Illuminae

Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci doprovází mimořádně originální grafické zpracování dokumentů, e-mailů, vojenských zpráv a novinových článků. Píše se rok 2575 a korporátní těžební kolonie na planetě Kerenza IV je napadena korporací BeiTech. Obyvatele před útokem nikdo nevaroval, nikomu na nich nezáleží a pro BeiTech jsou jen potenciálním zdrojem problémů. Kady Grantová, její bývalý přítel Ezra a několik tisíc dalších lidí dokáže utéci díky intervenci lodě pozemské vlády Alexander. Jenže po celé planetě se šíří zmutovaná epidemie. Úniková flotila se snadno může stát pastí a jejich hrobem. A jedna z lodí BeiTechu se přibližuje, rozhodnuta dokončit, co začali....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299444/illuminae-MH4-299444.jpg 4.5647

Akta Illuminae (1.)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, CooBoo

Kniha Illuminae

heliiinka

Jako všichni bych mohla o vizuálu básnit hodiny. Takhle kniha se TOLIK odlišuje formou, že čtete dál protože vás zajímá i jaký další druh psaní bude použit (mail, článek z wiki, zprávy mezi veliteli, zprávy z akcí, osobní chaty...)
Ale i tohle má minus, chyběl mi u knihy nějaký nadhled vypravěče, který vidí všechno a emoce. Do osobního chatu hlavního hrdiny se dá těžko vcítit a něco s ním prožívat.
I tak to byla velmi strhující kniha a těch 600 stran se přečte velmi rychle.

Purple7

Fíha, to byla jízda! Aneb jak přečíst tlustou bichli snadno, rychle a jak ji nedokázat odložit - naprosto jedinečný formát knihy, svižné tempo děje a čtivé to bylo až kam. S otočením každé stránky doslova nevíte, co přijde, jaké překvapení na vás čeká. Děj sice není zas tak převratný, OK, jenže ač se to celé koná v odlehlém vesmíru v daleké budoucnosti, tak díky přiloženým seznamům a fotkám je to takové realističtější a rozhodně nemůžu říct, že jsem něco podobného kdy četla a že to člověk jen tak přelétne očima. Na jedné stránce se ušklíbáte nad chování pubescentních jedinců, na druhé už vám ten úsměv mrzne na rtech. Chytlo mě to hned, prvních asi 50-100 stran jsem měla úplně mylnou představu, kam se to nakonec stočí. A ten jeden okamžik, kdy zjistíte, co a jak?! Boží!
Lascivní chaty mě zpočátku jaksi nepřesvědčovaly o kvalitách této knihy (i když konečně "normální" puberťáci), ale postupem času se to celé vyvíjelo úplně někam jinam, což teda na jednu stranu super, na druhou je to kniha, po které se mi nebude dobře usínat... a takovým knihám se ze zásady vyhýbám. ;) Netvrdím, že kniha je dokonalá - vzhledem k formátu knihy není možné poznat osobnost obou hlavních postav více do hloubky, nějaké to klišé taky bylo, trpěla jsem strašně u záměrně špatného pravopisu, ale za výsledný dojem z knihy tohle všechno pouštím z hlavy. Teď si dám asi pár dní pauzu, abych to celé vstřebala. ;)

Abnička
27.12.2018

Kniha, na kterou jsem se těšila, ale zrovna dvakrát mne nezaujala. Ikdyž její propracovanost byla famózní.

