Adept

Adept https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458868/bmid_adept-AJO-458868.jpg 4 235 69

Materia Prima série

Varšava, počátek dvacátého století. Uprostřed města se objevila enkláva a její rozrůstání může zastavit jen zeď protkaná stříbrnými pruty. Nikdo neví, kde se tu vzala, ani proč se uvnitř mění rozložení ulic a podoba domů. Identické oblasti se nacházejí také v Moskvě a Petrohradu. Do oblasti se vydávají jen carské patroly a alchymisté při hledání ingrediencí pro své experimentální léky. Polský alchymista Olaf Rudnicki a důstojník elitní carské gardy se s hrozbou musejí utkat a dát všanc nejen své životy. K dovršení všeho zlého narůstá konflikt mezi mocnostmi a nezadržitelně se blíží válka. Souboje, zakázané experimenty i narůstající neklid ve městě vedou k finále, které nikdo nečeká.... celý text

Tina.T
02.07.2021 2 z 5

Právě proto, že je to takový kříženec mezi Stalkerem, Metrem a čímkoliv od L.N.Tolstého, tak mě to velmi zaujalo. Vztahy mezi Rusy a Poláky, Varšava v době, kdy ukázat kotníček u ženy byl skandál, to vše se četlo jedním dechem. Co mi na knize ovšem velmi vadilo a nevím, jestli je to stylem psaní autora, nebo se to "ztratilo v překladu", že všechny postavy mluvily naštvaně, vztekle a nesympaticky. Autor s tím má patrně problém, protože neutrální mluva se tam téměř nevyskytuje. Nedá se na to zvyknout, "vztekle odvětil", "zrudnul vzteky", "odsekl", atd... Nic pozitivního, nic neutrálního.
Velká škoda, protože mě to odrazuje od dalších dílů. Možná muži to vnímají jinak, ale ženy citlivé na emoce (a přebírající je), těm se to patrně bude číst dost složitě.

ShotgunTokugawa
27.06.2021

K této knize jsem se dostal úplně náhodou a nakonec jsem rád, že jsem se do tohoto experimentu pustil. Kdybych použil zkratku pro fandy polské sci-fi, tak série Materia Prima (tato kniha je prvním dílem této série) je svět knižní série S.T.A.L.K.E.R. posunutý z Běloruska do Polska (okupované Ruskou říší) a v čase do doby na počátku dvacátého století. I zde jsou příšery, ale nestvořila je radiace ale buď mágové nebo se do našeho světa dostali z jiné dimenze.
— Podobně jako ve stalkerovským knihách, se tu často celkem vtipně řeší vztahy mezi Poláky a Rusy a také zpodobnění magie v této knize je celkem hodně „realistické“ a má nějakou vnitřní logiku. Podobná je zde i docela temná atmosféra a celkem slušná akce. Také se zde často používají kousky originálních ruských slovíček a hlášek.
— Takže o čem je Adept? Kniha se odehrává na začátku dvacátého století v Varšavě. V ní a také v Petrohradě a Moskvě se nacházejí takzvané enklávy, což jsou území, ve kterých se objevují nebezpečné příšery z jiné dimenze. Hlavní hrdina Olaf Rudnicki během jednoho návratu z tohoto území pomůže ruským vojákům mířícím do Varšavy ubránit se útoku nebezpečného démona. Spřátelí se s velitelem těchto vojáků ruským šlechticem Alexandrem Samarinem. Olaf je alchymista a praktikuje i sparygickou medicínu a shodou různých náhod se zamotá i do politiky. A zjistí, že na pozadí šachů světových mocností probíhá ještě boj mezi různými frakcemi bytostí z jiné dimenze a pokud vyhrají ti špatní, bude to konec i našeho světa.
— Kniha má poměrně svižné tempo vyprávění, slušnou porci černého humoru, výtečnou atmosféru a dostatek akce. Svět Prima materie je povedeným mixem originálního alternativního světa s reálnými historickými postavami a událostmi. Adam Przechrzta mne hodně příjemně překvapil a už čtu další dál této série, který má na Goodreads nebo LC ještě lepší hodnocení než Adept. Jo a kromě povedené obálky, je v knize i dost neméně zdařilých černobílých ilustrací.

