Spiaci obri

Spiaci obri https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342003/bmid_spiaci-obri-38M-342003.jpg 4 490 137

Akta Themis série

Malá Rose sa bicykluje neďaleko svojho domu v Deadwoode v Južnej Dakote, keď sa odrazu prepadne pod zem. Preberie sa na dne štvorcovej jamy, na ktorej stenách žiaria tajomné symboly. Hasičom, ktorí ju prídu zachrániť, sa zhora naskytne ešte zvláštnejší pohľad: dievčatko leží na dlani obrovskej kovovej ruky. Prejde sedemnásť rokov a záhada bizarného artefaktu zostáva nevyriešená, jeho pôvod, tvorcovia a význam sú stále neznáme. Určenie veku uhlíkovou metódou sa vzpiera logike, vojenské správy sú cenzurované, nové teórie zamietané. No istí ľudia neúnavne pátrajú po odpovediach.¬ Rose Franklinová, v súčasnosti už vyštudovaná fyzička, vedie tajný tím, ktorého úlohou je rozlúštiť kód na obrovskej ruke. Spolu s kolegami ju spovedá bezmenný vyšetrovateľ, ktorého moc a právomoci sú rovnako tajuplné ako hľadaný artefakt. Isté je, že Rose a jej spolupracovníci sú na ceste k odhaleniu najzáhadnejšieho objavu v dejinách a jeho významu pre ľudstvo. Len čo budú kúsky skladačky na svojich miestach, získajú nástroj na nastolenie dlhotrvajúceho mieru. Alebo skôr zbraň hromadného ničenia?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Sleeping Giants , 2016

vyvodka
04.07.2019 5 z 5

Super. Zajímavý způsob vyprávění děje prostřednictvím rozhovorů. Občas nějaký ten zvrat a překvapení na závěr. Určitě jdu číst další díl.

Enxinka
02.07.2019 5 z 5

Ohromne fascinujici!
Originalne napsany pribeh formou rozhovoru a denikovych hlaseni o mozne existenci vesmirneho naroda, ktery na Zemi otiskl jakousi “stopu” o sve existenci.
Skoro by me i vic zajimal na pan Tajemny, ktery se vsemi klicovymi postavami hovori. Kdyz nad tim tak uvazuji, dela vic nez to - v ramci experimentu/vyzkumu vsem naslouchal a byl pro ne svym zpusobem pritelem.
Kazdopadne jsem rada, ze jsem poridila vsechny tri dily, takze hura do dalsi casti!

Romča11
01.07.2019 5 z 5

Spící obři je sci-fi román o tom, že ve vesmíru nejsme sami a že určití mimozemšťané kdysi dávno před šestitisíci lety ukryli na naší planetě mimozemského robota a lidé ho teď objevili a s tím spojené komplikace a problémy.
Tahle kniha je geniální! Je neskutečně propracovaná až do nejmenších detailů jako z jakého matetiálu je robot vyroben, jazyk těch mimozemšťanů.
Na první pohled je viditelné, že knihu napsal velice studovaný člověk a lingvista, jelikož v knize je použito hodně výrazů jako je eufemismus a celkově většina postav mluví velice kultivovaným jazykem. Zároveň ale postavy, které jsou například vojáky, mluví obyčejně. Působí tak mnohem věrohodněji.
Kniha má originální zpracování - je složena z různých záznamů z deníků, misí a z rozhovorů postav s panem důležitým, ale nám neznámým. Knihu tvoří vlastně jeho záznamy.
Postavy v tomto příběhu jsou zajímavé, mají v sobě propojeny zajímavé vlastnosti - Kara je sice vojenský pilot, ale je výbušná a něksy neuposlechne rozkaz, dr. Franklinová je vědkyně, ale zároveň je mateřská. A nejlepší je samozřejmě pan důležitý, ale záhadný.
Zároveň jsou vztahy mezi postavami zajímavě propletené, hodně záleží na situaci.
Co na knize nejvíce oceňuji je to téma. Téma mimozemšťanů a robota, kterého sem před lety uložili, je prostě skvělé a kniha působí o to lépe, že je propravované do detailu. Každý detail v knize je propojený, nic vlastně není náhoda, každý detail má vyšší smysl.
Autor velice skvěle propracoval nejenom vědeckou stránku příběhu, ale i politickou, zpracoval, jak by se všechny velké státy zachovaly při objevování toho robota.
Vypravěč - náš pan záhadný - působí například jako ďáblův advokát, hledá všemožné chyby dopředu a upozorňuje na ně a dělá pro vše plán B. Tím pádem je ale také velmi prozíravý.
Děj je také plný zvratů. Skoro na konci každého záznamu/dokumentu se stalo něco, na co jsem jen zírala a potom jsem prostě musela číst dál, abych se dozvěděla, jak to autor myslel. Kniha je proto velmi čtivá, stránky mi mizely pod rukama.
Musím přiznat, že jsem se musela na knihu soustředit, abych se neztrácela a vše pochopila. Není to oddechové čtení.
Jedna z nejlepších a nejgeniálnějších knih, co jsem četla.

