Illuminae

Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci doprovází mimořádně originální grafické zpracování dokumentů, e-mailů, vojenských zpráv a novinových článků. Píše se rok 2575 a korporátní těžební kolonie na planetě Kerenza IV je napadena korporací BeiTech. Obyvatele před útokem nikdo nevaroval, nikomu na nich nezáleží a pro BeiTech jsou jen potenciálním zdrojem problémů. Kady Grantová, její bývalý přítel Ezra a několik tisíc dalších lidí dokáže utéci díky intervenci lodě pozemské vlády Alexander. Jenže po celé planetě se šíří zmutovaná epidemie. Úniková flotila se snadno může stát pastí a jejich hrobem. A jedna z lodí BeiTechu se přibližuje, rozhodnuta dokončit, co začali....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299444/illuminae-MH4-299444.jpg 4.4979

Akta Illuminae 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, CooBoo

Kniha Illuminae

bookworm_girl
03. listopadu

Na tuhle knížku jsem měla vážně vysoká očekávání, protože je hodně chválená. A nezklamala mě. Ze začátku jsem sice byla dost rozpačitá, protože je to úplně jiný žánr i forma než běžně čtu, ale po pár stranách jsem si zvykla, v ději, názvech a postavách jsem se zorientovala a příběh už pak ubíhal rychle dál a dál.

Děj byl hodně napínavý, díky zábavné a neokoukané formě hodně čtivý a plný zvratů. Asi třetinu knihy před koncem přišel velký neočekáváný zvrat, ale já jsem tušila, že to na nás jako na čtenáře autoři jen hrají a že to nakonec dopadne aspoň v rámci možností dobře.

Čtení mě opravdu bavilo, nejvíce mě bavilo číst konverzace mezi dvěma hlavními hrdiny - Kady a Ezrou. Oba mi byli moc sympatičtí, přeevším Kady, která byla chytrá, odvážná, zkrátka se nebála a stála si za svým a nakonec se jí díky tomu povedly docela velké věci. Naopak části kde byly například jen přepisy z kamer mě tolik nebavily, ale rozhodně jsem se při čtení nenudila.

Také strašně moc oceňuji grafické zpracování, obdivuji autory že dokázali napsat khinu tolika možnými formami rozhovorů, přepisů, mailů aby to stále dávalo smysl, aby se v tom čtenáři nebo i oni sami úplně neztratili. To vážně nechápu a obdivuji.

Byla tu i nějaká ta romantická linka, která tu byla hodně nenásilně zasazená a líbila se mi.

I přesto všechno knížce nedám 5/5, jednak protože chci mít rezervu pro další díly a jednak protože tam u mě úplně nepřeskočila ta jiskra. Jinak ale moc knížku doporučuju všem, ať už sci-fi čtete nebo ne, tohle se vám bude líbit.

Hodnotím 4/5 a 94% ♥

blanka5960

Po této sérii pokukuji už delší čas, byla jsem na vážkách, zda mne bude bavit. A jsem nadšená, perfektně graficky zpracovaná kniha. Příběh je napsán formou komentářů, deníkových záznamů, různých rozhovorů, najdeme zde i přepisy kamerových záznamů, nebo plány lodi. Byla a jsem nadšená, jak skvěle se to četlo, plné napětí a stránky mizely pod rukama.

Anezves

Začněme tím, že scifi není můj šálek kávy, pokud možno se tomuto žánru vyhýbám, ale po téhle knize jsem pokukovala už dlouho, a zajímalo mě, jestli ten příběh bude vůbec nějak dávat smysl, a jestli to celkově zapadne tak jak má.
První část knihy mě uvedla do děje a nechala mě zvyknout si na způsob jakým je psaná. A celkově šlo o tu "klidnější" část. Zbytek knihy, asi tak polovinu, jsem už nedokázala odložit. Věděla jsem že by mi kniha nedala spát, a tak jsem četla a četla.
Kniha už potom nabírala jen na obrátkách, za každým rohem čekala hrdinku důležitá rozhodnutí. Člověk už si skoro ani neuvědomoval z jakého pohledu vlastně na příběh pohlíží.
Kniha byla dobrou volbou, je krásná co se týče grafické stránky a obsahově se mi taky líbila (bez romantické linky by to nešlo).

flare

Top grafika a napad..obsah spis pro deti..ale i tak me to docela bavilo..600 stranek jsem nikdy neprecetl za 4dny..:-)

Zuzvil

Pro mě opravdu netradiční žánr, sci-fi, oslovil mě formát knihy (nemyšleno velikost, tak opravdu ne :-), ale to, že je udělána formou zápisků, e-mailové korespondence, hlášení, atd. Ze začátku jsem si na zpracování a především na popis částí vesmírných lodí a mluvu z roku 2575 musela zvykat (na mě až moc technických věci), ale časem jsem to nevnímala a do děje jsem se pořádně "zakousla", takže z mé původní myšlenky: rozhodně nebudu číst druhý díl...jsem přešla na: "co nejdřív si musím přečíst druhý díl". Námět byl opravdu zajímavý, jsem zvědavá jak se příběh bude vyvíjet dál. K přečtení doporučuji.

dominika3155

Kniha je graficky naprosto super!Bohužel příběh mě nezaujal, ale pro mladší čtenáře nebo milovníky vesmírných válek určitě MUSTHAVE. :)

keselylenka

Forma je krásná, obsah bohužel není můj šálek kávy.

roso.mak

Velmi napínavé čtení s poměrně uvěřitelnou situací a hrdiny. Nic samozřejmě nemůže jít hladce a a není na to, aby se pořádně pokazily ještě tak dvě tři věci ,aby kniha mohla být řádně tlustá. Nicméně tloušťky se zas tak úplně nebojte, spousta stránek má na sobě například jenom jedno slovo.

Co bych knize vytkla, tak absolutně zbytečné špičkování a výčitky a asi tak 20% keců, které hlavní hrdinové tváří v tvář apokalypse úplně zbytečně vypouští z úst. Ale možná se jenom autoři snažili napodobit konverzaci opravdových puberťáků a jen jim to nešlo.

A také mi chybí pořádné vysvětlení komu patří ti vojáci, co je napadli, protože si až tak nedokážu představit, že by ses chrastil o dost lidí na takovou malou genocidu bez ideologie jenom za prachy.

ydnac

Kniha má originální design a grafiku žádnou takovou jsem ještě nečetla :-) první půlka mi připadala taková dost pubertální,ale bavilo mě to.Ve druhé části už se děj víc rozjel a byla jsem zvědavá jak to celé dopadne :-) těším se na druhý díl.Určitě bych knihu doporučila těm,kteří už nejake ty knihy z vesmíru četli,je tam dost popisování řekněme "vesmírných věcí" ale jak říkám,mně se to líbilo a dost dobře se mi to četlo (2 dny).Tak hurá na Geminu :-)

tomas9591

Nemám slov. 5*

flashi

Grafická stránka knihy měla pravděpodobně z tuctového příběhu udělat něco víc ... inu, nijak zvlášť se to nepovedlo. Nápad to nebyl špatný, ale kdybych si mohl vybrat, raději bych šáhl po negrafické podobě.

Marbla2004

(+ SPOILER) Tak tady překonala grafika obsah. Všichni to píšou a je to pravda. Pastva pro oči. Problém jsem ale měla s obsahem. Upřímně... po dočtení jsem smutná a zklamaná... Ze začátku se mi kniha fakt líbila... Kady a Ezru jsem si dost oblíbila a jejich rozhovory a to všechno bylo možná jediný, co mě bavilo... Pak začala ta věc se SPIRO a celý to šlo do háje... Pořád se tam něco dělo, ale šlo to tak nějak mimo mě. V jednu chvíli jsem měla na krajíčku a to, když se dostala Kady na Alexandra (všichni víme, co se dozvěděla), jinak to ve mě neprobudilo žádné emoce. Konec mě nepřekvapil, ale byl alespoň nečekaný. Do dalšího dílu nejdu. Kady má skvělý humor, ale zbytek za to nestojí.

Julia284

Velmi se mi líbilo originální zpracování knihy a jak do toho autoři zakombinovali velmi napínavý děj.

misowi84

V knihkupectví jsem si knihu prohlížel. A říkal jsem si.. no nevím, nevím.
Tohle nebude to pravé ořechové. Grafika knihy ale nakonec rozhodla :)
Pořizoval jsem si ji v březnu, ale číst jsem začal teprve minulý týden.
Po dvou dnech, jsem byl za polovinou. Čte se to teda opravdu skvěle. Bavilo mě to.
Nebýt ale toho krásného kabátku, tak to zase taková sláva není.
Konec mi přišel takový, no.. Za sebe jsem jej čekal lepší.
Ale i přesto, kdybych si mohl koupit pokračování, které je momentálně snad všude vyprodané, tak to udělám :)

Larinka142

Takovou knihu jsem teda ještě nečetla, Byla originální a byly tam nečekané zvraty a upřímně to moc zpočátku moje hlava nepobrala, protože toho bylo moc, ale když mi pak všechno došlo tak to byl mega dobrý pocit. Rozhodně doporučuju.

Skřítek77

Na této knize vás hned vedle její tloušťky zaujme grafické zpracování, které je krásné a originální. Velmi originální je i způsob, jak je příběh vyprávěn (formou hlášení, chatů, palubní záznamy apod.) a velmi pravděpodobně jste nic takového dosud nečetli. Za mě bohužel v tomto případě vítězí forma nad obsahem. Ze způsobu zpracování jsem tedy byla nadšená, ale příběh jako takový mě tolik nezaujal. Já totiž v knihách moc nemusím nesmrtelné superhrdiny. Na rozdíl od některých komentujících níže mě více bavila první polovina, druhá mi přišla přitažená za vlasy. 4* s hodně odřenýma ušima, do dalšího dílu se ale ráda pustím.

Christine97

S knihou, jako je Illuminae, jsem se ještě nikdy předtím nesetkala. Už jen samotné zpracování knihy je za mě velice originální a skvěle doplňuje příběh. Jsou nám předkládány záznamy zpráv, soukromé komunikace mezi postavami nebo abstraktní stránky s minimem textu, které dokonale podtrhují naléhavost situací. Co se týká samotného příběhu - pomalejší rozjezd, ale v polovině knihy přijde zlom a rázem se věci dají do pohybu. Do samotného konce jsem netušila, jak to celé skončí. Jsem velice zvědavá na pokračování.

momo01

Tato kniha je TAK odlišná od všeho, co jsem četla! Formát byl zcela jedinečný a i přes odlišný styl vyprávění příběh plynul hladce a rychle a čtení pro mě bylo interaktivním zážitkem. Měla jsem pocit, jako bych tam byla. Všechno postupně gradovalo a propojovalo se do sebe. Velkou roli hraje SPIRO- umělá inteligence bitevní lodi. Bavilo mě mrknout pod pokličku jeho/její “mysli”. A hvězdičku ubírám právě za to, ze lidští hrdinové a jejich příběh za formou knihy a SPIREM poněkud pokulhávali. Každopádně už teď mám jasno, že se pustím i do dalšího dílu.

aginecka

Tady jednoznačně forma vítězí nad obsahem, graficky dokonalá knížka! První část jsem četla víceméně ze zvědavosti, jak bude vyprávění prostřednictvím "atraktivních" dokumentů fungovat. Postupně si mě grafika získala natolik, že jsem hltala jeden obrázek za druhým a vůbec neřešila, jestli příběh Kady je originální nebo ne.

lucie5847

Mě osobně se velmi líbí zpracování knihy. Ale obsahově mě vůbec nenadchla.

blackoutzuzi

Sci-fi příběh vyprávěný skrze dokumenty, emaily a vojenské zprávy. V tomto případě grafické zpracování a nadmíru originální způsob vyprávění příběhu předčil obsahovou stránku knihy. Ačkoli má Illuminae přes 600 stran, měla jsem ji přečtenou během dvou dnů. První polovinu příběhu považuji za slabší - docela mi trvalo zorientovat se v ději. Ovšem druhá polovina byla o moc lepší, přibylo akce a knihu šlo jen stěží odložit :)

katka639

U této knihy mám podobné pocity jako u Nikdynoci, kterou také napsal Jay Kristoff. Vážně zajímavý styl psaní a krásné grafické zpracování. Rychle se to čte. Ale příběh mě zase tolik nezaujal. Bavilo mě až posledních cca 200 stran a z celkového rozsahu knihy je to dost málo. Proto jen 3 hvězdičky. Další díly si asi pořizovat nebudu.

anishta

Grafický skvost. Příběhově asi nic světoborného, ale ten styl jak je to napsané je geniální. Navíc se to čte strašně rychle a je to pastva pro oči.

Enny06

Nádherné zpracování mě donutilo si knihu koupit a přečíst. Nelituji, příběh byl neskutečný, dobře a velice rychle se četl. Zamilovala jsem si tento svět.

sangreseth

neskutečně originální zpracování, které vás od první chvíle strhne do nálady celého příběhu. ačkoli jsem si neoblíbila hlavní hrdiny, zamilovala jsem se do formy knihy. do toho, jak mě příběh nutil uvažovat, přemýšlet nad ním, domýšlet si. bát se. čte se nesmírně snadno a rychle a hlavně druhá polovina knihy je naprosto fenomenální. za mě čtyři hvězdičky kvůli ne úplně dobré romantické lince - sama sice nevím, jak bych rozvíjela románek po emailech a zprávách tak, aby to nepůsobilo úplně mimo, ale v příběhu mě to skoro až rušilo.
za mě jedna z knížek, které si zaslouží přečíst už jen kvůli jedinečnosti zpracování. nabízí úplně jiný styl vyprávění - navíc velmi dobře uchopený - že knížku prostě nemůžete dočíst s pocitem "tak tohle nestálo za nic".

Dada_cte

Illuminae mě hodně bavilo. Jsem vděčná kamarádce, že mi tu knihu „narvala" ať si jí přečtu. Ze začátku se toho dělo "málo" a konec mě opravdu překvapil. Všem moc doporučuju

D_yabel

Illuminae hodnotím na základě toho, jak moc jsem se u ní bavil. A to bylo hodně. K&K vytvořili příběh, který sice nemá ambice přinést něco neokoukaného, ale to vůbec nevadí. Protože faktor zábavy je přítomen na každé stránce. Opravdu, kniha se jen špatně odkládá, a když už, tak jen na pár minut, než vám dojde, že spánek není zas tak důležitý.

leník511

(4,5 hvězdičky) Úžasná originální knížka, ale chvíli mi trvalo, než jsem se v tom zorientovala.

Knihomolka10942

Totálně boží! První čtvrtinu mi sice trochu trvalo než jsem se do děje vžila a pochopila přesně oč jde, ale pak jsem to hltala neskutečně! Do posledních stránek jsem netušila jak to dopadne????

s1ombrehimawari

Ačkoliv ta kniha měla své mouchy. Občas byla trochu nereálná nebo třeba jsem se ztrácela ve větách, které podle mě postrádaly smysl. Ten humor, nálada nebo navození toho, že se mi to zdálo osobní, mi zrovna velice sedly do noty.

ElissBooks

Do Illuminae jsem se dlouho bála pustit, a to proto, že je psaná ve formě záznamů, deníkových zápisů a rozhovorů. Ale víte vy co? Bylo to boží! Jako fakt, že jo. Ano, sice mi chvíli trvalo než jsem se začetla a zvykla si na ten neobvyklý styl psaní, ale vzhledem k tomu, že se to čte díky těm zápisům opravdu rychle a jednoduše, tak jsem se do příběhu dostala snad už po 70 stránkách. Zamilovala jsem si snad všechny postavy a to hlavně ty hlavní. Kady a Ezra jsou prostě boží a je s nimi sranda. A co se týká ostatních postav, bylo nebezpečné si je oblíbit, protože autoři moc rádi nechávají umírat sympatické postavy. Kniha je plná zvratů a to opravdu pořádných, které nikdy nebudete předvídat a autoři vás jimi vždycky dostanou. Illuminae byla kniha, u které jsem se smála, brečela, bála se (hlavně o své oblíbené postavy) a hlavně musela číst dál a dál, abych věděla, jak to celé dopadne. A končí to tak moc otevřeně, že se hned budete muset pustit do druhého dílu. No, prostě si to přečtěte, je to dokonalost, kterou vám doporučuji, ať jste kluk nebo holka či vám je 12 nebo 40. Budete to milovat a myslím, že by se to mohlo líbit i nečtenářům.

5⭐️/5⭐️ - Jedna z nejlepších knih! Je napsaná tak, že si jí zamilují úplně všichni! Tak šup do ní! :-)

Julinka679

Přiznám se, že z počátku jsem k této knize přistupovala velmi skepticky. Příběh je tvořen z různých audio přepisů, elektronické komunikace jako je chat či e-mail a dalších souborů. Tento styl "vyprávění" mi ze začátku moc neseděl jelikož na něj z jiných knih nejsem zvyklá ale je originální, zajímavý a příběh se čte velmi rychle.
Co bohužel knize na mém hodnocení ubírá 1* je skutečnost, že jsem si k postavám (jak k Ezrovi, tak Kady) nevytvořila téměř žádný vztah a emoce se dostavili až někdy v polovině knížky.
Svět, ve kterém se děj knihy odehrává je velmi dobře vystavěn, do děje jsem byla vtažena okamžitě a tuhle jízdu jsem si hodně užila.
Doporučuji všem čtenářům a fanouškům sci-fi a dávám 4* :-)

kikizubik

Vřele doporučuji. Děj mě vtáhnul od prvních stran a neputil dokud jsem to neměla dočtené! Rozhodně plánuji přečíst pokračování co nejdříve!

Lara16

Moc se mi líbila grafická úprava knihy. Příběh tím hodně získal.

medvídě

Možný spoiler!
Napadlo vás někdy, jaký bude život za pár století?
Příběh se odehrává z počátku na planetě Kerenza, která je ale jednoho dne napadena vesmírnými loděmi společností BeiTech. Zranění jsou naloženi na loď Alexander, zdraví na Hypatii a pak je zde ještě jedna loď - Koperník. Ale bombový útok neměl být vše, co obyvatelé zažili. Společnost BeiTech vypustila vir, který ale díky omezenému prostoru a kyslíku začne mutovat. To, co lidi mělo pouze ochromit, aby byli lhostejní k okolí a později vyprchat je promění ve vraždící monstra toužící po krvi a trpící paranoií.
Na lodi Alexandr se vyskytuje program SPIRO (Síť počítačové inteligence k rozboru obrany), který se podle všeho zblázní. Zaútočí a zničí vědecké plavidlo Koperník. Hlavní hrdinka Kady tak přichází o matku. Jedné evakuované lodi se však z Koperníka podaří dostat na Alexandra. Pro bezpečnost svou i okolí jsou prozatím v izolaci. Což se ukáže jako dobrý nápad - byli mezi nimi infikovaní jedinci. SPIRO ale pokračuje - najde dívku, Kady, která je schopná jej pomoci opravit (poškozen po boji s BeiTechem). Lidé na Alexandru mu ale už moc nevěří a snaží se jej vypnout, což ale nemůže dopustit - musí ochránit lidi před blížícím se nebezpečím - jedna loď je totiž pronásleduje s úmyslem zničit všechny důkazy a svědky útoku. Jediné, co udělá - otevře karanténu, aby zabránil vedení lodi, aby jej zase odpojili.
Jak ale dostat Kady z Hypatie na Alexandra? Využije konverzace s hochem (Ezrou), který byl zraněn a v den útoku se s ním Kady rozešla, ale po tom všem si k sobě našli cestu - i když přes virtuální dopisování. SPIRO ji tak naláká k sobě a předstírá, že si píše s Ezrou, o kterém jí zatajil, že se za ní chtěl dostat na Hypatii a povedlo se mu to.
Linkoln (válečná loď) se blíží a čas se krátí. I když Kady zjistí, že ji obalamutil, zkusí mu a tím i zbytku přeživších pomoci. Společně to naplánují tak, že Linkoln sice Alexandra zničí (není jiná možnost), ale zároveň bude zničen i on sám. Kady se podaří na jedné záchranné lodi přežít a SPIRU s ní - na její malé konzole.
Kady později zjistí, kdo za útokem skutečně stál - Ezrova bláznivá matka, před kterou ho otec chránil a schovával.

