Devátý spolek

Devátý spolek https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456521/bmid_devaty-spolek-fZ5-456521.jpg 4 429 126

Alex Sternová není zrovna typickou adeptkou pro studium na Yale. Právě naopak – bezcílně se potácí světem drog, ubíjejících zaměstnání a špatných rozhodnutí. Přesto dostane druhou šanci: stipendium na této prestižní univerzitě. V čem je háček? Během studia musí monitorovat podivnou činnost yaleovských tajných spolků, z nichž vzešli nejvlivnější lidé světa. Jenže brzy se ukáže, že jejich okultní aktivity jsou trochu silná káva i pro ty nejotrlejší…... celý text

Literatura světová Thrillery Fantasy
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

Ninth House , 2019

Gracian1964
10.04.2021 5 z 5

Dobre a kvalitne napísané, bez debaty. Aj téma zaujímavá, záhrobie, duchovia, démoni, tajné spolky, mysteriózne atmosféra, vraždy, kúzla, rituály, napätie, tajomstvo, hm.... je z čoho vyberať. Až na záver mi docvaklo, že je to vlastne len prvá časť, takže dej je zatiaľ neukončený a ak budem chcieť vedieť, či sa podarí dostať Darlingtona späť do sveta živých, musím si počkať na druhú časť. Ale vydržím, vždy je čo čítať, není liž pravda???

VeronikaHV.
05.04.2021 4 z 5

Pokud vydržíte prvních pár stránek, které jsou trochu zmatečné. Dostanete zajímavý příběh, plný napětí. Pro mě to tak alespoň bylo- přečteno za jeden den :)

bk7
03.04.2021 5 z 5

Řekla bych, že musíte být trošku zdatnější čtenáři, abyste to na začátku nevzdali... ale ono se to potom vyplatí! Ukáže se Vám úplně nový svět s hodně zajímavou atmosférou. Kniha je skvělá. Těším se na další díly.

ElessaRiverbow
31.03.2021 4 z 5

Když jsem začínala Devátý spolek číst, neměla jsem moc ponětí o čem je, protože jsem si nečetla anotaci, jen několik recenzí. Prvních zhruba 100 stran bylo pro mě matoucí a přišlo mi, že jsou téměř o ničem. Pak se to ale rozjelo a já se nemohla odtrhnout. Atmosféra byla dokonalá. Alex mi byla sympatická, hlavně díky tomu, že není jako klasická hlavní hrdinka, které se všechno povede nebo je dokonalá, jak to většinou bývá. Hodně se mi líbila i potřeba rituálů a alchymie, že to nebyla jen taková ta klasická magie. Ve spoustě recenzí bylo, že je to násilné a nechutné, ale nepřišlo mi to až tak strašné. Ano, byly tam scény, které mi přišly nepříjemné, ale ne tolik, jak jsme předpokládala. Každopádně jsem zvědavá, jaký bude další díl.

Princezna22
28.03.2021 4 z 5

Dlouho se mi po přečtení knihy nestalo, že si sednu a říkám "Cože" a následně nadávám, proč není další díl.... Kniha se mi strašně e krásně četla, až jsem byla překvapená. Nedokázala jsem na příběh přestat myslet, potřebovala jsem prostě dočíst a zjistit jak to dopadne... Pecka opravdu pecka. Ze začátku to tedy mělo perfektní rozjezd a ty krve atd mě bylo ouvej. Kdyby kniha v tomto duchu pokračovala dále tak pane bože jooo tohle potřebuju a dala bych ji snad i 10 hvězdiček kdyby to šlo.. Prostě mě se to líbilo, jen druhá polovina knihy dost o dost slabší.... Ale ten začátek ta první polovina Wow.. I přes to dopocuruji.

SknihouVrukách
22.03.2021 4 z 5

Veľmi dlho som nečítala takto atmosférickú knižku. Autorka už od začiatku príbehu zahalila dej do tajomnej atmosféry a mne sa to veľmi páčilo.