masinkas
16.05.2019 4 z 5

Kniha byla milé překvapení.Děj ubíral velmi rychle, žádná nuda.Přečetla jsem ji v podstatě na jeden zátah.Sice méně obvyklý způsob psaný jako rozhovory, ale rychle jsem se zacetla.Těším se na další díly

betys6914
16.05.2019 4 z 5

Pro mě obrovské překvapení jak po stránce formy, tak obsahu. Zajímavý příběh, tak akorát uvěřitelný a velmi dobře propracovaný. Všechno psané formou rozhovorů, či hlášení nebo deníkových záznamů, je originální a často se to nevidí. Přišlo mi, jako by mě tím kniha naschvál omezovala a nabízela mi je střípky, nikoli celý příběh, což mě nutilo číst s o to větší vervou.
Zajímavý příběh, originální zpracování, skvělá gradace děje - těším se na další díly.

Marushka27
04.05.2019 5 z 5

Velké překvapení a musím říct, že mě tato kniha opravdu zaujala, ačkoliv scifi moc neholduji. Mám všechny tři díly a za mně je to originálně pojaté, dobře promyšlené a dobře vygradované. Sice asi kniha nebude sedět každému, už kvůli tomu stylu,, ale myslím, že pozornost si rozhodně zaslouží.

ivana02
03.05.2019 3 z 5

Zajímavý nápad. Ze začátku se mi kniha moc líbila, pak už to začalo být hodně politické a vršily se neuvěřitelné náhody. Jsou ještě další díly, ale zatím nevím, jestli se do nich pustím.

TomTomis
02.05.2019 4 z 5

Kniha se mi v zásadě líbila. Svým netradičním zpracováním formou výslechů hlavních osob příběhu. Těším se docela na další díl, ale přece jen jsem nebyl tak nadšený, jak jsem čekal. Místy mi přišlo, že by takovýmto stylem některé postavy na otázky neodpovídaly. Ale autorka, když přistoupila na tuhle hru, musela nechat některé postavy říkat věci, které byly nadbytečné, aby vysvětlila posuny v ději...

pazdy15
02.05.2019 5 z 5

Ačkoliv moc neholduju antropologicko-vesmírným odyseám, musím uznat, že tato trilogie bude opravdu kosmicky perfektní. Pževážně tedy díky autorovi, píšícímu velice chytré pasáže k zamyšlení, které vyústí v naprosto logické vysvětlení a o to víc vás navnadí na pokračování - tedy druhý díl ;) Za mě zatím objev mého čtenářského roku 2019 ... 5 z 5 !!!

jesuswlasac
25.04.2019 5 z 5

Výborné sci-fi aj pre začiatočníkov tohto žánru. Krásne vypracované charakteri postáv a aj celkový dej plný zvratov. Záverečné kapitola si rozhodne žiada prečítať si ďaľšiu čast.

Ronnie68
19.04.2019 3 z 5

Kniha se mi četla obtížně, kvůli dialogům ... a také mi připadalo, že děj neměl takovou gradaci, jak jsem na začátku očekávala

popeluška
05.04.2019 5 z 5

Právě jsem dočetla a teda.....skončilo to dost napínavě. Kniha se mi moc a moc líbila. Velmi čtivá a zajímavě napsaná.Netušila jsem,že se mi bude až tak moc líbit. Za mě super.