JmenujiSeZuzla
17.12.2018

Illuminae - věc kterou už jsem v rukou držela dávno předtím, než jsem ji doopravdy přečetla. Ze všech koutů jsem slyšela jen samou chválu. O tom jak je kniha báječná, skvělá a úžasná snad mluvili všichni. Instagram byl zahlcen fotkami s ní. Proto jsem si ji také chtěla přečíst. Těšila jsem se hrozně moc, až ji konečně přečtu. Samozřejmě když se řekne Illuminae, každý kdo knihu zná, si musí představit tlustou bichli se zajímavou formální stránkou. Věděla jsem, že to je něco originálního, což nepopírám a děsně se mi to líbilo. Vždy mám radost, když se na trhu objeví něco, co tady ještě nebylo a vymyká se tomu nastolenému mainstreamu. Bohužel forma knihy je snad jediná dobrá věc, již bych mohla vyzdvihnout. Je vidět, že si autoři na knize dali formálně opravdu záležet. Spolupracovalo na ní mnoho lidí a to nejen z oblasti spisovatelské, ale odborníci různých odvětví. Forma by však nikdy neměla zastínit obsah knihy, což se u ní děje. Příběh je hrozně jednoduchý a jednotvárný. Při čtení jsem zůstávala naprosto chladná, nevzbudila ve mě žádný dojem, spíše jsem se u ní trápila. Vše má očividně své pro a proti. Forma je sice famózní, ale tím že kniha nebyla napsána přímo ve větách, nedostali jsme se například postavám více pod kůži a tudíž příběh pro mě nebyl nijak zajímavý.
Na prvních stránkách příběhu jsem byla ztracená, ale až překvapivě rychle jsem se našla. To svědčí samozřejmě o tom, že příběh není nijak více komplikovaný. Žádná z postav mi nepřišla sympatická. Konec také špatný.

Hledač.N.M.LT
05.12.2018

Je to uplně něco jiného než to, co normálně čtu a moc jsem nevěděla co si o tom mam myslet... po tom co jsem knihu dočetla okamžitě jsem ji zařadila mezi me oblíbené! Forma zpracování je úžasná a knize pouze přidává. Měla jsem ji přečtenou do týdne a konec mě neskutečně překvapil! Celá kniha mě překvapila!!! Rozhodně 5*

Pampalini
30.11.2018

Literární experiment stojící mezi klasickou psanou formou a komiksem. Příběh stojí vysoko nad postavami - jejich charakter a motivace jsou jenom zlehka naznačeny. A to je hlavním mínusem. Jinak děj má spád. Umělá inteligence má příliš humanoidní motivy (všímám si, že v současné sci-fi se na zákony robotiky zvysoka …).

bookworm90
14.11.2018

Naprosto skvělá kniha!

Andarielka
11.11.2018

Asi do poloviny knihy mě kniha moc nebavila asi to bylo, protože jsem se moc nemohla začíst do toho zpracování, ale pak mě tak kniha začala bavit čím dál tím víc a poslední 300 stránek jsem přečetla ani nevím jak. Určitě se chystám na pokračování, tak doufám, že mě to bude bavit už od začátku.

Michal Maňas
09.11.2018

Pěkně napsané. A krásně graficky zpracované. A proto doporučuji ani knihou nelistovat abyste si nezkazili překvapení ze zápletky.

hana8062
29.10.2018

Akta Illuminae. Mnoooo, co do grafické podoby a originality zpracování je to veliká paráda. Příběh je ale bohužel průměrná scifárna s (říkám to nerada) tuctovou zápletkou. Užila jsem si pasáže, které vypráví umělá inteligence - Spiro a ty, kde technici popisují záznam z kamer. Jinak mi byly osudy hlavních hrdinů, snažících se přežít na vesmírných lodích postižených děsivým virem, dosti jedno. Asi jsem čekala větší wow efekt. Nebýt geniální grafiky, jsem si jistá že by v regálu úplně zapadla. 70%

jennefer
23.10.2018

Nejdřív jsem přemýšlela, jestli to nebude divné číst podobný styl psaní a jestli mě to vůbec bude bavit. Bavilo. A moc! Držela jsem palce a ke konci úplně přestávala dýchat. Zpracování bylo nakonec to nejlepší, co mohl autor udělat, vůbec se toho nebojte, díky tomu je to ještě lepší.

