Devátý spolek

Devátý spolek https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456521/bmid_devaty-spolek-fZ5-456521.jpg 4 429 126

Alex Sternová není zrovna typickou adeptkou pro studium na Yale. Právě naopak – bezcílně se potácí světem drog, ubíjejících zaměstnání a špatných rozhodnutí. Přesto dostane druhou šanci: stipendium na této prestižní univerzitě. V čem je háček? Během studia musí monitorovat podivnou činnost yaleovských tajných spolků, z nichž vzešli nejvlivnější lidé světa. Jenže brzy se ukáže, že jejich okultní aktivity jsou trochu silná káva i pro ty nejotrlejší…... celý text

Literatura světová Thrillery Fantasy
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

Ninth House , 2019

Lenka_S
04.11.2020 4 z 5

Zpočátku jsem měla problém se do děje začít. Přišlo mi to rozvleklé a nudné, ale jak jsem později pochopila, bylo nutné představit nám svět, ve kterém se kniha odehrává a vlastně i osobnost hlavní hrdinky. Pak mě příběh vytáhl a jsem nutně potřebovala vědět co bude dál , takže jsem zas nemohla knihu odložit :-) . Už se těším na další díl.

katasokolov
03.11.2020 4 z 5

Bylo to temné, bylo to zajímavé a neotřelé, mělo to zajímavou hlavní hrdinku a prostě celkově mě to bavilo ‼️ Je pravda, že začátek byl trošku zmatený a zhruba tak ve 3/4 knihy to ztratilo ten pověstný drive, ale jen na chvíli a konec to bohatě vynahradil, a to jakože fakt.! Začínám mít chuť si pustit film The Skulls. Celá atmosféra knížky ve mně evokovala hodně zvracený Gilmorky, filmy Lebky, The Riot Club, Nikitu a Šestý smysl . Říkám si, jestli mají ty spolky fakt takovou moc ...:) Ta bratrstva a prasárny mi zase připomněly knihy Ztichlý dům a Smrt všem prasatům. A na závěr jenom chci říct, že chci svůj dům Léthé, tyglík a cukrouše Darlingtona (minispoiler: nebo už teď není tak k sežrání ? :) ). No a finální věta nás pěkně natěšila na další díl‼️

Adelína_čte
30.10.2020 4 z 5

Elitní univerzita Yale. Prastará osmička magických tajných spolků, z nichž vzešli ti nejúspěšnější lidé planety. Devátý spolek Léthé má na starosti jejich okultní činnosti ohlídat. Vše se zkomplikuje, když je na ulici nalezena mrtvá rozřezaná dívka.

Místy obzvlášť drsné, temné, někdy až nechutné, s netroškařící dávkou mystična a zároveň zahaleno v honosném, výběrovém, elegantním prostředí.

Myslím si, že ne všichni čtenáři budou z počátku skákat nadšením. Do nějaké 200. stránky v podstatě jen objevujete, zjišťujete, kde jsou hranice magie, světa, snažíte se aspoň trošku porozumět fungování spolků, seznámit se s postavami, takže milovníci rychlých rozjezdů a akce z toho z počátku asi nebudou úplně odvaření. Já osobně jsem s tím problém neměla, příběh mě zaujal hned, ale potom se to ovšem dooost hustě rozjelo!
Knížka nabrala jiný spád, autorka si dobře rozplánovala odhalování temné minulosti a celé to začalo působit mnohem víc komplexněji a propracovaněji.
Strašně jsem si užívala tu atmosféru, dějové zvraty, magii, hlavní hrdinku a to, jak ji autorka vystavovala nejrůznějším překážkám a ona nevyhrávala pokaždé.
S tím souvisí i to, že jsem s jistotou nebyla schopna určit, kdo je „dobro“, a kdo „zlo“. Ta hranice tady byla vskutku jen málo patrná a autorka často zkoušela, kam až její postavy může dostat, do jakých extrémů, jakoby zkoumala, kdy už podlehnou a to mě na tom celém také moc moc bavilo!
Hltala jsem každou stránku a v poslední třetině už jsem knížku prakticky nemohla pustit z ruky.

Byla to moje první zkušenost s Bardugo, tudíž nemůžu porovnávat, jak moc se vyspělost textu posunula, nicméně je tady nutné mít na paměti, že Devátý spolek není young adultní záležitost. Autorka už cílí na její dospělé čtenáře, i doporučení na strankách AM hlásí 18+ a pokud víte, že existují témata, o kterých neradi čtete, je bezpečnější poohlédnout se po nějakých těch trigger warnings...

