Babička

Babička https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371165/bmid_babicka-CS3-371165.jpg 4 4055 4055

Božena Němcová: Babička - obrazy z venkovského života. Rok 1919, 3. vydání. Otištěno podle původního vydání z roku 1855, s opravami B. Němcové podle vydání z roku 1862. Edice: Umělecké snahy, svazek XI.

Hanule77
23.02.2017

Nádherné ilustrace Adolfa Kašpara...a především noční můra z obrázku Viktorky za oknem ze kterého mi jde mráz po zádech dodnes...To je čirá hrůza. Takhle děsivé oči nenamaloval ani Mucha ve své Epopeji.

Nikolka001
20.02.2017 5 z 5

V srdci mém vyvolala Babička mnoho emocí. Představa života na venkově, kterou Božena Němcová zobrazila prostřednictvím díla Babičky, je velmi pozoruhodná.

Corly
19.02.2017 4 z 5

Další podle mě z povinných znalostí každého Čecha....ať si o ní myslí kdo chce co chce, je to klasika a aspoň v něčem musí zaujmout...Já ji mám ráda!

Jana_Z
01.02.2017 5 z 5

Ve škole nic moc, ale dneska jí prostě miluju.

LucKub
21.01.2017 5 z 5

Tuhle knizku jsem jako mala mela hrozne moc rada. Prala jsem si, aby moje babicky byly presne takove, jako ta v knizce a nechapala jsem, proc jsou tak odlisne. Kdyz jsem knizku cetla ted, jako uz dospela a matka, prisla mi stale stejne skvela a dokonce i slzicka sem tam ukapla.

jan7118
21.01.2017 5 z 5

Naštěstí nám toto dílo ve škole nevnucovali, proto jsem si k němu vytvořil pozitivní vztah. Chápu že když učitel řekne dětem, že to číst MUSÍ, logicky si k dílu nevytvoří pozitivní poměr. Měl jsem díkybohu štěstí na dobré pedagogy, kteří si s námi ve škole četli jen malé úryvky a nenutili nás z díla vypracovávat složité elaboráty, takže veškerá moje láska k Babičce je nenucená. I ty popisy pro mne mají zvláštní kouzlo. Co je mi ale na díle nejmilejší, je jeho velká lidskost. Babička všem pomáhá, je laskavá ke svým vnoučatům, k dceři, k okolí. Příběh nešťastné Viktorky je Němcovou podán dramaticky a velkoryse. Je důmyslné, že autorka nevměstnala její osud do jediné kapitoly, ale její tragickou smrt vylíčí až ke konci knihy, takže se čtenář přes některá dlouhá líčení přenese k závěru. Prostě je to velmi pěkná knížka a čas od času se k ní vracím.

suri101
20.01.2017 4 z 5

Byla to má povinná četba, do které se mi vůbec nechtělo. Nečetlo se mi to zrovna dobře, protože staročeština je pro mě těžká. Ale s přibývajícími stránkami mě víc a víc zaujala.
Nejsilnějším momentem pro mě byl příběh Viktorky.

aktijnov
20.01.2017 5 z 5

Pokaždé, když tuto knihu beru do rukou, nacházím v ní nové a nové věci...

tester
15.01.2017

Nějak se poslední dobou objevují taková lidská hodnocení. Co se děje? Není to nějaká epidemie lidskosti? Obdivovat starou nemoderní bábu, to se přece dnes nenosí. Ono asi čtenáři dozrávají a citově měknou. A tak je to správné.

crazyslunicko
14.01.2017 5 z 5

Krasna ceska klasika. Velice mi pripomina mou babicku, ktera se o me vzdy hezky starala..

A235711
10.01.2017 5 z 5

Krásná česká klasika, na konci mi i slza ukápla.
Když tomu dal člověk šanci nečetlo se to zas tak špatně, i když já mám s tou starou češtinou pořád problém. Jinak to není úplně můj zanr a kdyby to nebyla povinna do školy nejspíš bych si ji nepřečetla. Nicméně této četby rozhodně nelituji.