Verry148
26.09.2018

Knihy o vesmíru, vesmírných lodích a celkově tento žánr nečtu, ale tohle ? To byla bomba ! Měla jsem obavy z toho, že mě to buď nebude bavit nebo, že se v dokumentech nevýznám, ale bylo to úplně v pohodě. Nečekala jsem, že to bude až tak úžasný příběh. Už potřebuji číst druhý díl

alzbeta2843
23.09.2018

Nikdy som nečítala podobnú knihu, takže toto je pre mňa novinka. Páčilo sa mi spracovanie knihy a veľmi kvitujem námet poskladať dej z rôznych útržkov komunikačných správ, spisov alebo hlásení. Samotný dej knihy sa mi až tak nepáčil pretože sa odohráva v ďalekej budúcnosti roku 2575, ale na to som si po pár stranách zvykla a začítala rýchlo do knihy. Uvidím, či sa rozhodnem ísť do druhej knihy. Zatiaľ nie som úplne rozhodnutá.

hellena1523
18.09.2018

Velikánskou devízou této knihy je vizuální zpracování. Za to v podstatě dávám 2*, protože jinak je to taková klasická YA romantická sci-fi.
Právě to zpracování mě nalákalo, jinak bych se do čtení nepouštěla, protože ta ohromná spousta technických, chemických (a já nevím jakých) termínů pro mě není, nicméně jsem se opět jen utvrdila v tom, že tento typ sci-fi opravdu není můj šálek čehokoliv.
Taky je fakt, že kniha je sice graficky absolutně okouzlující, ovšem současně dost nepraktická. Kdyby byla zpracována běžnou formou, zabere daleko méně místa a je možné s ní i cestovat - takhle je to kniha jen "na doma".
No a co mě teda ubíjelo byl jazyk. Nezlobte se na mě, ale "cenzurují" se vulgární výrazy, ale pak se przní jazyk? Dobře, já beru, že ta "cenzura" byl nějaký záměr autorů (a vtip na obálce), ale tohle na mě taky není. Beru, že to mělo mít funkci jakési autenticity, ale pro mě to teda bylo spíš absolutně rušivé a měla jsem sto chutí vzít do ruky červenou tužku a jít opravovat.
Při nejlepší vůli tedy nemohu hodnotit lépe, než jako průměr, a to ještě díky grafické úpravě...

ReniHan
10.09.2018

Úžasné...

TerraNova
26.08.2018

I přes to, že jsem na knihu slyšela jenom samé dobré ohlasy, nečekala jsem, že mě tolik chytne a bude bavit. Že na konci budu koukat na poslední stránku a nechápat, co se sakra stalo.
Knížka byla super, čtivá, vtipná a já nevím, co všechno ještě. Nechápu, jak někdo může v takovém tématu a v některých situacích vložit vtipy, který jsou vtipný, ačkoliv to je pomalu scénka jak z The Walking Dead. :D Jakože... jak!? Nechápu, ale tím mě kniha fakt okouzlila. Už na první stránce mě vzala věta: „Jistě, příběh začíná smrtí tisíců lidí, ale bože chraň, aby v něm byly nadávky, co?“. I když v tu chvíli mi absolutně nedošlo, jak moc je ta věta... drzá..? Kdo četl, pochopí.
Kady s Ezrou mi hnedka sedli jako hlavní hrdinové a AI/SPIRO byl taky naprosto super. Grafické zpracování knihy jak uvnitř, tak i na povrchu je naprosto skvělý. Příběh byl aspoň pro mě dostatečně akční a vtipný a tajemný a bavil mě a ohromil a já už fakt nevím, co vím napsat. Prostě kniha, které bych dala klidně i šest hvězdiček, kdyby to šlo.

