Neviditelný

Neviditelný https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121290/bmid_anders-knutas-neviditelny-HR6-121290.jpg 4 289 78

Anders Knutas série

Románem Neviditelný se českým čtenářům poprvé představuje autorka označovaná za královnu švédské detektivky. Na malebném švédském ostrově Gotlandu se blíží letní prázdniny. Helena a Per pořádají v letním domku na západním pobřeží každoroční večírek s přáteli, který končí prudkou žárlivou hádkou. Za svítání se Helena vydává na procházku po pláži a v husté ranní mlze někoho potká. Je nalezena brutálně zavražděna. Když je zanedlouho poté objeveno tělo další mrtvé ženy, zavražděné podobně bestiálním způsobem, je kriminálnímu komisaři Andersi Knutasovi jasné, že se jedná o téhož pachatele. O pátrání po sériovém vrahovi mají velký zájem i média a ostrovem se šíří panika. Podléhají jí jak místní obyvatelé, tak přijíždějící turisté. Vybírá si vrah náhodně nebo má nějaký plán? A pokud ano, kdo bude další obětí? Knihy se prodalo přes 5 miliónů celosvětově (z toho 2 miliony ve Švédsku) a byla přeložena do šestnácti jazyků.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Den du inte ser , 2003

Orange Bleu
10.07.2013 2 z 5

Ať jsem vyobcována ze čtenářského stáda jakožto černá ovce, sic! Musím se přiznat. Román „Neviditelný“, jejž dlouhodobě obklopuje gloriola nadšených recenzí a jehož autorka je dokonce označována za královnu švédské detektivky, se mi nezamlouval ani za mák. Formálně i obsahově mi celá kniha připadá jako slabý odvar (učiněná levandulová vodička) superlativů, které recenzentská pera tak hojně uvádějí. Abych však – když už jsme u toho kriminálního žánru – nestřílela pouze slepými náboji do vzduchu, konkrétní důvody mé nespokojenosti pramení z těchto skutečností: 1) ZÁPLETKA snadno předvídatelná, vrah i jeho motivy jednoduše odhalitelné; „zavádějící“ indicie, které mají odpoutat pozornost od skutečného viníka, příliš jednotvárné, nenápadité. Žádné velké překvapení se zkrátka nekoná. Rádoby akční finiš nadto vůbec nekoresponduje s dějovým tempem zbytku románu a jeho opodstatnění lze hledat jedině snad v tom, že autorka již v duchu počítala s filmovou adaptací (na plátnech kin to bude mít patrně grády). To vše bych nicméně knize mohla možná prominout. Nebýt dalšího bodu. 2) STYL. Bezkrevný, nevýrazný, suchopárný. Informace se v mnoha podobách vlastně stále opakují, dějová linie si vypomáhá zvláštními (takřka absurdními) oslími můstky, a ta gotlandská mordparta... Takhle ve Skandinávii skutečně probíhá pátrání po sériovém vrahovi? Myšlenkové pochody kriminalistů a cesty, kterým se vyšetřování ubírá-neubírá a posunuje-neposunuje, mi připadají dosti nahodilé, až amatérské. 3) POSTAVY se chovají nelogicky, nepochopitelně. Především jedna hrdinka (Emma) aspiruje v určité fázi příběhu na titul koumáka roku. Inspektor Anders Knutas nijak zvlášť neoslní, charismatičtěji působí asi reportér Johan Berg, který se v případu na vlastní pěst rovněž angažuje.
Jediné, co lze na titulu opravdu bez výhrad pochválit, je vydařená obálka. Na omluvu svých silně kritických slov stran obsahu, mohu uvést snad jen fakt, že mě četba nemálo nudila a při zpětném pohledu považuji čas knize věnovaný jako víceméně ztracený.

Evik30
07.06.2013

U mě by se tato kniha dala zařadit do kategorie oddechových detektivek. Nijak náročné čtení, ale o to lepší.
Skvěle propracovaný děj. Autorka všemi indiciemi směřovala k jinému člověku než k pachateli. Nakonec to ale nebylo tak daleko od pravdy.

bookcase
07.06.2013 5 z 5

Výborná detektivka, četla jsem ji jako druhou v pořadí, i když je první, ale to nevadilo. Jinak vraha jsem si tipla dobře, akorát jsem netrefila motiv.

