Aha! Rodičovství

Aha! Rodičovství https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284383/bmid_aha-rodicovstvi-TuU-284383.jpg 4 177 43

Většina knih na téma rodičovství se zaměřuje na změnu chování u dětí. Kniha, kterou držíte v rukou, začíná u nás - tedy u rodičů. Pomůže nám lépe porozumět vlastním emocím. Poskytuje jednoduché a praktické návody, jak zpracovat naše reakce, abychom byli schopni děti vést s empatií, pomocí stanovení zdravých hranic a jasné komunikace.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Rodina
Vydáno: ekniha , Mladá fronta

Peaceful Parent, Happy Kids: How to Stop Yelling and Start Connecting

josie55
23.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha, která mi hodně dala.

veriszv
22.12.2020 5 z 5

Knížek o rodičovství jsem moc nepřečetla, většinou nechávám všechno tak nějak vyplynout. Ale tahle mě zaujala tím, že se zaměřuje na to, jak by na sobě měli pracovat rodiče, nikoliv na to, jak měnit děti.
V knize jsou rozvedeny tři základní principy, a to: umění seberegulace, napojování se na dítě a koučink nikoli kontrola. Autorka uvádí konkrétní příklady a lehce aplikovatelná, praktická řešení a postupy. Není to jen soubor nějakejch rádoby chytrejch pouček.
Takže pokud jste stávající nebo nastávající rodiče, nebo vás tato tematika zajímá, tak tuhle knihu můžu s čistým svědomím doporučit.

Turmee
16.09.2020 3 z 5

Snaha býti vyrovnaným rodičem je zde postavena na základě umění seberegulace (aneb jak můžeme po dítěti chtít, aby se nevztekalo, když nám samotným bouchnou saze dvakrát týdně?), napojení na dítě (prostě s ním buďte) a koučinku (proč by dítě mělo dělat to, co chceme my?).

Další typicky americká kniha o výchově. Teoreticky to všichni všechnou v hloubi duše víme, tady se o tom ale autorka rozkecává na 300 stranách. Všechno by se to dalo shrnout do mnohem stručnějích kapitol nebo bych ocenila bodové shrnutí na začátku/konci každé kapitoly. Stále opakující se věty a fráze mě ke konci už dováděly k šílenství (hlavně tedy "láskyplné vedení").

Fajn byly konkrétní příběhy, návody na různé hry a praktické tipy jak řešit dané situace. Líbilo se mi i rozdělení podle věkových kategorií. Kapitola o trestu byla pro mě asi nejzajímavější, spolu s výchovou k mistrovství.

JanaO118
25.08.2020 3 z 5

Kniha je určena rodičům spíše menších dětí. Celá kniha vesměs shrnuje myšlenku "jak se chovat ke vztekajícímu dítěti a jak ovládnout vlastní vztek". Hodně kapitol jsem jen prolistovala, u několika jsem se zamyslela více. Asi záleží na tom, jaké informace zrovna potřebujete.

LilianaFalcon
25.08.2020 3 z 5

Kniha by mohla být poloviční, sdělení by bylo výstižnější a čtenář by neměl pocit, že čte dokola furt to samé.
Neřekla bych, že autorka přišla s něčím převratným, zkrátka klasické principy pozitivního přístupu k výchově.

sheldon8410
29.06.2020 5 z 5

Za mě zajímavá kniha o pozitivním rodičovství plná zajímavých myšlenek. Nemůžu říct, jestli se získané poznatky dají využít v praxi (to zjistím až časem), ale líbí se mi, že praktické rady v jednotlivých kapitolách jsou rozděleny podle věku dítěte, takže si každý najde "to svoje". Navíc je kniha plná odkazů na různé vědecké práce zaměřené nejen na výchovu dětí, ale i třeba na vývoj lidského mozku, což spolu kolikrát (jak jsem zjistila) úzce souvisí. Navíc moc chválím precizní překlad do češtiny - v případě nejasných slovíček všechno moc hezky vysvětleno. Takže dávám pět hvězdiček a ačkoliv zatím můžu posoudit jen teoreticky, určitě doporučuju přečíst. (Tu první část o umění seberegulace i lidem, kteří děti nemají :))

kooloorka
21.06.2020

No... až se trochu bojím napsat sem negativní recenzi. Koupila jsem si knihu, protože jsem měla pocit, že na svou dvouletou dceru moc křičím a dělám asi něco špatně. Tak za 1) už si žádnou knihu o výchově nekoupím, vždycky je lepší poslouchat svůj vlastní rozum a za 2) knihu jsem ani nedočetla, myslím, že jsem skončila v půlce. Není tam nic co byste sami alespoň podvědomě nevěděli. Autorka jede americký způsob, neustále opakuje tytéž věci dokola, až mi to lezlo na nervy. Možná kdyby to bylo lépe a o dost stručněji napsáno, knihu bych aspoň dočetla. Za mě do této knihy neinvestujte, maximálně si ji půjčte.