Kniha je napsána velmi zvláštním a originálním stylem a příběh je velmi poutavý. A rozhodně stojí za přečtení - těm dvěma autorům se práce rozhodně daří. A abych musel knihu otáčet všemi směry, abych mohla pokračovat ve čtení se mi teda ještě nestalo.

Ran

Kniha se mi hodně líbila a začetla jsem se celkem rychle. I když má kniha netradiční formát a příběh je vyprávěn prostřednictvím spousty různých formátů dokumentů, tak pochopit děj nebylo problém.

iiiccc

Dobrý sci-fi příběh napsaný velmi zajímavým stylem vhodný i pro někoho, kdo není vyloženě čtenář a začne se brzo nudit. S napětím jsem očekávala nejen to, jak se bude příběh vyvíjet, ale i v jakém grafickém provedení ta další etapa bude. 600 stran přečteno za 3 dny a těším se na další díl.

sola_lupa

Pár stránek mi trvalo, než jsem si zvykla na styl, jakým je kniha pojata, ale potom... Bylo to, jako bych se dostala do větrné smršti kombinované s vírem, který mě vcucl. Pořádně mě to pocuchalo a pak vyplivlo. Zároveň mám pocit jako po horské dráze říznuté něčím povzbuzujícím, co mi koluje v útrobách, protože se cítím neskutečně naspeedovaná a jako by mi i po dočtení svítila očička jako fatry při pálení čarodějnic a já bych si dala ještě jednu várku. Dobrá, teď máte asi dokonalou představu, jak je to podle mě úžasná kniha. Děkuji za pozornost. Přepínám a končím.

Pedruska01

Tenhle žánr nečtu, ale tak nějak mě to zajímalo, protože hodnocení i ohlasy jsou víc než skvělé. Proto jsem si pro tuhle četbu došla ze dne na den a pustila se do toho. V první řadě musím zmínit vizuál celé té knihy. Je velmi zajímavě a především hodně originálně zpracovaný a vytvořený. Unikátní vyprávění příběhu. S tímto jsem se ještě nesetkala ani z povzdálí. Bylo to fajn a ani mě nijak netížilo vědomí, že to má 600 stránek, i když do ruky vážně objemné závaží.
Hlavní hrdinkou byla Káďa, která mě bavila, člověk jí fandil a držel palce při všem tom vesmírném chaosu a bolesti. Líbil se mi i "druhý" hrdina do páru, a to byl Ezra, neměl tam tedy moc prostoru pro činy, ale to mu člověk odpustí. Však jsem ráda za jeho konec. Něco podobného jsem čekala, ale ta informace mohla taky padnout třeba už dříve, ne...? Pak se tu vyskytoval i SPIRO, nejspíš největší hlavní aktér, o kterém jsem dlouho nevěděla, co si myslet. Trochu nám v tom "myšlení" kolísal, nepochopitelně lidštěl?, ale to samozřejmě až na samém konci, po tom, co se velmi unikátně předvedl!
Je úplně jedno v jakém roce se to vypráví a odehrává - evidentně stále panuje mezi lidmi závist, touha po moci a slávě, prostředcích. Zatemňuje jim mozek nenávist a chladnokrevnost. Zabít člověka? Není problém. Nic k lepšímu v populaci.
Celkově příběh pro mě nebyl špatným, ačkoliv bych se k němu nejspíš nikdy nedostala a nejspíš by se nic nestalo - jak jsem zmínila na samém začátku: tohle není můj šálek čaje, ale zase na druhou stranu, někdy je dobré udělat výjimku a zkusit nové a nepoznané věci. Každopádně nejspíš jsem při tomto psaní a hodnocení celého díla v rozpacích - tak nějak úplně nevím, co si o tom sakra myslet.
Jelikož mám možnost okamžitého pokračování, tak už jen pro tu malou zvědavost, která mě opravdu tentokrát vůbec nijak nehlodá, to zkusím, abych věděla, co si na mě autorská dvojice připravila dál a taky, abych neměla zbůhdarma rozečtenou sérii. :D Nekončí to samozřejmě hluše, takže uvidíme. :)

Knihomolka172

Kniha mě asi na prvních padesáti stránkách nezaujala, ale pak se příběh rozjel a četlo se to jedním dechem. Na své poměry jsem ji zhltla jedním dechem. Úžasný příběh i její zpracování.

Edice
28.12.2019

Mám toho tolik, čím bych se k Illuminae mohla vyjádřit. Ale než bych to zvládla sesmolit do stravitelné verze, dozajista by mě z toho rozbolela šiška. A tak nenapíšu nic věcného, škoda snahy. (/*•*)/

Holumar
16.12.2019

Velice zajmavý styl který mě rychle pohltil.

Dáduše
02.12.2019

Příběh velice zajímavý, i když jsem podle ohlasů a doporučení, čekala větší pecku:-) Občas mě některé prázdné černé stránky..."hloubka vesmíru" rušily, přiznávám. Ale kvůli originálnímu provedení, pojetí a ilustracím, musím dát 5 hvězdiček.

verulik196
28.11.2019

Tak jsem se konecně po ... (po třech letech?!) rozhodla Illuminae přečíst a nechápu proč jsem to tak dlouho odkládala! Vážně, super kniha. Překvapivě se do ní dalo snadno začíst a celé to dávalo smysl. Tak teď jdu zjistit, jak příběh pokračuje.. :)

Steew
10.11.2019

Velmi zajímavá kniha, obvykle YA nečtu, nicméně mě bavila. Překvapivě měla dobré zvraty a občas akce. Jak už u YA asi bývá, chování postav mezi sebou je prapodivné, ale alespoň to vykompenzovala suprová UI.

Co jsem ale rozdejchával celou knihu, to byl hlášky jako "šmarjá" apod. Něco co jsem jako děcko nepsal já, nepsal to nikdo a číst to bylo docela náročné na psychiku a zdravý rozum :D

Tridenti
09.11.2019

Záznamy rozhovorů, zdokumentování nahrávek, e-maily, chaty, složky, seznamy, fotografie, nákresy a nakonec i myšlenky samotné AI. Autoři se s tím opravdu vyblbli a mě to bavilo, na každé stránce jsem se setkala s něčím novým, a to se týče formy i obsahu. Jakmile jsem se zorientovala a začetla, nemohla jsem přestat, od půlky knížky už jsem byla nonstop na nervy, jak to #%*$! skončí.
Za mě naprostá bomba!

Kacennnka
03.11.2019

Ačkoli to může vypadat, že je Illuminae populární právě kvůli své neotřelé formě, opak je pravdou. Illuminae je sci-fi smršť akce a zvratů, stříká tam krev a hlavně je tam naprosto výborně zpracovaná umělá inteligence, kterou budete milovat a nenávidět. Vztahy mezi postavami sice nejsou moc uvěřitelné, na druhou stranu to kompenzuje vytvořený svět. Na formu si musíte trochu zvyknout, ale i když je to bichle, čte se to hrozně rychle.

BloodyO
22.10.2019

Zvláštní styl kterým je kniha psaná - to že vlastně čtete jen hlášení z misí, popisy kamerových záznamů a záznamy komunikace - mě ze začátku lehce odrazoval ale ve výsledku to z knihy dělá originál a já zjišťuji že mi to vlastně vůbec nevadí, naopak jsem tomu přišel na chuť.

Vesmírný konflikt mezi korporacemi a hrozba nepředvídatelné umělé inteligence jsou už takové žánrové klasiky ale opět, je to téma, které stále baví a rád si přečtu další díl.

vevu.
16.10.2019

Kniha, která vás zaujme doslova na první pohled. Tloušťkou i zpracováním. Ve výsledku příběh tolik stran nepotřebuje, ale to grafické zpracování je boží! Fakt.
Příběh je vyprávěný pomocí záznamů, přepisů, e-mailů a paměti umělé inteligence...
V podstatě je to klasická sci-fi zápletka, která nenabízí nic nového, trošku šmrncnutá láskou dvou teenagerů na prahu dospělosti - tím spíš bych knihu, respektive celou trilogii,doporučila spíš čtenářům young adult. Ale zážitek z četby tam byl.

Tesset
14.10.2019

To byla pecka! Velmi originální pojetí. Zápletka v podstatě taková klasická scifi, ale to provedení bylo bombastické. A hlavně, což jsem nečekala, dokázali autoři tímto způsobem děj neskutečně vygradovat, jakože tak, že jsem to už dlouho nezažila ani u "normální" knížky. A teď trochu SPOILER: nikdy bych nevěřila, že budu brečet při zničení umělé inteligence, která zabila tisíce lidí. Autorům smekám a těším se na další díl.

chaera
12.10.2019

Tak tohle byla naprostá pecka. Od nápadu, přes samotné zpracování až po grafiku knihy nemám co vytknout. Až do poslední chvíle jsem netušila, jak příběh skončí + jsem se kvůli spoustě zvratů nedokázala od příběhu odtrhnout.

Kady jsem neměla moc ráda - přišla mi manipulativní a v některých chvílích i svým způsobem hloupá, ale ke konci knihy už jsem si na ni zvykla a nevadí mi tak moc, jako předtím. Za to Eziho jsem si zamilovala už na začátku, neskutečný sympaťák! Rozhodně si co nejdřív dokoupím i ostatní dva díly, fakt mě tahle série baví! 5/5

Čtenář1234
11.10.2019

Po dočtení vím , že tato kniha bude jednou z nejlepší za tento rok pro mě . Velmi mě zaujal styl psaní , celé to bylo geniální. Od knihy jsem se nedokázal odtrhnout a často jsem kvůli tomu naspal méně hodin .. ale co už :D . Postavy mi přirostly k srdci a příběh mě moc dojal . Celou dobu jsem se o hlavní hrdiny bál a nevěděl jsem co s nimi bude , konec byl těžko předvídatelný . Konec nemohl být lepší . Už se moc těším na další díl .

1v8na
06.10.2019

Jde o velmi zajímavé a poutavé čtení. Kniha je psána velmi netradičně - formou e-mailů, chatů, přepisů z kamer, apod.
Příběh má úžasnou grafiku a rychle se čte.
Líbí se mi, jak to je vše napínavé a hltací.
Také obdivuji nápaditost - spojit různé dokumenty do jednoho souvislého děje je umění.
V knize jsou i jména různých spisovatelů - jako například samotní autoři v seznamu mrtvých, Leight Bardugo tamtéž nebo Laini Taylor jako jedinec z Koperníka.
Jedinou nevýhodou knížky je to, že je to velká bichle a je nepraktická pro cestování.
Ze začátku mi trvalo, než jsem si ujasnila kdo je kdo, ale pak to bylo BOMBA!!

Verousek
02.10.2019

Grafické provedení relativně zajímavé, podtrhává to nápad knih, nicméně si myslím, že sama o sobě kniha nepřináší nic exkluzivního. Postavy jsou naprosto předvídatelné, obsah také. Na této knize nespatřuji nic tak speciálního, aby se dala doporučit. Kniha sice velká formátem, nikoli pak obsahem.

Annie_B
30.09.2019

Děj této knihy se odehrává v roce 2575. Lidé už v této době obývají i jiné vzdálené planety. Na jedné takové žijí i dvě hlavní postavy Kady a Ezra. Jenomže na planetě se nezákonně dolovalo a proto na ni zaútočila soupeřící společnost. Naštěstí se poblíž planety nacházely tři průzkumné vesmírné lodě, a těm se podařilo zachránit část lidí ( mezi nimi i Kady a Ezru) a rozhodly se je odvézt do bezpečí. Jedna z nepřátelských lodí je však začne pronásledovat a tak začíná dlouhý a nebezpečný útěk do bezpečí, který když se nezdaří, tak nepřátelská loď zničí nejen lodě a jejich posádku, ale i tisíce nevinných a bezbranných lidí uvnitř...
Celé této záchranné akci nepomáhá ani počítač, který řídí a obstarává technické záležitosti prchající flotily. Je sice naprogramovaný, že má chránit jeho lodě a lidi v nich, ale nebezpečí pro flotilu vyhodnocuje jinak než lidé. Proto všem na palubě vesmírné lodi hrozí nebezpečí i z jádra jejich lodě. Z hlavního počítače jménem SPIRO. V této době, ve které se děj odehrává, je již umělá inteligence tak vyspělá, že SPIRO zvládá jednat jak v zájmu celé flotily, tak i trochu v zájmu svém. Když si myslí, že je i on sám v nebezpečí, tak jedná prohnaně a částečně dává najevo, že má nad lidmi navrch. I když v hodně situacích jednal podle nás špatně, tak na konci knihy se v podstatě obětuje pro dobro flotily.
Kniha mě zaujala způsobem, jakým byla psaná. Já obvykle Sci-fi knihy moc nečtu, ale tohle bylo něco úžasného. V knize nebyly žádné kapitoly, ani žádný souvislý text, ale byla psaná formou různých dokumentů, záznamů rozhovorů a hlavně zprávami, které si postavy v knize posílali přes počítač. Kniha začínala být ke konci čím dál napínavější a já jsem ji musela pořád číst dál a dál... (až jsem pak byla smutná, že už skončila). Proto si chci přečíst i další díly a všem bych tuto knihu doporučila.

Enxinka
28.09.2019

Vsiml jste si nekdo, ze Kady na zacatku uvedla, ze sla na Alexandra a Ezra na Hypatiii (str. 18)?Strasne dlouho jsem se pres tohle nemohla prenyst a strasne me to rusilo.. zrovna takovy dost podstatny detail.
SPIRO mi dost pripominal superpocitac ze serialu Person of Interest. Trochu nechapu, proc Kady neuklidnil a nechal ji v zalu.. musel mit o vsech prehled preci. Je to trochu desive, kdyz si vezmu, kolik pocitacove a elektronicky rizenych veci kolem sebe mame ve vsednim zivote..
Vztah Kady a Ezry mi prisel hodne jednostranny a skoda ze mezi sebou neresili trochu praktictejsi veci ohledne situace na lodich.. a ta mluva? Takhle se nekdo fakt vyjadruje? A ta cenzura sprostych slov? Jako vazne?
V neposledni rade mi trochu schazel nejaky sirsi kontext celeho pribehu, tak snad neco odhali dalsi dily.
Jinak se mi to vesmes libilo.

MMacicekk
26.09.2019

Na první pohled vás zaujme grafická úprava knihy, jejíž děj je složen z různých dokumentů, přepisů rozhovorů mezi postavami i jednotlivými loděmi, chatů, přepisů kamerových záznamů, dat ze SPIRA, mapek lodí a jejích útrob atd. Už jen tím se kniha vyznačuje velkou originálností, protože není jednoduché sestavit na základě těchto dokumentů děj tak, aby čtenáře zaujal, ale především, aby děj dával vůbec nějaký smysl. Toho jsem se zprvu hodně bála, že děj nepochopím a vůbec neodtuším, o co vlastně jde. Zpočátku jsem se sice hůře orientovala, nemohla se do příběhu "začíst", přeskakování z různých dokumentů a hlavně postav mi přišlo nesouvislé a náhodné, spíše abych tak řekla nesmyslné. Zdání klame. Věřte, že jakmile překročíte prvních sto stran, děj vás vtáhne takovým způsobem, že knihu nebudete moci vůbec odložit. Budou vám brnět ruce i nohy z tíhy samotné knihy, ale propracovanost děje a hlavně úžasné a nečekané zvraty vás přikovají k židli a nepustí.

Fazulajda
23.09.2019

Ó můj bože. Dobře, nebylo vždy vše perfektní, ale když odhlédneme od těch drobností, tak nám zbyde čistá dokonalost. Příběh by nebyl až tak originální a skvělý, kdyby nebyl vyprávěn touto formou. Spoustě lidem nesedla, ale mně to nanejvýš vyhovovalo.

Percabethka
17.09.2019

Ačkoli mi hlavní postavy nebyly úplně sympatické a kniha byla celkem předvídatelná, díky tomu úžasně originálnímu grafickému zpracování se mi neskutečně líbila.
Za mě určitě #mustread pro všechny fanoušky YA sci-fi ❤

DannyLady
15.09.2019

Jsem naprosto ohromená! Kniha je psaná netradičním stylem, ale to jí dalo na autentičnosti. Příběh o posádce, která prchá před nepřítelem, je napadena mutujícím virem a ke všemu se jejich umělá inteligence zblázní a snaží se je zabít. Víc napětí snad nešlo do knihy už vměstnat. Postavy mi přirostli k srdci a já jsem během knihy plakala smutkem, vzteky i štěstím. Napětí se táhlo napříč celou knihou a konečné rozuzlení mi vyrazilo dech. Říká se, že další díl je ještě lepší, ale to si ani neumím představit.

Alethea_k
11.09.2019

Nedočetla jsem, po sci-fi Spící obři jsem čekala něco úžasného, jelikož se série srovnávají a toto všem připadá lepší. Děj o 2 (stále ještě?) dětech (chováním určitě) má být lepší než kniha o sofistikovaných a racionálně smýšlejících lidech?
Chápu, že všechny zaujala grafická podoba a formát, ale mě to paradoxně ani nedonutilo dočíst knihu. Škoda, doufala jsem, že budu nadšená...

Chytuš
08.09.2019

VAROVÁNÍ: Bacha, tahle kniha není pro starý! Je potřeba mít fyzičku (ta bichle je sakra těžká) a mladého ducha (jinak soukromou korespondenci ala chat na instagramu prostě nerozluštíte)...

Kombinace sci-fi a hororu, maličko šmrncnutá romantickou linkou - to už tady bylo mockrát. Ale zatím ani jednou takhle parádní! Čtení je vizuální lahůdka - kombinace úředních zpráv letecké flotily, soukromých mailů, zpráv z kamerových záznamů, záznamů řídící palubní umělé inteligence... To všechno prosím bez jediného sprostého slova :-)

"Všechna vizuální a zvuková data jsme začlenili v původní podobě a přidali k nim i písemné přepisy. Všechny typografické a gramatické anomálie pocházejí z původních dokumentů. Některé psané materiály byly cenzurovány SPS a museli je rekonstruovat naši komtechové, jen vulgarismy jsme podle vašich pokynů ponechali cenzurované. Jistě, příběh začíná smrtí tisíců lidí, ale bože chraň, aby v něm byly nadávky, co?"

Prostě neotřelá a jedinečná forma podání, která mě dostala. Je fakt, že v příběhu pár klišé je, ale ani na momentík by mě nenapadlo kvůli tomu srážet byť jen hvězdičku. Přehlížím i oslovení "Káďo", jakým Ezra zněžňoval oslovení Kady, ale s tím se asi nic moc lepšího udělat nedalo (já přišla už jen na Kádinko a musím uznat, že to je ještě praštěnější).

marta3736
02.09.2019

Nic nového, překvapujícího. Vztah hlavní hrdinky k Ezrovi mi přišel umělý - nikdo jí z rodiny nezbyl, tak si zpátky nabrnkne ex, aby nebyla sama. Anotace totálně vyspoileruje veškerý příběh, nedozvíte se nic nového. Autoři se snažili, aby všechno postupně gradovalo, ale jelikož je to s anotací tak, jak je, nemělo to takový dopad. Takže jako vždy - nápad super, ale realita je nic moc. 2/5 za nápad a grafické zpracování.