Prvých 50 strán bolo pre mňa mätúcich. Autorka skákala z prítomnosti do minulosti, odhalovala tajomstvá nového sveta a predstavovala nové postavy. Našťastie sa mi podarili zorientovať a do príbehu som sa začítala. Hlavná hrdinka mi bola veľmi sympatická. Konečne sme v knihe nemali hlavnú hrdinku, ktorá bola uplakaná a vedela čo chcela. Príbeh pozorujeme z dvoch pohľadov. Z pohľadu Galaxy "Alex" a Darlingtona. Toho som si taktiež veľmi obľúbila a bol mi sympatický. Obľúbila som si aj prostredie univerzity Yale. Páčilo sa mi, ako to bolo všetko opísané a vykreslené.

Ako som už hovorila kniha má úžasnú atmosféru, ktorá sa mi páčila najviac. Nielen atmosféra je tajomná, ale celkovo sa v príbehu dejú temné veci, na ktoré by som si dala pozor. Určite si pohľadajte trigger warnings, ak ste citliví. Úprimne očakávala som to horšie. Áno, bolo to miestami drsné a nechutné, ale určite to nebolo niečo čo by sa nedalo zvládnuť. Autorka sem vložila toľko zvratov a akcie a neraz som bola v napätí. Štýl písania je úžasný, prišiel mi trošku iný ako v Grishaverse, ale aj tak mi sadol. Knižka sa mi ľahko čítala a ja som stale chcela vedieť, čo sa dialo a bude ešte diať. Chválim aj detektívnu linku.

Druhú polovicu som si však užila menej, keďže som nemohla týždeň čítať a v príbehu som sa trošku stratila. To, vsak nie je chyba knihy.

Knihu vám určite odporúčam. Pokiaľ máte radi zaujímavé temné fantasy, Deviaty spolok je pre vas to práve orechové.4/5✨
Za poskytnutie knižky na recenziu ďakujem @slovart_vyd @booklabsk

spencer
18.03.2021 3 z 5

Tak zmatené pocity jsem z knihy už dlouho neměla. Našla jsem zde vše, co bych si mohla přát a přesto to pro mě nefungovalo. Na začátku jsem si připadala ztracená, bylo tam až moc informací a ocenila bych, kdyby byly poodhaleny postupně. Co oceňuji, je posledních 100 stran, které byly nabité akcí a z celé knihy mě bavily nejvíc. Škoda že nebyla celá kniha v podobném duchu.

temna.vila
13.03.2021 4 z 5

Devátý spolek se rozhodně zařadí mezi nejlepší knihy, jaké jsem tenhle rok četla. Přestože je příběh zpočátku pomalejší a není nabitý akcí, moc mě bavil a užívala jsem si každou stránku. Alex mi byla od začátku sympatická a oceňuji, že ústředním tématem nebyla žádná romantická linka. Námět pozření peklem považuji za zajímavý a moc se těším na pokračování. Čtyři hvězdičky jsem knize udělila jen proto, že si nechávám rezervu na další pokračování.

Kasana
11.03.2021 3 z 5

Vlastně ani nevím, jak začít psát. Přeskočme tedy tento úvod.

Leigh Bardugo se zcela určitě s každou knihou/sérií zlepšuje, a je to vidět. Příběh má tu správnou, temnou atmosféru záhad a nápad je tak znepokojivý, až samým štěstím žene slzy do očí. Všemožné spolky a rituály jsou velmi nápadité, libí se mi ta propojenost s okultismem, alchymií atd. a je jedno, kolik toho o tom víte. Ať jste veterán v paranormálu nebo nováček, myslím si, že se v tom budete orientovat dobře. Byly tu často dost nepříjemné scény, na to je třeba upozornit a líbí se mi, že to je prostě něco, co vás nikdy neopustí. Zkráceně, nic tady není růžové.

Ale dala jsem tomu 3/5, a má to důvod. Je sice pravda, že jsem si nebyla po celou dobu jistá tím, kdo to byl, ale měla jsem několik podezřelých. A bohužel, ke konci jsem si byla tak jistá (a měla jsem nakonec i pravdu), že už mě to tolik nebavilo. Kdyby tam Bardugo hodila scénu, která by mi totálně popletla hlavu, má to hned o hvězdu víc. Další důvod, byl řekněme ... závěrečný boj? Nevím, jak to moc nazvat. Jednoduše řečeno, mám daleko raději konce, kde se použije mozek. Klidně i náhoda. Ale dejte tam "deus ex machina" a naštvete mě. Je to dost laciný.