Welinie
10.01.2017 2 z 5

Tak jako jo, je to klasika. Člověk by o tom měl mít povědomí, ale nutit děti číst tohle dílo... Ať se raději podívají na filmové zpracování. Tomu bych dala 5 hvězd, ale hodnotíme tady knihy. Takže za 2 a to jenom proto, že je to B. Němcová.

martas006
07.01.2017 5 z 5

Nádherná kniha. Je dobře, že patří mezi povinnou četbu na školách.

CathMares
01.01.2017 3 z 5

Na tuto knížkou musí člověk aspoň trochu přemýšlet, protože je to starší jazyk češtiny, tedy archaismus, který se už v této době nepoužívá, neni to knížka kterou bych uplně milovala, protože tato knížka je psaná z 19. století, a bylo to na tu dobu takový ten boom, ale zase musim uznat, že autorka měla představivost, líbilo se mi, jak uvedla autorka do děje svojí pravou babičku ze svého dětství, která byla štědrá a upřímná.. Takže je to jedna z TOP knížek povinné četby. :)

yaoiyuri
17.12.2016 4 z 5

Na tuhle knihu, podobně jako na spoustu dalších významných děl české i světové literatury, musí člověk vnitřně vyzrát. Babičce hrozně ublížilo, že je na základních školách vedena jako povinná četba pro děti a přitom dětem zase tolik neřekne. Ani důvody, proč je psaná tak, jak je, většina učitelů příliš nerozvádí... prostě tady máš knihu a čti!
Mě na základní škole nudily už pouhé úryvky v čítance. V tomhle by se měla výuka literatury, především na prvním stupni, přehodnotit. Není přece potřeba nutit studenty číst díla, která, ač pro kulturu velmi významná, je nebaví, která nedokáží pochopit a v jejich věku jim vlastně nemají co říct. Jsou na ně příliš mladí a ještě nezažili nic, co by jim takové knihy přiblížilo a ta povinnost jim je naopak zprotiví.
Já si k Babičce našla cestu až na vysoké (přičemž jsem musela absolvovat několik přednášek o literatuře) a myslím, že s postupujícím věkem ji budu mít stále raději. Většina těch, kteří ji tu proklínají, by si měli na pár let „dát voraz“ a pak to s ní zkusit znovu – třeba až založí rodinu, půjdou do důchodu nebo až se v jejich životě stane něco, kdy ten milý a naivní svět „dokonalé“ babičky budou potřebovat pro klid vlastní duše.

JLČ
13.11.2016 5 z 5

Ach, kdyby takových babiček bylo co nejvíce. Skutečných i literárních. Krásné, povznášející dílo, jedno z mých nejmilejších vůbec.

Blancheerka
04.10.2016 3 z 5

Klasická i povinná četba, kterou musí mít za sebou snad každý :) Krásně nevinný a pohádkově vyprávěný příběh je základem našeho vzdělání

Květinka008
29.09.2016 2 z 5

Zřejmě je to můj osobní dojem, ale kdyby byla kniha psaná současným jazykem, určitě by děti bavila a četly by ji rády. Já ji nedočetla ve 4. třídě z povinnosti a bohužel i teď jsem se s tím stále trápila. Prostě ne, potřebuji děj.

Pajina68
27.09.2016 5 z 5

Mě se tato kniha už jako dítěti moc líbila. Nechápu záporné komentáře. Příběhů tam bylo hned několik a napsaná byla zajímavě. Pro mě nezapomenutelná knížka.

Verča91
26.09.2016 5 z 5

Babičku jsem zatím četla jen jednou, ale vím že si jí v brzké době přečtu znovu, nádherný příběh a kniha mě přijde mnohem lepší, než filmové zpracování :-)