Poslední hvězda

Poslední hvězda https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481868/bmid_posledni-hvezda-Cyt-481868.jpg 4 197 37

Arila série

Výprava do fantasy světa podruhé! Z trosek pradávného Amdailu povstal nový Nurheim a zdá se, že je národ Nurů konečně v bezpečí před šílenou bohyní. Všichni ale tuší, že jde pouze o dočasné období klidu a že kdykoli může přijít bouře, která je smete. A ač vždy chtěla být hrdinkou, Arila nyní musí dělat něco mnohem náročnějšího – postavit se čelem šílené bohyni, jejíž hněv otřásá samotnou realitou.... celý text

Majka333
27.03.2022 5 z 5

Jestliže jsem byla prvním dílem Arily nadšená, u jejího pokračování už nemám slov. Je to neskutečně poutavý příběh, při jehož čtení se mi celý děj odehrával před očima, jako kdybych se dívala na film nebo hrála RPG hru.

Luccinda
05.03.2022 5 z 5

Z prvního dílu série Arila jsem byla i přes pár drobných výtek nadšená. Líbil se mi propracovaný a především zajímavý svět, dobře vymyšlený systém magie a oblíbila jsem si také postavy. Naopak mi chyběla určitá návaznost mezi kapitolami a kompaktnost příběhu. Zároveň jsem se ale neskutečně těšila na další díl a byla jsem zvědavá, nejen kam se posune příběh, ale také jestli se autorovi podaří vypilovat styl vyprávění.

A hned od prvních stran Poslední hvězdy jsem věděla, že se to doopravdy podařilo. Knížka se skvěle četla, příběh už nebyl tak necelistvý, jako tomu bylo u prvního dílu, vyprávění bylo krásně plynulé. Další věc, kterou chci pochválit, je vývoj hlavní hrdinky. Arila se změnila, dá se říct, že dospěla. Zatímco v první knize působí jako naivní malá holka, tady je z ní silná hrdinka, která se nebojí převzít iniciativu a velmi dobře si uvědomuje své místo ve světě. To bylo super!

Svět, který se mi od začátku tak líbil, byl v této knize snad ještě lepší. Byla jsem zvědavá na každý další střípek z jeho historie, na další informace z oblasti magie i božstva, které hraje v příběhu velmi důležitou roli. Co k tomu dodat? Bylo to perfektní! Jeden z mála případů, kdy je druhý díl série lepší než ten první.

Martina1725
02.03.2022 3 z 5

Líbilo se mi, jak autor pracuje s emocema. Na druhou stranu je škoda, že trochu víc ty emoce nerozvinul mezi postavami.

dpxcz
01.03.2022 3 z 5

Po prvním dílu, kde šlo hlavně o vývoj hlavní postavy, tady už to bylo bráno z širšího pohledu. Syndrom dvojek mě ale dohnal i tady. Dvojky nemám moc rád. Po vcelku podařené jedničce je člověk přemotivovaný a natěšený na pokračování, to i kvůli všem těm pětihvězdičkovým nadšeným recenzím, a dostane sice ucházející pokračování, ale už to prostě není ono. Ach ty dvojky.

Kaila146
22.02.2022 4 z 5

(SPOILER) I když se mi zezačátku zdálo, že jde jen o vycpávkový díl, a možná jde, ke konci už mi to tak nepřišlo. Laraem a Arila jsou spolu prostě sladcí a když L. umřel, nemohla jsem se ubránit teoriím. Jeho smrt byla... řekněme zvláštní. Nemyslím si, že je mrtvý, a pokud ano, tak autor určitě najde cestu k tomu, jak ho oživit.

Fidibus
18.02.2022 3 z 5

(SPOILER) "Kéž by se tento příběh odehrál jinak."
První díl se mi líbil víc, tady mi vadilo víc teorie na úkor čtivosti. Bylo tam hodně silných okamžiků a myšlenek, akorát nevím, co si myslet o smrti L. Uvidíme v dalším díle. Jako scifi to není špatné.
"Jekot? Nazval bych to strategickou signalizací okolním jednotkám z důvodu nejisté budoucnosti."
"Nemohl jsem ho zabít, protože pak bych se nechal přemoci stejným hněvem, který ovládal jeho."

