Alenka v kraji divů a za zrcadlem

Nejznámější dílo matematika, logika a učence Lewise Carrolla vypráví příběh zvídavé dívky Alenky, která se rozhodla pronásledovat podivuhodného Králíka s hodinkami. Skokem do králičí nory se začne rozvíjet příběh plný podivuhodností a fantasijních zápletek, jímž není konce díky obyvatelům podzemní říše. Alenka se zde setká se šklebivou Kočkou, dostane se do potrhlé čajové Společnosti, zahraje si kroket se srdcovým Králem a Královnou, a prožije spoustu dalších neuvěřitelných dobrodružstv...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/121446/alenka-v-kraji-divu--121446.jpg 3.9740

Alice's Adventures in Wonderland - Through the Looking-Glass (1865)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Československý spisovatel

Kniha Alenka v kraji divů a za zrcadlem

MAJA0675

Tato kniha vypráví o Alence a jejím snu.
Překvapilo mě, že Srdcová Královna chtěla všechny popravit, aniž by něco udělali.
Nejvíc mě pobavil králík s červenýma očima, který běžel do nory a za kterým se Alenka vydala. Také mě bavilo představovat si Alenky sen. Tuto knihu doporučuji, protože je zajímavá a fantasy.

JasmínaK
25.11.2018

základní kniha. pravidelně se k Alence vracím. a ilustrace Markéty Prachatické jsou krása.

Jass
16.11.2018

Alenka je jedna z knih, kterou jsem milovala dříve, než jsem ji četla. Jak je to možné? Netuším... (Možná to má něco společného se zrcadlovým stylem života...) Ale i když jsem se k jejímu úplnému přečtení odhodlala až ve dvaceti, už dlouho předtím jsem sypala z rukávu Alenkovská moudra. A Alenka mě ani v nejmenším nezklamala, bylo to trochu jiné než jsem čekala, ale koho by to koneckonců bavilo, kdyby to bylo přesně takové jak předpokládal. Inteligentní a nonsensový styl humoru mě okouzlil. Zajímavé je také celkové podtržení ženských postav, mužské postavy jsou zde v silně oslabené pozici (obzvlášť ti, kteří by měli mít moc největší... králové...). Nejsem si jistá, co to o autorovi vypovídá, ale neztěžuji si.
Čteno v angličtině - budu muset okouknout české překlady, protože řada těch hříček mi přišla naprosto nepřeložitelná... (a geniální...)

milary
27.10.2018

Alenku jsem si nedávno koupila, jen tak, pro radost. Měli jsme kdysi vydání s ilustracemi, které mne jako dítě trochu děsily; bezpochyby je nyní ozdobou knihovny jednoho z mých dospělých potomků :-). Nová Alenka, kterou jsem pečlivě vybírala z nabízených variant, zaujala čestné místo hned vedle Medvídka Pú, ke kterému jsem se taky propracovala až jako nedítě. Oba příběhy mám ovšem nadosmrti v lásce (Alenku rovněž díky nezapomenutelnému divadelnímu představení brněnských Provázků)...

Karnager
15.09.2018

Je to už nějaký ten pátek co jsem Alenku četl a dosud tuhle knihu miluji :) kočka šklíba, zajíc březňák, skvělá poezie...

MišelFly
11.09.2018

Moje nejmilejší kniha, kterou jsem kdy četla. Tenhle příběh je vhodný pro každý věk a každý vnímá příběh trochu rozdílně. Doporučuji!

dRobert
19.08.2018

Kniha knih, v každém věku má něco do sebe

Tánička11
12.08.2018

Srdcovka, na to, že je to kniha pro děti je pořádně na zamyšlení a je potřeba v ní hledat skryté významy a nebo jí číst tak jak je.

