Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383265/bmid_artemis-DqB-383265.jpg 4 1504 1504

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Artemis , 2017

Rowana
17.03.2019 3 z 5

Knížka se četla moc pěkně, příběh opravdu ocejpal a nemohu říct, že bych se u něj byť jen chvilku nudila. Jen jsem měla krapánek potíže přijmout hlavní hrdinku "za svou" a fandit jí. Vzhledem k její podvratné činnosti a tak...
Ale nuda to tedy rozhodně nebyla, to ne.

jana1599
14.03.2019 1 z 5

Tak tohle nebyl vubec muj salek kavy. Miluju sci-fi a Martan se mi libil, ale tohle bylo hooodne technicke a hooodne o svareni. Coz opravdu neni moje parketa a vubec me nebavilo cist, jak hlavni hrdinka zachranuje Mesic... svarenim. Ani mi nebyla moc sympaticka, abych rekla pravdu.

malagreta
13.03.2019 5 z 5

Rozhodně doporučuji. Očekávala jsem původně nějakou nábožensko rasově atd. korektní šílenost, ale bylo to super svižné čtení. Artemis má v mojí knihovně své místo vedle Marťana jisté.

hurwajz
07.03.2019 5 z 5

Sci-fi v podání Andyho Weira mě prostě baví!

Janinnka
01.03.2019 4 z 5

Já se bavila po celou dibu příběhu. Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická svou prostořekostí,jistou naivitou a bezprostředností,s kterou zdolávala nástrahy měsíčního města. Andy Weir ví, jak zaujmout a stejně jako u Marťana,obdivuji jeho znalosti matematiky, fyziky a chemie.

Megurine
26.02.2019 4 z 5

Kniha se zajímavým příběhem, který mě zaujal. Prostředí vymyšleno skvěle, technické poznámky provázející knihy Andyho Weira opět nezklamaly. Kniha mě bavila, hlavní hrdinka byla občas trochu arogantní, možná dětinská, ale byla svá, osobitá a nad některými hláškami jsem se upřímně zasmála, měla jsem ji ráda. Vedlejší postavy ok, příběh se mi občas zdál trochu přitažený za vlasy. Ačkoli dílo hodnotím kladně musím říci, že jsem se do příběhu nedokázala tolik začíst. Kniha se mi jeví trochu slabším kusem, ale čtení bylo příjemné a nijak mě neiritovalo. Celkově bych dala 3 a půl hvězdy.

Julinka679
24.02.2019 4 z 5

Opět skvělá knížka od Andyho Weira! Marťan byl sice o trošku lepší ale Artemis mu s Jazz hodně šlape na paty! Je to dobrodružné, sci-fi, vtipné, prostě boží! Tady není moc co dodat :-)
Už se těším na další knížky! :-)

Bezkyne9
23.02.2019 4 z 5

Luxusni mesicni dobrodruzstvi... kniha byla prijemnou jizdou a kdo do ni pujde bez domnenek a srovnani s Martanem, urcite si ji naramne uzije :)

maryska09
21.02.2019 4 z 5

Artemis je vtipné svěží čtení. Andy Weir stejně jako v Marťanovi pracuje s technickými detaily, které nenudí, ale baví. Hlavní hrdinka je vynalézavá a sledovat jí čtenáře baví. Pokud se děj nepovažuje za možnou realitu a bere se s humorem, je kniha skvělou volbou na oddychové čtení.

michimuller
21.02.2019 3 z 5

Artemis- krásná obálka v malachitové zeleni.. ačkoliv tématicky není můj šálek kávy ani prostředí města na měsíci, tématika sci-fi nebo jiná knížka autora. Andy Weirem jsem nepolíbená a zaujal mě myslím negativní komentář, který jsem na tuhle knížku zaslechla, tak jsem se do ní pustila. Stopařova průvodce po galaxii považuji za TOP sci-fi žánru a proto nepředpokládám, že by jej mohlo něco překonat. Artemis překlavila... neuvěřitelně arogantní hlavní hrdinkou, nestává se mi, že by mi byl někdo tak moc nesympatický a iritoval mě snad každý jeho nápad. Snad právě proto, že se děj ubíral v začarovaném kruhu průserů nepravidelně po sobě jdoucích mě přesvědčilo vydržet do konce. Hlavní hrdinka permanentně zmatená jako chameleon v pytlíku lentilek se snažila napravit svá rozhodnutí a převzít odpovědnost za své přešlapy v technicky detailně popisovaném prostředí. Nikdy by mě nenapadlo jak může být profese svářečů zajímavá a vzrušující a že se o ní dá tolik napsat. Na můj vkus poměrně jednoduchý slovník a plný vulgarit, vyšperkovaný humorem. K jídlu je blivajz 100x jinak a chutná jako satanova prdel... Zaujal mě slovní obrat " Vy patogenní kreaturo" a reakce na to " nemyslete si že si to nenajdu co to znamená". Autor zřejmě záměně srážel inteligenci hlavní hrdinky, otázkou může být proč??? Audioverze načtená Terezkou Dočkalovou posouvá hodnocení o level výše.

