Adept

Adept https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458868/bmid_adept-AJO-458868.jpg 4 235 69

Materia Prima série

Varšava, počátek dvacátého století. Uprostřed města se objevila enkláva a její rozrůstání může zastavit jen zeď protkaná stříbrnými pruty. Nikdo neví, kde se tu vzala, ani proč se uvnitř mění rozložení ulic a podoba domů. Identické oblasti se nacházejí také v Moskvě a Petrohradu. Do oblasti se vydávají jen carské patroly a alchymisté při hledání ingrediencí pro své experimentální léky. Polský alchymista Olaf Rudnicki a důstojník elitní carské gardy se s hrozbou musejí utkat a dát všanc nejen své životy. K dovršení všeho zlého narůstá konflikt mezi mocnostmi a nezadržitelně se blíží válka. Souboje, zakázané experimenty i narůstající neklid ve městě vedou k finále, které nikdo nečeká.... celý text

Dusinof
04.10.2023 5 z 5

Tak tohle byla bomba. Musim teda smeknout pred nactenim Filipa Jancika, nikdy jsem neslysel lepe namluvenou knihu a uz jich mam par desitek za sebou. Dej me rozhodne vtahl a uz jsem v pulce druhe knihy:-). Minout tuhle knihu, by byla chyba. Doporucuji

Boby17
19.09.2023 5 z 5

Těsně předprvoválečná Varšava s alternativně podanou historií, říznutou fantasy, se mi líbila. Hlavní hrdina je rozhodně sympaťák, takže jsem mu držel palce a vůbec jsem se nenudil. Děj postupně gradoval a z dokončeného Adepta jsem ve čtečce plynule přeskočil na Místodržícího a Stín už mám také připraven. Dávám 4,7 hvězdy, tedy zaokrouhluji na pět celých.

Vesmich
15.09.2023 5 z 5

Magie prosakuje kudy to jen jde, zejména ve Varšavě se mají co ohánět. Všechny ústřední postavy mi byly sympatické a snadno se jim přeje štěstí a úspěch v jejich konání. Zajímavé pro mě bylo celé to polsko-ruské soužití.

jardacze
18.08.2023 4 z 5

Úvodní kniha do této série mi zaujala hlavně svojí parádní obálkou a též cenou. Nevím jak jsou tyto knihy na našem trhu úspěšné, ale nebylo to snad ani 50 korun.
Pár úvodních kapitol jsem měl trochu problém se do knihy ,,zažrat,, ale nakonec to stálo za to. Je to hlavně prvotní seznámení s hlavním hrdinou a dalšíma důležitýma postavama knihy. V průběhu čtení vše začíná dávat větší smysl a magický svět smíchaný s realitou vás pohltí. Je to jedna z mála knih, kterou mám v plánu si ještě někdy přečíst znovu, což už je důležité měřítko, že je kniha správná volba pro všechny milovníky podobného žánru.

Julinka679
10.08.2023 4 z 5

Šla jsem do toho s tím, že Adept nebude nic pro mě, po dočtení odcházím s tím, že to je přesně to pravé ořechové.
Příběh alchymisty Olafa mě chytl a nepustil, ze začátku mi samozřejmě chvíli trvalo než jsem se ve světě a postavách zorientovala ale potom už to ubíhalo rychle a já jsem z toho nadšená. Adept je drsný, surový, magický, tajemný, temný ale je také hodně vtipný, špičkování Olafa se Samarinem a později s Anastázií knížce místy ubralo na vážnosti a je to tak dobře.

Není co dodat, za mě 4*, doporučuji a už se těším na další díl!

mnohoknih
05.08.2023 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jak popsat zážitek z tohoto příběhu. A už to mám. Adepta jsem poslouchala ve fitku a tak jako já se snažīm udržet zlo (tuk) za zdmi tělocvičny, snaží se Rudnicki, Samarin, Anastázie a další udržet zlo za zdmi enklávy. Není to jednoduché. Míchá se nám tu alternativní historie, politika, alchymie a magie a začínající válka. A i když se zdánlivě nic neděje, je to neskutečně napínavé. Taky jsem dlouho přemítala, proč se kniha jmenuje Adept. Dozvěděla jsem se to zhruba v půlce děje. Autor nám záměry postav a jejich charaktery odhaluje postupně a děj se dramatizuje s každým poslechem. A k tomu hlas Filipa Stančíka. Mám dalšího oblíbence. Tak vzhůru do dalších dílů.

risha03
01.08.2023 5 z 5

Knihu jsem slupnul jedním dechem. Někteří tu píší, že pořídili knihu z důvodu obálky. Nu. Já na doporučení. A nyní tuto službu vrátím a třeba se někdo rozhodne udělat tu nejlepší věc - knihu koupit a skutečně zkusit.

