Americké poznámky

Americké poznámky jsou spolu s románem o Martinu Chuzzlewitovi plodem Dickensova prvního amerického pobytu r. 1842. Společný oběma těm pracím je kritický pohled: autor vidí nedostatky amerických poměrů v době před občanskou válkou a citlivě vystihuje, kde a jak je americký život pokřiven. Svým humanitním založením se pak projevuje vždy jako člověk, sympatisující s těmi, kdo jsou utlačováni a kdo trpí. Odvolal-li po letech něco z této upřímné kritiky, musíme si uvědomit, že se to stalo ve znamení druhé návštěvy Ameriky, kdy bylo jeho zájmem, aby čtenářské turné mělo co největší morální i finanční úspěch. Z vydání je vynechána třetí kapitola originálu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47275/americke-poznamky-mdA-47275.jpg 3.69

American Notes: For General Circulation (1842)

Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Československý spisovatel

Kniha Americké poznámky

Kozel
01.07.2015

Už v 19. století byla Amerika zemí snů. Už v 19. století měla svoje chyby, které poněkud bortily představy. A po cca 150 letech ze stránek Dickensových vzpomínek vyvstává obraz Ameriky současnosti - s jejími přednostmi, i s jejími chybami. České vydání bohužel vynechalo pro mě nejzajímavější a nejsilnější kapitolu o jeho návštěvě Bostonu a ústavu pro handicapované. Na což jsem přišel po pracném přeložení z originálního textu. A pokud se vám kniha dostane do ruky, na kapitolu tři rozhodně nezapomeňte=o)

gamimed
10.08.2012

Zajímavý pohled Dickensovýma očima na Ameriku 19. století. Trochu lituju jeho ženu, která hodoprovázela, jelikož Dickens rád navštěvoval ne zrovna mainstreamová místa (jako vězení ve Philadelphii)... Jinak si dovolím malou poznámku, všimněte si roku vydání u nás, pokud se do této knihy začtete, tak pochopíte, proč mě to překvapilo a celkem pobavilo..

WEIL
19.08.2011

TV VIASAT HISTORY věnuje CH.D. celou sérii a to o jeho amerických pobytech.