Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365035/bmid_artemis-aGI-365035.jpg 4 1499 378

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Artemis , 2017

Dalgiona
16.09.2018 5 z 5

Opravdu skvěle jsem si početla. Od začátku jsem byla zvědavá, jak to nakonec dopadne a nebyla jsem zklamaná. Naopak. Knihu jsem sice uložila po přečtení do knihovny, ale je mi už teď jasné, že se k ní po čase zase vrátím.

ivousekk
15.09.2018 5 z 5

Vynikajici sci-fi detektivka. Od akce s kombajny napinave jak ksandy. Neni to jako Martan, ale ma spolecne prvky. Jazz je neskutecne chytra, takovy McGyver v sukni, umi velmi trefne reagovat a resit problemy hezky jeden po druhem jak Mark Watney. Vyborne jsem bavila.

specialista5
14.09.2018 5 z 5

Přečteno za jeden den. Úžasně poutavé, originální prostředí, zajimavá zápletka. Není to vůbec jako Marťan, je to jako kniha od jiného autora, což je možná plus? možná mínus? záleží asi jak pro koho. Popravdě musím přiznat, někdy jsem se musel vrátit pár řádků, abych s neztratil, ale to se asi stalo jen asi na 2 místech. Doporučuju přečíst.

dancadragneel
14.09.2018 4 z 5

Ze začátku mě kniha moc nenadchnula. Asi do takové páté až šesté kapitoly mi děj nějak neutíkal, ale pak to nabralo na obrátkách. Všechno začalo být akční a zajímavé a mě rozhodně i několikrát pobavila. Od autora to byla moje první kniha a díky ní se ráda podívám i na Marťana. Za mě skvělá kniha jenom ten začátek....

midloch
13.09.2018 4 z 5

U téhle knihy je potřeb aby čtenář nečekal Marťana 2.0 - je to úplně jinak stavěný příběh. Každopádně je to velmi čtivá knížka, která je dobře napsaná. Oceňuji opět různé technické detaily, tentokrát popisující jak by taková základna na Měsíci mohla být realizována. Knihu však neuvěřitelně sráží nespočet překlepů, špatných skloňování apod. Redakční práce na české verzi byla neuvěřitelně odfláknutá.

ČKVS
12.09.2018 5 z 5

Kniha je napínavá a má spád. Hlavně doporučuji nesrovnávat s Marťanem

Petrasim
10.09.2018 4 z 5

První půlka dobrá, ale druhá půlka mě moc nebavila. Knížku hlavně nesrovnávejte s Marťanem, protože pak by jste byli zklamaní.

hana8062
08.09.2018 4 z 5

Artemis. Pro fanoušky Marťana se zdála jako nezbytnost a přesto, nebo možná právě proto byli mnozí zklamaní. Já ne. Dostala jsem přesně to co jsem chtěla, vesmírné prostředí, hodně fyzikálních vychytávek, u kterých si říkáte "fakt jo, tohle vážně funguje???" a netradiční hrdinku. Jazz Basharová není úplně roztomilá květinka, mluví jako dlaždič myslí až příliš rychle a s ničím se nemaže. Čtenář si na to asi musí zvyknout. Jazz pracuje v městečku Artemis, prvním městě na Měsíci, jako kurýrka/pašeračka. Dostane nabídku na velmi nelegální přivýdělek a dostává se do soukolí různých problému s lidmi ale i gravitací, kyslíkem, ohněm a skafandry :). Mně se to líbilo, v mnohém podobné jako Marťan a v mnohém zase jiné. 80%

Mydli
07.09.2018 5 z 5

Velice vydařená sci-fi detektivka, ani jsem netušil že jdou takhle skloubit žánry. Tak snad nemá cenu srovnávat s Marťanem, je to prostě něco jiného a pro mě velice čtivé. A kupodivu jsem se neztrácel v těch různých CO2, NO2, O2 a naučil jsem se teoreticky slušně svářet.... za mě palec nahoru.

