Král Krysa

Král Krysa https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544/mid_kral-krysa-5rb-544.jpg 5 2207 278

Asijská sága série

Král Krysa (King Rat) je první román Jamese Clavella z roku 1962. Děj se odehrává během druhé světové války a popisuje boj o přežití britských a amerických válečných zajatců v japonském zajateckém táboře v Singapuru. Do příběhu se promítly Clavellovy vlastní zážitky z tříletého pobytu v nechvalně proslulém zajateckém táboře Čangi. Clavell byl jedním z 10 000 přeživších z původně 150 000 vězňů. Jedna z hlavních postav, Peter Marlowe, je autorovým alter egem. Kniha samotná velmi věrně popisuje japonskou mentalitu v době války. Jejich krutost a odhodlání za každou cenu dodržet daný rozkaz dělaly z japonských zajateckých táborů nejhorší a nejtvrdší místa tohoto druhu. Za těchto okolností se ze zajatců stali lidé, kteří už vlastně lidmi ani nebyli. A mezi nimi muž, který i tam dokázal žít. Říkal si Král a králem i byl. Ostatní zajatci ho nenáviděli, avšak také ho potřebovali. Jeho schopnost opatřit nebo prodat nebo sehnat cokoliv, včetně jídla nebo léků ho chránila. Až přátelství s Peterem Marlowem, anglickým důstojníkem, mu ukázalo, že nejen peníze mohou obohatit život. První američtí důstojníci, kteří dorazili po japonské kapitulaci do Čangi, nechápali, jak mohli tito lidé přežít. A zajatci, kteří se tolik let těšili domů, měli najednou strach, strach z budoucnosti, strach z návratu domů. A nejhorší šok to byl pro Krále, pro člověka, který byl v táboře téměř bohem a tam venku nebyl nic, bez domova, bez přátel, zlomený a sám. Tři a půl roku strávených v Čangi podkopalo fyzický i psychický stav zajatců. A přesto přežili… Přestože je kniha řazena do kategorie beletristické četby, její výpověď je založena na reálné existenci množství podobných zajateckých táborů. Autor dokázal (snad díky vlastním zážitkům ze zajetí v Čangi) dodat knize přesně tolik autentičnosti. Kniha se svým způsobem staví proti odsudkům nasazení atomových bomb vůči Japonsku, jehož odpor byl rychle zlomen těmito krajními prostředky. V roce 1965 byl román zfilmován.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Knižní klub

King Rat , 1962

Marekh
11.07.2020 4 z 5

Tuto knihu jsem měl napsanou na seznamu knih, které bych si chtěl přečíst. Když jsem se procházel po antikvariátu a narazil jsem na tuto knihu, volba byla jasná, kterou knihu si koupím. Škoda, že kniha byla v paperbacku. Hodnocení v Databázi knih je vysoké, knihu ohodnotilo hodně čtenářů. Kniha má 4 části, děj se odehrává během 2. světové války. Knihu hodnotím na 90 %.

Autor na počátku knihy píše, že „Čangi a vězení v Outram Road v Singapuru existovaly. Zbytek této historie je ovšem fikcí a nemá nic společného se skutečnými živými nebo mrtvými osobami.“ Při čtení jsem měl pocit, že v tomto táboře měli zajatci větší volnost a nebylo to tak hrozné v porovnání například s koncentračním táborem Osvětim v Polsku. Samozřejmě prostředí jsou zcela odlišná a také složení zajatců, které se skládalo ze zbytků spojeneckých armád (Angličané, Australané, Američané), je zcela jiné, ale ať už se jedná o jakýkoliv koncentrační tábor, pokud v něm člověk nebyl, nedokáže si to představit a může mít zkreslené představy. Každý den musí být pro zajatce utrpení. V závěru knihy jsem se o tom přesvědčil.