(Odkašlání si) Takže! Nejvíce se to bude líbit čtenářům thrillerů, kteří chtějí zkusit i něco jiného. Ale i když jsem šesti vran dala více hvězd, asi bych řekla, že tahle kniha se mi zatím líbí nejvíce. Jen ... ten konec!

Horselen
26.02.2021 4 z 5

Do děje jsme zde okamžitě vhozeni, bez jakékoli možnosti se rozkoukat. To, co se stalo předtím, odhalujeme postupně, což může někomu připadat matoucí. Paradoxně mi okamžiky z minulosti přišly daleko zajímavější než hlavní detektivní linka.

Kniha jako taková byla čtivá a téma originální, neotřelé, jenže za mě tomu něco chybělo. Děj mě tak úplně nepohltil. Čekala jsem také více tajemna, magie a myslela jsem si, že kniha bude strašidelná. No.. nebyla.

Jedná se o pomalejší rozjezdový díl, kde prim hraje vyšetřování vraždy. Předpokládala bych, že autorka tématu využije a zpracuje ho tak, aby hlavní roli hrály spolky a jejich jedinečná magie. Ty však tvořili pouze zákulisí.

andrejci
26.02.2021 5 z 5

Od knížky jsem neměla vůbec žádná očekávání. Bála jsem se jí a proto jsem si ji nekoupila. A teď toho lituji.
Svět spolku, magie a přitom moderního světa mě hned vtáhla. Hlavně prostředí univerzity. Prolínání přítomnost mi přišlo super. Hlavně to, že se v tom dalo vyznat. Hlavní postavy mi byly sympatické. Hlavně teda jejich slovník. Vůbec se to netáhlo. Na Bardugo jsem zvyklá, takže já jsem stránky jenom hltala. Spolky byly ze začátku trošku zamotané a proto oceňuji jejich seznam .
Jediné co bych vytkla byl konec. Přišel mi trošku překombinovaný. Je zase pravda, že jsem to vůbec nečekala.
Za mě super knížka. Těším se na další díl.

Karolína346
23.02.2021

Jelikož je Leigh Bardugo jedna z autorek, se kterými jsem začínala, tak jsem se těšila, až Devátý spolek konečně dostanu do rukou. Nakonec jsem přečetla 170 stran a už to nikdy znovu neotevřela . Snad jediné, co se mi líbí, je obálka. Postavy mě celou dobu neskutečně štvaly, u děje mi bylo lhostejné, jak skončí, hlavně abych už byla na konci. Potom jsem usoudila, že je to ztráta času a že to vůbec není můj šálek čaje. Nemyslím si, že tomu dám druhou šanci a je mi to opravdu hodně líto. Zatím asi největší zklamání tohoto roku. Jediné, co mi to dalo je strach z pokračování Zjizveného krále.

janca6129
17.02.2021 4 z 5

Zpočátku jsem byla trochu rozpačitá. Přišlo mi, že je čtenář do ono podivného "magična" ve vysokoškolském prostředí hozen jako ryba na sucho. Občas jsem nechápala Alexino jednání, trochu se ztrácela v čase...

Ale!

Strašně mě to bavilo. Bavila mě hlavní hrdinka, která rozhodně není černobílá. Bavilo mě poodkrývání její minulosti, bavilo mě, že si čtenář musí ten vztah k ní vyloženě najít. Bavil mě Turner, bavila mě zápletka, lehce temnější atmosféra i řada překvapivých závěrů, jejich postupné i nečekané poodkrývání...

Na zpočátku chaotičtější začátek se čte kniha skvěle a patří mezi lepší YA knihy, které se mi v poslední době dostaly do rukou. Ale čemu se divit. Bardugo je (pro mě) prostě skvělá. :)

baru_lienka
15.02.2021 4 z 5

Vedle hlavního děje dělá autorka spoustu odboček do minulosti, pomocí kterých poznáváme Alex- jaká je motivace za jejím rozhodováním a reakcemi, co se jí stalo atd.. Jenže odbočky trvají celých 150 stran, než se dostaneme k nějaké akci. Díkybohu se to pak parádně rozjelo a hlavně se ukázala "temná stránka" příběhu.
Jestli se o nějaké hlavní hrdince YA dá říct, že je nakopávačka zadků, tak je to právě Alex Sternová. Bála jsem se, že se jedná o postavu, která se tváří nebezpečně, ale vlastně nikdy nic drsného neudělá, prostě jen planá slova bez činů. Tady to bylo úplně naopak, možná mi až připadalo trochu nereálné, jako by byla robot, co se nikdy neunaví. Těším se na pokračování!