Kajami
30.05.2020 5 z 5

Zajimava kniha o vychove deti . Dalsi nahled, ktery urcite zkusim z casti vyzkouset :)

Kulturnice
03.02.2020 4 z 5

V době, kdy je většina lidí odpojena od sebe sama není divné, že rodiče nejsou na své dítě často napojeni. Doba nahrává hysterii, netrpělivosti, méně laskavému přístupu...Kniha Aha rodičovství připomíná základní jakoby zapomenuté pravdy o skutečné úloze rodiče ve srozumitelné podobě, s vysvětlením postupů, praktickými ukázkami. Pro mne jedna z nejpřínosnějších knih o výchově. Škoda, že jsem si ji přečetla až v synových 9 letech, ale i takto zpětně jsem mnohé pochopila. Jedinou vadou je na můj vkus časté opakování již sděleného, prostě americký styl psaní. Vřele doporučuji k přečtení.

Petrush
25.06.2019 4 z 5

V průběhu přibližně první poloviny knihy jsem si říkala hm hm hm, nic extra objevného. Také mi tochu vadil příliš sebevědomý styl psaní a obraty jako "podle nejnovějších výzkumů...", "mnohé studie dokazují, že...", přičemž v celé knize není jediný odkaz na konkrétní výzkum nebo studii. Pravda, občas autorka zmíní autora a příp. místo provedení studie. Ale když už to chtěla podat vědečtěji, měla by myslím uvést alespoň na konci kapitoly nebo knihy relevantní odkazy. Také mi přišlo, že podrobné popisy částí mozku a jejich funkcí sice mohou působit vědecky a zvýšit věrohodnost napsaného, ale jsou v knize s ohledem na její zaměření zbytečné.
Ve druhé polovině knihy potom přišlo příjemné překvapení, kniha pro mě byla mnohem zajímavější a čtivější. Začalo to tématem tresty. Proč jsou tresty nevhodné, to se dočteme i jinde. Proč vlastně mají rodiče tendenci trestat, to bylo velmi zajímavé, moc pěkná reflexe. A nakonec to hlavní, jak to dělat jinak.
Autorka nabízí nepřeberné množství nejrůznějších tipů a konkrétních příkladů včetně příkladů her na prohloubení vztahu s dětmi. Doporučuje udělat si pořádek sám se sebou a svými emocemi, doporučuje najít si s dítětem tzv. speciální čas jen pro sebe a doporučuje dítě láskyplně vést, nikoli ovládat. Svá doporučení prokládá popisem příčin, důsledků a již zmiňovaných příkladů a tipů, jak na to.
Kniha pomůže uvědomit si, že dítě je dítě, musí se naučit zvládat s naší pomocí své vlastní emoce a potřebuje především naši lásku, trpělivost a podporu.
Rozhodně doporučuji k přečtení a zamyšlení.

marti7729
14.06.2019 5 z 5

Dily knize, jsem se naucila seberegulaci, uvedomila jsem si ze musim byt trpelivejsi. Pro me byla prinosem, otevrela mi oci, ze to jde i bez rvani. A ne vse co se stane je takova tragedie.

Markushka
04.04.2019 4 z 5

Inspirativní kniha plná praktických postupů ke zvládnutí svých vlastních emocí, k většímu sblížení se svým dítětem a jeho podpoře ve vývoji. Přestože mě kniha velmi zajímala a mnohé věci se mnou souzněly, četla jsem ji předlouho a musela jsem se často i vracet. Nesedělo mi nejspíše její zpracování. K tomu, abych si z ní něco pořádně odnesla, mi pak pomohly výpisky. Líbí se mi věta: 'Kdykoliv můžete zastavit, nadechnout se a rozhodnout se pro lásku.'