Kniha je psaná neskutečně čtivě, ihned vás vtáhne do děje. Svět a nápad je originální - konjunkce proběhla v našem světě před I. světovou válkou, a dříve knihy s bláboly - alchymistické traktáty, knihy kouzel apod., se staly vzácnými - některé totiž fungují. Děj se odehrává v Polsku, respektive v tehdejším carském Rusku, který je do jisté míry zromantizován - bolševici zde nejsou, naopak potkáváte v knize šlechtice a důstojníky carského konvoje.

Jak jsem psal, originální zasazení děje.

Někteří tu psali, že jim vadí, že je nasnadě pokračování (jedná se o trilogii). No já jsem rád, že mám naopak ještě dvě knihy před sebou. A to doufám, že bude u nás vydaná Materia secunda.

Kyri
24.07.2023 4 z 5

Knihu jsem si na rozdíl od většiny čtenářů zde nevybrala kvůli obálce - četla jsem e-knihu. Nicméně se mi post-apo, nebo co je to vlastně za žánr, líbilo. Připomíná mi trochu našeho Šlechtu. Jediné, co bych vytkla je konec. Najednou jsem zjistila, že jsem dočetla. Konec je moc rychlý, málo propracovaný. Na pár stranách se to všechno stane, navíc část děje zůstává otevřená v očekávání, že budu pokračovat dalším dílem. ... no, asi budu, ale ten předpoklad se mi nelíbí.

puczmeloun
14.07.2023 3 z 5

Vkročení do příběhu je skvělé. Atmosféra, alternativní fantasy realita, akce, drsnější humor... Piknik u cesty říznutý Zaklínačem (co mají Poláci s těmi konjunkcemi světů?), přitom nejde o nějakou kopírku, ale sebevědomý svět podivuhodných enkláv v centrech měst obývaných monstry. Země, kde funguje alchymie a magie (i zde jako bych viděl zaklínače a jejich znamení). To vše doplněné obdobím ruské nadvlády Polska na začátku 20. století, což je historický pohled v Česku málo dostupný. Natož v knize tohoto žánru.

Jenže... Postupně se začne ukazovat, že úvodní kapitoly jsou oproti zbytku knihy nadprůměrné. Atmosféry ubývá, děj skáče, větví se, šmodrchá a snaží se o intriky, ale moc mu to nejde. Jako by primární měly být samostatné (akční nebo pseudohistorické) scény nebo motivy, jejich logické a plynulé propojení (včetně některých motivací) a celkový děj z toho vychází až jako sekundární, cíl autora je jinde. Vše pak narazí v závěru, kdy kniha nemá vlastní uspokojivý konec, což je nešvar, který u knižních sérií fakt nemám rád. Ani mě to pak nemotivuje k pokračování.

M.C.SMITH
05.07.2023 4 z 5

Parádní čtení.
Sice bych knihu dala spíše pánům, ale mne kniha bavila.
Kniha byla propracovaná a autor si dal opravdu zaležet. Nechala jsem se nalákat obálkou a nelituji. Líbilo se mi pojetí magie a alchymisté mne vždy zajímali. Pro mne zajímavé čtení, chytlavé.
Určitě stojí za přečtení.

JSmerda
04.06.2023 4 z 5

Patřím také k těm mnoha čtenářům, kteří se nechali zlákat obálkou. Líbí se mi propracovaný svět, který Adam Przechrzta stvořil, ale trochu zklamání bylo budování zápletky a až neuvěřitelně přímočaré řešení vzniklých situací (téměř vždy ve prospěch hlavních hrdinů). Bohužel tak kniha získává pohádkový nádech. Na druhou stranu je to první díl, kde autor potřebuje čtenáře seznámit se svým univerzem a tak doufám, že další díly budou lepší :)

sabulicka
20.05.2023 5 z 5

Zaujala mě více obálka, anotace anebo magie,alchymie a příšery? Nejspíš vše dohromady a musím říct, že kniha mě nezklamala! Druhý díl už čeká na přečtení...
Příběh je velmi čtivý (líbí se mi i propojení s politickou situací v Polsku), doplňují ho nádherné ilustrace.

jan7113
27.04.2023 4 z 5

Děj je zajímavě zasazen do reálného historického prostředí Ruskem okupovaného Polska na začátku 20. století. A i když se jedná o fantasy román plný magie a démonů, tak mám pocit, že propojení s politikou a polsko-ruskými vztahy není vůbec na škodu. Spíš naopak. Kniha je čtivá a otevřený konec vyzývá k pořízení dalšího dílu. Tak uvidíme

Alex.Barunka
18.04.2023 2 z 5

2.5

* Narace tomu dělá medvědí službu. Filip Jančík je borec.