Místy na mě příběh působil už trochu překombinovaně, ale přeci jen se jedná o thrillero-fantasy-mysteriózní román, tudíž je povoleno hodně. Jinak jsem opravdu spokojená, hodnotím 4,5 hvězdičkami z pěti.

Hels-is-unicorn
24.10.2020 3 z 5

Já vám úplně nevím. Bardugo zbožňuju, ale asi ne v její vulgární zvrácené podobě. Začala bych asi u toho, že si nemyslím, že pokud chce autor přejít od YA k tvorbě pro dospělé, stačí na to feťačka, znásilňování, krev a sprostá slova. Navíc jakmile se jednou zařadí do škatulky, už se z ní nikdy nedostane (což víme asi všichni, kdo jsme si tuhle knihu byli koupit v knihkupectví. Myslím, že nikde bychom ji nenašli v detektivkách, nebo zahraniční beletrii pro dospělé.). Pokračovat v příbězích z Grishaverse je mnohem schůdnější cesta. A pokud se tam promítne trochu ostřejší pohled na svět, myslím, že to nikomu nebude vadit. Ostatně smrt Kazova bratra jsme taky přežili bez úhony :-)
Měla jsem moc velká očekávání, takže jsem se dost zklamala. Alex mi nebyla nijak zvlášť sympatická, naopak mi celou dobu přišlo, že znovu čtu Grišu, jen trochu víc gangsterskou. A Alinu na drogách jsem ve svém životě asi úplně nepotřebovala. Navíc vraha jsem taky odhalila hned na začátku a to detektivky ani nečtu, ani obvykle nesleduju. Konec byl fajn. Těším se na další díl, nemůžu říct že ne. Ale... nevím... Něco tomu prostě chybělo. Čekala jsem, že se do detektivní zápletky promítne geniální stratég ze Šesti vran. Nope. Bylo to jakési úplně obyčejné a průměrné, a to i navzdory veškerému nadpřirozenu.
Obrovské plus, abych nebyla tak negativní, dávám za Pammie, která musí být blízká naprosto každému vysokoškolákovi. Díky její postavě jsem v příběhu našla to, co mi hlavní hrdinka neposkytla, nějaký prostředek pro sžití s příběhem. A pak taky za to, že se nekonala žádná velká lovestory. Prosím, ať se to dalším dílem nezkazí. I fikční svět vůbec nebyl špatný, jen bych uvítala větší náhled do jeho pravidel. Tak, jak to podala kniha, mi to občas přišlo dost zmatené i s vysvětlivkami na konci.
Pro budoucí čtenáře - doporučuji zakoupit v případě, že by vám chyběla ve sbírce. Jinak návštěva knihovny bohatě stačí :-)

Lorena
18.10.2020 4 z 5

Leigh Bardugo tentokrát cílí na dospělé a opět potvrzuje, že umí vystavět komplexní svět s propracovanými pravidly a různými druhy magie. Možná čekáte, že půjde o hluboký pohled do fungování tajných spolků, ale nenechte se zmást - ústředním tématem je hledání vraha dívky, jejíž tělo je nalezeno v kampusu. Může být za její smrt zodpovědný někdo z osmi spolků? Léthé, devátý spolek, jehož novou členkou je právě Alex Sternová, je tím, kdo by tuto otázku měl zodpovědět. Jenže oproti původním plánům je Alex na všechno sama, studium na univerzitě je pro ni snad až příliš náročné, a navíc se zdá, že vrahem není nikdo z univerzity. Měla by to tedy nechat plavat?

Napínavý, mysteriózní příběh, který má své mouchy, ale stojí za přečtení.

anishta
17.10.2020 5 z 5

Temné, drsné, nechutné, strašidelné a tajemné... Všechno do sebe zapadlo a já se neskutečně těším co bude v dalším díle.
Nejlepším bodem celé knihy je samotná postava Alex. To jak se snaží zapadnout mezi univerzitní smetánku a sekat dobrotu je fajn. Ale to uvědomění, že nakonec bude muset vyhrát její temné já, které porušuje pravidla je geniální.
Leigh Bardugo ukázala, že je skvělá vypravěčka a že kniha nemusí být od začátku do konce napráskaná akcí, že hlavní hrdinka nemusí být stoprocentně hodná holka s božským komplexem.
Miluju to...