Catwoman292
31.08.2019

Tak tohle bylo něco! Nejdříve jsem si myslela, že mi bude forma knihy vadit a děj bude neucelený a ?okousaný? , ale opak je pravdou..kniha se neuvěřitelně dobře čte a to grafické zpracování je něco neskutečně krásného a geniálního! Kniha je plná zvratů a ta cenzura vulgarit?! To mě dostávalo ,,dokolen" ;)

Nicoletta1681
19.08.2019

Naprosto dokonalé ve všech směrech. Ať už je to příběh, postavy, styl psaní nebo samotná forma knihy! Nic promyšlenějšího jsem zatím nečetla. Jsem nadšená, fakt moc. A zvědavá o čem budou další díly a jestli se mi zaryjí do srdce stejně jako první díl.

oblakaknih
13.08.2019

Ze začátku mě čtení moc nebavilo, byla jsem z celé knihy i zpracování rozpačitá, protože jsem nikdy nic podobného nečetla.
Zpracování knihy i styl psaní je ohromně originální. Celkově můžu říct, že originálnější knihu jsem neviděla.
Spoléhala jsem hlavně na to, že kniha byla v recenzích doporučována i pro nečtenáře sci-fi.
Naprosto jsem si zamilovala hlavní i ty méně hlavní postavy.
Jediné, co mi vadilo, bylo oslovení Káďo.
Kniha se čte opravdu skvěle. Za jeden den jsem přečetla 428 stran.
Hned, jak jsem se začetla, nemohla jsem přestat. Děj si mě naprosto získal.
V knize je i lehká romantická linka, která děj skvěle zpestřila.
Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

vojtaruzek
08.08.2019

No, myslím, že přirovnávat knihy k drogám není tak nesmyslné. Zvláště u knih, jako je tato (a především další dva díly, tohle byla jen taková rozcvička). Abych parafrázoval Idyoma z Youtube, víte, že když ty knihy otevřete, budete se cítit hrozně a nejradši byste si podřízli žíly ve vaně, ale stejně je budete číst dál a dál, protože je to skvělý příběh. Taky je dost těžké se vyhnout myšlenkám na to, jak velkou část postav (V této knize je to vlastně jen generál Torrence, ale v dalších se to rozjede důkladně) bičujete devítiocasou kočkou. Problém je, že jeho jednání často vůbec nedává smysl, i když se to dá přičíst velkému stresu, který musel prožívat, nevím, já v zádech nikdy dreadnought vražedné korporace snažící se zakrýt vlastní strašlivé zločiny neměl.

pixiepickpocket
05.08.2019

Na tento spoluautorský počin mě v knihkupectví nalákala obálka a po nahlédnutí do knihy i krajně neobvyklé zpracování, které mě zpočátku trochu odrazovalo. Měla jsem (neoprávněný) dojem, že toto futuristicko-dokumentární uspořádání bude mírně chaotické.

Místy se vyskytovala, na mě už moc infantilní, zaláskovaná komunikace Kady-Ezra. Sem tam chyběla v textu písmenka nebo se objevovaly překlepy. Co mě dráždilo asi nejvíc byla překladatelova inkonzistence - v první třetině knihy se rozhodl používat zkratku UI (umělá inteligence) a pak náhle přešel k anglické zkratce AI (artificial intelligence), které se držel až do konce. Chvilku trvalo, než mi docvaklo, že se mluví o tomtéž.

Příběh nejspíše ocení především čtenáři YA literatury, ale podle mého uspokojí i odrostlejší čtenáře.

Jsem celkově příjemně překvapená a určitě brzy sáhnu po dalším dílu. Jednu hvězdu si nechávám v záloze pro případ, že by snad druhý díl byl ještě lepší než ten první.

Andynka
04.08.2019

Kniha, která děsí svou tloušťkou. Ale příběh, který se v ní ukrývá musí nalákat všechny. Je to vážně skvělé, překvapivé a velmi napínavé. I když jsem ze začátku protáčela oči, nad volnými stránkami. Nakonec jsem přišla na to, že to vlastně dokonale doplňuje celý příběh a dodává tomu na dramatičnosti. Libil se mi styl psaní, že to bylo formou zápisu, hlášení, deníků, hovorů. Opravdu dokonale promyšlený.

lapej
30.07.2019

Uf, tak to bylo super.

Ticiana
30.07.2019

Neslo jinak než 5*. Pribeh je poutavej a to graficky zpracování.... paneboze perfektní. Interaktivní co se tyče vymýšlení nejvhodnějších zacernenych nadávek. A nezničitelnej přebal. SPIRA jsem neměla rada až ke konci se to změnilo. Nejvíc mne rozsekal konec. Jsem rada ze mam doma všechny díly ted rovnou na dalsi.

vandalindakova
29.07.2019

Přečteno podruhé a je to snad ještě lepší, než napoprvé! Mnohem více jsem si všímala detailů.

Peta1607
23.07.2019

Sci-fi normálně nečtu, ale tohle mě bavilo a to nejen obsahem, ale i formou zpracování.

certik003
18.07.2019

Knížku jsem si koupila, protože mě zaujala svou zvláštní formou a grafickým uspořádáním, něco podobného jsem nikdy nečetla a chtěla jsem to vyzkoušet. Při čtení první strany jsem měla pocit, že tohle nikdy nemůžu přečíst, ale už další stránky mě přesvědčily o opaku. Hodně mě překvapilo, jak dobře se to čte a jak je knížka vtipná. Díky tomu jsem úplně zapomněla na mě místy nepochopitelné technické a IT výrazy, který mi nic neříkají, i když v kontextu se dají docela dobře pochopit. SPIRO se postaral o nečekané dějové zvraty a na konci knížky byl vtipný a sympatický i on. Moc oceňuju prakticky nezničitelný přebal a rozhodně se pustím do dalších dílů. A nesmím zapomenout dodat, že cenzurované vulgarismy jsem si poctivě doplňovala dle vlastního uvážení a vkusu. :D

Damonka12
17.06.2019

Kniha je napsána opravdu originálním způsobem. Ale samotný příběh je na mě moc z "IT" světa a je tam spousta věcí kterým nerozumím. Ale jinak je ten příběh super. Rozhodně doporučuji, kniha je zajímavá.

Hellrampage
16.06.2019

Táto kniha si zaslúži plnú paľbu už len kvôli svojmu spracovaniu. Výborný dizajn a predná obálka! A prekladatateľ si tu zaslúži metál. Príbeh je ľahko pochopiteľný, máme tu pár postáv, vírus Fobos, šialené AIčko a do toho všetkého flotilu prenasleduje dreadnought. Mám taký pocit, že sa autori nechali veľmi inšpirovať hrou System Shock. Jediné, čo mi vadilo, boli cenzurované nadávky. Na druhú stranu si čitateľ môže doplniť ľubovoľné slovo a túto knihu si prečítajú aj mladší.

insta.kniha
01.06.2019

Fanoušek sci-fi jsem nikdy nebyla, ale dostala mne ohlasy na ni. Po nahlédnutí dovnitř mi málem vypadly oči z dulku. Její grafické zpracováni mě jen utvrdilo, že jsem udělala dobře. (A to mohu potvrdit i po přečtení)

Ze začátku děje jsem byla krapánek dezorientovaná (nikdy předtím jsem nic podobného nečetla).
Přidávám se do klubu EZRA: který byl k sežrání, i k popukání. Jsem tak ráda, že jsem si ho oblíbila hned od začátku (po přečtení pochopíte). ..
Kady? Nebojácná slečna, která mi chvílemi lezla na nervy. Škoda, že její "pátrací" akce nebyly více rozepsané. Třeba bych jí rozuměla o něco více. A SPIRO, "ach můj bože", i když to on nechápe .. záporňák na kterého jsem naštvaná ještě teď (po přečtení strany 422)!

Costanzo
31.05.2019

Knihou jsem naprosto nadšená, musím zmínit krásné grafické zpracování a dokonalý přebal. Hrozně mě bavil SPIRO - umělá inteligence, která se vymkla kontrole. Jeho věta "No nejsem milosrdný?" je zkrátka legendární. Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci. Příběh vyprávěný formou dokumentů, emailů, záznamů a vojenských rozkazů mě prvně celkem vyděsil, protože jsem si myslela, že to bude hrozná nuda, ale opak byl pravdou a vyprávění mě naprosto pohltilo. A víte, že autorská práva získal Brad Pitt a jeho produkční společnost? Myslím, že se máme na co těšit ;-)

Nomia
29.05.2019

Chrochtala jsem si blahy takřka nad každou stránkou, opravdu vyvedená kombinace formy i obsahu. Ano, stále je to sci-fi pro mládež a občas dospělý čtenář nevěřícně zakroutí hlavou, ale i tak je výborné a originální.

Po vizuální stránce naprostý kumšt, nepamatuji si, že by mě formou nějaká kniha takto okouzlila. Příběh, který sledujeme pomocí různých fragmentů, je velmi dobrý. Opravdu milé překvapení.

Knizky_a_ja
28.05.2019

M.I.L.U.J.U.T.O.
Musí stačit, a pokud ne...
Bylo to skvělý. Fakt jsem si neuvěřitelně užívala neobvyklou formu psaní, příběh byl úžasnej, hlavní hrdinka byla frajerka...
Skvělý, skvělý a ještě jednou skvělý.

pampelišinka
23.05.2019

No tak tohle bylo žrádlo. Vizuálně i dějově.
Pravda, z tohoto žánru jsem toho četla žalostně málo, přesto však jde o jednu z nejlepších takových, co jsem kdy četla.
Na knížku jsem se vrhla s tím, že to bude vtipem prosycený příběh o dvou náctiletých, co mají zachránit svět. SPIRO mi ale vlepil pořádnou facku, která štípe doteď a ještě dlouho bude rezonovat, a byla jsem pořádně vyvedená z omylu.
Doporučuju!

katka-kacav3318
07.05.2019

Kdybych mohla dám tomu sto hvězdiček. Jako milovnice sci-fi je tohle kniha pro mě. Nádherně grafický udělaná. Prečtené jsem to měla za jeden den. Úplně ze všech nejvíc miluju Ezru. To je prostě týpek a Kady nezůstává po zadu. Úžasně vymyšlený příběh.

any37
25.04.2019

Je to originální dějem, tak i zpracováním - které je naprosto DOKONALÉ. Ze začátku jsem se ztrácela, ale po dvaceti stránkách to už bylo dobré, do knihy jsem se začetla a i čtvrtletka z matematiky šla stranou. I přes tloušťku knihy, vám budou stránky přímo ubíhat pod rukama a nakonec vaše peněženka - stejně jako má - zaplaká, protože si budete NUTNĚ muset koupit poslední dva díly. Takže hodnotím jak jinak než 5*/5.

Kira128
24.04.2019

Vůbec jsem nečekala, že mě to bude tak strašně moc bavit. Knihy (pouze Illuminae a Geminu) mi půjčila kamarádka. Kvůli mně se táhla s těmito cihlami takovou dálku a já si říkala "Ježíš marja, co když se mi to teď nebude líbit? Vždyť ona mě zastřelí!".
Naštěstí jsem ale tenhle problém nemusela řešit. Měla jsem přečteno za pár dní a možná bych to za sebou měla i rychleji, kdybych do toho nemusela řešit i jiné věci.
Illuminae je za mě ta nejvíc vymakaná kniha, jakou jsem kdy viděla. Bez debat. Je to opravdu úžasné!
A námět je vážně skvěle zpracovaný. Velká spokojenost! Pořád nedokážu hodnotit konstruktivně... protože sakra... tohle byla fakt dokonalost. (Jak mám teď jako napsat tu recenzi? Asi to nezvládnu. :D)
Večer se vrhnu na Geminu, do rána asi neusnu.

dontbullshitme
11.04.2019

Zpracování knihy je velmi originální, bohužel se mi to však špatně čte, a tak mám Illuminae rozečtené snad rok. Navíc se mi postavy hrozně pletou a vlastně i celý děj, jsem z toho celá nějaká zmatená. :D

mekkejla
28.03.2019

Příběh jako takový není nijak výjimečný, ale grafická podoba mu dává úplně jiný rozměr. Chvílemi jsem měla pocit, že letím ve vesmíru s nimi. Jediná postava, které jsem se díky deníku dostala alespoň trochu pod kůží byla Kady, a tu jsem si zamilovala. Za sluníčkový konec ale strháván jednu hvězdu.

Ivka14
23.03.2019odpad!

Asi zjišťuji, že sci-fi není moje parketa. Knizka se četla těžko a nedávala jsem u toho pozor, takže jsem se někdy i vracela a četla jsem to znovu. A nakonec jsme to ani nedočetla. Do dalších dílů se pouštět nebudu.

Alex.Barunka
02.03.2019

Naprosto parádní vizuální podoba a grafika celé knihy, ve kterých se setkávají naprosto originální prvky. A pokud lze mluvit o nadčasovosti příběhů, tento by se rozhodně vyšplhal na přední příčky. Takže všechna odvolání a zásahy, které kniha obsahuje jsou naprosto skvěle cíleny.

Ale pane bože, Ezra a Kady? Dva aspekty, které vše neustále topily. Jejich insta láska/ kurva do prdele strašně tě miluji byla neskutečně otravnou záležitostí.

Djkoma
27.02.2019

Formou zajímavá (ve stylu filmového lost footage), ale prvních 100 stran jsem trpěl v romantickém příběhu dvou dětí, které si dopisují emaily během útoku na jejich planetu a útěku z ní (?!?). Příběh je bez ohledu na formu v podstatě velice jednoduchý a má v sobě maximálně dva důležité momenty, které mu však nelze upřít a jsou dobře zpracované. Co se týče vizuální podoby, je unikátní ve smyslu, že jí často v knižním světě nevidíte, ale je hodně na efekt a např. začernalá slova tady skrývají nadávky, místo, aby například většina knihy byla cenzurovaná o něco zásadního. Ještě se rozhodnu, zda budu v sérii pokračovat.

heliiinka
25.01.2019

Jako všichni bych mohla o vizuálu básnit hodiny. Takhle kniha se TOLIK odlišuje formou, že čtete dál protože vás zajímá i jaký další druh psaní bude použit (mail, článek z wiki, zprávy mezi veliteli, zprávy z akcí, osobní chaty...)
Ale i tohle má minus, chyběly mi u knihy nějaké emoce a nadhled vypravěče, který vidí všechno. Do osobního chatu hlavního hrdiny se dá těžko vcítit a něco s ním prožívat.
I tak to byla velmi strhující kniha a těch 600 stran se přečte velmi rychle.

Purple7
24.01.2019

Fíha, to byla jízda! Aneb jak přečíst tlustou bichli snadno, rychle a jak ji nedokázat odložit - naprosto jedinečný formát knihy, svižné tempo děje a čtivé to bylo až kam. S otočením každé stránky doslova nevíte, co přijde, jaké překvapení na vás čeká. Děj sice není zas tak převratný, OK, jenže ač se to celé koná v odlehlém vesmíru v daleké budoucnosti, tak díky přiloženým seznamům a fotkám je to takové realističtější a rozhodně nemůžu říct, že jsem něco podobného kdy četla a že to člověk jen tak přelétne očima. Na jedné stránce se ušklíbáte nad chování pubescentních jedinců, na druhé už vám ten úsměv mrzne na rtech. Chytlo mě to hned, prvních asi 50-100 stran jsem měla úplně mylnou představu, kam se to nakonec stočí. A ten jeden okamžik, kdy zjistíte, co a jak?! Boží!
Lascivní chaty mě zpočátku jaksi nepřesvědčovaly o kvalitách této knihy (i když konečně "normální" puberťáci), ale postupem času se to celé vyvíjelo úplně někam jinam, což teda na jednu stranu super, na druhou je to kniha, po které se mi nebude dobře usínat... a takovým knihám se ze zásady vyhýbám. ;) Netvrdím, že kniha je dokonalá - vzhledem k formátu knihy není možné poznat osobnost obou hlavních postav více do hloubky, nějaké to klišé taky bylo, trpěla jsem strašně u záměrně špatného pravopisu, ale za výsledný dojem z knihy tohle všechno pouštím z hlavy. Teď si dám asi pár dní pauzu, abych to celé vstřebala. ;)

Abnička
27.12.2018

Kniha, na kterou jsem se těšila, ale zrovna dvakrát mne nezaujala. Ikdyž její propracovanost byla famózní.

JmenujiSeZuzla
17.12.2018

Illuminae - věc kterou už jsem v rukou držela dávno předtím, než jsem ji doopravdy přečetla. Ze všech koutů jsem slyšela jen samou chválu. O tom jak je kniha báječná, skvělá a úžasná snad mluvili všichni. Instagram byl zahlcen fotkami s ní. Proto jsem si ji také chtěla přečíst. Těšila jsem se hrozně moc, až ji konečně přečtu. Samozřejmě když se řekne Illuminae, každý kdo knihu zná, si musí představit tlustou bichli se zajímavou formální stránkou. Věděla jsem, že to je něco originálního, což nepopírám a děsně se mi to líbilo. Vždy mám radost, když se na trhu objeví něco, co tady ještě nebylo a vymyká se tomu nastolenému mainstreamu. Bohužel forma knihy je snad jediná dobrá věc, již bych mohla vyzdvihnout. Je vidět, že si autoři na knize dali formálně opravdu záležet. Spolupracovalo na ní mnoho lidí a to nejen z oblasti spisovatelské, ale odborníci různých odvětví. Forma by však nikdy neměla zastínit obsah knihy, což se u ní děje. Příběh je hrozně jednoduchý a jednotvárný. Při čtení jsem zůstávala naprosto chladná, nevzbudila ve mě žádný dojem, spíše jsem se u ní trápila. Vše má očividně své pro a proti. Forma je sice famózní, ale tím že kniha nebyla napsána přímo ve větách, nedostali jsme se například postavám více pod kůži a tudíž příběh pro mě nebyl nijak zajímavý.
Na prvních stránkách příběhu jsem byla ztracená, ale až překvapivě rychle jsem se našla. To svědčí samozřejmě o tom, že příběh není nijak více komplikovaný. Žádná z postav mi nepřišla sympatická. Konec také špatný.

Hledač.N.M.LT
05.12.2018

Je to uplně něco jiného než to, co normálně čtu a moc jsem nevěděla co si o tom mam myslet... potom co jsem knihu dočetla okamžitě jsem ji zařadila mezi me oblíbené! Forma zpracování je úžasná a knize pouze přidává. Měla jsem ji přečtenou do týdne a konec mě neskutečně překvapil! Celá kniha mě překvapila!!! Rozhodně 5*

Pampalini
30.11.2018

Literární experiment stojící mezi klasickou psanou formou a komiksem. Příběh stojí vysoko nad postavami - jejich charakter a motivace jsou jenom zlehka naznačeny. A to je hlavním mínusem. Jinak děj má spád. Umělá inteligence má příliš humanoidní motivy (všímám si, že v současné sci-fi se na zákony robotiky zvysoka …).

bookworm90
14.11.2018

Naprosto skvělá kniha!