Lynx112
30.03.2019 2 z 5

Prvá štvrtina kniha je zaujímavá. Postupne sa viac ako záhada "spiaceho obra" začne kniha sústrediť na pocity, vzťahy a intrigy medzi jednotlivými členmi tímu, ktorý má na starosti skúmanie "spiaceho obra". Samozrejme nechýba milostný trojuholník... Dokonca som mal pocit, že pána tajomného (vedie rozhovory s jednotlivými postavami) viac zaujímali pocity a vzťahy medzi členmi výskumného tímu ako samotný "spiaci obor" a jeho výskum. A to z anotácie kniha vyznela ako zaujímavé sci-fi.... Pre mňa osobne sklamanie, čo však neznamená, že pre niekoho to môže byť super čítanie. 2,5/5

lenkaabooks
26.03.2019 4 z 5

Cesta k této knize byla dlouhá, ale vyplatila se. Příběh psaný formou rozhovorů a deníkových záznamů mě bavil a představa takto vyspělé mimozemské civilizace mi fakt nahání hrůzu.
Tak teď napnout síly a sehnat druhý díl.

Hhhanka
14.03.2019 5 z 5

Pěkná sci-fi i pro ty, kteří sci-fi zas tak moc nečtou..Jako já..
Také forma rozhovotů a zápisů je poutavá..

Blasth
10.03.2019 4 z 5

Kniha nabízí zajímavým způsobem podaný děj ve formě záznamů, osobních zápisků a dialogů. Díky této formě nabírá děj skutečně na obrátkách a zpomalí jen zřídkakdy. Nezadržitelně nás tak autor žene k završení knihy, v níž rovnou nabízí "otvírák" na pokračování. Jazyk knihy je čtivý, děj je záživný a postavy nejsou gumové. Ačkoliv si děj nemůže dovolit jít příliš do hloubky (díky zvolené formě) máte k postavám jisté sympatie a záporáky nemůžete ani cítit, byť je časem začnete chápat. Příběh samotný je však vykonstruovaný dobře - autor jej nepřitáhl zbytečně za vlasy, nezahnal jej do absurdit a povedlo se mu spojit hru politiky, lidských osudů a sci-fi.

Doporučuji k odpočinkovému čtení. Ačkoliv kniha nemůže nabídnout hloubku, nejde o ztracený čas. Nabízí se nám čtivý a zajímavý příběh, který čtenáře připraví na ještě o něco povedenější pokračování.

luculi
06.03.2019 4 z 5

Vcelku zajímavá sci-fi s poutavou zápletkou. Líbilo se mi zpracování jako dokumenty z rozhovorů a deníkových zápisků. Děj byl občas slabší a měl menší mezery, nicméně bez větších zádrhelů. Bavilo mě to, i když to mohlo být ještě lepší. Takové slabší čtyři...

Belisima
26.02.2019 4 z 5

Rikam si, dobra knizka, ale druhy dil asi cist nemusim. Jsem spokojena s tim jak to skoncilo. No a pak jsem na konci precetla kratky epilog a ted budu shanet druhy dil. Tomu se rika spravna motivace. Jinak knizka se cte dobre. Dej je zajimavy a rychly. Forma napsani knihy v podstate vymazala zbytecnou vatu a pribeh se posouva rychle dopredu.

Affares
22.02.2019 4 z 5

Hned na úvod, peru se mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Kniha mi přišla zajímavá námětem ale taková hrr, byť je hlavně o postavách, ale stát se tohle, tak svět dle mne reaguje úplně jinak. Co naopak hodnotím pozitivně je jiný styl psaní a hlavní "vyšetřovatel a loutkář", který chtě nechtě má mé sympatie :) Beru to tak, že se jedná o první díl a doufám, že se to dále rozvine. Kniha je to dle mne průměrná, oddechová a stojí za přečtení. Takže, jsem zvědav na pokračování. Jinak pořád nechápu, jak někdo může přečíst pár stran a knihu odložit. Nejde přece říct vše a hned a děj se má postupně rozvíjet ;-)

Gooverka
09.02.2019 3 z 5

Žánr scifi normálně nečtu, ale tato kniha pro mě byla příjemným překvapením. Možná mi přišla daleko více dystopická a hlavně se úžasně četla díky své formě, rozhovorům a vloženým dokumentům. Tři hvězdy dávám proto, že jsem čekala trochu něco víc, i když konec byl naprosto skvělý, a díky němu si možná přečtu i další díly.