Selfinka
13.02.2022 4 z 5

Druhý díl byl za mě takový klasický "vycpávkový". Dozvídáme se toho hodně o fungování světa a posouváme se v poznávání spolu s postavami. Samotné postavy rostou a je snadné si je oblíbit. V závěru se objeví i špetka akce, která mi trošku chyběla v průběhu celé knihy.
Co musím opět ocenit je vymazlenost knihy - nádherná obálka a dokonce i ilustrace uvnitř knihy, které krásně doplňují příběh. Za povšimnutí stojí i "dárková" sada ke druhému dílu.
Zaujal mě v příběhu následující citát, který přesně vyjádřil mé pocity při čtení knihy: "Vždy si myslela, že moc Ynuura byla nepochopitelná, ale teď se v porovnání s ostatními bohy zdála téměř obyčejná."

robin9739
13.02.2022 4 z 5

Druhý díl nám nabízí více magie, mytologie a poznávání možnosti svých schopností. Líbí se mi, že Arila se stále učí, a nejen ona ale také většina postav stále přemýšlí, jak nejlépe využít to co mají a co jim jejich síly nabízí.

Děj plynule přechází mezi poznáváním postav, bojem a vyprávěním důležitých informací. Kniha se četla lépe než první díl, autor se za mě v technice psaní a vedení příběhu neustále zlepšuje. Jedinou mou výtkou je přímá lineárnost děje. Takto promyšlený otevřený svět by si zasloužil vícero dějových linek. Tady se vše odehrává v přítomnosti Arily nebo aspoň na její dohled. Jsou tu maximálně velmi krátké odbočky, vzpomínky nebo vyprávění jiných postav, ale nejsou to plnohodnotné dějové linky.

Závěrem bych opět vyzdvihnu to, jak Radek Starý dokáže vcucnout diváka do akce, já si většinu bojových scén v hlavě představoval jako velmi epickou RPG hru, akce je psána hodně na efekt... Což je za mě dobře. Celkově hodnotím knihu jako povedenou s úžasným světem a příjemnou hlavní hrdinkou .

Kallessin
10.02.2022 5 z 5

Druhá Arila mě mile překvapila.
Hned od prvních řádků je znát, že si je autor daleko jistější než u první knihy. Text příjemě plyne a ještě víc než ve Stříbrném městě mě děj hned od začátku táhnul dál a dál. Člověk prostě prahne dozvědět se další drobky z toho bláznivého světa a nestačí žasnout, jak originální způsoby řešení konfliktů dokáží hrdinové přinést.
Kniha nelze než doporučit. Příjemné postavy, zajímavý děj a originální zasazení.

barca0443
27.01.2022 5 z 5

Knížka pro mě byla obrovským překvapením. Už první díl byl fantastický, bylo na něm však vidět, že je to autorova prvotina. Druhý díl je však o několik levelů výše. Knížka se od začátku do konce čte velmi dobře, příběh je velmi zajímavý, neokoukaný a plný zvratů. U spousty knížek člověk ví už na začátku, kam ho děj zaved. Zde jsem však konec absolutně neodhadla a po přečtení poslední stránky jsem si říkala: Sakra, to budu jako rok čekat na pokračování, já chci víc hned teď!
Už se moc těším, co nám Radek předvede dál.

Sorana
21.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha byla skvělá, lepší než první, ale ten konec mě trochu zklamal. Myslím že vstah Arily a Laraema si zasloužil víc prostoru a určitě ne takový konec. Měla jsem pocit, že mě autor na něco navnadil a pak mě klepl přes prsty. A celkově mi ten závěr přišel dost uspěchaný. Ale určitě si koupím i třetí díl a těsím se na další pokračování a doufám že se Arila ještě s duší Laraema nějak potká. :-)