Andarielka
11.11.2018

Asi do poloviny knihy mě kniha moc nebavila asi to bylo, protože jsem se moc nemohla začíst do toho zpracování, ale pak mě tak kniha začala bavit čím dál tím víc a poslední 300 stránek jsem přečetla ani nevím jak. Určitě se chystám na pokračování, tak doufám, že mě to bude bavit už od začátku.

Michal Maňas
09.11.2018

Pěkně napsané. A krásně graficky zpracované. A proto doporučuji ani knihou nelistovat abyste si nezkazili překvapení ze zápletky.

hana8062
29.10.2018

Akta Illuminae. Mnoooo, co do grafické podoby a originality zpracování je to veliká paráda. Příběh je ale bohužel průměrná scifárna s (říkám to nerada) tuctovou zápletkou. Užila jsem si pasáže, které vypráví umělá inteligence - Spiro a ty, kde technici popisují záznam z kamer. Jinak mi byly osudy hlavních hrdinů, snažících se přežít na vesmírných lodích postižených děsivým virem, dosti jedno. Asi jsem čekala větší wow efekt. Nebýt geniální grafiky, jsem si jistá že by v regálu úplně zapadla. 70%

jennefer
23.10.2018

Nejdřív jsem přemýšlela, jestli to nebude divné číst podobný styl psaní a jestli mě to vůbec bude bavit. Bavilo. A moc! Držela jsem palce a ke konci úplně přestávala dýchat. Zpracování bylo nakonec to nejlepší, co mohl autor udělat, vůbec se toho nebojte, díky tomu je to ještě lepší.

Verry148
26.09.2018

Knihy o vesmíru, vesmírných lodích a celkově tento žánr nečtu, ale tohle ? To byla bomba ! Měla jsem obavy z toho, že mě to buď nebude bavit nebo, že se v dokumentech nevýznám, ale bylo to úplně v pohodě. Nečekala jsem, že to bude až tak úžasný příběh. Už potřebuji číst druhý díl

alzbeta2843
23.09.2018

Nikdy som nečítala podobnú knihu, takže toto je pre mňa novinka. Páčilo sa mi spracovanie knihy a veľmi kvitujem námet poskladať dej z rôznych útržkov komunikačných správ, spisov alebo hlásení. Samotný dej knihy sa mi až tak nepáčil pretože sa odohráva v ďalekej budúcnosti roku 2575, ale na to som si po pár stranách zvykla a začítala rýchlo do knihy. Uvidím, či sa rozhodnem ísť do druhej knihy. Zatiaľ nie som úplne rozhodnutá.

hellena1523
18.09.2018

Velikánskou devízou této knihy je vizuální zpracování. Za to v podstatě dávám 2*, protože jinak je to taková klasická YA romantická sci-fi.
Právě to zpracování mě nalákalo, jinak bych se do čtení nepouštěla, protože ta ohromná spousta technických, chemických (a já nevím jakých) termínů pro mě není, nicméně jsem se opět jen utvrdila v tom, že tento typ sci-fi opravdu není můj šálek čehokoliv.
Taky je fakt, že kniha je sice graficky absolutně okouzlující, ovšem současně dost nepraktická. Kdyby byla zpracována běžnou formou, zabere daleko méně místa a je možné s ní i cestovat - takhle je to kniha jen "na doma".
No a co mě teda ubíjelo byl jazyk. Nezlobte se na mě, ale "cenzurují" se vulgární výrazy, ale pak se przní jazyk? Dobře, já beru, že ta "cenzura" byl nějaký záměr autorů (a vtip na obálce), ale tohle na mě taky není. Beru, že to mělo mít funkci jakési autenticity, ale pro mě to teda bylo spíš absolutně rušivé a měla jsem sto chutí vzít do ruky červenou tužku a jít opravovat.
Při nejlepší vůli tedy nemohu hodnotit lépe, než jako průměr, a to ještě díky grafické úpravě...

ReniHan
10.09.2018

Úžasné...

TerraNova
26.08.2018

I přes to, že jsem na knihu slyšela jenom samé dobré ohlasy, nečekala jsem, že mě tolik chytne a bude bavit. Že na konci budu koukat na poslední stránku a nechápat, co se sakra stalo.
Knížka byla super, čtivá, vtipná a já nevím, co všechno ještě. Nechápu, jak někdo může v takovém tématu a v některých situacích vložit vtipy, který jsou vtipný, ačkoliv to je pomalu scénka jak z The Walking Dead. :D Jakože... jak!? Nechápu, ale tím mě kniha fakt okouzlila. Už na první stránce mě vzala věta: „Jistě, příběh začíná smrtí tisíců lidí, ale bože chraň, aby v něm byly nadávky, co?“. I když v tu chvíli mi absolutně nedošlo, jak moc je ta věta... drzá..? Kdo četl, pochopí.
Kady s Ezrou mi hnedka sedli jako hlavní hrdinové a AI/SPIRO byl taky naprosto super. Grafické zpracování knihy jak uvnitř, tak i na povrchu je naprosto skvělý. Příběh byl aspoň pro mě dostatečně akční a vtipný a tajemný a bavil mě a ohromil a já už fakt nevím, co vím napsat. Prostě kniha, které bych dala klidně i šest hvězdiček, kdyby to šlo.

Žožik
22.08.2018

Tak tahle knížka se četla opravdu sama. Příběh byl napínavý, čtivý. A samozřejmě nesmím zapomenout vychválit (jako všichni ostatní) nádherné grafické zpracování. I když teda na pár stránkách mi to už přišlo trochu moc. Jinak postavy jsem si naprosto zamilovala.

sirek
17.08.2018

Ačkoliv příběh má své slabší momenty, postrádá gradaci (první polovina knihy je mnohem lepší než ta druhá) a není schopný se plně vyhnout klasickým Young Adult klišé, veškeré nedostatky naprosto přebíjí úžasné grafické zpracování, klobouk dolů takové představivosti. A i kniha samotná má spoustu epických a nezapomenutelných okamžiků, inovativní způsob vyprávění oslazuje příběh zběsilým tempem a ději nechybí spousta více či méně nečekaných zvratů, zajímavých postav, emocí a především tedy brutální dávka napětí.

Ta kniha má všechno a ještě víc. I přes fakt, že dějová kostra je místy poměrně fádní, grafické zpracování a nejen to, také samotný formát knihy, přebal, prostě všechno ostatní, co člověk normálně u knihy nevnímá, z ní nedělá jen knihu, ale umělecké dílo.

betule3
11.08.2018

Illuminae jsem měla doma už dlouho, ale stále jsem se k četbě nemohla dokopat (ano, bylo to kvůli té tloušťce :D). Nakonec se ale kniha četla strašně rychle a mě moc bavila. Co se týče vizuální stránky, tak ta je naprosto dokonalá, to snad nemusím ani zmiňovat. Celkově mě kniha neskutečně bavila a to i přes to, že sci-fi knihy skoro vůbec nečtu.

peedbook
24.07.2018

Blížiaca sa budúcnosť s pomáhajúcou AI ....

NikkiJ
23.07.2018

Této knize se povedlo to co málokteré. Naplnit moje očekávání. Největší předností knihy je její grafické zpracování, kdy se jen tešíte, jak bude pojmutá další stránka. Příběh i zápletky kvalitní, hrdinové mi byli sympatičtí. Doslova se vrhám na další díl. Přesně tohle mi v mé knihovně chybělo.

BetyN.
19.07.2018

Kniha je opravdu vesmírná jízda nabitá zvraty a akcí. Hlavní hrdinové mě sedli stejně jako humor knihy. Nejvíce mě během čtení zajímal právě vztah mezi hlavními hrdiny. Jinak bohužel z knihy nejsem nadšená jako ostatní. Občas jsem se ztrácela, protože kniha je opravdu složitá a náročná na soustředění. Tisíce mrtvých a spoustu krve bohužel není zrovna můj šálek čaje. Místy bych dokonce ubrala i na akci, protože to působilo dojmem, že je kniha přitažená za vlasy. Celkově směr, kam se příběh vyvinul, nebyl pro mě. Na druhou stranu kniha obohatila tento žánr a přinesla něco nového. Největší předností knihy je grafická podoba. Obsahuje deníkové záznamy, rozhovory s psychologem, vojenské rozkazy, přepisy ze sledování kamer nebo zprávy. Jenže právě díky tomu je v knize mnoho dat k zapamatování. Mě děj šokoval, i když občas ne v pozitivním slova smyslu.

I přes všechny výtky si další díly přečtu a kniha splnila má očekávání. Já jsem bohužel příběh nedokázala stoprocentně pobrat. 3,5*

kyticka152
11.07.2018

Popravdě váhala jsem, kolik dát hvězdiček, ale vzhledem k tomu kolik jich bylo v knize jsem nakonec dala plný počet :) Moc se mi líbilo zpracování, styl psaní, obrázky... Co se vlastně v knize ze začátku děje jsem úplně nechápala. Nakonec jsem musela zajít za ségrou, která už knihu četla, aby mi to vysvětlila. Následně pochopený děj mě ponořil do příběhu a já hltala každou stránku. Doporučuji k přečtení

martin3724
10.07.2018

Tahle knížka mě dostala :) Hrozně chytlavý příběh s netradičním stylem vyprávění.

Lily-fairy
04.07.2018

Krásně a originálnĕ napsané, ale nebyl zde prostor pro propracování hrdinů a pro romantickou linku. A občas chaotické

vodopad152
03.07.2018

Neříkám, že tahle kniha byla dokonalá, ale musím uznat, že mě dostala do kolen. Styl psaní této knihy je naprosto nezapomenutelný a úžasný. Kniha pěkně plyne a od 300 strany prostě nemůžete přestat číst. Kniha byla úžasná.

Francesca14
16.06.2018

Dávám tři hvězdičky, čímž ale neříkám, že je kniha špatná - naopak, je vážně dobrá, ale já osobně z ní mám dost smíšené pocity. Za prvé takováhle sci-fi není úplně můj šálek kávy, všechna ta čísla, chemie, věci a pojmy, ve kterých se ztrácím... Za druhé mě taky asi první čtvrtina vůbec nebavila (hlavně ty chaty plné cenzurovaných sprostých slov a zkratek a plkání o ničem) a kvůli tomu, jak je kniha tlustá jsem ji ani nemohla brát do školy, takže mi většinu času jen ležela na stole a vyčítavě na mě koukala. Když ale konečně přišla volná sobota, dostala jsem se přes nudnou část konečně k něčemu, co mě bavilo. Začalo to být napínavý a vážně se mi líbí způsob, kterým je kniha zpracovaná. Ta grafika v lidech dokáže vyvolat ještě silnější emoce než samotná rovně napsaná slova, zajišťuje větší zážitek z četby a vy jste zvědaví na každou nadcházející stránku. Na druhou stranu ale všechna ta krutost a smrt a spousta krve už mi po nějaké době taky začala lézt na nervy, stejně jako přemrštěná akce. Není to zkrátka úplně můj styl, ale na knihu jen tak nezapomenu, určitě ji doporučuji a druhý díl minimálně taky zkusím.

Lenny33
06.06.2018

Tak bohužel mě kniha zklamala. Souhlasím, že je originálně zpracována, četlo se to samo a sem tam jsem se zasmála, ale tím klady tohoto příběhu asi končí. Rozčilovalo mě, že polovina knihy byla napsaná stylem, jakým si spolu píše dnešní mládež (nespisovně, sprostá slova, zkomoleniny slov),... ano asi většina z nás se tak sama někdy vyjadřovala, ale v knize se mi to strašně špatně četlo a u těchto částí jsem jí měla chuť zahodit. Díky zvláštnímu zpracování knihy, nebyly charaktery postav nijak zvlášť propracovány, tudíž jsem si ani neměla koho "oblíbit" a bylo mi úplně jedno, co se s nimi stane. A celkově děj knihy mi přišel s každou další stránkou méně a méně zajímavý. Na další díly se nechystám.

Denčaa
05.06.2018

Tak toto byl oříšek. Nejdříve jsem se dočista nadchla pro nezvyklé zpracování. Vůbec jsem nepřemýšlela nad tím, že by se to třeba špatně četlo. A to se právě stalo. Pokud tuhle knihu budete teprve číst, tak doporučuji, abyste na ni měli dostatek času. Když jsem se do ní pustila, tak jsem zrovna neměla dostatek prostoru na čtení. A to asi byl problém a skrz to mě to hned nenadchlo a nevtáhlo do děje. Napsané je to opravdu dobře, byť než si člověk zvykne na úplně jiný styl psaní, tak to nějakou chvilku trvá. Podařilo se mi se začíst až někdy kolem poloviny knihy. Když už člověk měl čas, tak světe div se, bylo to nesmírně dobré. A klobouk dolů, že ze všech těch meilů, hlášení a chatů z toho opravdu byl smysluplný příběh. Avšak na nějakých stranách jsem měla pocit, že je to škoda papíru. To zpracování je naprosto geniální a o přebalu ani nemluvě. I když je vůči této knize spousta kladů, nebyl to úplně můj šálek kávy a druhý díl už si asi pořizovat nebudu. Přečtu si ho leda, že by se objevil u nás v knihovně. Vice na:https://www.instagram.com/knizni_dilna/

Candide
02.06.2018

Bez oné pozoruhodné a strhující formy by to byl jen další průměrný a zapomenutelný teenagerománek.

Skyer
02.06.2018

No teda...
Kniha byla naprosto boží. Doporučuji ji všema deseti. Libilo se mi jak zpracování, tak příběh. Ale jelikož já anotace často nečtu, protože toho někdy vyzrazují až moc, jsem netušila, že to bude tak smutné. Většina to prý tušila, ale já bohužel ne, protože ten mozek mi tak dobře nepracuje a tak jsem si pěkně zabrečela. Jsem možná až moc velká citlivka. :D
Bylo to moje 1. sci-fi, normálně bych se asi do žádného nepouštěla, ale díky zpracování jsem se vyhnula popisům, kterým bych nerozuměla a kvůli kterým by mě to ani nebavilo.
Rozhodně 5⭐/5⭐.

Sabča92
01.06.2018

Illuminae které na sebe láká zajímavým způsobem zpracováním je jednou z nejlépe zpracovaných knih, co se týče grafického zpracování. Kniha, která zaujme svým vizuálem má velké štěstí a v podstatě nepotřebuje příliš velkou reklamu. Illuminae je zkrátka skvost každé knihovny!
Na začátku jsem byla z příběhu mírně na rozpacích, protože jsem se nemohla v novém světě vyznat. Kniha je vyprávěna formou dopisů, tajných záznamů, emailů a zpráv, takže je čtenář vhozen do horké vody a musí se s příběhem trochu poprat. Ovšem jakmile jsem překonala počáteční rozpaky, nastal zlom a já zvědavě hltala stránku za stránkou a byla zvědavá, jak vše dopadne.

Alee
24.05.2018

Vezměte lehce nadprůměrný sci-fi příběh, obsaďte do rode hlavních hrdinů svérázný páreček dvou teenagerů a vše to zabalte do lákavého originálního grafického balíčku. To je Illuminae. Velmi dobře se čte, příběhově nepřináší nic nového, ale zaručené si čtení užijete, protože díky svému zpracování zprostředkovává úplně novou perspektivu. I přes počáteční nedůvěru jsem se mi tato kniha moc líbila, mohu ji vřele doporučit. K tomu, abych si z ní úplně sedla na zadek, bohužel chybí...nebo spíš přebývá...ten přeslazený konec.

pazdy15
20.05.2018

Něco -pro mě nového- UNIKÁTNÍHO !!! V životě jsem si nepředstavoval, že by si dal někdo tolik grafické práce s tak obsáhlou knihou, jen aby to někoho nadchlo právě tím stylem ZPRACOVÁNÍ. A k čemu to vedlo ? Ihned jsem si koupil druhý díl Gemina ... přičemž se mi ani nestihl zaprášit přebal, jak krásně se to čte :) 5 z 5 !!!

NemesisTrimble
17.05.2018

Asi nejlepší a nejoriginálnější kniha, kterou jsem zatím četla. Líbilo se mi jak provedení, tak celý příběh. Nechybělo tomu nic.
Miluju vesmír a všechny věci kolem a tohle byl pro mě opravdový zážitek a takový menší útěk od reality. Nápad se mi velice líbil a nic bych na tom neměnila.
Kady Grantová: Na první pohled obyčejná holka, ale má toho v sobě snad víc než kde jaký kluk.
Ezra Mason: Rozhodně ten typický neodolatelný miláček všech holek. Samozřejmě byl taky odvážný, ale na Kady v tomto ohledu prostě neměl :D.
Kniha se celkově četla rychle a velmi dobře. Byla vtipná, napínavá, zajímavá a nádherně zpracovaná! To provedení mě uchvátilo už když jsem ji poprvé uviděla na internetu. Řekla jsem si... Tuhle knihu doma prostě MUSÍM mít a mohu jen říct, že mě rozhodně nezklamala. Popravdě této knize snad nemám co vytknout. Prostě láska na první pohled. A ta obálka? V českém vydání je pro mě rozhodně lepší a prostě WAU!
Takže pokud jste ji ještě nečetli a máte rádi tento typ knihy a celkově čtení, tak vám ji mohu jen a jen doporučit!
Nemesis T.

Edlik
24.04.2018

Ze začátku jsem měl strach, že mě příběh nevtáhne do děje vzhledem ke způsobu jak je kniha napsaná. Začátek byl opravdu trochu těžkopádný, ale za chvíli už je to jak jízda na horské dráze, která nepustí až do konce. Za mě rozhodně velké překvapení!

Lenka.Vílka
19.04.2018

Knihu jsem neměla původně v plánu číst, ale ukecaly mě komentáře. Jako jak je to graficky děsně cool a super duper. A taky že to cool a super duper bylo, ale jenom vizuál. Proto jsem se dostala tak daleko. A vlastně až na konec. Děj tlačí dopředu forma, ne zajímavost obsahu. Prostě se to dobře čte. Ale kdyby kniha byla psaná normálně, s velkou pravděpodobností prostě nedočtu. Až tak strhující to nebylo. Můj komentář dost vypovídá. Nemám potřebu komentovat obsah...ale na druhou stranu vysoké hodnocení knihy chápu. Není to ztráta času. Jenom jsem nenašla nic, co by mě přimělo ke čtení druhého dílu.

bibi.r
16.04.2018

Boží naprosto boží, jsem absolutně nadšená a hrozně se těším na druhý díl.
Zajímavý a neokoukaný styl a hlavně forma psaní. Příběh s poutavou zápletkou, která vás prostě nepustí a musím říct, že i poměrně překvapivý závěr.
Za mě rozhodně nejlepší knížka, kterou jsem za poslední dobu četla.
Určitě doporučuju, i když si myslím, že knížka se bude spíš líbit holkám, už jen proto, že hlavní hrdinka je dívka.

Alex.rrr
10.04.2018

Jedním slovem skvělé. Ač nemám ráda moc téma vesmír a technika (to bylo hodně i znát na mé rychlosti čtení, že jsem se na to musela pekelně soustředit), tak mě kniha nadchla. Bála jsem se stylu výstřižků, ale nakonec se mi to četlo moc dobře a utvářela jsem si vlastní „film“ v představách a stránky jsem nestačila otáčet. Pobavil mě styl cenzury, že tolik sprostých slov jsem si dlouho nedomýšlela :D. Excelentní je závěr. Ezrova matka a celkový konec nechává čtenáře doslova s otevřenou pusou. Už abych měla druhý díl.. .:). Doufám, že se zase předvede SPIRO i náš mladý galaktický pár.