Už jsem četl i ostatní dva díly této trilogie a mohu prohlásit, že kvalitativně jdou knihy mírně nahoru. Potěšilo mě, že autor už vydal první díl volného pokračování Materia secunda!

Racek213
10.06.2021 5 z 5

Ufff, to bylo dobrý!!! Čekal jsem a hlavně se bál spoustu politických narážek ... ale ono ne. Dost objektivní popis doby, řekl bych. Tak nějak u této sorty hrdinů byly důležité osobní vlastnosti a to vždy potěší.. Je to sice trochu taková pospojovaná sbírka povídek, ale dobře to funguje, i u mě, co kratším povídkám zrovna nefandí. A té magie je to akorát a nijak nepřekáží, naopak, je to vše logické a přirozené (jistě, když si to člověk utřídí, ale tady to opravdu nedá práci) ... Zatím plný počet a..těším se na pokračování.

MartinvonHau
02.06.2021 1 z 5

Tak si jednoho dne bloumám knihkupectvím a užívám si toho, že jsou konečně otevřené. Můj zrak klouže po regálech a zastaví se u obálky, která zaujme na první pohled. Beru knihu do ruky, čtu si anotaci a ano, tohle rozhodně bude zajímavé. Přečtu si pro jistotu komentáře na databázi knih, a když se podívám na jméno autora, které je noční můrou všech lidí s logopedickou vadou, mám jasno. Tuhle knihu musím mít. Večer rozechvěle začnu číst a místo nadšení přichází zklamání. Tentokrát jste mě svými komentáři zmátli, tato kniha prostě není pro mě. Konjunkce světů, super. Varšava před Velkou válkou, taky super. Ale celé je to takové těžkopádné, dialogy podivné, postavy nesympatické, dějové zvraty nelogické. K tomu hrůzostrašné ilustrace, kde Rudnicki vypadá jako dozorce z koncentračního tábora. Prostě mi to nesedlo a dočíst to byl triumf vůle. Vím, že mé setkání s Przechrztou (to jméno je opravdu famózní) Adeptem skončilo. Bohužel.

knihomolkajanca
01.06.2021 4 z 5

U Adepta na akci určitě nebudete dlouho čekat. První kapitola, bum prásk, je to tam a už se to s vámi veze. Jednoduchá zápletka svede dva hlavní aktéry dohromady, a to je vlastně dobrý základ pro tuto knihu, jelikož jak Rudnický, tak Samarin mi padli do oka. Rudnického jsem dost často s úsměvem na rtech litovala, protože ten chudák se vůbec nechtěl do ničeho plést a čím více se snažil nic nedělat, tím více se ocital ve středu dění. Oproti tomu tady máme Samarina, výraznou osobu s určitým vlivem, na kterém je jasně znát ruská disciplína, přesto je ale férový a spojenectví s Rudnickým překvapivě dobře fungovalo. Ani jeden mi nepřišel až příliš dokonalý, přesto ale byli zajímaví, a navíc díky jejich rozdílné nátuře a národnosti vznikaly zajímavé a vtipné situace. Za zmínku ještě určitě stojí ještě Anastázie, na niž jsem se vždy těšila a byla zajímavým elementem.

V Adeptovi nenajdete téměř žádné popisy, tudíž je prostor pro více děje a hezky to odsýpá. Já jsem ale ocenila hlavně ty příšerky, které se příběhem občas prohnaly a také mě dostal systém magie. Bylo to tak jednoduché, ale fungovalo to a doufám, že se již brzy dočkám dalších dílů.
Nesmím zapomenout zmínit intriky, kterých je v knize požehnaně. Komu intriky nic neříkají, od Adepta ruce pryč, nebude vás bavit. Také se vyplatí číst Adepta dost pozorně, protože pak se vám může snadno stát, že nebudete vědět, co se děje. Já u čtení párkrát usnula únavou, detaily se mi vypařily z hlavy a musela jsem se pak v knize vracet. To ale určitě neberu jako minus.
Když to vezmu kolem a kolem, v podstatě nemám Adeptovi co vytknout, jen se úplně nekonal takový ten wow efekt, který u knihy potřebuji, abych dala 90% a více.