Matyesak
12.04.2023 3 z 5

Připojím se k těm několika komentářům níže, které popisují nákup knihy hlavně kvůli obálce; vousáč v buřince s kvérem na kterýho šahá démonická ruka? To chceš!
A tak jsem se pustil do knihy, aniž bych si o ní přečetl cokoliv dalšího. Snad vyjma anotace.
Polský autor nás zavádí k severním bratrům na začátek 20. století. Hlavní hrdina Rudnicky, něco jako lékárník, co ve svém volnu zkoumá alchymistické substance se střetává s ruským představitelem elitní průzkumné jednotky uprostřed čehosi, čemu se přezdívá Enkláva, tedy prostor, kde dochází k výskytům... no, zvláštních stvoření.
Těchto Enkláv se zdá býti v Evropě povíceru, a co je horší, stvoření z nich začínají expandovat i do obydlených částí velkých metropolí.
Už i tento boj lidí proti nestvůrám by klidně stačil, nicméně Przechrzta do toho přidává ještě rovinu politických intrik a mezinárodních trablů, což knize dodává na jisté vyspělosti a hloubce, což cením.
Przechrzta (to je jméno) si pohrává s jazykem, kdy kombinuje archaismy s původními pojmenováními. To kvituji, protože v záplavě podobných titulů působí svěže a neotřele.
Co se mi ale nejvíce líbí je atmosféra, kterou Przechrzta dokáže budovat. Kombinace prvorepublikové, steampunkové a fantasy stylizace funguje překvapivě dobře a slovanské reálie našince pohladí na duši, podobně jako se to podařilo Zaklínači.
Co naopak silně ubírá na mém hodnocení je ale nekonzistentnost jak Adepta, tak posléze Místodržícího. Knihy se věnují jednotlivým událostem, bohužel však ona pojící linka ústředních postav stagnuje a jako by epizodicky skáče od jednoho zvratu k druhému. Díky tomu jsem si nedokázal ani s jednou s postav vybudovat vztah, protože jejich charaktery jsou značně ploché a bez jakýchkoliv typických charakterových rysů.
Takže suma sumárum, Przechrzta stvořil naprosto úžasný atmosférický svět, v němž se to bohužel mihotá jenom postavami bez hloubky. Navíc politice věnuje velký prostor, na úkor fantasy úrovně. Což mi nevadí, kdyby ale právě ony stvoření nebyly hybatelem děje.

r0st4
20.03.2023 4 z 5

Další z kategorie "koupeno kvůli super obálce" :) Tentokrát ale s rozhodováním nemálo pomohla i anotace. Za mě vážně velké překvapení. Hodně mi to typově připomíná nedávno dočtený první díl Prachmistrů. Jako tam i tady je důraz kladen víc na politiku a svět jako takový než na fantaskní prvky, kterých je ovšem požehnaně.

Zákonnitosti světa, fungování alchymie/magie i enklávy jsou za mě super! Przechrzta navíc píše velmi čtivě a je vidět, že si se zasazením do období začátku 20. století vyhrál. Tohle je opravdu parádní záležitost a už teď se nemůžu dočkat druhého dílu (ještě že trojka vychází tak brzy)!

jarda007
02.01.2023 5 z 5

Za mě super, moc se těším na další díly, kdy vyjde 3tí díl, netušíte?

CharlesWard
18.12.2022 2 z 5

Bohužel na můj vkus moc málo fantasy a mnohem více politiky, než by bylo zdrávo. Docela se bojím dalšího dílu.

Magrata15
07.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Příběh to byl zajímavý a nápaditý. Kniha čtivá. Jen pro mě bylo zklamáním, že závěr byl otevřený.
Kniha nekončila. A další díl nevím, jestli seženu. Takže body dolů. Bohužel

xbenakk
30.09.2022 5 z 5

Jsem nadšen. Knihu jsem zakoupil u Dobrovského v blešáku za velmi levný peníz a rozhodně koupě nelituji, s odstupem času bych klidně za ni utratil i plnou cenu.
Moc se mi líbilo, jakým způsobem autor vylíčil vztah Rusů a Poláků a atmosféru aristokracie a carského Ruska. Děj je velmi zajímavý a poměrně svižně odsýpá. Kupodivu se s mnoha démony nesetkáme, politika je tu docela zajímavě podaná. Už se těším, až se začtu do dalšího dílu.