Tofinka
09.04.2018

NÁDHERA!!! Tahle knížka byla prostě NĚCO❤... Tím, že byla psaná jako různé záznamy a konverzace, se četla neskutečně rychle a čtenáři těch 599 stránek uteklo jako voda.

Celé zpracování knihy mi přišlo přímo geniální a celkem i uvěřitelné díky všem těm odborným termínům :D (i když teda jsem se ze začátku bála, abych tomu aspoň trochu rozuměla...). A cenzura mě taky velmi pobavila :D.

POZOR SPOILER!

Víceméně všechny postavy se mi líbily. Kady a Ezra byli úplně super pár a SPIRO byl (podle mě) dokonale šílený, ochranou posedlý "nadmozek"... :D (Jsem strašně moc ráda, že přežil.)

Odhalení Ezrovy matky na konci knihy jsem vůbec nečekala a hodně se těším až v dalším díle zjistím, jestli do skupiny Illuminae patří více lidí.

KONEC SPOILERU

MENŠÍ UKÁZKA Z KNIHY:

Ezra Mason: Tak aby nikdo nepřišel o tu video stránku, právě zvedám ruku a... na mou duši, vážně ukazuju panu Postgraduálovi zdviženej prostředník.

...

Tazatel: ...můžeme o tom mluvit, ale taky můžeme zbytek vyhrazené hodiny jenom sedět a koukat do zdi. Je to na vás.
[Vynecháno 51:27 minut naporostého ticha.]

Tyhle scénky a spoustu dalších mě bavily po celou dobu čtení... Rozhodně nelituji, že jsem si knihu koupila.

Obálka je udělaná velmi originálně, stejně jako zbytek knihy, a mě se opravdu MOC líbí ❤.

Er.es
08.04.2018

Tato knížka je k...a pecka... I když jsem hromadě slov neporozuměla, protože se nezajímám o tenhle obor a už vůbec ne o knižní žánr (chyba! Začnu!), tak to vůbec neubíralo na hodnotě obsahu.
A co bylo totálka TOP? !!!S.P.I.R.O!!!.... TO mě pohltilo nejvíc, SPIRO má grády, SPIRO je všude, SPIRO je geniální, a na jeho pasáže jsem přímo slintala nedočkavostí.
Možná bych ocenila, aby chlapák jako Ezra dostal větší šanci se ukázat. Kolikrát mi přišlo, že seděl v koutku a čekal, až to Káďa všechno vyřídí.
Díky, tahle originálně pojatá knížka byla skvělou jízdou :-)

andrejci
03.04.2018

Popravdě řečeno jsem se tě knížky bála. Slyšela jsme na to skvělé ohlasy a tak jsme si řekla,že to zkusím. A musím říct, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí jaké jsme kdy udělal. Kniha se četla rychle. Zajímalo by mě jak je napadlo to napsat jako hlaseni atd. Kniha za mě úžasný

Belisima
03.04.2018

Dočten 1. díl a musím říct, že mě knížka dlouho nepohltila tak, jako tato. Ačkoliv ji mám jenom půjčenou s knihovny, tak mi to nestačí, tuto knihu hned musím vlastnit i když pro ni nemám místo. Ale musí být moje. Nápad na zpracování knihy v tomto stylu je geniální. Knížka je tím jiná, jakoby jsem nahlížela do tajných neveřejných dokumentů. Možná díky tomu je knížka víc uvěřitelnější a tím pádem mě více pohltila. To byly krásné 3 dny ve vesmíru.

luci_pys
23.03.2018

Příběh mě totálně pohltil a to jsem se zpočátku bála grafického zpracování, ale byla to jízda.

spider.rio
21.03.2018

Já nemám SLOV táto kniha se mi moc LÍBILA, i když nemusím tento druh žánru knih ale nedá se této knize odolat to zpracování je ÚŽASNÉ...

anid
16.03.2018

Hned na začátek. I když nejste big fanda Scifi nebo tlustý knih, neváhejte a zkuste ji. Kniha je tak výjmečná, že se vám nepřijde, že má 599 stránek
Tuhle knihu jsem si doslova zamilovala. Její originální styl psaní mě nadchnul a zaujal.
Kniha mě donutila nenávidět určité postavy a naopak soucítit a litovat jiné. Každopádně člověk neměl moc na výběr, koho si může oblíbit, protože přece jenom, jde o jakoby záznam, takže se zaměřoval na určité osoby . (a když už jsem si udělala fav postavu..... tak umřela). Navíc díky určitému zpracováni knihy, si člověk uvědomí, kolik sakra lidí umřelo... A ty čísla opravdu nejsou malá
SPOILER
Každopádně se těším na další díl a jsem ráda, že nakonec to vraždící AI zachránili. A jop docela jsem si ho oblíbila

Veronicess
27.02.2018

Illuminae bola bomba. Nečaka som že kniha bude až taká super. Trošku som sa bála že mi bude vadiť štýl písania, ale vôbec, čítalo sa to skoro samo a bolo to absolútne úžasné. Všetko. Ani sekundu som sa nenudila. Všetkých tých 600 strán som prečítala asi za deň, vôbec sa nedalo od toho odtrhnúť. Veľmi sa mi páčilo že sa dej nesústredil na romantický príbeh, skôr bola láska len tak v pozadí a celé to bolo o vesmíre, zlých korporáciách a o naprosto geniálnom scvoknutom AI, ktorý sa nedá nezamilovať si.

wendulka0502
13.02.2018

Četlo se mi to hezky, ale myslím že víc tohoto žánru už nepotřebuji, zas tak nadšená jsem nebyla.

Basta1912
12.02.2018

Grafická stránka mě nejprve odrazovala, protože jsem měla zato, že všechna ta grafika kolem bude jen odvádět pozornost od příběhu, ale opak byl pravdou. Četlo se to parádně a člověk ani nemrkl a už byl na konci. Na můj vkus ale moc "teenagerovské" - tedy jako hodně vztahové. Občas na mě těch jmen a hodností bylo až moc - proto dávám 4hvězdy.

DiLay
08.02.2018

Knížka super. Hlavní tedy co mě bavilo tak byl samozřejmě Ezra s Kádou a konec byl suprový. Jediné co mi na knížce vadilo byla ta cenzurovaná slova.

Sarah11
05.02.2018

Okolo Illuminae jsem v knihkupectvích kroužila vážně dlouho, protože jak vizuální stránka, tak samozřejmě námět, který je naprosto skvělý, se mi hrozně líbily, jelikož co si budeme povídat, takové to čistokrevné sci-fi je (alespoň u nás) v YA literatuře docela nedostatkovým zbožím, ale zároveň jsem se bála zpracování a toho, že se v příběhu nezorientuji, protože jsem se s podobným formátem ještě nesetkala. Nakonec jsem to rozhodla risknout a udělala jsem dobře! Obavy opadly po prvních pár stranách a začala neskutečná vesmírná jízda, která ze začátku vypadá nevinně, ale postupně vám začíná tuhnout úsměv na rtech. Smála jsem se, měla jsem sevřený žaludek strachem o hlavní hrdiny, měla jsem chuť s knihou praštit a rozbrečet se... Kady a Ezru jsem si zamilovala hned od první chvíle. Byli správně praštění a sarkastičtí a nad jejich chaty jsem se nejednou zasmála. Cenzurované vulgarismy dodávají četbě ještě mnohem větší šmrnc a dělají knihu reálnější. Protože kdo by nějaké to sprosté slovo neutrousil, kdyby se dostal do takové situace? Vše je jak na horské dráze a o akci rozhodně není nouze. Jednu chvíli si myslíte, že bude vše v pořádku a vzápětí je vše jinak. A když už ztratíte veškerou naději a optimismus, vše se zase obrátí. Chápu, že někomu ten konec mohl zkazit celkový dojem, ale mé romantické duši to udělalo dobře.
Původně jsem dala čtyři hvězdy, ale celý den mi to vrtalo hlavou a nakonec jsem musela ještě jednu hvězdu přidat, protože jsou knihy, které se mi vážně líbí, ale nemám po jejich dočtení takový intenzivní pocit, ale potom jsou knihy jako tato, které mi zkrátka pořád vrtají hlavou a kolikrát po jejich dočtení ani nemám chuť hned začínat něco dalšího, protože si chci uchovat ten pocit, který z knihy mám a ještě o ní pár dní popřemýšlet (a taky si dát dohromady svoji psychiku a nervy!). Jasně, mám svoje favority, kterým bych dala těch hvězdiček třeba deset, kdyby to šlo, a nebudu tvrdit, že Illuminae bylo úplně bez chybičky, ale přišlo mi vůči ostatním knihám zkrátka líto, že si těch pět hvězd pořád syslím jen pro ty moje vyvolené a nedám šanci i ostatním, a tak si říkám sakra, proč vlastně ne?

sd1992
26.01.2018

Wow, super... :-) Neskutečná jízda! Chvilkami jsem měla pocit, že absolutně nevím o čem vlastně čtu... :-D Ale ani na chvíli mě to nevadilo :D, protože přes značné množství technických, pro mě neznámých výrazů, mě to hrozně bavilo! Dosazování cenzurovaných vulgarismů dodává četbě šmrnc... :D Nikdy jsem nečetla nic podobného rázu a ani jsem nevěděla, zda mě něco podobného může bavit... Ale bylo to fakt skvělé a já se moc těším, až si najdu čas na GEMINU... :-) Takže doporučuji.. :-) Ještě bych podotkla, že co se týče grafického zpracování knihy, tak to z ní dělá naprostý klenot v knihovně.. :-) Kniha je sestavena se spousty fotek, obrázků, spisů... příjemná změna.

Voluta852
20.01.2018

Na začátku jsem se tohoto formátu docela bála, ale strach jsem překonala a teď můžu říci, že naštěstí... Kniha byla vcelku srozumitelná, až někdy, kdy jsem se ztrácela v názvech lodí, společností nebo lidí... Ale vždycky se to nějak vysvětlilo a konec byl srozumitelný a spoustu věcí z tama pochopíte, což u některých knih nebývá... Za mě fajn...

sgjoli
16.01.2018

Tahle kniha si mne naprosto podmanila.

Grafické zpracování je na vysoké úrovni, vzalo mi to dech a krom díla literárního bychom to mohli hodnotit takřka i jako dílo umělecké. A já jsem z toho prostě nadšená.

Děj knihy je vyprávěn pomocí deníků, komentářů, rozhovorů a přepisů kamerových záznamů. Což se dějově může zdát poněkud osekané, ale není a čtenářům to tak nabízí značný prostor k rozvoji fantazie. Zároveň mi kniha potvrzuje moji domněnku, že i na rozhovorech a krátkých, úderných, strohých textech se dá děj posouvat dál tak, aby byl přesto pro čtenáře stále zajímavý a čtivý.

Kniha je zábavná, čtivá, svižná, graficky perfektně zvládnutá a já nemám, co bych vytkla.

ciaram
16.01.2018

Skvělý překlad, originální pojetí vyprávění příběhu podpořené grafickými prvky, schématy, komentáři, okořeněné humornými hláškami typu (dobrá občas klasicky pubertálními):

Ezra Mason: Do toho vám nic není tak masivně, že to leze z kolonky "Do toho vám nic není" až do kolonky "Nechte toho, nebo vás praštím".

Dlouho mi při čtení tanulo na mysli - 100x stejný příběh v promakaném kabátku, ale ono to nakonec vyprodukovalo i něco neokoukaného. Do konce jsem doufala, že závěr nesklouzne do klišé... (což se nakonec stalo). Ale tak na druhou stranu je to pro mládež a člověk přimhouří oko. 90%

bookcase
11.01.2018

Parádní sci-fi, graficky i obsahově. Začala jsem číst s úsměvem na rtech, který mi ale postupně tuhnul. Vtipné, napínavé, prostě super. Těším se na Geminu.

makynka911
07.01.2018

Letos jsem zahájila čtenářskou výzvu touto poměrně dlooooouhou knihou. Už dlouho jsem nebyla knihou tak nadšená. Sice trošku pokulhával začátek, ale poté se děj rozjel a já musela číst a číst a modlit se, aby ti důležití přežili.
Vyprávění pomocí záznamů bylo mrazivé, hodně mi to připomínalo komentáře ke katastrofickým dokumentům, např. o Fukušimě a Černobylu, napínavé a mrazivé.
Pořád zpracovávám všechny dojmy z knihy, ale teď můžu 100% říct, že jdu do dalšího dílu :)

Lllvicek
07.01.2018

Musím říct, že pro mě je to velke překvapení... Ač tenhle žánr vůbec nevyhledávám a celkově jsem se bála prostředí do jakého je kniha zasazena, velmi mile mě překvapila. Postavy jsou mi sympatické a nakonec jim člověk skutečně fandí a přeje si, aby přežili. Napětí při honičkách s nakaženými udržuje čtenáře stále v napětí, zda skutečně dokáží překonat veškeré nástrahy a přežít . Takže já určitě doporučuji, jako oddechovku, která se čte jedním dechem a já sahnu i po dalším dílu. Doufám, že bude alespoň srovnatelný s prvním.

andie6001
04.01.2018

Moc jsem netušila do čeho jdu když jsem si knihu pořídila, ale vůbec toho nelituji. Většinou mám problém se do knihy začíst, tady jsem se začetla prakticky ihned a nemohla se odtrhnout. Výborně napsaná kniha. Ano některé technické věci jsem nepobírala, ale to u mě nemá na kvalitu knihy žádný vliv, i tak byla kniha skvělá. Lépe jsem vstoupit do nového roku nemohla. Vřele doporučuji.

Suou
04.01.2018

Tento rok som začal s laťkou dosť vysoko, prečítal som všechny barvy zeme...
Ale táto kniha bola pre mňa úplne niečo nové... keď som si ju kupoval vôbec som nevedel o čom je, naschvál som sa vyhýbal spoilom. A tým pádom to bolo pre mňa obrovské prekvapenie :3. Úžasný príbeh a ja sám by som to nedal so YA literatúry, ale môže byť.(veľa krvi)

marili
31.12.2017

Kniha/ ne kniha. První stránky utrpení. Posledních 200 stran se konečně děj rozběhl. Podruhé to číst/ sledovat nebudu. Štvalo mě, že se autoři snaží psát jako náctiletý. Graficky knížka zajímavá, literárně bizární.

dom.ini
28.12.2017

Byla jsem strašně moc zvědavá na ten způsob zpracování a bylo to vážně super, ještě lepší než jsem si představovala! Opravdu ryhle se četla, takže se určitě nenechte odradit počtem stran, já nejsem žádný rychločtenář a přečetla jsem ji za dva dny. Co mě jenom trochu mrzí, je že to není vyloženě "dospělácká" knížka, čemuž podle mě odpovídá konec. Já jem doufala v trochu drsnější. Ale rozhodně ji za to nechci ubírat hvězdičky, protože to si opravdu nezaslouží. Už se těším na další díl! :)

annamc
28.12.2017

Skvělé, jsem z toho opravdu nadšená. Knížka ležela půl roku v knihovně a nějak jsem se k ní neměla. Přišel zimní čas a taky čas na nějakou pořádnou tlustou knihu(která se nakonec četla rychle:) a tak jsem jí vytáhla. A jsem opravdu nadšená. Strašně se mi líbí nápadité zpracování, děj byl napínavý až do poslední stránky a už se nemůžu dočkat,až si koupím druhý díl:)))):DDD

PavlínaAlžběta
20.12.2017

Stala jsem se jediným člověkem na zemi, která tato kniha, kterou jsem dostala moc neřekla, naopak mě nudila a měla jsem co dělat, abych ji dočetla. Recenze reklamy, vše ukazují na dokonalou knihu, tudíž i já jsem si ji vybrala a dostal jako dar. Přes objemnost knihy, se dějem prolouskáte během chvíle. Opravdu oceňuji úžasnou nápaditost originalitu této knihy, která je snad jediná svého formátu. Jenže co se týče děje, jsem bohužel spokojená nebyla. Ano, napínavost nechybí, děj je i zábavný, různé formy v podobě chatů ,mailů apod., hrdinka příjemná (znám horší). Každopádně asi nejsem na toto sci-fi stavěná a nevěřila jsem, jak moc mě kniha zklame. Zatím ji mám v knihovně a třeba se jednou k ní vrátím. Hvězdy dávám pouze za originalitu a námět.

Patrik02
27.11.2017

Kniha ležela dlouho, předlouho v mé knihovně, vyčnívala mezi ostatními svazky jako velká oranžová obluda a já ji, co možná nejdéle, úspěšně přecházel. Opět velká chyba. S blížícími se vánoci jsem, jako každý rok, na poslední chvíli začal plenit můj osobní a nekonečný "to read" list, kde bylo právě Illuminae na prvním místě. A tak jsem se nadechl a začetl. Vydechl jsem o tři dny později bohatší o tento skvělý příběh.
Svým specifickým stylem, ne nepodobným Spícím obrům, protkaným ilustracemi a vším tím ostatním kniha spolehlivě vtáhne do děje a nechce Vás pustit ani po přečtení poslední stránky. Zejména náhled do mysli A.I. považiji za jednoduše geniální. Při čtení těchto kapitol jsem si dokázal představit onen bezbarvý hlas bez emocí tak živě, že mi přeběhl mráz po zádech.
Originální příběh v originálním pojetí. Nemohu jinak, než 5/5 a všem fanouškům science-fiction a také knih, které svým zpracováním vyčnívají z řady, vřele doporučuji!

trudoš
20.11.2017

Když tím jediným, kdo se s vámi zachrání před vojenskou invazí, je váš ex, kterého jste před chvilkou poslali do kachní řiti, není to právě začátek krásného dobrodružství. Ovšem Kady Grantová a Ezra Mason k sobě prostě patří, ať už si mezi sebou vymění urážek kolik chtějí.
Nečekal jsem zázrak a tak mě tahle nenáročná space opera, říznutá špetkou military SF a zombie hororu, mile překvapila. Vlastně jedinou vadou na kráse je věkové zařazení young adult, protože to brání autorům pořádně se rozšoupnout. Přitom materiálu mají dost a na rozdíl od žánrově podobných románů nesklouzávají k uvzdychané lovestory, ale velmi kvalitně proměňují děj podle toho, co aktuálně přijde na přetřes. Zdravá paranoia a bezděčný humor pak zajišťují, že se po těch šest set stran člověk nenudí. Netradiční forma vyprávění, jež je tvořena záznamy z výslechů, kamerovými záběry, velitelskými rozkazy či e-mailovou komunikací, výsledný dojem ještě umocňuje. O to víc jsem zvědav, jakým směrem se bude série ubírat dál.

Mr.Donut
19.11.2017

Nelíbilo se mi, jak si autoři poradili s "teenagerovskou" komunikací. Bylo poznat, že se dospělý jen snaží psát "cool" zkratky a slangové výrazy mladistvých... Pozitiva knihy (čtivost, originalita formy, napětí) ale výrazně převážila a podle mě si zaslouží plný počet hvězd.