Hodnocení: 85%
Přečteno ve spolupráci s Knihy Dobrovský.

Highlander
05.05.2021 5 z 5

Já bych Adepta nejspíše přehlédl, jelikož novinky moc nesleduji... a tím méně jim vůbec věřím, abych po nějaké sáhl, pokud se nejedná o mně známou sérii/autora...
Ale byl jsem upozorněn uživatelkou KnihomolkaJanča na zajímavou obálku.
A jako milovník zbraní, majitel plnovousu a nadšenec do fotografie (neboli zpracování obálky jako takové) jsem se do obálky, tedy knihy, okamžitě zamiloval.

Mno dobře, to asi úplně ne. Nicméně rozhodně mě to zaujalo natolik, abych přečetl anotaci. Ta vypadá všelijak a trošku mě děsilo, že budu muset číst další knihu plnou ruských (a navíc polských!) jmen - ano, koukám na tebe, Metro!
Ale všechno dobře dopadlo, brzy byl Adept objednán, po pár knihách jsem se k němu dostal... a nelituji.

Postavy jsou velmi sympatické a zajímavé, fungování magie a alchymie taktéž. Děj skutečně pěkně odsýpá a jsem velmi zvědavý, jaká odhalení a překvapení nás čekají. Pokud tohle byl první rozjezdový díl, pak si ani nedovedu představit, co za nářez nás čeká. :)
S druhým dílem si koupím buřinku a pokud mě nebude bavit, pak ji klidně sním!

trudoš
28.04.2021 3 z 5

Adam Przechrzta v sobě rozhodně nezapře milovníka historie a muže, dbalého detailů. Příznačná atmosféra předválečného období má svoje nezaměnitelné charisma, ať už díky starosvětskému vyjadřování, či dobovým odkazům a kuriozitám, jež dávají vyprávění atraktivní ráz steampunku kořeněného magií. Celek pak podmalovává bezelstná polská nátura vše hodnotit, zpochybňovat a kritizovat, což v kontrastu s fanaticky neoblomnou ruskou disciplínou vytváří bezpočet komických momentů.
Co však dějovou osnovu výrazně brzdí, je autorova nekonkrétní představa, o čem že to má kniha vlastně pojednávat. Celé to začne v duchu Pikniku u cesty bratrů Strugackých, jenže jakmile jsou představeny ústřední figury, do zápletky výrazně zasáhnou intriky z různých směrů a děj se na dlouhou dobu stane maličko nepřehledným. Teprve až v druhé polovině se začnou pozvolna rýsovat jednotlivé cíle i úmysly, pročež jednomu snadno dojde, že úplně samostatný tenhle svazek asi nebude. To pak bohužel závěr jen a jen podtrhne.

kokrokr
22.04.2021 3 z 5

Autor umí zacházet se slovy a jeho dobrodružný fantasy příběh je dobrý. Já se ale nemohl začíst a román mě do sebe nevtáhl. Jindy slupnu knihu jako malinu, ale tohle jsem chroupal s obtížemi. Patrně nějaká chyba na mé straně. Dávám tři a půl bodu.

Roseblood
08.04.2021 5 z 5

Adept je jedna z knih, kterou se Vám nebude chtít odložit.

Mě jako čtenářku, která má moc ráda fantasy si hned získala svojí čtivostí, poutavým neotřelým dějem i svižností.

Tato kniha netrpí dlouhým pomalým rozjezdem, rovnou vás strhne do akčního děje, tím pádem se nemusíte obávat, že by jste se nudili.

Prostředí, ve kterém se Adept odehrává je velmi dobře popsané.

Hlavní postavy nejsou ploché ale velmi dobře vykreslené, po celou knihu se dál a dál vyvíjejí a velmi jsem si je oblíbila.

Bavil mě jejich černý humor, slovní přestřelky a špičkování, které mě často vyvolalo úsměv na tváři.

Vtipná - svižná - akční - čtivá - poutavá - to vše je kniha Adept, kterou mohu vřele doporučit.

Už se nemůžu dočkat na další díl❤️

Hodnocení: 4,5*/5