Hlavní postavou je americký desátník King – Král, který má u všech vězňů respekt. Provádí obchody a jeho heslo zní: nakup zboží co nejlevněji a prodej co nejdráž. Líbila se mi postava Petra Marlowa (Angličan), který naváže přátelství s Kingem. Je to čestný mladý muž, který má vždy výčitky svědomí, pokud má pocit, že se nezachoval správně tak, jak by měl, z druhé strany si dokáže také dupnout, pokud se mu něco nelíbí. Neměl jsem rád poručíka Greye, protože do všeho strkal nos a nebyla to pro mě sympatická postava. V knize se vyskytují další postavy včetně japonských věznitelů. Líbilo se mi, že někteří zajatci se oslovovali slovem – kámoši. V knize se hodně popisují nelegální obchody, které probíhaly v táboře, a to mne příliš nebavilo, i když tímto způsobem si vězni polepšili a za získané peníze se měli o něco lépe. V knize se také řeší otázka transsexuality a homosexuality. Krysy v této knize sehrají také určitou úlohu. Při popisu některých scén mne mrazilo, jiné popisy událostí byly pro mne chvílemi nezáživné. Připadalo mi, že v knize mohlo být více napětí, to jsem trochu postrádal a určitě bych ho přivítal místo neustálého popisování průběhu obchodování. Závěr knihy jsem si v určitých situacích představoval jinak, v některých momentech byl smutný. Celkově se mi kniha líbila až na drobnosti, které jsem uvedl. V průběhu čtení jsem uvažoval, že knihu ohodnotím na 80 %, ale nakonec jsem zvýšil hodnocení na 90 %. Myslím si, že kniha si zaslouží toto hodnocení.

JAMES CLAVELL je označován za autora tzv. jedné knihy. V průběhu života napsal více knih, ale kniha KRÁL KRYSA získala u čtenářů největší ohlas a byla asi nejúspěšnější knihou z jeho literární tvorby. Kdo má rád příběhy z 2. světové války, může vyzkoušet také tuto knihu, jejíž děj se odehrává v japonském koncentráku. Většinou se setkáváme s příběhy z koncentračních táborů z Polska, z Německa a nám blízkých zemí, tento příběh je zvláštní tím, že se odehrává na místě, které je nám vzdálené, neznámé a pro mnoho čtenářů může působit exoticky. Za zdmi koncentráku se nacházela džungle. Ačkoliv je tento román fikce, autor vložil do tohoto románu své zážitky a zkušenosti, protože se v tomto koncentráku na vlastí kůži ocitl. Jedná se o jeho první román (debut).

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Adam vládl nade všemi. Byl Král. Až do dne, kdy ho vůle být králem opustila. Pak pošel a stal se potravou pro ty silnější. A nejsilnější byl vždycky Králem, nejenom zásluhou své síly, ale zásluhou své chytrosti, štěstí a síly dohromady. Mezi krysami.

MHudec
18.05.2020 4 z 5

Nadchla mě. Ale nebudu psát delší komentář, protože moje pocity se téměř totožně shodují s uživatelkou pode mnou.

adlapadla
25.03.2020 4 z 5

Je to napsané tak živě, tak skutečně, tak lidsky! Věřila jsem každému slovu, dokázala jsem si živě představit každou postavu. Chvílemi se to může zdát poněkud zdlouhavé, ale právě to dává knize tak silný realistický nádech. Poskytuje pohled na každodenní život v zajateckém táboře z mnoha různých stran.

Kája95
24.03.2020 5 z 5

Budete si říkat:" takový běžný válečný román". Ale ten konec! Dost knížek konci šťastným koncem, tady je konec surový a pravdivý (nejspíš). Myslím, že takhle nějak to bylo a možná ještě hůř

Crozz
09.03.2020 4 z 5

Ze začátku trošku zklamání, není to o chování Japonců k válečným zajatcům, ale o chování mezi válečnými zajatci a ve finále musím uznat, že velmi velmi povedené čtení.

Jarek82
01.03.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem poprvé četl v jinošských letech a imponovala mi Králem, prototypem tržní dravosti. Kdo se stará, ten má. Později jsem ale ocenil aspekt boje proti předpisům (občas je potřeba je ignorovat) a nesvobodě.

