Spiaci obri

Spiaci obri https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342003/bmid_spiaci-obri-38M-342003.jpg 4 490 137

Akta Themis série

Malá Rose sa bicykluje neďaleko svojho domu v Deadwoode v Južnej Dakote, keď sa odrazu prepadne pod zem. Preberie sa na dne štvorcovej jamy, na ktorej stenách žiaria tajomné symboly. Hasičom, ktorí ju prídu zachrániť, sa zhora naskytne ešte zvláštnejší pohľad: dievčatko leží na dlani obrovskej kovovej ruky. Prejde sedemnásť rokov a záhada bizarného artefaktu zostáva nevyriešená, jeho pôvod, tvorcovia a význam sú stále neznáme. Určenie veku uhlíkovou metódou sa vzpiera logike, vojenské správy sú cenzurované, nové teórie zamietané. No istí ľudia neúnavne pátrajú po odpovediach.¬ Rose Franklinová, v súčasnosti už vyštudovaná fyzička, vedie tajný tím, ktorého úlohou je rozlúštiť kód na obrovskej ruke. Spolu s kolegami ju spovedá bezmenný vyšetrovateľ, ktorého moc a právomoci sú rovnako tajuplné ako hľadaný artefakt. Isté je, že Rose a jej spolupracovníci sú na ceste k odhaleniu najzáhadnejšieho objavu v dejinách a jeho významu pre ľudstvo. Len čo budú kúsky skladačky na svojich miestach, získajú nástroj na nastolenie dlhotrvajúceho mieru. Alebo skôr zbraň hromadného ničenia?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Sleeping Giants , 2016

Martin-cze
12.10.2017 5 z 5

Super čtení. Ze začátku jsem měl strach ze stylu, forma rozhovorů, ale po počátečním “začtení” to bylo super.

Kexina
04.10.2017 5 z 5

Skvělá sci-fi kniha, která chytne a nepustí. Zajímavé vyprávění prostřednictvím rozhovorů je sice nezvyklé, ale příběh má (i) díky tomu rychlý spád. Téma není z nejoriginálnějších, ale zaujme a politická část textu vás přinutí přemýšlet, nakolik je příběh jen fantazií a zda se obdobně nerozhoduje i o reálných životech milionů lidí.
Jedinou chybičkou je snad jistý druh nastavení textu v poslední třetině knihy ve stylu "svět je malý a o náhody v něm není nouze". Stejně tak si autor neodpustil obvyklé klišé v závěru knihy, které "překvapivě a zcela nečekaně" řeší podstatný zlom v ději a zároveň otevírá dokořán vrata pro další pokračování.
Přesto naprostá spokojenost a už se těším na další knihu.

nikolicevopice
02.10.2017 5 z 5

Skvělá kniha! Nejdřív se mi do toho nechtělo, kvůli tomu, jak je to psané a myslela jsem, že se nedokážu dostat do děje a tak nějak zůstanu na povrchu, ale nakonec ty rozhovory byly tak dobré, že mi to stačilo, abych poznala postavy a vytvořila si k nim vztah. Knihu jsem přečetla za den, jak jsem se nemohla odtrhnout. Už se těším na další díl!

Lucibuska
01.10.2017 1 z 5

Nemohla jsem se vůbec zacist. Forma, kterou je kniha psaná mi nevyhovovala.

Metroušek
26.09.2017 2 z 5

Auvajs, to bolelo! Autor dostal miliónový nápad ranku Koule nebo Setkání s Rámou, a odhodlal se ho přizabít tím, že odflákl práci, a celou knihu "odvážně" a "moderně", cha cha, podle mého však nesmyslně a diletantsky, pojednal ve formě řady dokumentů, většinou otázek a odpovědí. Sním či bdím?! Že ten skvělý nápad radši neprodal Schätzingovi nebo dalším schopným spisovatelům, kteří by z něho udělali velice slušný thriller! Téměř všichni by to zvládli lépe než tento dramatik (po prolistování třetího dílu mu titul spisovatel klidně upřu). A to bolí, protože svěžích nápadů je dneska (nejen) ve sci-fi už málo. Kladná hodnocení mě fakt šokují a nechápu je. Avšak proti gustu žádný dišputát! Pro mě je v Top Ten knih s nejhorší formou jaké znám.

Lokina
24.09.2017 5 z 5

Sci-fi podle mého gusta! Originální, čtivé, akční. Nevadilo mi ani, že se do toho autor nebál zapojit politické tahanice a hrozbu války, kterou způsobil tak nečekaný objev v celé historii lidstva.
Z postav se mi velice líbil pan tajemný, o kterém nikdo nic nevěděl. Mám ráda takové typy charakterů, tajemné, nikdo o nich nic neví a vše jako s mávnutím kouzelného proutku bez povšimnutí řídí. Kara, jako ženský charakter, mi též byla sympatická. Měla bojovného ducha a nechyběla jí svéráznost a prořízlá pusa.
Kniha psaná formou zpráv a rozhovorů se četla úplně sama i s těmi občasnými vědeckými popisy.
Už teď se těším na druhý díl, protože konec knihy byl hodně šokující a překvapivý.