JessieEx
09.02.2021 3 z 5

Uf, tak já jsem ji konečně přečetla... A ani po měsíci a půl čtení stále nevím, co si o knize myslet a jak ji uchopit. Myšlenku má určitě fajn, mě bavilo prostředí (které je zde bohužel vykresleno jen asi z 60% , musíte si hodně domýšlet) a jedna postava (která zde vystupuje pouze ve vzpomínkách hlavní postavy a která se možná objeví v dalším díle, což mě štve, protože ten už asi nezvládnu).

Místy jsem si říkala, že to konečně začalo být zajímavé, jenže to zajímavé často skončilo spolu s kapitolou. Nikdy jsem nic podobného nečetla, ale očekávání byla asi větší, než konečný dojem. S hvězdičkovým hodnocením si to možná ještě rozmyslím, teď jsem se snažila být neutrální...

Co je za mě velké mínus - knížka se velmi špatně četla, prokousávala jsem se těmi pěti sty stran velmi pomalu.

Na závěr bych chtěla zdůraznit, že knížka není určitě pro dětské čtenáře. Je plná nechutností a okultismu. Autorka se v tomto ohledu dost vyřádila, až z toho vznikl takový trošku nesourodý, nekomplexní mišmaš, který ale má něco do sebe.

Veju007
09.02.2021 5 z 5

Tak tohle bylo úplně mega úžasný, boží, skvělý a wow!
Prostředí elitní univerzity a spolků, okultismus, temná magie, duchové, čáry a skvělé postavy! Chvílemi mi to strašně připomínalo filmového Constantina.
Jednalo se o mé první setkání s Leigh Bardugo, Šest vran ani Grišu ani nemám v plánu číst, ale tohle prostě nemělo chybu, celou dobu jsem nevěděla, co si o čem/kom myslet, komu věřit, prostě skvělý literární zážitek a okamžitě mi dejte další díl!!!

gabca5316
08.02.2021 4 z 5

Tohle se mi od autorky zatím líbilo nejvíc.. Pomalé odkrývání pravdy, vraždy, magie, tajemno, napětí.. Líbila se mi postava Darlingtona a doufám, že dostane ještě pořádnou šanci se projevit..Spolu s Galaxy ????

Sarah11
07.02.2021 2 z 5

Fantasy běžně nečtu, ale tahle kniha mě zaujala natolik, že jsem si ji pořídila a bohužel to byl krok vedle. Námět je opravdu slibný, ale tam to končí. Bylo to trošku jako na horské dráze - nejdřív jsem se do toho nemohla dostat, potom jsem se začetla a říkám si, že je to vlastně docela fajn, ale potom se z toho stala strašně natahovaná kaše a já úplně ztratila pozornost, protože, sakra, tam není žádná akce a je to tak šíleně dlouhé! Rozhodně je vidět, že autorka umí, postavy byly napsané dobře, líbilo se mi, že hlavni hrdinka nebyla ani zdaleka perfektní, to bylo skvělé osvěžení, ale za srdce mě to tedy nechytlo ani trochu. A možná jsem jenom divná, ale ani mi to nepřišlo tak ohromně temné, jak všichni prezentují. Myslím, že do dalších dílů už investovat nebudu.

miris86
06.02.2021 5 z 5

Knihu jsem zhltla za chvilku, je vážně moc dobrá a těším se na další díly ????.

Atuin
04.02.2021 5 z 5

Kniha která rozhodně, rozhodně stojí za přečtení. Myslíte že duchové jsou zpratelená stvoření? Mate dojem že držet je v patřičných mezích je žůžo dobrodružství? Nevite jak se můžete plést. A vůbec máte pocit že lze uniknout démonům vůbec? Ať se solí, kostním prachem, či správně volenymi slovy? Není lepší někdy někomu prostě rozbít ciferník ( jak moc si dosaďte sami) ...A mate dojem že jedna kniha stačí? No to by v tom nesměla být zakopána magie, okultismus a vůbec Leigh Bardugo....