Velekněžka
31.01.2020 5 z 5

Lidskost, přátelství, vůle přežít, národnost, víra, vojenská hodnost - jak rozdílné pyramidy vystavěli hrdinové románu Jamese Clavella při svém jednání v nelidských podmínkách tábora Čangi… Jeden rozhodně nestačí, proto nasazuji 3 pomyslné klobouky a jeden po druhém před autorem postupně smekám.

JurijMilkovic
15.01.2020 5 z 5

Mám audioknihu a opravdu mě hodně baví.

InaPražáková
02.01.2020 5 z 5

Válečných románů i vězeňské literatury je hodně. Král Krysa je ale bohatší o různá přidaná témata: národnostní a řečové rozdíly, kvůli nimž se Američan s Britem málem pohádají, protože se nejsou schopni dorozumět na jemnější, emocionální úrovni jazyka, a jejichž přejímání se stane jedním ze symbolů snahy o spojení dvou odlišných povah. Sociální nerovnosti různě kompenzované - člověk nízkého původu může ostatním imponovat bohatstvím jako Král, nebo kariérou a snahou se připodobnit honoraci jako Grey, přitom gentlemani uzavření ve vlastní společnosti se nakonec v projevech tolik neliší od Marlowa, který se stýká i s těmi, kdo mu nejsou rovni. Stejně důkladná ukázka různých druhů sexuálních travestií, různého vývoje názorů na to, co je morální. Nakonec je zajímavější sociologická než historická rovina románu.
Závěr živě ukazuje obtíže návratu do světa, který ostatní považují za normální, a mrazí z něj. Jednak obecně a napodruhé ještě z ironických momentek nad dlouho zadržovanými dopisy a z osudu Seana, který se ne vlastní vinou neměl k čemu a s kým vrátit.

Abes
28.12.2019 5 z 5

Žvejkáno jako audiokniha na horských stezkách beskydských vrcholů. A ikdyž mi při poslechu posledních kapitol pod nohama křupal sníh, bylo mi docela horko. Do Čangi se rád vrátím. Doma v knihovně jsem zahlédl papírovou verzi, musím dávat pozor, jako to dělají chytřejší. Ukrást ji nemá smysl, schovávat ji někde pod pryčnou, to je příliš riskantní. Chce to plán, spiklence, mozky se dají vždycky koupit a nakonec se počítají jen ty zelené papírky. Kámoši?

fnoudek
28.11.2019 5 z 5

Tato kniha dokáže dát mnoho. Přinutí člověka pohlížet na běžné věci jako na vzácný dar. Přinutí člověka vážit si toho, že se probudil do dalšího dne. Přinutí člověka přemýšlet o věcech nicotných a lehce přehlédnutelných tak, že nahlídne až do samotného základu života. Přinutí člověka žít, opravdu žít! A nakonec přinutí člověka k slzám...

thorir
28.10.2019 5 z 5

Beletrizované svědectví o osudech spojeneckých zajatců v japonském zajateckém táboře Čangi v Singapuru. První odstavec knihy je téměř poetický, Čangi je přirovnána k perle, hned na to je čtenář vržen do kruté a beznadějné reality. Autor vypráví příběh zajatých vojáků, jejich snahu přežít, snahu zachovat si důstojnost, lidství, morálku, život. Popis tábora dává nahlédnout do japonské válečné dehumanizační mašinérie, všechna ta pravidla a nařízení, design tábora, nesmyslná práce, měli jen jediný účel – připravit vězně o lidství, dehumanizovat je v očích dozorců, spoluvězňů, i svých vlastních. Příběh Petra Marlowa a Krále je ikonický. Postava Krále je zásadní. Nenáviděný, přesto však nějak respektovaný, šmelinář pochybných morálních kvalit, který dokáže přežívat, a nejen přežívat, ale hlavně prospívat, v nepřátelském systému. Do jaké míry je možné si zachovat morální kvality a lidskost v nelidských podmínkách? V drsném prostředí prospívají pouze drsní jedinci. Krále není nutné obdivovat a respektovat, je to však odraz reality, fakt. Je to totalitní motiv, podobných jedinců bylo mnoho a ještě více jich bude. Knihu rozhodně doporučuji.

evask
15.10.2019 5 z 5

Co dokáže dlouhodobé mučení hladem, nemocemi, vedrem, strachem, nesvobodou udělat s lidmi. Sami potom mučí aspoň mouchy, okrádají sami sebe na jídle, závist, nenávist, podplácení, koupit se dá skoro všechno, ale jen nejšikovnější má peníze. Nebo nejbezohlednější? A krysy v zájmu přežití žerou sami sebe.