Kačkaknihomol
17.11.2017

Do knihy jsem šla s tím, jak úžasné to bude. Bohužel jsem prvních dvě stě stránek v ději plavala, a tak nějak jsem se nedokázala zorientovat. Kniha má opravdu hodně pomalé rozjezdy, co se děje týče. Pořádně bavit mě to asi začalo v momentě, kdy je napadla ta druhá vesmírná loď. Opravdu hrozně jsem se na Lincoln těšila, i když jsem věděla, že by mohly umřít hlavní hrdinové, kteří mi byly v celku sympatičtí a jejich smrt mi by asi jedno nebyla. Na druhou stranu, o postavách se dozvídáme málo, a nebýt chatů, nedozvíme se o nich nic, kniha se zaměřuje spíše na děj, což je a není výhoda, protože tady se více pozornosti na děj vyplácí, ale občas by sem tam nějaká informace o Kady a Ezrovi nebyla na škodu.
Ale zpátky. Jak říkám, když vstoupí na scénu Lincoln, je to fakt jízda. Což mě ale přivádí k další výtce a tou je Spiro, který se na konci chová více jako člověk než jako stroj, což mi někdy připadalo až absurdní.
Takže závěr? Scifi není zrovna šuplíček, který bych často otevírala, takže nemůžu úplně srovnávat. Ale velmi se mi to líbilo. Zvlášť ke konci, kdy je to opravdu napínavý. I když jsem se nejdřív musela brodit těmi dvě stě stranami.

Danago
17.11.2017

Knížka je rozhodně pro mladší čtenáře, já bych tak řekla přibližně 15-25let.
Mně se moc líbila grafická forma knížky, tu jsem si opravdu užívala.
Knížka není zdaleka tak obsáhlá jak vypadá. Příběh je tu poměrně krátký a celkem jednoduchý. Spousta sci-fi technických pojmů mě docela vadila. Ale jinak jsem si knížku celkem užívala. Brala jsem ji s nadhledem :)
Jinak čtenářům 30+ za sebe knížku nedoporučuji.
Já jsem si ji přečetla jen jako takový bombónek, protože mě knížka zajímala. Pro mě to je taková pohádka na jeden večer.

martinasudová
16.11.2017

Zvláštní, zajímavá, překvapivá....a to nejen obalem , ale i obsahem. Začátek mě bavil, prostředek trošku stávkoval a konec jsem zhltla .

Míša.Šnaj
07.11.2017

Ještě stále se nějak nemůžu z celé knihy vzpamatovat. Jak to člověk přečte jedním dechem, něco na něj dopadne až později. Ale grafiku musíte obdivovat už od prvního setkání s touto knihou, skvělý nápad. Co se týká příběhu, mám stejný názor. I když mám radši fantasy a do sci-fi literatury zabrousím méně častěji, tohle mě absolutně nadchlo. A forma hlášení a vzájemných komunikací se mi velmi dobře čte, i když jsme se jí na začátku knihy - částečně i kvůli žánru - obávala. A je sice pravda, že tu umírá až nemozně velký počet lidí, ale ti dva se z toho vždy dostanou, ať se děje cokoli, to vyznívá prakticky nemožně a lehce naivně,ale nechtěla bych to jinak. Určitě doporučuji :-)

Andrea K.
06.11.2017

Právě jsem dočetla. Trvalo mi to dva dny a kdyby to šlo, tak jsem ji přečetla v jednom tahu. Moc se mi líbí grafika i zápletka příběhu a těším se na druhou knihu "Gemina"

notsohappyanny
04.11.2017

Tak tohle mi moc nesedlo.. četla jsem ji skoro rok a moc mě nebavila. Nejlepší byly asi ty chaty, jinak nic moc, kvůli recenzím jsem čekala více.

zerafel
30.10.2017

Největší slabinou knihy je paradoxně text - tam, kde grafika jde stranou (například deník hlavní postavy) - tam to moc nešlape. Dokonce jsem se přistihl, že se nudím. Grafické zpracování celé dílo posunuje minimálně o level výše.

První asi třetina knihy je fakt dobrá - krásně se propojuje obraz a text - obojí je plné nápadů (unipedie). Jak kniha plyne dál, přestává se plně využívat tohoto potenciálu a ke konci jsem měl pocit, že zpočátku vynikající forma je spíše překážkou. Jakby ne, když se autoři museli poprat s překombinovanou zápletkou. I když, i ke konci byly v tomto ohledu perly (souboj lodí).

Zápletka, sama o sobě, je celkem meh. Zombíci a HAL, pardon SPIRO, a lovestory k tomu. Z tohoto jsem paradoxně žral nejvíc asi tu poslední část, neboť forma přepisu z chatů je k tomuto jako zrozená.

Na knize mě iritovala neschopnost autorů zabít jakoukoliv (alespoň trochu hlavní) postavu, a to ani tu neživou. SPIRO zpočátku působil uvěřitelně, avšak později už to byla jen snůška úvah obou autorů bez jakékoliv duše či osobnosti. SPIRO tak působil až moc organicky a živě, což je u AI pěkný průser. Někdy jsem měl navíc pocit (hlavně zpočátku), že autoři ani nevědí, jestli píší parodii - chování některých postav bylo ulítlé a scény tak trochu humorně, až absurdně laděné.

Knize dávám 4*. Grafické zpracování mě přesvědčilo, abych nedbal na plytkost textu.

Veve721
29.10.2017

Když se nad knížkou hlouběji zamyslím, tak bych ji nejspíš označila za skvělý mix všech možných populárních děl. Prostředí mi velmi silně připomíná trilogii Loď mezi hvězdami, kapitoly o viru ve mě vyvolávaly podobný pocit, který mívám při sledování zombie filmů Světová válka Z a Den poté, problém s inteligentním řídícím systémem mi zase připomněl Červenou královnu z Resident Evilu 1, no a zamilovaný pár plus nenaplněná nešťastná láska... Romeo s Julií jak vyšití... :D Přesto je knížka jako celek jedinečným originálem, který se vám vryje do paměti. Jednak je tu neobvyklá forma vypravování, která zaujme i zatvrzelé nečtenáře. Pak musím pochválit sympatickou hlavní hrdinku. Nakonec ale největším důvodem, proč dát Illuminae vysoké hodnocení je to, že těch 600 stran prolítnete jedním dechem. To je podle mě u knížky opravdu podstatné...

Sherlock-Holmes
21.10.2017

BOŽE! Právě jsem dočetl. Sakra ... já fakt nevím, co na to napsat. Je to fakt dokonalá kniha! Nejlepší sci-fi, jaké jsem kdy četl. Nemůžu se dočkat, až vyjde Gemina! To čekání pro mě bude hotové peklo. SH

SimonaPrihodov
14.10.2017

Kniha mě zklamala. Všichni z toho dělali velké "BUM", ale četla jsem mnohem lepší knihy. Zpracování je ovšem překrásně udělané např. SPIRO psal velce a byl na černých stranách. Také se mi moc líbilo jeho uvažování o životě. Do děje jsem se strašně zamotala, takže těžko říct, jestli to je spisovateli nebo mnou. Četla jsem to strašně dlouho a už jsem se těšila na novou knihu.

Miliarda
13.10.2017

Knihu jsem začal číst díky čtenářské výzvě (kniha odehrávající se v budoucnosti) a byl jsem s výběrem více než nadšen. Knihu je nesmírně zajímavá svým formátem, neboť se nejedná o ucelený příběh, ale souhrn přepisu hlášení, technických zpráv, počítačové komunikace, rozhovorů jednotlivých protagonistů apod. Právě toto neortodoxní pojetí formátu knihy je však jedním z faktorů, proč mě doslova uchvátila. Druhým je samozřejmě příběh. Kniha je napínavá od začátku do konce, obsahuje značné množství zvratů a velice barvitě vykreslených postav se kterými se člověk ztotožní. Pro mě osobně se jednalo o obrovské pozitivní překvapení a nemůžu se dočkat druhého dílu.

katallinka
20.09.2017

Kniha je na první pohled velmi zvláštně napsaná. Tento fakt mě od knihy nepatrně odrazoval. Jak jsem, ale začala číst vůbec jsem styl zpracování nevnímala a knížku nemohla odložit. Příběh samotný mě velice zaujal a velmi dobře se četl. Kniha měla neskutečný spát a nebyl vůbec čas se nudit. Jediným rušivým prvkem pro mě byla přítomnost sprostých slov a neskutečné množství pravopisných chyb. Nicméně nemůžu se dočkat dalšího dílu.

natalie2171
13.09.2017

Panebože, já ani nemám slov, jak úžasný kousek tohle byl. Kniha (možná i nekniha, ale dobře, kniha to je) se především četla velmi rychle, byla až neuvěřitelně napínavá, až jsem si myslela, že samým nedočkáním všechno přeskočím a nebo si vytrhám vlasy na hlavě. Vydržela jsem a užila si celou knihu velmi dojatá, spokojená a hlavně jaksi naplněná.
Opravdu moc oceňuji originalit a nápad. Zpočátku, když jsem knihu začala číst, jsem si říkala, jestli se mi to bude dobře číst, jestli mi tam něco nebude chybět, nebo zda všechno pochopím. Ale v průběhu jsem si uvědomila, že tomu nechybí ani slovíčko. I když by jste si přáli, aby se v knize objevily některé scény, víte, že to prostě nejde a tak to má být.
Jednoduše jedna z nejlepších knih, které jsem za tento rok četla, a moc se těším na pokračování!

ondras666
01.09.2017

No na knihu jsem se chystal po delším sledování jejího hodnocení. Čekal jsem, že mi vyrazí dech a nepůjde se od ní odtrhnout. Opak je pravdou.
Pro mě tahle kniha byla naprostá ztráta času. Nesedí mi styl psaní formu zápisků a podobně (možná trochu ovlivněno čtením ve čtečce, kde to není tak přehledné a pro mě místy dost malé a obtěžující zvětšovat si neustále text). Zápletka vcelku o ničem, stejně tak jako postavy.
Za sebe říkám NE, NE, NE.
Jedna hvězdička za výborný překlad pana Podaného.

Mischellin
21.08.2017

Skvělá kniha, i když podle mě příliš zpopularizovaná a přechválená. Nebudu lhát, prostě jsem se topila v oceánu technických blábolů i v příběhu samotném. Jsou ale chvíle, kdy se objevuje opravdový spisovatelský talent a hlavně celá myšlenka, poslání knihy, což je pro mě osobně to úplně nejdůležitější.
Jinak forma knihy je velmi příjemnou změnou a hlavně úžasně originálním nápadem. A ještě něco - miluju SPIROVY úvahy o životě a celý jeho systém :D

Zornaddie
10.08.2017

Jako, líbilo se mi to, ale musím říct, že je to přechválené. Ale i tak se těším na 2. díl

marta14
27.07.2017

Páni! To bylo super! Tato kniha se mi velice líbila. Musím říct, že se bojím budoucnosti. No, naštěstí tady v roce 2575 nebudu. Tohle bych opravdu nechtěla prožít. Kniha se velice pěkně četla. Nebylo to napsané jako klasická kniha, ale to je podle mě dobře. Doporučuji!

pm...
26.07.2017

Příběh boje o přežití z roku 2575 ve vesmírných plavidlech, který je kromě svižného děje zajímavě graficky zpracován, takže čtení poměrně tlusté „bichle“ rychle utíká, jelikož se čtenář cítí, jakoby listoval obsáhlým dokumentem z budoucnosti, což nejde jen tak zastavit...

LadyAlis
25.07.2017

Nutně potřebuji druhý díl :) :-o naprostá krása a originalista (grafická úprava) :)

ssyyllvvaa
20.07.2017

Kladně hodnotím v prvé řadě úžasnou grafickou úpravu. Skládačka z jednotlivých dokumentů nutí čtenáře k soustředění, zejména když si uvědomí, že každý detail
může mít v dalším ději značný význam. Příběh má spád a několik překvapivých zvratů včetně zakončení, takže přes značný objem knihy ji lze "zhltnout" během dvou dnů. Rozhodně ji lze doporučit i jiným čtenářům než jen mládeži, nepochybně se i ti starší s jazykem i uvažováním -náctiletých hrdinů bez problémů srovnají.

Šárík001
19.07.2017

Na tuto knihu jsem byla popravdě dost zvědavá. Nejen, že je poměrně dlouhá, ale je také psaná naprosto úplně nepopiratelně jinak, než drtivá většina knih.
Jakmile jsem ji otevřela, nemohla jsem se odtrhnout (minus pro mě, jelikož jsem ji doslova zhltla za méně než dva dny). Styl psaní mne velmi zaujal (přiznávám, že ve mě vzbudil touhu mít knihovnu plnou složek s tajným materiálem, což je pochopitelně naprosto nemožné a já mám tak na své seznamu jen další nesplnitelný sen, ale ok ). Příběh je dle mého názoru strhující, některé části (minimum) se sice dají předvídat, ale překvapení a zvratů je tam více než dost. Popis (ač je udělám onou zvláštní formou) je velmi pěkný, střídání stylů je velmi zajímavé.
Na závěr menší upozornění pro budoucí čtenáře:
Připravte se, že s velkou pravděpodobností nebudete rozumět všem pojmům. Na zážitku Vám to ale vůbec neubere, takže nemějte obavy.
Hodnotím pěti hvězdičkami a vřele doporučuji VŠEM.*

*I těm, které sci-fi moc nemusí. Kniha je opravdu vydařená a velmi zajímavá.

Tucaka
18.07.2017

Popravdě, knihu jsem četla jen na doporučení kamarádky. Po přečtení anotace mě kniha nelákala.
Ale rozhodně TO STOJÍ ZA TO! Posledních cca 200 stránek jsem hltala jak nic. Fakt parádní příběh.

vandalindakova
15.07.2017

Tak to byl mazec! Zpracování knihy je naprosto geniální, díky tomu je kniha originální a hned přitáhne vaší pozornost. Čte se rychle a dobře, hlavně právě díky způsobu, jakým je napsaná. Samotný příběh si mě získal hned po pár stránkách, a to to nejlepší začalo až cca po 1/3 knihy. Jednoznačně dávám 5 hvězd a nemohu se dočkat na Geminu.

Terka15
14.07.2017

Graficky je kniha zpracovaná skvěle! Obsahově jsem se dostala do půlky a od té doby mě kniha nepřilákala zpět ... třeba někdy jindy zatím odkládám.

jcerna
14.07.2017

Právě dočteno a nemám slov. Přestože pro mě má kniha pár negativ, například hlavní hrdinka Kady mi nebyla vůbec sympatická, spojení young adult, sci-fi a krásného grafického zobrazení příběhu udělalo své.
Neobyčejně napsaná kniha a už se těším na další díl. :)

Veveruškaaa
11.07.2017

Nepopsatelně úžasná knížka, hlavně originální. Začátek mě trochu nebavil ale, pak se to rozjelo. :-)
(spoiler!!!) Oddechla jsem si když byl nakonec Ezra na živu :-)
Už se těším na druhý díl, doufám že, bude ještě lepší.
Miluju to :-) 5*

Kate_Hall
08.07.2017

Kniha byla napsána stylem, který je neobyčejný, originální a i když to byla normální scifi, která byla napsána stylem, který jsem nikdy nespatřila, zalíbila se mi. Příběh mě pohltil za pár minut a těším se na další pokračování. Kniha byla napínavá se strhujícím příběhem plného dobrodružství.

Kuki007
08.07.2017

Snad jako všichni smekám před grafickým zpracováním knihy. Ale nakonec to pro mě bylo možná až moc technické, trochu jsem se ztrácela v jednotlivých lodích a bohužel nedočtené ... mrzí mě to, ale čekala jsem víc.

Roxik
06.07.2017

Příběh se mi vcelku líbil, ale nemůžu říct, že bych z něj byla nějak extra nadšená. Podobných scifi knih o boji na lodích ve vesmíru, pandemiích atd je všude plno, ovšem zpracování knihy po grafické stránce bylo úžasné, jednotlivé plánky a rozhovory byli dokonale propracované. Přesto, že mě kniha nějak nenadchla přečtu si druhý díl, postava Ezra se mi celkem líbila.

Electricman37
30.06.2017

Skvělá kniha. Příběh mě rychle chytl a knihu jsem přímo hltal. To, že knížka nebyla psána klasicky mi vůbec nevadilo a naopak se mi tenhle styl hodně líbil. Přestože jsem konec z části předpověděl už 100 stran před koncem, knihu jsem si opravdu užil. Už se těším na pokračování.

m_myska
29.06.2017

Velmi překvapivá kniha. Klasické sci-fi příliš nečtu. U téhle knihy mě zaujala na první pohled grafika a zpracování textu. Trošku jsem se obávala, zda nebude lepší, než-li obsah. Pravdou je, že mě zaujal velmi i obsah, a proto si kniha zaslouží všech pět hvězd. :)

Minde123
18.06.2017

1. třetina knihy : ,, No... zase taková sláva to není, je to celkem přechválený. Ale ta forma je zajímavá"
2. třetina knihy: ,, Waw, to je ale masakr..."
3. třetina knihy: ,, Panebože!!! To je úžasný, i když šíleně depresivní. Proč to čtu?? Co se to sakra děje?? @^%#*&
A konec, na jednu stranu úžasný... na druhou stranu trochu snížil kvalitu celé knihy. Jsem z něj docela rozporuplná. Ale i tak si kniha ode mě zaslouží 5 hvězdiček :)
Když jsem četla anotaci a všeobecně o čem to tak má být, čekala jsem, že to bude taková splácanina různých sci-fi prvků. A ona to nakonec splácanina opravdu je, ale tak nesmírně povedená, že to nemá obdoby. :)

Kathy1225
12.06.2017

Jednou jsme se s kamarádkou procházeli po knihkupectví a dívali se, které knihy nově vyšly, které bychom chtěli a nemůžeme si je dovolit. Najednou jsem zahlédla Illuminae a měla jsem poct, že na mě volá. V momentě jsem byla u ní a "strhla" jsem k sobě i kamarádku. Obě nás uchvátil vzhled a způsob zpracování a po přečtení o čem kniha je, jsme si ji museli koupit. Kamarádka měla za pár dní narozeniny a tak jsem se domluvila, že jí ji koupím. Byla nadšená a neustále mi opakovala, že si tu knihu musím přečíst. Po přečtení jsem uznala, že je opravdu dobře zpracovaná a ani jedna se nemůžeme dočkat dalšího dílu. Takže za mě, určitě čtěte a vůbec to není až taková bichle jak se zdá. ;)

Napůlanděl
01.06.2017

Nádherný příběh, bylo to nádherně vymyšleno. Ty emoce, které ve mně tato kniha probouzela…to bylo neskutečné…Od začátku čtení jsem si zamilovala dva hlavní hrdiny, kteří to neměli lehké. Děj plynul, pořád se něco dělo a něco se řešilo. Moc se mi tato kniha líbila…Vše bylo promyšlené a zapadalo to do sebe, i když to bylo sepsáno pomocí konverzací, záznamů a dokumentů…

mmmisulka.r
24.05.2017

Wow, tak tohle jsem nečekala! Neskutečně mě to bavilo. Nikdy jsem nic podobného nečetla. Rozhodně půjdu i do druhého dílu!

Rombaldi
09.05.2017

Před čtením této knihy jsem se hodně bál věty "Pro děti a mládež", ale ze zdrojů z internetu jsem vyvodil, že to není, tak úplně pravda, a že je tato kniha "bezpečná" i pro starší generace.

Je to blbost, jestli je něco určeno pro "Mládež" tak to je rozhodně Illuminae.

Snad stokrát jsem měl chuť při čtení rozhovorů hlavních hrdinů této knihy vyhodit ji z okna. Jako byste si četli pubertální chat na Fb dvou adolescentů. Plytkým cool humorem se kniha jen hemží. ha ha

Ale přiznávám se a dost se za to stydím, že mě tato kniha bavila od začátku do konce. I když bych úplně vynechal už předtím zaminované rozhovory mezi oběma hrdiny. (ale něco muselo příběh dokreslovat)

Kniha z literárního hlediska pro mě neměla žádnou hodnotu (1 hvězda)
Knižní typografie a zpracování je skoro dokonalé díky ní bylo čtení velkým zážitkem. (5 hvězd)
Příběh je svižní a poutaví, taková od dechovka od knih těžšího kalibru. (4 hvězdy)

Proto, abych byl spravedlivý dávám tři hvězdy, ale nikomu nad 20 let bych tu knihu nedoporučil.