Žožik
22.08.2018

Tak tahle knížka se četla opravdu sama. Příběh byl napínavý, čtivý. A samozřejmě nesmím zapomenout vychválit (jako všichni ostatní) nádherné grafické zpracování. I když teda na pár stránkách mi to už přišlo trochu moc. Jinak postavy jsem si naprosto zamilovala.

sirek
17.08.2018

Ačkoliv příběh má své slabší momenty, postrádá gradaci (první polovina knihy je mnohem lepší než ta druhá) a není schopný se plně vyhnout klasickým Young Adult klišé, veškeré nedostatky naprosto přebíjí úžasné grafické zpracování, klobouk dolů takové představivosti. A i kniha samotná má spoustu epických a nezapomenutelných okamžiků, inovativní způsob vyprávění oslazuje příběh zběsilým tempem a ději nechybí spousta více či méně nečekaných zvratů, zajímavých postav, emocí a především tedy brutální dávka napětí.

Ta kniha má všechno a ještě víc. I přes fakt, že dějová kostra je místy poměrně fádní, grafické zpracování a nejen to, také samotný formát knihy, přebal, prostě všechno ostatní, co člověk normálně u knihy nevnímá, z ní nedělá jen knihu, ale umělecké dílo.

betule3
11.08.2018

Illuminae jsem měla doma už dlouho, ale stále jsem se k četbě nemohla dokopat (ano, bylo to kvůli té tloušťce :D). Nakonec se ale kniha četla strašně rychle a mě moc bavila. Co se týče vizuální stránky, tak ta je naprosto dokonalá, to snad nemusím ani zmiňovat. Celkově mě kniha neskutečně bavila a to i přes to, že sci-fi knihy skoro vůbec nečtu.

peedbook
24.07.2018

Blížiaca sa budúcnosť s pomáhajúcou AI ....

NikkiJ
23.07.2018

Této knize se povedlo to co málokteré. Naplnit moje očekávání. Největší předností knihy je její grafické zpracování, kdy se jen tešíte, jak bude pojmutá další stránka. Příběh i zápletky kvalitní, hrdinové mi byli sympatičtí. Doslova se vrhám na další díl. Přesně tohle mi v mé knihovně chybělo.

BetyN.
19.07.2018

Kniha je opravdu vesmírná jízda nabitá zvraty a akcí. Hlavní hrdinové mě sedli stejně jako humor knihy. Nejvíce mě během čtení zajímal právě vztah mezi hlavními hrdiny. Jinak bohužel z knihy nejsem nadšená jako ostatní. Občas jsem se ztrácela, protože kniha je opravdu složitá a náročná na soustředění. Tisíce mrtvých a spoustu krve bohužel není zrovna můj šálek čaje. Místy bych dokonce ubrala i na akci, protože to působilo dojmem, že je kniha přitažená za vlasy. Celkově směr, kam se příběh vyvinul, nebyl pro mě. Na druhou stranu kniha obohatila tento žánr a přinesla něco nového. Největší předností knihy je grafická podoba. Obsahuje deníkové záznamy, rozhovory s psychologem, vojenské rozkazy, přepisy ze sledování kamer nebo zprávy. Jenže právě díky tomu je v knize mnoho dat k zapamatování. Mě děj šokoval, i když občas ne v pozitivním slova smyslu.

I přes všechny výtky si další díly přečtu a kniha splnila má očekávání. Já jsem bohužel příběh nedokázala stoprocentně pobrat. 3,5*

kyticka152
11.07.2018

Popravdě váhala jsem, kolik dát hvězdiček, ale vzhledem k tomu kolik jich bylo v knize jsem nakonec dala plný počet :) Moc se mi líbilo zpracování, styl psaní, obrázky... Co se vlastně v knize ze začátku děje jsem úplně nechápala. Nakonec jsem musela zajít za ségrou, která už knihu četla, aby mi to vysvětlila. Následně pochopený děj mě ponořil do příběhu a já hltala každou stránku. Doporučuji k přečtení

martin3724
10.07.2018

Tahle knížka mě dostala :) Hrozně chytlavý příběh s netradičním stylem vyprávění.

Lily-fairy
04.07.2018

Krásně a originálnĕ napsané, ale nebyl zde prostor pro propracování hrdinů a pro romantickou linku. A občas chaotické

vodopad152
03.07.2018

Neříkám, že tahle kniha byla dokonalá, ale musím uznat, že mě dostala do kolen. Styl psaní této knihy je naprosto nezapomenutelný a úžasný. Kniha pěkně plyne a od 300 strany prostě nemůžete přestat číst. Kniha byla úžasná.