Ookmalej
04.09.2018 3 z 5

Jsem rozčarovaná. Stále jsem měla tendence srovnávat knihu s Marťanem (i když vím, že bych neměla). Navíc mi hlavní hrdinka byla tak protivná a nesympatická, až jsem se sama lekla. Ovšem jako klasické sci-fi je to čitelné. Jen nesmíte srovnávat s Marťanem.

clomba
03.09.2018 1 z 5

Blbost. Naštěstí krátká.

tom_kladno
03.09.2018 2 z 5

Na začátku bylo velké očekávání. Marťan byl TOP, takže jsem se nemohl dočkat, až se zakousnu... možná jsem ale měl ještě rok, dva počkat, až trochu opadne nadšení z Marťana. Čekal jsem asi něco podobného ve smyslu uvěřitelnosti. U Marťana to bylo časově tak "blízko", že technika a události si člověk mohl opravdu reálně představit (tedy až na ten mírně americký závěr). Ale tohle je už opravdové SCI-FI, které ale tak nějak nefunguje. Místy jsem měl i pocit, že se začne odehrávat něco podobného, co zažíval marťan, ale v jiných kulisách. Nemůžu říct, že by se to nečetlo dobře... děj plyne, ale tak nějak uplyne a nic. Bohužel z mého pohledu zklamání.

Jack Bauer
01.09.2018 2 z 5

Nenadchlo mě to tak jak Marťan. Zápletka tuctová, postavy nefungují, zaujalo mě jenom atraktivní prostředí měsíčního města, jinak děj mě byl ukradený i jak to vše dopadne. Ze začátku mě to docela bavilo, ale ke konci už jsem to měl problém dočíst.

DericCaster
28.08.2018 5 z 5

Marťan nasadil laťku fakt hodně vysoko a kdo má tendenci srovnávat tak bude asi trochu zklamaný. Já si nicméně nemyslím, že tato knížka je horší, je prostě jiná. Mě se příbeh líbil a určitě budu nedočkavě vyhlížet další autorova díla ;)

lapagerie
28.08.2018 3 z 5

Příběh se čte dobře, i když mě zdaleka tak nezaujal jako Marťan. Zatímco o Marťanovi bych byla schopná i uvěřit, že to tak skutečně "JE", Artemis mi přišlo víc sci-fi. Fikce.
A protože jde spíš o "sci-fi detektivku", nebyl to tak zcela můj šálek kávy. Navíc
Jazz se vyjadřuje hodně podobně jako Mark v Marťanovi, včetně vysvětlování některých technických záležitostí, a to už mi přišlo jako "deja vu" a nepobavilo.

martin3683
28.08.2018 4 z 5

Jestli se lidstvo někdy konečně dokope, aby osídlílo Měsíc, tak v první etapě osídlování to bude vypadat nějak jako v knížce. Zatím nejlépe a nejrealističtěji stvárněná představa, jak by mohlo lidstvo fungovat na Měsíci. Autor myslí na vše, na 6x menší gravitaci, malé děti musí vyrůstat na Zemi, protože jinak vývojová deformace, jak tam vyrábět efektivně kyslík, lidi tam žijí z turismu a i to, že ručičkové hodinky na Měsíci fungují jinak. A pozor, není to je suchopárný výpis technických popisů a vychytávek, ale napínavý příběh jedné mladé a geniální holky, která se zaplete do kola velkého byznysu a vraždy a přitom ještě stačí celou knihu vtipně hláškovat. Jazz mě bavila, její hlášky jsem si několikrát chtěl zapsat, jak pobavily, ale nakonec u mne zvítězila lenost. Moc doporučuji a doufám, že knihu zfilmují stejně jako předchozího Marťana.

radka.csemi
27.08.2018 5 z 5

Super kniha, velmi dobre se cetla, libily se mi technicke pasaze propojene s popisem problemu nevybourene divky zasazene do mesta na Mesici, tesim se na dalsi knihy od A. Weira

Irsaf
26.08.2018 5 z 5

Jo, tohle me fakt bavilo :)

LenkaWal
26.08.2018 4 z 5

Nechtěla jsem to sice srovnávat, ale neubráním se tomu. Oproti Marťanovi docela nudné. I mě chyběl ten humor, co mě na dřívější knížce nadchl. Četla se dobře, ale ke konci už jsem se musela trochu nutit. Marka jsem si fakt oblíbila, ale Jazz mi lezla občas na nervy. Chvílema moc nafrněná. Ale jinak to bylo zajímavé téma i celý příběh. Uvidíme, jaké budou další knížky autora.

milan1315
24.08.2018 odpad!

Velká nuda.

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972