LG73
06.06.2013 4 z 5

Poctivá severská detektivka. Výborně zpracovaný popis švédské krajiny i jednotlivých postav příběhu, nechybí i pasáže s myšlenkami vraha a skvěle propracovaná detektivní zápletka.

Tulenik
01.06.2013 3 z 5

Zajímavá originální zápletka, kvalitně vystavěný příběh,dobře čtivý styl. Pachatele jsem neodhalila dřív, než sama autorka a vsuvky jeho myšlenek ukazovaly mnohé a přitom žádné možnosti. Super.
Vysoce hodnotím pokus o lehkou sociologickou sondu na závěr. Tohle téma je pro mne aktuální a citlivé, klidně bych ocenila i více prostoru v průběhu děje.
Neuvěřitelně mě vytáčely a rozčilovaly opakované "údery vzduchem" - kamkoli někdo vešel, nebo vlezl, vzduch ho majznul.... nevím, zda je to chyba autorky nebo překladatele, ale tohle knize ubralo celou jednu hvězdičku z mého hodnocení.

shortik
01.04.2013 4 z 5

Po dlouhé době kniha, u které mě v noci při čtení mrazilo v zádech. Není to nijak náročné čtení, skvělá oddechová detektivka. Určitě si přečtu i další autorčinu tvorbu.

Alisce
31.03.2013 5 z 5

Asi moje první detektivka, kterou jsem četla a jsem nadšená. Autorka píše velmi poutavě, a proto si určitě ještě nějakou knihu od ní někdy přečtu.

Izu
29.03.2013 3 z 5

Pro mě průměr.Nijak zvlášť mě to neoslovilo.

myskula
13.03.2013 5 z 5

Velmi dobre ctiva kniha bez hluchych mist.Pribeh taky originalni.Moc se mi libila a muzu ji doporucit.

macer1991
11.03.2013 4 z 5

Dobra , nenaročna detektivka .... ofuknuta severnym vetrom

makn
05.03.2013 4 z 5

Taková příjemná "rychlovka". Neočekávejte žádné rozpitvávání postav, jde jen o vyšetřování vražd. Dobře se to čte.

vladka2104
30.12.2012 4 z 5

Příjemná detektivka pro nenáročného čtenáře.

bosorka
22.11.2012 4 z 5

Vcelku tradiční a čtivá detektivka. Nic, co by posadilo na pozadí, ale od autorky si ráda přečtu i knihy další. (A asi se na její popud pojedu podívat na Gotland.)

iška
24.07.2012 4 z 5

Pěkná detektivka, jen by asi člověk neměl předem číst všechny reklamy. Je lépe nečekat zázraky a v pohodě si knížku užít.

Zuzaa
21.07.2012 4 z 5

Ideální napínavá detektivka na léto. Strávila jsem s knihou jeden moc pěkný den u moře, je to čtivé, má to spád, hrdinové jsou sympatičtí a závěr jak má být.

dalimoni
21.06.2012 5 z 5

Prvotina této autorky, slušné tempo, přímočarý děj bez větších komplikací, svižný styl vypravování a pěkně napsaný detektivní příběh k tomu. Přečteno za pár večerů.

vysypanel
15.06.2012 4 z 5

Líbílo se, i když některé mé spolupracovnice byly méně nadšené... Mělo to švih napětí i logický závěr.

maphiosso
14.06.2012 4 z 5

Těžko po jedné knize soudit, jestli se z Mari Jungstedt vyklube "Nesbo v sukních", jak se o ní říká, v každém případě je Neviditelný hodně zdařilá prvotina, podle mě mnohem zdařilejší než Nesbův Netopýří muž, kde jsem padoucha odhalil docela brzy. Musím přiznat, že mě autorka závěrem překvapila. A tak by to mělo u dobrých detektivek být..