Amy a Isabelle

Amy a Isabelle https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425407/bmid_amy-a-isabelle-MNN-425407.jpg 4 22 4

Elizabeth Strout vo svojom skvelom debute Amy a Isabelle opisuje odcudzenie pubertálnej dcéry od neprístupnej matky a matkino besnenie, keď odhalí dcérino sexuálne tajomstvo. V istých ohľadoch sú Isabelle a Amy ako každá iná matka a jej šestnásťročná dcéra, ktoré každým pohľadom k sebe vysielajú výbušnú zmes lásky a nenávisti. Napätie ešte zvyšuje skutočnosť, že spolu žijú a pracujú v továrenskom mestečku Shirley Falls, kde klebetia všetci o všetkých. A keď sa zdá, že to už ani nemôže byť horšie, začne sa prebúdzať Amina sexualita a otvorí medzi matkou a dcérou hlbokú mrazivú priepasť. Tá sa javí ako nepreklenuteľná, až kým sa Isabelle neodhodlá preskúmať vlastnú hanebnú minulosť, ktorú dlhé roky držala pod pokrievkou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Inaque

Amy and Isabelle , 1998

Sjuzz
04.04.2021 3 z 5

Mám z tejto knihy zmiešané pocity.
V jednej chvíli som chcela knihu odložiť lebo dej nejak stagnoval a čítala som len samé opisy. Potom však prišla nejaká zápletka a ja som čítala ako o život a takto to šlo celý príbeh.
Tie dve mi šli tak trošku na nervy, ale popis ich vzťahu sedí tak na 70% vzťahov matiek s dcérami....

zuzulique
01.06.2020 4 z 5

Románový debut Amy a Isabelle od Elizabeth Strout som čítala až po Olive Kitteridge, kde vidno výrazný posun autorky a vyzretejšie písanie. Ničmenej určite stojí za prečítanie. Pomaly plynúci príbeh zaplavený postavičkami z miesta, kde vyrastala samotná autorka, nám dovoľuje nahliadnuť do ich každodenných životov, utvárať si svoje sympatie či naopak, súcitiť i posudzovať. Príbeh o tom, že história sa opakuje a nemôžete tomu žiadno zabrániť, príbeh o neuchopiteľnom vzťahu matky a dcéry, v ktorom je veľa nevypovedaného, príbeh o ťaživých tajomstvách, ktoré si radšej necháme sami pre seba.
Prvá polovica knihy ťahá za dlhší koniec, no predsa len záver má čo povedať a možno prekvapí. A možno ani nie :)

"Čo však mohli robiť? Len ísť ďalej. Ľudia idú ďalej, takto to funguje už tisícročia. Zoberú ponúkanú láskavosť, nechajú ju čo najviac vsiaknuť, bezmú hlboké rany, čo každý nosí v sebe a vie, že jedného dňa azda budú znesiteľnejšie. Vedeli to svojím spôsobom aj Dottie, Bev a Isablle. Ibaže Amy bola mladá. Ešte nevedela, čo z nesie a čo nie, tak sa len potichu upínala k trom matkám v miestnosti ako zmätené dieťa."

adorjas
23.03.2020 4 z 5

Ukážka toho, kam môže nedostatočná komunikácia zájsť, resp. keď je Katka až príliš taká ako matka, tak rozhodne je konflikt na svete. Tu to vidieť na príklade Amy (dcéry) a Isabelle (matky), ktoré žijú v izolácii bez priateľov a rodinných známych. Kopa vecí je tabu, napríklad pôvod Amy, ale tabu je informácia o menštruácii, pretože to matka rieši predaním nejakého letáku či tenkej knihy, po tom, čo dcéra prvýkrát menštruáciu dostala. A potom sa všetci čudujeme, že Amy nemá kamarátov, a že Amy je sexuálne neskúsená a experimentuje tam, u koho by ste to nečakali.

Zmena nastáva po sérii nečakaných udalostí, keď Isabelle začne uvedomovať svoje obmedzené konanie a rozhodne sa troku voči svetu otvoriť. Kiežby vždy niekto z týchto dvojíc (rodič-dieťa) sa trošku otvoril a mohli by sme mať o toľko menej generačných konfliktov a kvalitnejších vzťahov...

čika
15.01.2020 5 z 5

Velmi pekne a sucitne popisany vztah mama-dcera, uskalia osamelosti ci prekazok, ktore si sami casto vytvarame. Atmosfera maleho mestecka zachytena majstrovsky. Vyborny preklad.