Autismus & Chardonnay

Co mají společného písek a sušenky? Nebo hokejky s plyšákem a modřiny s letákem? Zeptejte se Martina Selnera! Mimo to, že pracuje ve Slunečním domově, kde se stará o děti s autismem, oplývá totiž darem spojit dvě zdánlivě nesouvisející věci. Tyto neobvyklé dvojice mu slouží jako odrazový můstek k tomu, aby nám přiblížil svět autistických dětí a jejich i své každodenní starosti „Drobnosti jsou tu, aby nám připomněly velké věci,“ poznamenává a v kratičkých kapitolách zároveň varuje, že život s autismem, ať už je to diagnóza vaše nebo někoho z blízkého okolí, rozhodně nevypadá jako v Rain Manovi, přesto je důležité neztrácet humor a někdy si k tomu otevřít dobré víno. Kniha Autismus & Chardonnay vychází ze stejnojmenného blogu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355537/big_autismus-a-chardonnay-frG-355537.jpg 4.6645

Kniha Autismus & Chardonnay

radkanin

Mmm slupla jsem jak malinu. Skvele. Vystizne, vtipne, trefne, uderne, laskave, lidske. Jake je pracovat/zit s lidmi s postizenim? Presne takove, jake Martin Selner zije a popisuje!

okeey

Tohle je něco tak syrového, vtipného i smutného zároveň. Příběh opravdu obdivuhodného člověka, který pracuje s autistickými dětmi ve stacionáři. Proč obdivuhodného? Protože pro mě je to člověk nesmírně trpělivý s nervy ze železa, překypující pozitivismem a nekonečným humorem, tím jsem vlastně shrnula celou knihu.
Ne každý na to má, aby mohl takovou práci dělat, a o to víc si važme lidí, kteří tuto práci vykonávají a tyto děti vedou k určité samostatnosti a alespoň trochu normálnímu životu, protože si to ty děti zkrátka zaslouží. Myslím, že více slov není potřeba.

jaroiva

Nejsem asi úplně cílová skupina... Ale jo, bylo to vtipné a je třeba na toto téma psát.
No, ale zas takové nadšení se u mě nekonalo. Dobrá knížka, standard. Dokážu ocenit práci autora, ale zdá se mi, že je jeho zkušenost takřka nesdělitelná další osobě.
V případě mého přijímače šlo o trochu jinou frekvenci příjmu, než měl vysílač. Ale chápu to vysoké hodnocení ostatních čtenářů.

Pančelka

Naprosto geniální! Úsměvná kniha. Děkuji za ni.

Bubo19

Autor s autistickými dětmi pracuje, takže dokáže pěkně a bez příkras popsat způsob jejich myšlení a jednání. Vše je napsáno v krátkých kapitolách, jejichž název je složen ze dvou rozdílných věcí, stejně jako název knihy, a až následující odstavce nám tu spojitost ukáží. Krom toho se člověk při čtení zamyslí, jestli je opravdu vše, co děláme a na čem lpíme, tak důležité.

Čičolina
18.12.2021

Líbilo. Pravé blogové čtení, stručné, vtipné, nesoucí hlubší úvahu. Když se u nás začalo mluvit o autismu, mnohé Lesany takové děti adorovaly a čekaly jednoho Rainmana vedle druhého.
Nemoc je krutější a složitější než americký trhák. Díky za neziskovky a odvážné asistenty. Díky za čtení o tom všem.

anonymní.Ilja
17.12.2021

Schopnost napsat knihu o autismu tak, aby byla vkusně a s humorem předána krása světa, který je všem nám, kdo se s autismem nepotýkáme a běžně nesetkáváme, tak vzdálený, je dar, který Martin Selner očividně má. Příběhy, které vás chytnou za srdce svou krásou a podivným smutkem, rozněžní, rozveselí a přitom vám dají trochu naděje, že až potkáte nějaké autistické "dítě", nebudete hloupě zírat, ale budete ho brát jako dalšího člověka, který žije svůj život holt trochu jinak, než vy.

katy238
14.12.2021

Blog Martina Selnera vzbudil svého času velkou senzaci a to naprosto zaslouženě. Ošetřovatel autistů v týdenním stacionáři se rozhodl drobné i větší příhody sdílet s ostatními a svět si toho naštěstí všiml. Postupem času popularita jeho práce rostla až vrostla do tenkého svazku tragikomických příhod práce s autisty, kteří komentují svět s absolutní otevřeností. To může vyvolat situace veselé, ale i ty méně úsměvné. Pro všechny je tu však Martin, který je vstřebává i s pomocí výtečného chardonnay.

Knížku rozhodné doporučuji každému se zájmem o vesmír výjimečných lidí, který funguje trochu jinak, než ten náš, ale není o nic horší. A také vůbec každému, aby konečně došlo k uvědomění, že být jiný neznamená být horší.