Babička

Koupit

Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka.

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/68167/babicka-68167.jpg 3.63097
Romány, Literatura česká
Vydáno, SPN - Státní pedagogické nakladatelství

Kniha Babička

Sabina335
dnes

Vrcholné dílo Boženy Němcové, které by nemělo chybět v žádné knihovničce. Kniha krásně popisuje krásy venkova a životy venkovských lidí. Velmi dojemný příběh.

certik003

Knížka je vlastně taková kronika venkovského života. Popisuje život obyčejných lidí, ale i spoustu zvyků, které se dřív běžně dodržovaly. Některé známe i dnes, některé už jen z knížek a filmů. A to je to, co se mi na knížce moc líbilo a jsem ráda, že jsem ji četla až v hodně dospělém věku. Jako dítě bych to rozhodně neocenila. Ale i tak pro  mě měla knížka místa, u kterých jsem se nudila a 200 let stará čeština tomu nepomáhala. Takže knížku můžu doporučit starším a trpělivějším čtenářům, kteří si rádi zavzpomínají na zvyky a život svých předků.

mišanek395

babička je prostě klasika

oli123

knihu som čítal ako malí a veľmi ma prekvapila (hlavne to kde sa po prví krát stretla so svojimi vnukmi a vnučkou).

Radka1911

Babičku jsem jako dítě četla několikrát, z pera Boženy Němcové, pokud pominu její pohádky, to bylo mé nejoblíbenější dílo. A zřejmě jsem měla i štěstí, že mi ji žádná učitelka literatury neznechutila.

Micha-Él

"Babička" je poklad české literatury! Pro moderního čtenáře, obzvláště mladého, může být rozvláčná a nudná, když pomyslím na současné konzumní knížky. Je potřeba se ale do příběhu položit, vžít se do myšlení lidí v polovině 19. st. na Starém bělidle a pak člověk může pochopit to, co Němcová chtěla do "Babičky" vložit. Chtěla podat obraz jí tolik milované bytosti, popsat tehdejší život a zvyky, vrátit se zpátky do dětství. Po všem, co zažila, věřila stále v lidskost, dobrotivost a měla naději v člověka. Proto tuto knížku není možné číst jako současnou literaturu, ale s vědomím všeho výše zmíněného. :)

maruska283

Vyrostla jsem na beatnicích, ale proti Babičce neumím nic mít. Nenuťte ji dětem, je to vlastně docela dospělá četba...

Nicki

Babička asi není kniha, o které by někdo neslyšel. Možná proto jsem se jí i já roky vyhýbala. Musím ale přiznat, že jsem byla nakonec mile překvapena, jak lehce a přirozeně se kniha četla, čišela z ní atmosféra klidného venkova, přijetí a teplo domova/rodiny. To vše velmi oceňuji stejně jako prožití roku spolu s tradicemi. Toto příjemné čtení bylo ale v kontrastu s emocemi, které ve mně vyvolávala samotná postava babičky – což bylo způsobeno spíše mojí povahou a pohledem na některé věci.
Navzdory tomu, co se o knize říká, nemyslím si, že se jedná o knihu, která by nadchla každého (stejně jakákoliv jiná kniha). Nemá děj, kde by se neustále něco dělo, jde spíše o volný tok života a toho, co přináší i odnáší. Nemá mnoho různorodých postav, u kterých by nás bavila jejich interakce, ale má rodinu. Atd.

Deník japonské manželky
Deník japonské manželky
Léto, kdy jsem zkrásněla
Léto, kdy jsem zkrásněla
Král rytíř Přemysl Otakar II.
Král rytíř Přemysl Otakar II.
Kdo jinému jámu kopá
Kdo jinému jámu kopá