Temeraire99
17.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Dávám pouze 4*, jelikož ačkoliv jsem se na knihu těšil jako malé dítě a neskutečně si ji užil, chtěl bych být objektivní. Celkově vzato - fajn počtení! Fantasy není nikdy dost! Nicméně, jak už bývá zvykem... jednička byla lepší. Za mě měla kniha pomalejší start a celkově mi přišlo, že už neudržovala takovou atmosféru jako právě první díl. Co bych ještě vyčetl, přišlo mi, že z hrdinů knihy se ve dvojce stali spíše "superhrdinové" co vlastně všechno zvládnou a když se dostanou do problému... jé, hele! já jsem v sobě objevil, že umím novou věc! (trošku přeháním, pro zdůraznění toho, co mám na mysli). a HLAVNĚ co způsobilo snížení hodnocení - zbytečné "klišé" momenty. Jo, je fajn že se Arila zamilovala a tak.. ale tady mi to kolikrát přišlo spíše nucené, navíc a zbytečné, nepřirozené... ale jako jo, jsem už spíše na horní hranici kategorie "young adult" :). Nicméně celkově hodnoceno - až na drobné výtky, fajn knížka! Jen tak dál! :)

Baruš666
30.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Uff. Na jeden zátah jsem již dlouho nic nepřečetla, ale tohle opravdu nešlo odložit. Ten vývoj postav. Ať už samotné Arily, nebo vlastně celého města (nebudu se sem pokoušet napsat jeho název protože vím že by to moc nešlo) mi sice připadal dost uspěchaný jakoby autor chtěl uspěchat konec. Celé město které najednou přijme nepřítele. Spolek který chce vrátit vladu 1 vůdce vraždí a najednou přijme to že tam budou a skloupý uši a poslouchaji? No ale i tak ta gradace byla úžasná. Už teď čekám na další pokračování.

HighLadyCindy
07.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Kvůli častému pokládaní si otázky "co to znamená být hrdinou" v prvním díle jsem si říkala, že asi nebudu cílovka. Musím však přiznat, že já, vysokoškolský student, který má toho opravdu hodně načteno, zvlášť ze zahraniční literatury, stála na zastávce a hltala každé slovo za druhým jedním dechem.
Těžce se mi momentálně hledají slova, zvlášť po tom konci.
Vážně? Cliffhanger? To čekání na pokračování mě asi povalí...

Neskutečný posun od prvního dílu! Ať už tu mluvíme od stylu vyprávění, přes zápletku až po rozvíjení jednotlivých postav... Páni, nemám slov, tato kniha rozhodně patří mezi "lepší než první díl" knihy.

Ano, mělo to za mě své velice drobné nedostatky - třeba romance. Myslím si, že Arila a Laraem mohli mít spolu více scén (teď mě nenapadá vhodné přirovnání) - objektivně mi celý ten jejich vztah přišel, že se udál docela narychlo. Avšak na druhou stranu mám na paměti, že tohle nebyla esenciální část knihy. Opravdu jsem nečekala, že tato linka bude rozvedena, takže se akorát dostavil milý pocit překvapení. Jejich momenty ale byly natolik dostačující, že když jsem četla konec... poplakala jsem si, ne že ne. Teď budu mít na krajíčku kdykoliv, když uvidím někde v cukrárně borůvkový koláč...

Musím zmínit nádherné kresby v průběhu knihy!!!

Zápletka opravdu vymakaná. Po přečtení jsem dobrou půl hodinu seděla na židli a spojovala si jednotlivé informace dohromady, až mi najednou začalo dávat všechno smysl. Wow. Jak jen tohle mohlo vzniknout? Něco tak úžasného? Tady? V češtině? Jak? :D
Dále musím pochválit - často se stává, že se v bojových scénách díky té akci ztratím. Tady jsem problém nezaznamenala.
A hlavně - ty zašité moudra/rady do života, dávají dohromady krásný obraz a skutečně každý si na nich najde to své.

Kdysi jsem se pokusila o sepsání mé vlastní knihy, takže když to porovnám se svou zkušeností, nestačím se divit. Spoustu lidí si ani neuvědomí ten rozměr, kolik práce a hlavně času tady toto vlastně stojí, dokud to sami nezkusí. Navíc Radek vyhrál boj nad prokrastinací, takže je u mě vlastně ... hrdina.

Killerka
07.12.2021 4 z 5

Ačkoliv mě to fakt mrzí, tak dávám pouze 4 z 5.