Any27
08.05.2017

Bylo to strašně zajímavé!!! Každá stránka byla překvapením!...nikdy jsem nečetla originálnější knížku! Když si člověk něco myslel, nakonec usoudil, že je lepší si to nemyslet, protože to nakonec to bylo úplně jinak!
Určitě...není divu, že je "dramatický příběh", protože to bylo vážně taak..dramatické. Chjoo
Ale hlavní postavy jsem si naprosto oblíbila.
Jen ze začátku jsem si chvilku zvykala na styl psaní :D

katkavasik2908
07.05.2017

Příběh mě neskutečně bavil, ale konec jsem už odhadla dopředu. Na začátku jsem si dlouho zvykala na ten styl psaní, na to jak mám vlastně dokumenty číst. Ale byla to bomba! Rozhodně doporučuji přečíst! Kady rozhodně nejlepší hrdinka a trošku mi přirostl k srdci i SPIRO.

Aliii
07.05.2017

Grafické zpracování knihy je na víc než 5 hvězdiček, dějově spíše průměr a v rámci sci-fi bych řekla spíše podprůměr. Možná je to tím, že už nejsem young adult, tak mi připadalo, že vztah Kady a Ezry zabírá až moc místa.
Celkově se mi čtení líbilo a ta grafika mě vážně dostala a užívala jsem si každou stránku.

BoredCop
29.04.2017

Dosti netradiční scifárna, která se dá navzdory svému rozsahu v pozvolném tempu přelouskat za několik dní. Musím uznat, že v nejedné pasáži je napětí vygradováno skutečně výborně, takže než se nadějete, jste na konci.

S čím jsem měl ovšem trochu problém, bylo slovní spojení "s to". Jsem s to pochopit, že v rámci překladu (nebo už původního textu) je rozmanitost žádoucí a psát pořád dokola, že někdo něco může nebo nemůže, by byla nuda. Co nejsem s to pochopit je, že "s to" muselo být úplně všude. S to, s to, s to.

martina5069
21.04.2017

Jedním slovem WOW. Pokud milujete scifárny z vesmíru tak nemáte důvod váhat a tuhle knihu berte všema deseti je to 600 stránková jízda všemožných emocí a nepřestanete číst dokud nedočtete poslední větu. Kniha obsahuje hromadu zápisků z kamer, emailů, deníkových záznamů, seznamů, chatů a obrázků. Je to jízda plná nakažlivé nemoci, dvou počítačových techniků a jednoho zamilovaného letce, který se snaží dostat za svojí milou, nesmím zapomenout i na nepřítele který je hlavní v celé knize ale pro více info valte do knihkupectví nebo do knihovny a knihu si přečtěte, nebudete litovat. Věřím že 9 z 10 čtenářů si tuhle knihu zamiluje tak jako já a bude jim líto stejně jako mě, že uz je konec. Nemůžu se dočkat dalšího dílu (už aby to bylo). Podtrženo sečteno tahle kniha má za mě právem 10 z 5 * :-D A poslední co bych dodala ....... SPIRO

veronka29
17.04.2017

Po dlouhé době kniha mě opravdu zaujala. Zajímavě napsaná a tou grafikou mě úplně dostala. Nejdřív jsem se lekla kolik má stránek, ale nakonec jich pro mě bylo ještě málo. Už se těším na druhý díl.

AllyKumari
05.04.2017

Možná je to proto, že jsem ještě nikdy předtím nečetla sci-fi, takže nemohu posoudit, nakolik je tento příběh originální. Nicméně Illuminae ve mne zanechalo hluboký dojem jako příběh odvyprávěný v zajímavém formátu, bleskovou rychlostí (těmi 599 stránkami jsem proletěla) a skvěle vygradovaného napětí a emocí. Na samém konci mi paradoxně těch několik malých zázraků trochu nesedělo, ale na celkovém dojmu to ubralo jen drobně. Doufám, že Albatros vydá i pokračování.

Monyčí
02.04.2017

Hodně jsem se téhle knihy bála, bála jsem se, že to není úplně můj žánr. Po cca. 100 stranách jsem zastávala názor, že mě to moc nebaví a nevěděla jsem, co si o tom myslet. Pak přišla následujících cca. 300 stran, kdy mě to bavilo a byla jsem nadšená, oblíbila jsem si v této části hlavně Ezru, který mě naprosto bavil a užívala jsem si jeho části. A pak cca. 150 stránek před koncem se stalo něco, z čeho jsem nemohla, absolutně jsem to nechápala a musela jsem to prostě dočíst abych věděla, jak to skončí. A byla jsem nadšená.
Na styl psaní jsem si zprvu musela poměrně dlouho zvykat, ale jakmile se to zlomilo, tak to byla jízda. Už se těším na další díl, ale trochu se bojím, že si nedokážu nové postavit oblíbit tak, jako Kady a Ezru. Ale rozhodně jsem zvědavá, protože to, jak předpokládám, nebude klasické pokračování s nám již známými postavami.

simi28
02.04.2017

Tohle je ten typ knihy, kterou v knihkupectví prostě nemůžete přehlédnout. Pořád na mě koukala ta "velká tlustá červená kniha" a nakonec jsem neodolala a musela jsem si ji koupit.
Ze začátku mně dělalo trochu problém s orientováním se v příběhu. Přece je to úplně něco jiného, než co jsem doposud četla. Tato kniha je vyprávěna z různých záznamů, mailů a rozhovorů nejen hlavní dvojice. Kady a Ezra se postupně vyvíjeli a po pár stránkách jsem jim opravdu začala fandit.
Čtení mě po sté straně začalo opravdu bavit, ale hlavně jsem si užívala krásnou grafiku této knihy, díky které se hodně odlišuje od jiných.
Kvůli pomalejšímu rozjezdu dávám čtyři hvězdy, ale kdyby to šlo, dala bych jí čtyři a půl.
Opravdu doporučuji a těším se na další díl.

paja0327
01.04.2017

Zajímavá kniha...hlavně grafické zpracování, které se mi moc líbilo, jenomže na to, že kniha se dá předčíst během 1-2 dnů mě to trvalo dlouhé tři měsíce. Vůbec nevím co jsem četla či kdo byl, nebo co je SPIRO.

barbor
31.03.2017

Jedine, co bolo na tej knihe napadite, bolo graficke spracovanie. Pribeh ma vobec nezaujal. Mala som pocit, ako keby tam nebolo nic, co by mi ta kniha mala dat.

Ailee
30.03.2017

Komentáře většinou píšu hned po zavření knihy. Plných pět hvězdiček si nezaslouží, ale čtyři jsou zase málo. Zhruba do poloviny knihy jsem váhala, jestli dočtu. Pak už jsem si byla jistá, že chci znát konec. Nepřekvapil mě, čekala jsem to. Nerozbrečeli mě, ale dokázali vyvolat záchvěv strachu.

Grafické zpracování - 5*
Děj - 5*
Postavy - do první půlky 2*, od poloviny 5* (zpočátku bylo mnoho postav a chováním a mluvou si byli tak podobní, někdy jsem si říkala, že jestli takhle mluví a píši dnešní teenageři, tak jsme odsouzení k záhubě)
Závěr - 5*

Chladná logika AI byla dokonalá. SPIRO, ač ne postava jako taková, mě fascinoval snad ze všech nejvíce. Rozhodně se pustím i do Geminy, protože doufám, že se tam dozvím (i když třeba jen v prologu, nebo epilogu) o dalším osudu skupiny Illumiae.

P.s.: Dočetla jsem navzdory tomu, že nesnáším zombíky! Nemám totiž ráda filmy ani knihy, kde se vyskytují. A to už je co říct. Tři noci jsem šla spát s pocitem, že mě něco sežere!

maky11
27.03.2017

Artistická kniha :D

Samira
26.03.2017

Ohromující, doslova explozivní zážitek, ze kterého se jen tak nevzpamatuji a ani nechci. Kniha je svou formou oslavou na talent autorů i týmu včetně českého, kteří jí pomohli spatřit světlo světa.

Je vyprávěna zpětně formou vojenských článků, záznamů, odposlechů, podrobných nákresů, rozhovorů nejen hlavní dvojice, ale i reálné až filmové bitvy a bitev na knižní stránkách.
Nuda však nehrozí, naopak vás doslova smete sugestivní, mrazivý místy dost brutální boj za přežití, ve kterém dojde k nejednomu nečekanému zvratu.

Kniha dělá scifi čest, zařazuji ji mezi ty, jejichž stopa nezmizí a další díl netrpělivě vyhlížím.
Ač bych ten zážitek přála každému, nebude pro všechny, přece jen hrůz je ve válce vždy velké množství se všemi dopady, ať už se odehraje v jakékoli době.

Výjimečné čtení, opravdu doporučuji!

Recenze v záložkách

Natýsek009
20.03.2017

Netradiční. Originální. Čtivá. To jsou první tři přídavná jména, která bych použila ve spojení s touhle knížkou. Je pravda, že dějová linka není nějak složitá, ale chvíli trvá, než se zorientujete. Rozhodně skvělý odpočinek od "normálně" psaných knih. Rozhodně doporučuji!

Jizi
19.03.2017

Dějová linka je v podstatě velmi prostá, kniha splňuje veškerá pravidla YA sci-fi žánru, a přesto ve mně zanechala hluboký dojem.
Vztahová linka by byla místy až naivně roztomilá, kdyby se neodehrávala na pozadí vesmírné války a kdyby kolem neumírali (ani trošku hezkým způsobem) stovky lidí. Naštěstí je zhruba v polovině navíc zásadně upozaděna. Po velkolepě dynamické vesmírné bitvě nabírá kniha spád a v podstatě ji nelze odložit. SPIRO je fascinující, jeho vnitřní svět tak bolestně lidský, jak v případě stroje jen může být a lodní AI je pro mě skutečně úhelnou entitou celého románu. Zapomeňte na modelovou Kady (i když její deníkové záznamy mají brilantně tíživou atmosféru a na tu se jen tak nezapomíná) i modelového Ezru, skutečným hlavním hrdinou je SPIRO.
Kombinace graficky netradiční podoby s výborným překladem, který hravě přeskakuje mezi technickými údaji a puberťáckým slangem, navíc funguje dokonale. Vždycky ráda vidím, když kniha, nad níž intelektuální elita ohrne nos, skončí v rukou jednoho z nejlepších českých překladatelů. Jo, parádní tři dny, díky za ně.

JajaCZ
14.03.2017

Námet knihy je originálny, ale troška to celé kazia zdlhavé a nezmyselné diaĺógy medzi postavami, prípadne myšlienkové pochody SPIRO-a ku koncu knihy. Každopádne sa čítala ľahko. Teším sa na ďalší diel :)

Márinka
12.03.2017

Tentokrát mám opačný problém, než obvykle: 600 STRÁNEK JE MÁLO!!!
Recenze: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/science-fiction-is-not-dead-7554

malinkamajinka
11.03.2017

Opravdu skvělá kniha. Zaujala mě svou obálkou a také anotací. Doporučuji všem co mají rádi scifi, dystopii a trochu romantiky a napětí :)

Lorej
09.03.2017

Páni, prostě pá-ni! Ze začátku jsem pochybovala, zda se mi bude tento styl dokumentů a rozhovorů líbit, ale jakmile jsem se prokousala začátkem, četla jsem jedním dechem. Příběh měl všechno, co jsem očekávala, ba i víc, takže za mě rozhodně doporučuji!!!

amaenium
05.03.2017

Knihu jsem si koupila, jelikož mě zaujala její grafická stránka a také proto, že se jednalo o sci-fi.
Ze začátku mi dělalo problém se začíst, protože některé zprávy byly podle mě zavádějící a zbytečné. Tak trochu se mi zdálo, že se soustředili více na grafickou úpravu než na obsah. Až po půlce se mi kniha začala líbit. Konkrétně pasáž, kdy byla hlavní hrdinka v kontaktu se SPIRO. Vytkla bych ovšem konec, kdy objevení se určité postavy bylo podle mě zbytečné a upřímně to knize spíš uškodilo.
Po grafické stránce je kniha jiná, zajímavá, na stránce se neobjevuje moc textu a proto s nejedná o dlouhé čtení. Co se týče hlavních hrdinů a jejich "romantiky", tak to bych řadila spíše do hodně slabších románů. Rozhodně se nejedná o knihu "nabitou romantikou".
Celkově kniha nebude pro náročnější čtenáře, kteří čekají víc. Tři hvězdičky dávám za zajímavý obal a určité grafické pasáže a za sci-fi myšlenku, jenž se tu objevila.

šneki
25.02.2017

Naprosto úžasné, jak jsem čekala. Přesně ta správná davka romace a akce.

worstway
20.02.2017

Kdyby s nápadem a knihou autoři přišli tak..o 7 let dříve, mé náctileté já by snad i plesalo. :) Z ohlasů jsem ale očekávala, že si sednu z příběhu na zadek i teď. Bohužel, pořád jsem čekala víc... rozvinutější, detailnější, pikantnější a dotaženější zápletku. Tedy, bohatost a zamotanost zápletce asi upřít nemohu, jen tam pořád něco chybělo. Přesto (nebo možná proto?) ve mně poslední stránky vzbudily zájem, jak bude vypadat pokračování. Pro zpestření četby, proč ne. :)

adelaska
18.02.2017

Naprosto strhující! Přečteno během dvou dnů. Nešlo přestat. Už ať je tu druhý díl!

lisreading
18.02.2017

Čekala jsem od toho mnohem víc. Příběh mě spíš zklamal než nadchnul.

Princezna22
17.02.2017

Tahle kniha je prostě krásná!!! Krásně spravována, četla se mi strašně dobře a rychle.. Jen by nemusela být tak těžká :-D je to opravdu monstrózní bichlicka ale krásná!!! A navíc je perfektně originální.

AjinQa
15.02.2017

Tato kniha mě velmi a mile překvapila. Už dříve, než vyšla v češtině, jsem na ni slyšela samou chválu, takže jsem se nemohla dočkat až si ji přečtu. Těšila jsem se opravdu oprávněně. Asi do čtvrtiny se mi bohužel špatně četla, ale pak už děj nabral pořádný spád, a já nemohla přestat číst. Grafické zpracování je opravdu parádní a je to fakt něco jiného, než co jste kdy četli. Opravdu autory, i překladatele, obdivuji, jak něco takového dokázali napsat. Děj nepokulhává a kolikrát jsem si říkala, jak se tohle vůbec dá tak dobře číst.
Další, velké plus na této knize je fantastická obálka, která na poličce vypadá parádně, už kvůli toho se vyplatí si kmihu koupit.
Určitě doporučuji, 5*

LuCyMcLy
15.02.2017

Knížka byla jedno velké překvapení. Ať už mě nadchl neobvyklý a krásný přebal, nebo styl, jakým je kniha napsaná, rozhodně jsem byla nadšená. Trochu jsem se bála, že mi bude vadit, jak je kniha psaná - soubory telefonních rozhovorů, konverzací, spisů, tajných dokumentů - ale naopak to zážitek ze čtení jen posílilo a navíc se to četlo rychle, což je určitě velké plus, které každý knihomol určitě ocení. Takže se i mamka divila, když jsem jí řekla, že tu 600set stránkovou bichli jsem přelouskala během čtyř dnů. Kady i Ezru jsem si už od začátku oblíbila. Byli mi oba neskutečně sympatičtí a oba autoři dokázali dokonale popsat jejich charaktery, i když je tak úplně nepopsali. Tím chci říct, že oni to doslova nenapsali, jen to krásně vyplynulo z těch konverzací a jiných spisů. Příběh byl napínavý, na každé stránce se něco dělo, takže tu místo pro nudu rozhodně nebylo. Až do posledních stránek - nekecám - to bylo napínavé a já vážně netušila jak to dopadne. Já mám sci-fi a fantasy hodně ráda a tahle knížka nebyla výjimkou. Byla to jízda a já si jí neskutečně užila.

Mám jediný minus, který se vlastně ani netýká samotné knihy, ale toho že další díl mám vyjít až v květnu!!! :D

Atuin
15.02.2017

Grafické zpracování naprostý luxus, příběh, pokud je ve vás nějaká částečka pro tento žánr ( star trek, star wars, battlestar galaktica), vás jistě ohromí a to i svou komplexností a koncem, ovšem ten překlad mě tak trochu zklamal, opatrný a navíc mi přišel že je jako pro idioty překladáno i to co v by mohlo zůstat v originále původní, což by v takových " aktech" i sedělo, proto ta hvězdička dolů, ale jinak v rámci žánru YA zážitek. Spokojenost a těším se na druhý díl.

Shira27
13.02.2017

A co mám jako teď dělat se svým životem?

Pocit, který mívám, když dočtu fakt skvělou knihu/zkouknu film/dokoukám seriál...
Trvalo mi, než jsem si zvykla na ten styl psaní, ale pak jsem stránky hltala jednu za druhou a těch 599 stran uteklo jak voda..
Naprosto boží, ten konec tak nepředvídatelný, já skoro brečela, chytala jsem se za hlavu, kousala si nehty a chvílemi koukala ,,do blba".
Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Těším se na pokračování! :)

Jůšo
06.02.2017

Pozor, budu tu SPOILEROVAT!!! Ze začátku mě knížka opravdu chytla. Výborný nápad a výborně odvedená práce po grafické stránce. Jenže pak přišel na scénu Fobos a to už mi začalo připadat trošku přehnané. Zdemolovat během vteřinky celou loď a pomalu pomocí jakýchsi živých zombíků odělávat i druhou už bylo moc. Vždyť zemřel skoro každý, kdo se v příběhu objevili! Navíc mě docela rozčiloval způsob, jakým všichni, ale úplně všichni mluvili. Neměl by snad aspoň hlavní velitel mluvit slušně? Sci-fi asi opravdu nebude to pravé pro mě.

Aires
03.02.2017

V široširém vesmíru, na konci galaxie...ne, nežil tam Anakin Skywalker, jako ve Star Wars, ale hackerka Kady a její přítel Ezra. Na jejich planetu zaútočí nepřátelská korporace a oni musí být evakuování na vesmírnou loď. Jenže, nebyl by to pořádný vesmírný knižní Startrek, aby se jim nestalo ještě něco :D Na palubě zmutuje virus, rychle se šíří, flotile hrozí zánik a ještě k tomu se zbláznila jejich centrální umělá inteligence, která řídí vše.
Prostě je to pořádný průšvih :) Tuhle knihu budete hltat, je překvapivá, akční a hlavně originální svým zpracováním :) To je neobvyklé a proto na tuto knihu určitě nezapomenete. Ale klasický příběh bych si možná užila ještě o kousek víc :)

Channach
02.02.2017

Taková Battlestar Galactica v knižní podobě. Grafická pecka. Přečteno takřka na jeden zátah. Více v mé recenzi.

Dragell
23.01.2017

Výborná kniha plná akce, napětí, mezihvězdného dobrodružství a špetkou škádlivé romantiky, které do YA literatury neodmyslitelně patří. Kniha pro vás přichystala nejedno překvapení a to nejen příběhově, ale i zpracováním.
Za mě osobně mi v knize něco chybělo díky zpracování formou chatů, mailů, tj. jakýsi souhrn dokumentů. Možná právě proto by mohla kniha oslovit dnešní mládež, která má blízko k internetu, čtení všech těch příspěvků na sociálních sítích a klasické knihy ji moc nelákají.