Francesca14
16.06.2018

Dávám tři hvězdičky, čímž ale neříkám, že je kniha špatná - naopak, je vážně dobrá, ale já osobně z ní mám dost smíšené pocity. Za prvé takováhle sci-fi není úplně můj šálek kávy, všechna ta čísla, chemie, věci a pojmy, ve kterých se ztrácím... Za druhé mě taky asi první čtvrtina vůbec nebavila (hlavně ty chaty plné cenzurovaných sprostých slov a zkratek a plkání o ničem) a kvůli tomu, jak je kniha tlustá jsem ji ani nemohla brát do školy, takže mi většinu času jen ležela na stole a vyčítavě na mě koukala. Když ale konečně přišla volná sobota, dostala jsem se přes nudnou část konečně k něčemu, co mě bavilo. Začalo to být napínavý a vážně se mi líbí způsob, kterým je kniha zpracovaná. Ta grafika v lidech dokáže vyvolat ještě silnější emoce než samotná rovně napsaná slova, zajišťuje větší zážitek z četby a vy jste zvědaví na každou nadcházející stránku. Na druhou stranu ale všechna ta krutost a smrt a spousta krve už mi po nějaké době taky začala lézt na nervy, stejně jako přemrštěná akce. Není to zkrátka úplně můj styl, ale na knihu jen tak nezapomenu, určitě ji doporučuji a druhý díl minimálně taky zkusím.

Lenny33
06.06.2018

Tak bohužel mě kniha zklamala. Souhlasím, že je originálně zpracována, četlo se to samo a sem tam jsem se zasmála, ale tím klady tohoto příběhu asi končí. Rozčilovalo mě, že polovina knihy byla napsaná stylem, jakým si spolu píše dnešní mládež (nespisovně, sprostá slova, zkomoleniny slov),... ano asi většina z nás se tak sama někdy vyjadřovala, ale v knize se mi to strašně špatně četlo a u těchto částí jsem jí měla chuť zahodit. Díky zvláštnímu zpracování knihy, nebyly charaktery postav nijak zvlášť propracovány, tudíž jsem si ani neměla koho "oblíbit" a bylo mi úplně jedno, co se s nimi stane. A celkově děj knihy mi přišel s každou další stránkou méně a méně zajímavý. Na další díly se nechystám.

Denčaa
05.06.2018

Tak toto byl oříšek. Nejdříve jsem se dočista nadchla pro nezvyklé zpracování. Vůbec jsem nepřemýšlela nad tím, že by se to třeba špatně četlo. A to se právě stalo. Pokud tuhle knihu budete teprve číst, tak doporučuji, abyste na ni měli dostatek času. Když jsem se do ní pustila, tak jsem zrovna neměla dostatek prostoru na čtení. A to asi byl problém a skrz to mě to hned nenadchlo a nevtáhlo do děje. Napsané je to opravdu dobře, byť než si člověk zvykne na úplně jiný styl psaní, tak to nějakou chvilku trvá. Podařilo se mi se začíst až někdy kolem poloviny knihy. Když už člověk měl čas, tak světe div se, bylo to nesmírně dobré. A klobouk dolů, že ze všech těch meilů, hlášení a chatů z toho opravdu byl smysluplný příběh. Avšak na nějakých stranách jsem měla pocit, že je to škoda papíru. To zpracování je naprosto geniální a o přebalu ani nemluvě. I když je vůči této knize spousta kladů, nebyl to úplně můj šálek kávy a druhý díl už si asi pořizovat nebudu. Přečtu si ho leda, že by se objevil u nás v knihovně. Vice na:https://www.instagram.com/knizni_dilna/

Candide
02.06.2018

Bez oné pozoruhodné a strhující formy by to byl jen další průměrný a zapomenutelný teenagerománek.