Aivlis
29.08.2019 5 z 5

Fantastická kniha, výborne vystihnuté postavy, príbeh popísaný tak, že som občas mala pocit, že som v ňom reálne. Keďže je to popis skutočne zažitého, pravidelne mi stávali "chlpy na ruke v pozore." Knižka, ku ktorej sa budem rada vracať.

RaDaR26
27.08.2019 5 z 5

Mistrovské dílo. Každý, opravdu každý aspekt knihy je naprosto dokonalý a celá kniha se čte jedním dechem.

4444913
23.08.2019 5 z 5

Nevím co ke knize dodat,dříve než jsem četla knihu viděla jsem jako teenager představení v Divadle Na Vinohradech-jeden z nezapomenutelných zážitků,kniha taky skvělá.Plus vzpomínka na blbost doby kdy Karel Kyncl který pod cizím jménem knihu přeložil a byl zrovna ve vězení si ji chtěl vypůjčit a dozvěděl se že není pro vězně vhodná.

kotasbk
13.08.2019 5 z 5

Jak to asi dopadlo s Králem po válce? Byl postavený před válečný soud? Dokázal navázat na úspěchy z tábora i civilu? Našel si vůbec nějaké pravé kamarády? Setkal se ještě někdy s Petrem? Sakra, já chci odpovědi. Výborná kniha, ke které se určitě jednou vrátím a doufám, že mě více emočně zasáhne.

elcapitano
10.08.2019 5 z 5

V zásadě souhlas s většínou diskutujících, kniha je strhující, úžasná, ..nemá smysl opakovat již vyřčené.
Za mne pár náhodně vybraných silných motivů: hodně mne oslovila psychologická a morální stránka postav (obchod, dodržování japonských zákonů..) v extrémním prostředí naprosto vykolejeného společenství. Po přečtení zbývá hodně k přemýšlení. Např to, že čtenář v zásadě přijme "hřiště a pravidla tábora" a pak na posledních stránkách příjde náraz do zdi v podobě prvního osvoboditele. .. pád všech dosud platných pravidel a v zásadě obava i šílenství z míru.
Naprostá relativita hodnot mj. zpodobněná bezceností japonských dolarů, za kterými se všichni ženou. Vyšší princip mravní spojený se sebeobětováním za držení rádia. Japonská morálka, překvapivé promluvy o lásce na ostrovech, dokonce transgender a homosexualita. Hodnoty a postoje Petra Marlowa vs. Krále - co je a není nízké nebo vznešené v prostředí kde je vše pomíchané?
Smrt a utrpení. To celé umocněno tím, že se jedná o reálný popis. Ach ouvej.

tomas-j5882
04.08.2019 5 z 5

Excelentní příběh vyprávěný královským vypravěčem.

jengibre
02.07.2019 5 z 5

Clavellovi se podařilo popsat prostředí a atmosféru v Čangi tak dokonale, že jsem měla celou dobu pocit, jako bych byla přímo tam. Silný příběh plný touhy po přežití, nenávisti, naděje, odhodlání, přátelství a schopnosti zachovat si důstojnost i v nelidských podmínkách. Postavy jsou výborně psychologicky vykreslené a až do konce netušíte, jak to vlastně dopadne. Kniha mi byla doporučena se slovy "Ať už budeš čekat jakýkoliv konec, můžeš si být jistá, že to skončí úplně jinak". A přesně tak se stalo. Závěr byl překvapivý a vyvolal ve mě pocit hlubokého smutku. Nemám co bych vytkla. Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem v životě četla.