Mosula
18.02.2019 3 z 5

Vcelku dobrá a napínavá detektivka. Stejně jako v Marťanovi je příběh plný technických detailů a tempo ubíhá velmi svižně, bohužel příběh je těžko uvěřitelný. Mafiánská zápletka je příliš jednoduchá, bombastický závěr knize vyloženě uškodil. Postavy jsou velmi nevěrohodné, nejvíc Jazz - napsat příběh z pohledu ženské hrdinky byl risk, který autorovi nevyšel. Přesto příjemně strávené odpoledne, i když ten kondom mi bude vrtat hlavou dlouho...

de_baques
18.02.2019 5 z 5

Mezi "+" bych zařadil uvěřitelnost fungování města a vtipné hlášky, mezi "-" naopak klasickou přepjatou bombastičnost závěru, kdy jde všem o život a vše se podaří odvrátit v posledních vteřinách a úsměvný utopický kosmopolitismus.

Andy2005
17.02.2019 3 z 5

Dokonale vyvážený podhled na život na Měsíci. Perfektně popsaný systém fungování tohoto měsíčního městského kolose. Nechybí ani sociální vrstvy a rozdělení společnosti podle majetku, peněz a moci. No a když se stane vražda v tam malém/velkém objektu na Měsíci, tak v tu ránu jsou na nohou všichni možní lidé, jen aby pachatele okamžitě dopadli a co potom, když se zde stane hned dvojnásobná vražda?! A nesmí pochopitelně chybět ani boj o moc nad nadvládou jediného měsíčního města + brazilská mafie, která věří, že automaticky nad vším dostanou moc, už je z principu. Super podívaná a napětí jak to vše nakonec skončí!

trudoš
14.02.2019 4 z 5

Dobývání Měsíce je dřina. Všechno to vakuum kolem práci v terénu dost znepříjemňuje, nemluvě o mikrobordelu, nízké teplotě a slunečním záření. Prostě nádhera - umřít můžete na milion šest způsobů, a to je teprve pondělí. Ovšem, kam čert nemůže, tam nastrčí člověka. A kde člověk vybuduje město, začne se dařit zločinu…
Andy Weir zůstává silný v atraktivních popisech technických blbůstek, na čemž se hodně podepisuje bezděčný humor nabitý popkulturními odkazy. Jakmile však dojde na zápletku, tentokrát v tom lítá jako začátečník. Přistupuje k ní totiž jako k počítačové hře, kde hrdina musí provést různé úkoly, aby si otevřel další úroveň a dostal se dál. Což v tomto případě znamená, že hlavní postava po většinu vyprávění akorát napravuje problémy, které způsobila, než aby měla čas soustředit se na jádro všech trablů. Takže ano, kdybych chtěl, mohl bych knihu setřít jako bláto z bot. Ale nechci. Protože i přes její nedostatky jsem se bavil. A dozvěděl se něco o svařování v měsíční gravitaci.

Timkim
10.02.2019 3 z 5

Martan byl pecka. Cekal jsem stejny odvaz...marne. Docetl jsem jen z duvodu, abych vedel jak to dopadne. A...velike zklamani. Rozjezd vlazny, od pripravy sabotaze ctive a konec tragicky urychleny. Jako by dostal autor termin odevzdani. Konec typu " tak cau, uvidime se zitra" moc nemusim. Hlavne me celou dobu zajimalo, jak to dopadne s tim kondomem...cert vem kyslik. A zase nic.. dalsi knihu si od autora asi nekoupim.

AsiUrčitě
09.02.2019 5 z 5

I v této knize je patrný osobitý styl psaní autora, jež je stejný jako u Marťana v tom, jak je svět dobře promyšlený, jak jsou popsané veškeré technické a technologické věci, které tam fungují, včetně popisu fyzikálních zákonitostí a odlišností života na Měsíci, aniž by to začalo čtenáři vadit nebo ho příliš nudit. Stejně tak hlavní hrdina (zde hrdinka) má osobitý a ironický pohled na svět. Tím srovnání s Marťanem končí, neboť Marťan je survival příběh a toto je akční příběh, a proto, dle mého názoru, to nelze tak lehce porovnávat. Hlavní hrdinku Jazz jsem si oblíbila a kolikrát jsem si přála mít takovou hlavu a umět přemýšlet stejně rychle jako ona. A pokud už tedy by někdo chtěl srovnávat, tak tato kniha je stejně poutavá a zajímavá jako Marťan a rozhodně bude čtenáře bavit.

Pralev
07.02.2019 4 z 5

Velmi příjemná jednohubka. Bohužel až moc podobné Marťanovi - dialogy, humorem, stylem vyprávění. Ale zábavné. Originální ich forma ženské hrdinky od spisovatele muže.

Costanzo
06.02.2019 5 z 5

Marťan byl super, tak jsem si řekla proč ne. Kniha mne nezklamala. Opět čtivé, svižné, pěkná zápletka. Hodně vtipných dialogů a sarkasmu jako třeba hláška "Zatvářila se, jako kdybych jí právě nachcala do boršče." Fakt jsem se i zasmála :-) ale úplně nejvíc mě rozsekala věta "To chutná jak Satanova prdel." Tak tohle zkusím použít v nějaké restauraci :-D fakt dobrý, doporučuji

Gindolfin
05.02.2019 4 z 5

Pomalejší rozjezd. Ale pak to byla fakt jízda! Výborný děj, originální, vtipné, napínavé.

Princezna22
04.02.2019 5 z 5

Naprostá pecka!! Od knihy se nedalo odtrhnout ,mít tak více času přečetla bych jí za jeden den :) .. Úžasný příběh,mě se moc líbil.. :))) Doporučuji

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972