Denikyy
22.01.2017

Tahle knížka je jedním slovem úžasná. Její úžasnou grafickou úpravu už snad ani nemusím zminovat. Opravdu se vám nestane, že se u téhle knížky budete nudit. Opravdu už potřebuju pokračování - a to HNED.

Nik._Bendelorm
22.01.2017

Ze začátku mě příliš nebavila. Vlastně zlom byl až po zapnutí SPIRO. Nejvíc mě bavilo číst jeho data hlavně ke konci. Ráda jsem přečetla něco nového - jiného, ale jinak... nevím no.

Blaufik
19.01.2017

Celkově se mi kniha moc líbila a jsem velice ráda, že jsem k tomuto žánru mohla přičichnout právě skrze Illuminae.
Je opravdu úžasné, že si někdo dal tu práci a vytvořil tak úžasnou knihu, kterou je radost si zalistovat. Myslím, že ani obsah nepokulhává za grafickým zpracováním.

DariDerek
18.01.2017

Dočteno, napsána recenze a už jsem vyšťavená. Neumím správně vystihnout pocit, který z knihy mám. Protože byla dokonalá. :-) Když budete chtít, koukněte na mou recenzi v záložkách. :-)

popeluška
18.01.2017

Právě dočteno a pocit naprosto úžasný.....knihu jsem si maximálně užila, graficky nádherná a mám za sebou nepopsatelný zážitek nad kterým budu hodně dlouho přemýšlet.

Lkova
16.01.2017

Tak jsem knihu konečně dočetla a musím smeknout. Příběh i grafické pojetí knihy na jedničku s hvězdičkou. Opravdu jedinečná. A pokud máme v tomto případě soudit knihu podle obálky, tak je to nadšení v každém směru.
Ale proboha. Ten překlad, to je šílenost. Četla jsem snad každou recenzi - od téhle stránky, přes facebook, až k blogům... a nikdo se o tom nezmínil. Jakto? Takže mám jako vadnej výtisk? Fakt, ta moje kniha snad neprošla korekturou. Zdá se mi, že to překládal čtrnáctiletý hoch, který to dostal za domácí úkol a tak to rychle odbyl, protože se mu do toho ale hrozně nechtělo.
Samozřejmě mám na mysli hlavně ten přepis chatu... Schválně jsem si našla originál, abych zjistila, jestli jsou ty postavy opravdu negramotné. A nejsou. Tak například:
Originál: erza. mason. ANSWER BITCH.
Překlad: erzo. masone. WOZWISE WOE.
Jak to může někdo udělat? Jak může člověk vzít perfektní knihu a pak jí zneuctít takovým překladem? Příběh miluju, skvělá kniha. Ale ten překlad nepřežiju. Lituji koupě. Pokud si budu knihu chtít ještě někdy přečíst, tak jedině v originále, nebo s bělítkem. Za překlad dávám -10/10, opravdu horko těžko by to mohlo dopadnout hůř. Možná i google překlad by si s tím poradil líp.
Ale já jsem tady od toho, abych hodnotila knihu, kterou do světa vypustili autoři. A v tom případě jasných 5 hvězdiček.

josef4551
14.01.2017

K tomuhle nemám co říct. Po dočtení jsem tak ochromený a překvapený, ale zároveň taky nadšený. Chtěl byl hned druhý díl - Gemina. Musíme si holt počkat. Knížka je ale tak skvěle napsaná, je to kvalitní sci-fi s troškou romantiky, mistrovsky graficky zpracované. Nikdy by mě nenapadlo to takhle udělat. Bravo!

TerkaM
14.01.2017

Je nutné dodat originální zpracování celé knihy, nicméně také to, že mě zklamala. Na jednu stranu těmi vědeckými zápisy, v nichž jsem se ztrácela. Na tu druhou možná pro mě přílišnou jednoduchostí... dokázala bych si představit, že by z toho mohl být skvělý film, ale kniha asi ne... druhý díl si ale nejspíš ze zvědavosti přečtu. :) Každopádně si myslím, že pokud chcete někoho dostat ke čtení, může to být i díky této knize, pokud nevyšel Harry Potter, řekla bych, že u nečtenáře by u této knihy mohlo vzniknout knihomolství. :)

myriad6533
13.01.2017

Tak to byl fakt hustej nářez.
Ze všeho nejdříve mě samozřejmě zaujalo (naprosto božské) grafické zpracování, a i když jsem si ze začátku říkala "no, tak příběh moc originální není, tak trochu Battlestar Galactica potkává 2001 Vesmírná Odyssea v teen provedení, ale čte se to dobře, tak co", zhruba od poloviny jsem se přistihla, že stránky doslova hltám - a konec mě úplně dostal, a to rovnou dvakrát.

Roselunda 1928
07.01.2017

Fakt nevím, jak napsat komentář, aby dával trošku logiku ( a bylo v něm co nejmíň spoilerů), takže to rozdělíme do několika bodů.
1) Obrovská poklona autorům, protože napsat knihu tímhle způsobem tak, že mě dokonale vtáhla do děje, musela být ohromná dřina. Při všech úryvcích z mailů, chatů, dokumentů, jsem viděla hlavní hrdiny, jako by byli přede mnou a zrovna ta slova psali. Dokázala jsem si jasně představit každý jejich pohyb, úšklebek, a to neskutečně oceňuju.
2) Dokonalé grafické zpracování. Obdivuju ty lidi, kteří se s tím piplali jen proto, aby z toho měli čtenáři co nejlepší dojem (jen mě bolelo, kolik papíru a inkoustu vyplýtvali - ach jo, na co myslím).
3) Hlavní hrdinové jsou úplně jiní, než jsem já, ale vůbec mi nelezli na nervy a docela jsem si je oblíbila.
4) Ano, byly tam drobné nelogičnosti, bez kterých se sci-fi tohoto rázu neobejde, a i když si o tématu umělé inteligence myslím své, SPIRO byl nádherně vykreslený.
5) A hlavní, co na knížce oceňuju, je to, že ve mně vzbudila spoustu emocí, i když jsem si říkala, že s těmi nakaženými to lehce přehnali (opravdu, nedoporučuju číst před spaním...).
Řekla bych, že to není knížka pro každého, nicméně já jsem si čtení... no, je mi blbé říct užila, chvílemi mi to opravdu nedělalo moc dobře, ale zaujalo mě to a nemůžu se dočkat pokračování. A těm dvěma to strašně přeju :3 :)

martin9991
06.01.2017

Absolutně nejlepší kniha co jsem kdy četl!! Výborné zpracování, dech beroucí příběh,graficky výborné.. Ale hlavně je to něco jiného než byly knihy dosud.. Není to jen klasické vyprávění, ale přepisy rozhovorů, záznamy z videokamer situované do zprávy technika.. Nic lepšího jsem dosud nepoznal a už teď jsem natěšený na další díl.

Andy0892
04.01.2017

Kniha je opravdu velmi dobře udělaná, krásné a velmi netypické zpracování. Líbilo se mi i to, jak se děj zaměřuje na menší okruh lidí, poté pouze na dva hlavní hrdiny, přesto člověk nemá pocit, že by mu unikaly důležité informace o zbytku "světa". :-)

Zvláštní zpestření sychravých dnů a doplnění seznamu knih něčím neobyčejným.
Pro ne-tak-velké čtenáře - nelekejte se počtu stran, je tam dost obrázkové dokumentace, co se týče vesmírných lodí (myslím, že mohli přidat klidně i obrázky ze záznamu kamer), a počet stran také rozšíří SPIRO - důležitá "postava".

Hoshi
04.01.2017

Nějak nevím, co si mám myslet..... Vlastně ano! Autoři knihy mají můj obdiv za tak fascinující, nejen grafické, zpracování. Jsem opravdu nadšená. Kniha je čtivá, rychle se čte - měla jsem dojem, že mi vydrží déle... Těším se na pokračování.

warca
03.01.2017

Fascinovalo mě naprosto neuvěřitelné zpracování! To bych na knize hodnotila za nejzdařilejší.
Děj mě totiž trochu zklamal. Přišlo mi, že je tam moc vědeckých a popisných částí. Přestože se kniha četla rychle, její délka mě ke konci už opravdu nudila. Místy jsem se do čtení musela nutit.

Kirtans
02.01.2017

Ze začátku jsem byla trochu v rozpacích, vadila mi "cenzura" a dle mého křečovité hovory mladých. Pak se to ale dostalo do fáze, kdy jsem nemohla odtrhnout oči a s úžasem jsem dočetla. Nadšení!

adelk*
01.01.2017

Tahle knížka byla úplný umělecký dílo, ne jen obal, ale i vnitřek. Bylo to prostě SQĚLÝ, originální a i přesto mi to rozcupovalo srdce na kousíčky (.. slepeno izolepou). Převálcovala mě. Klaním se.

stepka3765
01.01.2017

Podobnou knížku jsem ještě neviděla, ani nečetla. Super! Myslela jsem si, že mě tenhle styl psaní nechytne, ale naopak! I když je to poměrně tlustá knížka, četlo se to samo :)
Honem druhý díl!

AnykaLovesBooks
31.12.2016

Kniha má skvělý příběh, a hlavně originální zpracování. Já bych to ovšem uvítala spíše v klasické formě. V příběhu mám hodně nejasností, trvalo mi se zorientovat a některé části byly opravdu nudné. Proto mínus jedna hvězdička. Nejvíce mě bavily rozhovory mezi Kady a Ezrou a části se SPIRO. Obálka, s části průhledná, je opravdu geniální. Těším se na druhý díl :)

Mishak
29.12.2016

Kniha určitě nesedne každému - opravdu se u ní musí přemýšlet a vnímat naprosto všechno, co v ní najdete. A že to není ucelený příběh? No a co! Přece jenom je to složka dokumentů a tohle vážně stálo za to!!!
Jsem velmi zvědavá, co přinese druhý díl...

E.lisabeth
28.12.2016

Ja to proste hltala, od zacatku do konce. Chci viiiiiic...

Jakahol
28.12.2016

Okouzlila a dokonale mne vtáhla do děje neobvyklá forma knihy, která skvěle dokreslila propracovaný, napínavý a celkově vynikající příběh. Jsem opravdu neuvěřitelně nadšená, protože ač jsem čekala hodně, tohle vážně ne. Nejdříve jsem se obávala, že kniha bude celá postavená na stylu a ne na ději. To se naštěstí nestalo. K postavám, i když jim moc nevidíme do hlav, jsem si vytvořila vztah, což moc oceňuji. Jediná věc, kterou bych knize malinko vytkla je závěr, ale to jen pokud bych zabihala do úplných detailů. Myslím, že s Illuminae chybu neuděláte!

rarášek
27.12.2016

Zajímavá knížka, velice se mi líbila. Těším se na pokračování. :)

Nejene
26.12.2016

Kniha mě hned na začátku zaujala svojí netypickou obálkou (Nápad s částečně průhledným přebalem pořád považuji za geniální) Tak jsem ji zběžně prolistovala a zjistila jsem že jsem takovou knihu nikdy neviděla. Výsledkem bylo že jsem si řekla proč ne.
Illuminae jsem přečetla mnohem rychleji než jsem čekala. Nejen kvůli tomu že byla čtivá a napínavá, ale taky obsahovala míň textu než jsem předpokládala. A taky díky vánočním prázdninám.
Z knihy jsem opravdu nadšená, a to jak příběhem tak zpracováním. Vrtá mi hlavou co bude obsahovat druhý díl.
PS: Opravdu jsem si oblíbila Byrona Zhanga.

julythreemosen
24.12.2016

Nejlepsi kniha, kterou jsem kdy mela to poteseni cist. Nejenze je to jedna z nejepictejsich sci-fi,ktera se vam kdy dostane do rukou. Je to take graficky nejzdarilejsi kniha, kterou kdy kdo udelal.. Tahle vas nezklame. Tuhle nedate z ruky a zustane s vama jeste dlouho....
PS: doufam, ze tahle zprava se automaticky nerozpadne, aby se o tom vsichni dozvedeli....

Attia
21.12.2016

Ačkoliv sci - fi nečtu zase tak často, s Illuminae jsem rozhodně nesáhla vedle. Jakmile jsem se jednou začetla, nemohla jsem přestat. Nezvyklá forma zápisu příběhu mě uchvátila, navíc udělala knihu neuvěřitelně čtivou. Většího počtu stran se tudíž nemusíte obávat. Illuminae vnímám jako jednu z nejvýraznějších novinek roku 2016 a upřímně se těším na pokračování.

SPIRO bylo nejlepší!

Lokina
12.12.2016

Kniha roku! Dokonale propracované prostředí, postavy, situace dokonce i terorizující "ochranitelsky" smýšlející AI, ke které jsem i nakonec pocítila ždibec lítosti. Děj vás vcucne a na konci nechce nechat pustit. Po dočtení jsem jenom seděla na židli a hlavou mi prosvištělo jedno velké WAU i velká úleva z toho, jak to dopadlo a že tam jsou otevřená vrátka pro další díl. Nechť ať pokračující příběh je takovým skvostem jako tento. ;-)

Sorrow
09.12.2016

Nikdy bych nevěřila, že mě něco takového může skutečně tak dostat! Nečtu ani sci-fi ani YA, ale spojení těchto dvou žánrů mi evidentně nevadí. Možná proto, že ani jeden z těch žánrů tady rozhodně není zpracován úplně klasicky.
Formu knihy jsem si opravdu vychutnala a skláním klobouk před autory, že i přes novinové články, dokumentaci, e-maily apod. dokázali vystavět plnohodnotný, napínavý příběh s postavami, které si zamilujete už snad po první jejich konverzaci.
Dějová linka mi úplně předvídatelná nepřipadala, jasně, plánovaná je trilogie, takže asi tušíte, že to nedopadne úplně zle, ale hodně mě bavily ty věci okolo SPIRA a jak říkám, většinu věci jsem tedy předpovědět nedokázala.
Závěrem dodám, že knížka rozhodně není jen pro náctileté, ocenit ji určitě dokáže i "dospělák" :)

lneste.giovans
04.12.2016

Nejlépe zpracovaná kniha ever! Popravdě jsem si to užívala a ke konci jsem byla napnutá jak struny, přestože na mě dopadl opar faktu, že čtu YA. Námět pro mně zatím neokoukaný a přesto tomu něco chybělo. Nějaké ,,něco", co mohlo z knihy udělat Bestseller s velkým B. Svým způsobem je těžké knihu zařadit. Podprůměrná rozhodně není. Řekla bych, že dokonce maže rozdíl mezi průměrem a nadprůměrem. Představte si nejdokonalejší knihu, kterou si dokážete představit a následně ji osekejte o následující body:
1. Žádný vztah k hlavním postavám?! - Styl, kterým je kniha napsaná, plně neumožňuje aby si čtenář k postavám vytvořil plnhodnotný vztah. Chybí tu myšlenky a emoce jsou nám zdělovány zkresleně z pohledu jiných postav. A přesto nějakým záhadným způsobem si vytvoříte názor koho mít rád a koho ne a tak to i budete praktikovat.
2. Předvídatelnost. - Ne, každému všechno hned dojde. Ale když dojde a vcelku tak poměrně brzy, máte chuť nechápajícímu hl. hrdinovi zatřást rameny, profackovat ho, nechat ho ležet na místě a dodělat to za něj. (Beru v potaz, že tento bod, může být v celku zavádějící, názor od názoru.)
3. Konec. - popravdě mám ráda Happy Endy, kterých se nám v knihách moc nedostává. (Nebo alespoň ne mně v těch, které čtu.) Konec knihy mi přijde zvláštní. Nevím, jestli za to může uplně hl. hrdinka, u které do teď nemám jasno jestli jí mám ráda nebo ne, neboť její chatovací vyjadřování mě... Každopádně myslím, že touhle knihou to klidně mohlo skončit.
4. YA - Tento žánr je skvělý! Ale je pro mnohé i majákem, že se těmto knihám mají vyhnout a přiznejme si stačila špetka a měli jsme tu krvelačné, drastické sci-fi a druhou Millu Jovovich.
5. Série. - Vyjde celá? Nevyjde celá? Vyjde celá? - S nakladatelství CooBoo a knižními sériemi mám prozatím jen dobrou zkušenost s dovydáváním celých sérií a doufám že to tak i zůstane. Pak je tu ještě otázka nekonečných sérií a potenciál dalších dílů udržet kvalitu.

Možná jsem, ale jen moc kritická :D Tahle kniha je skvělá a věřím, že se hoooodně lidem bude líbit. Mě se líbí. Splnila moje očekávání! Dostala jsem dva hlavní hrdin - žádný milostný trojúhelník. ,,Dokonalou" umělou inteligenci, která si mě ke konci naprosto získala. Trošku podezřele okoukanou nemoc, která tady perfektně zafungovala a vytvořila prostor pro famózní survival. Vesmír. Vedlejší postavy, které jsem si hned zamilovala (většinou dřív než ty hlavní). Hodnotím čtyři a půl hvězdičky. Kdyby ta půlka šla dát...

BarBarBar
27.11.2016

Naprosto TOP!! Bylo by super kdyby měla ještě tak o sto stran víc. Naprosto jsem si to užila, super jízda :-)

TerkaM
26.11.2016

Já vlastně nevím, co si o této knize myslet. Díky formě, jakou je psaná, je i čtivá, jen jen jsem se do ní kvůli tomu vlastně nedokázala pořádně zažrat a i proto hodnotím čtyřmi hvězdičkami. Druhý díl si určitě přečtu, těším se na něj a troufám si tvrdit, že když jsem si na to zvykla, budu ho hodnotit lépe... :) Teď jen, aby ho Cooboo přeložilo. :)
Více se dozvíte v recenzi na blogu, tady nechci mé dojmy moc rozvádět, aby mi něco zbylo i na potom. :) (Lépe řečeno si všechno potřebuji nejdříve utřídit v hlavě...)

vojta9193
22.11.2016

Wau. Zamrzl mi mozek. Ke konci jsem chtěl více a více a nemohl jsem se dočkat toho, co bude dále. Naprostý výbuch všeho. Začíná se to hustit, začínáte se prodírat všemi těmi věcmi a chcete více.

Neotřelý styl psaní. Chatové konverzace byly asi to nejlepší na knize a to nemluvím o kamerových záznamech, které byly taky neskutečné. Nemám knize, co vytknout. Nejspíš se k ní ještě vrátím a celé si to dám ještě jednou. Grafická úprava je špičková a ty kresby... wau.

Sapy
17.11.2016

Kniha, která zaujme hned, jak ji vezmete do rukou. Illuminae změní vše, co jste si dosud o knihách mysleli. Mou první otázkou bylo, zda je vůbec možné, aby mě kniha, která nemá žádného vyprávěče a celistvý text, bavila a vtáhla do děje. Ale ona má vypravěče. Má jich desítky a ti všichni vytváří téměř dokonalou mozaiku událostí a krystalizují do nádherného příběhu na pozadí nul a jedniček. Pro mě jednoznačně jedna z nejlepších knih tohoto roku. Úžasný zážitek.

kalinkacz
15.11.2016

Naprostá scifi exploze, která rozproudí vaši fantazii i smysly! Kniha, která i přes svou formu je psána tak zajímavě a originálně, že vás do sebe vcucne a vyplivne v úplně jiném stavu, než v jakém jste byli na začátku... Za mě obrovské doporučení a jednoduše jedna z nejlepších knih letošního podzimu!

Artemis
Artemis