Kniha nebyla špatná, to rozhodně ne, nicméně nebyla to taková pecka jako první díl. Tam jsem se nemohla odtrhnout, v tomto případě jsem se hlavně ze začátku do čtení "nutila".
Předpokládám, že to bude hlavně tím, že jsem měla úplně šíleně veliké očekávání.
Navíc... Arila jako mladé tele se mi líbila daleko víc než jako tato rozumná ženská. Což nesráží mě hodnocení, to se zkrátka stává :D

Co mi bylo opravdu líto, to byla proměna Harariho. Tenhle "namachrovaný" Harari už nebyl takový sympaťák.

Kniha měla ale samozřejmě svá skvělá místa. Například bílé papírky všude (zasvěcení ví).

A na závěr... Mám hroznou chuť na ten borůvkový koláč :D

Dirkis
05.12.2021 5 z 5

Shrnutí: Fakt dobrá práce chlape!

I druhá Arila dočtena během pár hodin! A musím říct, že je u Radka vidět velký posun kupředu v jeho psaní. Kniha je velmi čtivá. Velice dobře stavěná zápletka. Budování vztahu k postavám opravdu funguje. Často jsem se u knihy usmíval a zároveň byl i napjatý. A jsem rád, že se o světe Aldolonu dozvídáme více a více.

Těším se na další knihy a pokud bude mít Radek dost energie a fantazie tak doufám že se dočkáme nejen již psané nyní druhé sezóny, ale i třetí (když i Harry Potter má 7 dílů).

Je vidět že Radka psaní baví a on ho i neustále posouvá na vyšší úroveň, takže se opravdu těším na další díly.
A zároveň mám radost že i já i když už young adult nejsem, tak si Arilu mohu opravdu užít.

Teldorn
30.11.2021 5 z 5

Právě jsem dočetl knihu Arila: Poslední hvězda a s roztřesenýma rukama jsem ji zavřel. Zíral jsem na přední stranu obálky a (stejně jako postavám na stránkách) mi v hlavě zněla dvě slova - Nofrana Hur.

Druhý díl Arily je tím nejlepším pokračováním prvního dílu, jaký si kniha jen může přát. A to nejen co se týče příběhu, ale také samotného autora. Pan Starý ve své spisovatelské kariéře od prvního dílu urazil opravdu dlouhou cestu a lze to vidět na každé stránce tohoto úžasného dobrodružství. Častokrát jsem si při čtení dokonce říkal: "Opravdu to napsal ten stejný člověk?" V tomto ohledu autorovi patří hluboká poklona.

Viděl jsem, že u prvního dílu převládal názor, že je ústřední myšlenka čtenářům příliš "vnucovaná". Tady tomu tak rozhodně není. Stále je v knize přítomná, ale čtenář si ji může najít mnohem dříve, než ji postavy naplno vyřknou. A jsou to právě tato poselství, moudra a rady do života, co je na Poslední hvězdě tak úžasného. Jsou nenápadně protkané celým příběhem a zabývají se hned několika aspekty každodenního života, takže si v nich každý najde své, bez ohledu na věk.

Co se týče samotného děje, Poslední hvězda je plnohodnotným pokračováním prvního dílu a krásně zakončuje první sezónu Kroniky Aldolonu. Systémy magie z jedničky, jsou zde krásně rozšířeny a představeny do větší hloubky. Samotná Arila (ale i další postavy) se od prvního dílu posunuly vpřed a vývoj všech postav je hmatatelný v každé kapitole. Problémy, kterým postavy čelí, jsou v některých momentech zdánlivě neřešitelné, ale přesto má čtenář během čtení pocit, že postavy společně vše zvládnou. Vím že minimálně já jsem jim fandil, radoval se z jejich úspěchů a přiznám, že přišlo i na nějaké ty slzy. Děj je plný napětí, akce a nečekaných zvratů, ale také poklidnějších momentů, díky kterým ty více stresující dokáže čtenář ocenit o to více.

S klidným srdcem můžu Arilu: Poslední hvězda doporučit všem, kteří četli první díl. A pro ty, co jedničku nečetli doporučuji tuto chybu napravit, protože první sezóna Kroniky Aldolonu za přečtení rozhodně stojí!

pro dospívající mládež (young adult)

Radek Sterakdary Starý (p)
česká, 1992
2021  79%Stříbrné město