Veramark
18.07.2018

Už dlouho jsem chtěla vyplnit svou literární mezeru v příběhu Alenky. Musím říct, že jsem přímo unešená, příběh je naprosto geniální. Promyšlenost všech těch básní a chování všech divných postav, které vám ale přesto přirostou k srdci. Mnohokrát jsem se i nahlas smála, nebo se i přistihla, že mám otevřenou pusu. Lidé často píšou, že druhá část příběhu už je na ně moc, ale to se mě vůbec netýká. Obě části byly skvělé, nemohu ani říci, že by se mi některá líbila víc. Nedokážu vytknout snad nic. Akorát mi přijde, že aby člověk příběh plně pochopil, musí dosáhnout vyššího věku. To ale neznamená, že by menší děti neměly být s tímto příběhem seznámeni. Kniha má své vnitřní kouzlo, ale ne každý mu dokáže porozumět, což mě docela mrzí, protože takto mimořádné dílo si to rozhodně nezaslouží.

Ranuncul
17.07.2018

Kniha se mi moc nelíbila.První část ještě docela ušla,ale druhá byla totální kravina.
Autor musel užít opravdu kvalitní ,,matroš,,.

Ondra086
08.05.2018

Mě osobně se víc líbil první příběh -v kraji divů- jelikož druhý díl byl na mě moc silná káva. I přes to určitě oba stojí za přečtení.

evelis48
07.03.2018

Ačkoliv je knížka v podvědomí všech vedená jako pohádka, já bych jí asi dnešním malým dětem nepředčítala... Dělalo mi problém přelouskat jím, kvůli spoustě nelogičností, které mi málem zavařily mozek. :D Ale knížka se mi jinak moc líbila. Krásní hrdinové, autor měl neuvěřitelnou fantasii.

milan1315
07.03.2018

Překlad Čížkové je skvělý, bál jsem se ho, když znám ty starší, ale zbytečně.

lentilka_007
11.02.2018

Jako dítě jsem ráda utíkala do světa fantazie a vydrželo mi to i do dospělosti, tak jsem se odhodlala doplnit si literární mezery a přečíst tuto knihu, která se mi navíc hodí do čtenářské výzvy. Byla pro mě ale velkým zklamáním - kolovrátek zvětšování a zmenšování Alenky, příběh, kde nikdo nikoho neposlouchá, nic nedává smysl a vše působí jakoby autor zkonzumoval značné množství halucinogenních houbiček. Zatím jsem zvládla jen první knihu, k příběhu za zrcadlem popravdě ani nevím, jestli se odhodlám.

Marla
07.02.2018

Óda na fantazii.....kdo přežije tohle: je svačvečer, lysperní jezeleni se vírně vrtáčejí v mokřave, vetchaří hadroušci jsou roztruchleni a selvy syčí tesknoskuhravě....ten už nikdy nemůže být nudný a normální:)))

antuka
07.01.2018

S českou Alenkou je ta potíž, že vyšla ve dvou diametrálně odlišných překladech. Já jsem vyrostla na vydání, které přeložili Skoumalovi a ilustrovala Markéta Prachatická a miluju ho, dodnes ho považuju za svojí nejkrásnější dětskou knihu. Potíž je v tom, že v tomhle vydání se vyskytuje třeba Tlachapoud, kterýho nikde jinde nenajdete. Když čtete jakoukoli jinou knihu nebo film, který cituje Alenku, a že je, tak v nich najdete Žvahlava. Což je mírně matoucí, obzvlášť jste-li děcko. Ale nevadí, Císařův překlad se Žvahlavem teď vychází s ilustracemi Jana Švankmajera a já se nemůžu dočkat, až přidám ke své nejkrásnější dětské knížce nejkrásnější knížku dospělou. A bude to ta samá!

Sabča92
02.01.2018

Před časem jsem přečetla první část - V říši divů a ta měla svůj smysl. Čekala jsem od ní trochu víc. Velké množství postav činilo problém i mě, natož dítěti. Ale na Silvestra jsem dočetla druhou - Za zrcadlem a to bylo tedy zklamání. Vůbec se mi nelíbila, v příběhu jem neviděla žádný smysl. Bohužel, za mě tři hvězdy ale dala bych méně. Tři hvězdy dávám pro grafické zpracování, nápad a první část příběhu.