trudoš
23.09.2017 4 z 5

Jedna z těch knih, co mi byla sympatická anotací a po několika stranách jsem už věděl, že skončí v mé knihovně. A nebylo to kvůli netypickému slohu, jenž je z 99 % tvořen rozhovory mezi hlavními aktéry. Co mě zaháčkovalo především, byl odlehčený tón vyprávění, který dává na srozuměnou, že v tomhle případě nepůjde o žádnou vyšší dívčí. Navíc to má přesně ten drajv kosmického záhadotajuplna, který u science fiction tolik miluji.
Problém je, že Sylvain Neuvel si s motivem nálezu mimozemského artefaktu neporadil právě na jedničku. Jak se parádně rozjede, po stovce stran ustrne na místě a nepohne se dál už ani o píď. Třenice o dispoziční nárok totiž trvají prakticky do konce románu, a i když se přijde s teorií, co že se to vlastně našlo, je to na úrovni sousedského „jedna paní povídala“, vyřčeno od extrémně podezřelého stařečka. Ale přes výhrady k zápletce musím autorovi přiznat cit pro dovedné budování napětí a hlavně skvěle rozepsané figury, takže jsem vážně zvědav, co přinesou další díly.

kalinkacz
03.09.2017 4 z 5

Tak tohle bylo jako hodně super! Forma je podobná knize Illumina, takže příběh hodně rychle plyne... Autor má opravdu hodně znalostí a celý příběh má skvěle promyšlený... Skvěle zamixoval čistou scifi společně s naší blízkou budoucností a politickou situací... Někdy jsem až koukala s otevřenou pusou a ten konec? Absolutní pecka, doufám, že druhý díl tu bude co nevidět...

burianek
30.08.2017 4 z 5

Kniha mě zaujala vizuálně i námětem. Trošku jsem ze začátku měl nedůvěru ke stylu, nakonec se mi to ale líbilo. Vše se skvěle vyvíjelo až do chvíle, kdy podle mého názoru autorovi došly nápady. Opravdu netuším, co bude v dalších dílech. Necháme se překvapit.

barlow
28.08.2017 5 z 5

Hodně povedený způsob vyprávění. Člověk musí zapojit fantazii při popisech jednotlivých událostí. S charaktery postav se lze z jejich promluv velmi dobře sžít. A tajemný muž vedoucí výslech je frajer ;)

missana
17.08.2017 4 z 5

Místy sice poněkud předvídatelné, ale jindy zase plné překvapení...dobrodružství od kterého nevím co mám dál čekat, ale rozhodně se na to těším :) Když dostanu nějakou knihu o které nic nevím, snažím se vyhnout veškerým informacím a nevytvářet si na ni tak jakýkoliv názor předem. Tentokrát se mi to opravdu vyplatilo :)

BlogKnihotání
11.08.2017 4 z 5

Po dlouhé době sci-fi, která se mi líbila.

Attia
19.07.2017 4 z 5

Spící obři, prvotina z pera Sylvaina Neuvela, si mě bezpochyby získala. Dokázala to nejen svojí překrásnou vizuální stránkou, netradičním způsobem zpracování a vyprávění, ale také napínavým a čtivým příběhem, který v sobě ukrývá vše, co mám v momentální chvíli nejradši. Nechybělo zde mnoho napětí, překvapujících zvratů i šokujících tajemství. Další díly slibují velkolepé pokračování a já jsem opravdu zvědavá, kam nás Obři zavedou.

MartinSt
16.07.2017 4 z 5

I když jsem čekal trochu jiné představy o obrech, libilo se mi to. Nevsedni styl psaní mi sedl, i když od druhé poloviny jsem se začal malinko ztrácet. Určitě plánuji pokračovat dalšími dvěma díly

Sási
01.07.2017 3 z 5

Po Problému tří těles tu máme další dílo ze současné světové science fiction. Na rozdíl od předchozího titulu, jsem tento jen stěží odkládal. Přestože jsem se již setkal s názory, že styl psaní není úplně vyhovující, tak pro mě osobně to bylo velice příjemné zpestření a rozhovory s panem "srdce na dlani", jak onoho "muže v černém" nazve jeden z členů týmu, mne ohromně bavily. Musím smeknout pomyslným kloboukem před autorovo prvotinou a již nyní netrpělivě vyhlížím další díl této trilogie. Samozřejmě, né všechno mi sedlo. Tak například děda, co žere kung pao a ví mnohem víc, než nejutajenější složky Spojených států amerických, načež z jeho příběhů plyne, že je potomek mimozemské rasy, ale je to pravda? Také nemám rád u science fiction paralely mimozemské civilizace s tou naší (proč obří mimozemská zbraň používá meč a štít nebo dědkův popis příběhu o "králově" dceři a její zakázané lásky). Ale to už je jen subjektivní pocit toho, jak já si nepředstavuji civilizace z dalekých vesmírných dálav. Každopádně tuto knihu opravdu doporučuji!

Babouš
29.06.2017 4 z 5

Výborný a originální příběh, ale nevyhovuje mi styl vyprávění. Já prostě v knize potřebuju přímou řeč, emoce, zvraty... Spící obři jsou vyprávěni pomocí vojenských zápisků, rozhovorů a novinových ústřižků. Dohromady sice tvoří ucelený příběh, ale mrzelo mě, že to je takové neosobní, jakoby bez srdce. Nevím, jestli to byl záměr autora, protože jinak dokazuje, že psát umí, střídání různých stylů mu jde hezky od ruky.

kuklara
26.06.2017 4 z 5

Velmi sympatická science fiction, trošku americký závěr, ale čtení to bylo napínavé, zvládnuto za den!