Verrrunka
01.03.2019 5 z 5

Pro mě zatím jedna z nejpřínosnějších knih o výchově, kterou jsem četla. Vždycky když je u nás nějaká vyhrocená situace a zvládnu si vzpomenout na tuhle knihu, tak se uklidním, protože najednou pochopím, jak ten dětský mozeček funguje, zkusím nějakou z popisovaných metod, a když to už fakt není extrémní záchvat vzteky, tak to fakt zafunguje. Trochu mě mrzí, že jsem knihu nečetla už dřív, ale v břiše mi roste další pokusný králík, tak uvidíme, jak to bude fungovat od začátku. :-)

MM1979
25.01.2019 4 z 5

Většina rodičů je přesvědčena, že dělá pro své děti to nejlepší... Tato kniha mi ukázala, že to jde ještě lépe! Ne že bych se podepsal pod každou myšlenku, ale cca 70% rad a postupů jsem ocenil a vyhodnotil jako přínosných a plně použitelných. Myšlenka dne: "Děti nejvíce potřebují naší lásku, právě když si ji nejméně zaslouží!"

martinkaLLL
07.12.2018 3 z 5

Dalo mi to pár zajímavých postřehů. Určitě mi to vysvětlilo i pár věcí, u kterých jsem nevěděla co s tím. Děkuji.

simona5r
20.11.2018 4 z 5

Přínosná kniha pro všechny rodiče, kteří nad výchovou a hlavně soužitím a souzněním se svými dětmi přemýšlí. Ke knize mám jednu výtku a to, že je zbytečně zdlouhavě napsaná a mnoho věcí se tam několikrát opakuje. Zaneprázdněný rodič by ocenil knihu kratší a psanou spíš v bodech. Samotný obsah a poselství knihy hodnotím jako velmi přínosné.

Bustedka
11.10.2018 4 z 5

10. října 2018
23:55

"Nikdo se nemůže vrátit a vytvořit nový začátek, ale každý může začít dnes a vytvořit nový konec." - ámen. AHA rodičovství není kniha špatná, ale vlastně není ani nijak extrémně objevná. Logickými argumenty se na stejné závěry dá přijít taktéž. Ale jak to tak v té naší kotlině bývá, málokdo se nad výchovou zamýšlí. Většina z nás vychází ze svých vlastních zkušeností, vlastních prožitků. Z toho, jak nás vychovali naši rodiče, kteří zas vychovávali podle toho, jak je vychovala další generace. A takhle bychom mohli pokračovat.
Oprostit se od nějakých návyků, od toho, co nám diktuje nejbližší okolí, ale často i naše vlastní svědomí je těžké. Kurva těžké. AHA rodičovství se vám snaží dát aspoň návod a pár rad k zamyšlení. A má to - díkybohu - hlavu a patu.
Protože "pokud chceme dát svým dětem ze sebe to nejlepší, je potřeba na sobě začít pracovat, vyřešit vlastní konflikty" a jít příkladem. Jak můžeme po dětech chtít, aby nepoužívaly mobilní telefony a tablety, když je sami používáme od rána do večera. Jak můžeme dětem vyčítat, že se vztekají, když sami vybouchneme kvůli kravině?
Děti… to jsou tak vnímaví a citliví jedinci a my s nimi tak často vůbec nezacházíme. Sobecky přes ně řešíme vlastní konflikty a problémy a vyjedeme na ně za maličkost jen kvůli tomu, že nás ten den už stihl naštvat šéf v práci.
My - rodiče - jsme tu od toho, abychom dítěti pomohli pracovat s jeho vlastními emocemi, se kterými si neví rady (mnohdy i my dospělí s tím máme mega problém - to si nebudeme nalhávat), abychom jim dali pomocnou ruku a uklidnili je, že tu nejsou sami. Je třeba myslet dopředu. Na to, jak může naše jednání ovlivnit dítě do budoucna.
Kniha AHA rodičovství vám může dát pomocnou ruku. Může vás minimálně navést na správnou cestu. Není třeba, abyste knihu považovali za bibli a řídili se striktně vším, co autorka radí. Už jen to, že se jako rodiče zamyslíme nad tím, zda správně vychováváme, je úspěch. Přečtením určitě nic nezkazíte.

Karel.Konecny
13.08.2018 1 z 5

Jedna z prvních knih, které jsem měl problémy vůbec dočíst. Nadto obsahuje textové marketingové/manipulativní techniky a zavádějící tvrzení stran vycházení z vědeckých výzkumů. Ve srovnání s Matějíčkem (českým "guru" výchovy dětí) velmi těžko použitelná. Po zralém uvážení max. 1 hvězda - pár věcí se z knížky aplikovat dá.

elenai
28.06.2018 4 z 5

Kniha zcela jistě inspirující a terezaba1 má svatou pravdu. :) Ale snažím se nad svou komunikací s dcerkami víc přemýšlet, vážit slova a mám radost, když se nám daří konflikty zažehnávat anebo je řešit bez křiku a stresu.

terezaba1
03.11.2017 5 z 5

Aneb rodičovství je práce zejména na sobě samém... Velice inspirativní kniha, kéž by člověk měl trpelivost a sílu vše používat v praxi :-)