnoučatům. Mám z ní rozporuplné pocity, místy se mi četla téměř lehce, ale byly i chvíle, kdy bych stránky nejradši přeskočila až nakonec. Jazyk až takový problém nebyl, ale samozřejmě, že je to něco jiného, než dnešní literatura.
Avšak jako stručný obraz venkovských tradic by se kniha dala použít, přestože chyběl příběh.

PeťkaW.
21.03.2017 2 z 5

Za přečtení Babičky by se měl dávat metál. Opravdu nechápu, proč zrovna tenhle titul je v povinné četbě snad na všech školách, když autorka napsala i lepší a záživnější knihy. Babička je tak idylická a naivní, až to bolí. Ano, bylo by krásné, kdyby se měli všichni rádi, všechno by fungovalo a nebe bylo bez mráčků, jako tady, ale bohužel na mě je to sladké až moc. Každá stránka pro mě byla utrpením a musela jsem se do čtení vyloženě nutit.

intelektuálka
20.03.2017 5 z 5

Já jsem za svůj život poznala hodně takových babiček - studnic moudrosti pro vnoučata. A vím, že jsou takové pořád, i když trochu modernější. Je to klasika české literatury.
A je logické, že je psána jazykem tehdejší doby.
Jak člověk zraje, touží poznat své kořeny a ty sahají až za naše babičky.

StihOMam
17.03.2017 4 z 5

Dávám 4 hvězdy, než si to rozmyslím, ale svoje děti to nutit číst nebudu. To jim to raději stručně převyprávím, protože Němcová se stává pro dnešního čtenáře méně přístupnou, myslím.

angloumene
13.03.2017 5 z 5

Božena Němcová a její Babička české literatury. Přínáší nejen kouzelný příběh ze svého dětství, ale také nás nechává nahlédnout pod pláštík tehdejšího života a zvyků. Bylo to tehdy o hodně jiné než dnes, ale možná o trošku kouzelnější. Zvlášť po boku moudré babičky.
Celkově se jedná o relativně čtivé dílo, které dokáže pohladit po duši a zpříjemnit tak dlouhý den.

regulax
28.02.2017 4 z 5

Čistota, úcta ke stáří, pozitivní životní pohled, všude klid a láska, i ta uhranutá Viktorka nevyčnívá, splyne a je milována. I dnes po 162 letech se příběh dá číst, i když čeština drhne, a našim potomkům by se měl předčítat povinně! Neboť české vesnické zvyky a radosti vymírají!

NiNo
27.02.2017 3 z 5

Klasika. Hodně emocí. Spousta nostalgie. Žádný děj, jen sled obrazů a vyprávění. Zajímavé ze sociálně antropologického hlediska - venkovské zvyky, způsoby i pověry (přestože se kvůli všeobjímajícímu idealismu musí brát s rezervou). Přečtení nelituji, ale podruhé se k ní vracet nebudu.

bábuška
25.02.2017 4 z 5

Snad každá rodina má tuto knihu ve vlastní knihovně. Z nostalgie.

martina.culik
23.02.2017 3 z 5

Je to klasika, ale mám pocit, že kdybych důvěrně neznala Ratibořice a Babičino údolí, kde se dej odehrává, tak by mě to moc nebavilo.