4laras
28.12.2017

Bláznivá Alenka a svět, který je pro mnohé z nás ukryt.
Do rukou se mi dostalo starší vydání, což bylo dosti vidět na překladu. Později jsem si přečetla i nové vydání, které už v sobě nemá to kouzlo.

rene6927
16.11.2017

Hodnotím pozoruhodný příběh pana Charlese Lutwidga Dodgsona, nikoli vydání XYZ nakladatelství. Kraj divů je prostě nesmírně úchvatný.
Pokud jde o překlad, tak musím bohužel podotknout, že je moderně pojatý. Což se mi nelíbilo. Nečekejte klasické a původní výrazy tipu - poťouchlé, ztřeštěné nebo potrhlé. Podle mě to bez těchto výrazů ztrácí hodně na kouzlu. A ilustrace jsou velmi jednoduché, řekl bych až triviální. Pro plnohodnotný zážitek z četby o Alence v říši divů a za zrcadlem doporučuji vybrat starší vydání a nejlépe s ilustracemi od Johna Tenniela.

Felsenberg
26.10.2017

Velmi bláznivé a potrhlé povídání o Alenčiných dobrodružstvích! A komu se nelíbí, tomu srazit hlavu nebo přečíst Tlachapoudovu báseň! To je fantazie...

pipetka5566
18.10.2017

Četla jsem ji jako malá a znovu si jí připomněla díky čtenářské výzvě. Rozhodně toho nelituju. Krásné počtení :-).

hlahol
03.10.2017

kočka Šklíba se na nás šklíbí
ať se nám to líbí či nelíbí

bubka
26.09.2017

S ilustracemi pana Dušana Kálaye kniha vyšla na Slovensku v roce 1981,není to tedy žádá novinka,knihu velmi dobře doplňují

DariDerek
14.09.2017

Tak já asi nebudu komentovat příběh jako takový, ten známe všichni a každý má na něj svůj vlastní názor. Já chci říct něco k tomu, kdo má co do činění s ilustracemi. Protože pan Dušan Kállay dokázal do knihy vnést přesně ten chaos, který se odehrává všude v příběhu. Právě díky jeho ilustracím je kniha taková, jaká je.
Více píšu zde: https://darameganknihy.blogspot.cz/2017/09/alenka-v-kraji-divu-za-zrcadlem-lewis.html

kika812
11.09.2017

Čekala jsem něco víc. Trošku mě kniha zklamala :(

MOu598
25.07.2017

Četla jsem v březnu 2014. Podle mých poznámek:
2 příběhy. Zajímavý námět, že za zrcadlem je vše obráceně, Alenka postupuje po šachových polích, až se stane královnou.
Číst s dětmi, ty hodně fantazie asi uvítají.
Mne dost zklamalo, čekala jsem něco krásného.

miss_nothing
24.06.2017

Připomínka toho, že do snídaně uvěříme třeba v šest nemožností. Jen se nám musí chtít.

bookwarmerka
15.05.2017

Alenku mám ráda už od mala, ale ke knize jsem se dostala teprve nedávno. Najdete v ní spoustu mouder, i když to tak třeba na první pohled nevypadá :)

LEGACY
15.04.2017

Curiouser & Curiouser
Velikánovo dílo, jež některým nemusí nutně dávat smysl, ale to přeci ani náš život někdy, no a jak je krásný. Hned mě napadá jestli se nenechal Orwell inspirovat, každopádně, věčná škoda, že svět zná Alenku více z Burtonovi kamery než z Carollova pera, nu co už. Jestli budu číst Alenku svým dětem? Jen jestli si budu přát, aby uvěřili v neuvěřitelné, hlavní je totiž si uvědomit, že smysl nebo racionalitu hledají ve Wonderlandu pouze a jen vyšinutí.

Byxy123
27.03.2017

Než jsem knihu přečetla, tak jsem nevěděla jak k ní přistupovat. Po přečtení to stále nevím. Čekala jsem od ní asi víc a po přečtení jsem rozpačitá. Některé pasáže byly vtipné, některé až moc zamotané nebo padlé na hlavu. :D Asi se do čtení Alenky znovu pustím až za dlouhou dobu.